elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Niezawodny sposób na podtrzymanie zasilania struktury IT »

Niezawodny sposób na podtrzymanie zasilania struktury IT » Niezawodny sposób na podtrzymanie zasilania struktury IT »

Nowe przekaźniki programowalne serii LRK »

Nowe przekaźniki programowalne serii LRK » Nowe przekaźniki programowalne serii LRK »

Redakcja Nowe rekordy polskiej fotowoltaiki

Nowe rekordy polskiej fotowoltaiki Nowe rekordy polskiej fotowoltaiki

Pomimo że najlepsze warunki dla fotowoltaiki powinny być za kilka tygodni, to polskie instalacje już teraz rozpoczęły bić rekordy produkcji mocy. To bardzo dobra wiadomość dla krajowego systemu elektroenergetycznego.

Pomimo że najlepsze warunki dla fotowoltaiki powinny być za kilka tygodni, to polskie instalacje już teraz rozpoczęły bić rekordy produkcji mocy. To bardzo dobra wiadomość dla krajowego systemu elektroenergetycznego.

System do wspomagania pomiarów akustycznych

Fot. 1. Pozycjoner w komorze pogłosowej osadzony w zagłębieniu pod poziomem posadzki

Fot. 1. Pozycjoner w komorze pogłosowej osadzony w zagłębieniu pod poziomem posadzki

Laboratoryjne pomiary akustyczne prowadzone są między innymi w komorach bezechowych i w komorach pogłosowych. Źródłem dźwięku w pomiarach akustycznych może być głośnik, który pełni funkcję wymuszenia w torze akustycznym lub sam jest badanym obiektem, albo urządzenie techniczne generujące dźwięk (hałas). Dźwięk i jego parametry mierzone są za pomocą mikrofonów lub zestawów mikrofonowych. Ze względu na charakter propagacji fal dźwiękowych oraz w zależności od rodzaju prowadzonych badań może być wymagane wielokrotne powtarzanie pomiarów z równoczesną zmianą wzajemnego położenia źródła dźwięku, badanego obiektu oraz mikrofonu pomiarowego. Jako przykład można podać badania mające na celu wyznaczenie charakterystyki kierunkowej mikrofonu.

Zobacz także

mgr inż. Grzegorz Loska Zmiany wartości pomiarowej impedancji pętli zwarcia w rzeczywistych niskonapięciowych sieciach IT

Zmiany wartości pomiarowej impedancji pętli zwarcia w rzeczywistych niskonapięciowych sieciach IT Zmiany wartości pomiarowej impedancji pętli zwarcia w rzeczywistych niskonapięciowych sieciach IT

Przy pomiarach impedancji pętli zwarcia w przemysłowych, niskonapięciowych sieciach IT występuje wiele czynników wpływających na dokładność pomiarów. Wartości wyznaczonych pomiarowo impedancji pętli zwarcia...

Przy pomiarach impedancji pętli zwarcia w przemysłowych, niskonapięciowych sieciach IT występuje wiele czynników wpływających na dokładność pomiarów. Wartości wyznaczonych pomiarowo impedancji pętli zwarcia są często znacząco różne od wartości otrzymanych na podstawie obliczeń. Mają na to wpływ czynniki związane z zastosowaną metodą pomiarową (sposób uziemienia na czas pomiarów punktu neutralnego transformatora zasilającego), a także konfiguracja samej sieci IT, w której wykonujemy pomiary, oraz...

Jacek Sawicki news W trosce o standardy komunikacji liczników zdalnego odczytu i urządzeń odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych

W trosce o standardy komunikacji liczników zdalnego odczytu i urządzeń odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych W trosce o standardy komunikacji liczników zdalnego odczytu i urządzeń odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych

W Dzienniku Ustaw z dnia 20.06.2023 r., poz. 1142, ukazało się Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 30 maja 2023 r. w sprawie wymagań dla standardów komunikacji pomiędzy licznikiem zdalnego...

W Dzienniku Ustaw z dnia 20.06.2023 r., poz. 1142, ukazało się Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 30 maja 2023 r. w sprawie wymagań dla standardów komunikacji pomiędzy licznikiem zdalnego odczytu a urządzeniami odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym oraz dla tych urządzeń na potrzeby komunikacji z licznikiem zdalnego odczytu.

mgr inż. Roman Domański Ocena stanu izolacji na podstawie rozkładu prądu i rezystancji w funkcji czasu trwania pomiaru

Ocena stanu izolacji na podstawie rozkładu prądu i rezystancji w funkcji czasu trwania pomiaru Ocena stanu izolacji na podstawie rozkładu prądu i rezystancji w funkcji czasu trwania pomiaru

Pomiar rezystancji izolacji polega na zmierzeniu prądu płynącego przez materiał izolacyjny przy napięciu probierczym odpowiednim dla danego obiektu. Wykorzystując prawo Ohma, obliczona zostanie rezystancja...

Pomiar rezystancji izolacji polega na zmierzeniu prądu płynącego przez materiał izolacyjny przy napięciu probierczym odpowiednim dla danego obiektu. Wykorzystując prawo Ohma, obliczona zostanie rezystancja izolacji materiału, z którego ta izolacja została wykonana. Parametr ten – dzięki możliwości porównania go do wartości wymaganych – uważany jest powszechnie za ostatecznie wystarczający do dokonania oceny, czy stan izolacji obiektu jest zadowalający, czy nie.

Streszczenie

W artykule zaprezentowano system do wspomagania pomiarów akustycznych prowadzonych w komorze pogłosowej. Jego zadaniem jest pozycjonowanie próbek badanych materiałów rozpraszających dźwięk względem źródeł dźwięku i mikrofonów pomiarowych. Zaprezentowano konstrukcję mechaniczną urządzenia, zasadę sterowania nim oraz przykładowe wyniki pomiarów. Urządzenie zaprojektowano tak, aby jego wpływ na warunki akustyczne w komorze był jak najmniejszy.

Abstract

The system for assisted acoustic measureme

The article presents the system for automated acoustic measurements taken in an anechoic chamber. Its task is to position the samples of tested sound diffusing materials related to the sources of sounds and the measurement microphones. The mechanical construction of the device is presented as well as the principle of its control and the sample results of measurements. The design of the system is aimed at as little effect on the acoustic conditions in the chamber as possible.

Źródłem dźwięku (wymuszeniem) jest wtedy nieruchomy głośnik, natomiast mikrofon jest obracany wokół własnej osi i wykonywany jest jeden pomiar dla każdej pozycji mikrofonu. W zależności od oczekiwanej dokładności, takie pomiary mogą być bardzo czasochłonne, ponieważ w większości laboratoriów badawczych pozycjonowanie wykonywane jest ręcznie. Innym przykładem jest pomiar mocy akustycznej urządzeń prowadzony według normy [1], która wymaga pozycjonowania mikrofonu w dziewięciu różnych punktach wokół badanego urządzenia.

Dlatego od dawna podejmowano próby zautomatyzowania pomiarów akustycznych, jednak pomimo że systemy automatyki były dostępne, to próby te kończyły się fiaskiem ze względu na istotny wpływ elementów konstrukcyjnych na pole akustyczne, w którym były one umieszczone. Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie podjęły udaną próbę zautomatyzowania niektórych czynności wykonywanych zarówno w komorze bezechowej, jak i w komorze pogłosowej. Pierwsze elementy systemu, w postaci trójosiowego manipulatora, zostały wrożone do użytkownia w komorze bezechowej na terenie AGH w 2008 roku.

Następnie rozszerzono możliwości o dodatkowy stopień swobody w 2010 roku. Kolejnym krokiem była instalacja układu pozycjonującego w komorze pogłosowej. Urządzenia z komory bezechowej były już prezentowane, m.in. w [2, 3]. W artykule zostanie zaprezentowany system do wspomagania pomiarów w komorze pogłosowej, przedstawimy również przykładowe wyniki badań uzyskane za pomocą tego systemu.

Konstrukcja mechaniczna

Prezentowany system umożliwia kątowe pozycjonowanie badanych próbek materiałowych. W pomiarach akustycznych znane są metody, w których badane obiekty znajdują się w spoczynku lub są pozycjonowane na stolikach z napędem ręcznym. Spotykane rozwiązania z napędem elektrycznym umożliwiają pozycjonowanie jedynie małych i lekkich obiektów badanych. Z reguły są to urządzenia umieszczane w komorze na czas prowadzenia badań, a następnie usuwane po przeprowadzeniu pomiarów. Przenośny charakter spotykanych urządzeń znacznie ogranicza ich obciążalność i zakres stosowania.

Zaletą przedstawionego rozwiązania jest możliwość obrotowego pozycjonowania, szczególnie dużych i ciężkich obiektów badanych, ustawionych na platformie stołu.

Urządzenie jest przystosowane do osadzenia poniżej poziomu posadzki w komorze pogłosowej, w taki sposób, że nad posadzką znajdują się tylko demontowalne ramiona, na których można umieścić segmentowy, demontowany blat lub bezpośrednio badaną próbkę materiału, jeżeli charakteryzuje się ona odpowiednio dużą sztywnością (fot. 1.).

Zaletą urządzenia jest także możliwość zdemontowania ramion stołu oraz zdemontowania segmentowego blatu spoczywającego na ramionach w taki sposób, że nie występują żadne elementy wystające ponad poziom posadzki, które mogłyby zakłócać wyniki innych rodzajów badań prowadzonych w tej samej komorze pogłosowej.

Urządzenie składa się ze skrzynkowego korpusu 1, w którym znajduje się mechanizm ruchu obrotowego 9 posiadający cylindryczny otwór przelotowy znajdującym się w osi obrotu mechanizmu. Korpus 1 połączony jest z prostokątną ramą 2 umożliwiającą osadzenie urządzenia w specjalnie przygotowanym zagłębieniu znajdującym się w posadzce komory pogłosowej.

Mechanizm ruchu obrotowego 9 jest połączony z pierścieniem napędowym 6. Pierścień napędowy 6 posiada cylindryczny otwór znajdujący się w osi symetrii pierścienia, umożliwiający wyprowadzenie przewodów elektrycznych. W otworze pierścienia 6 osadzona jest tuleja kołnierzowa 7 z wewnętrznym wielowypustem, mocowana za pomocą śrub i kołnierza do pierścienia obrotowego. W tulei kołnierzowej 7 osadzony jest wał drążony z wielowypustem zewnętrznym. Wał drążony jest czołowo mocowany za pomocą śrub do obrotowej tarczy zabierakowej 3.

Cechą tego rozwiązania jest możliwość osadzania w tulei kołnierzowej dolnej 7 zespołu składającego się z tarczy zabierakowej 3 oraz wału drążonego w taki sposób, że wystający wielowypust zewnętrzny wału drążonego współpracuje z wielowypustem wewnętrznym tulei kołnierzowej 7 (rys. 1.).

Rozwiązanie takie zapewnia szybkie osadzenie zespołu składającego się z tarczy zabierakowej 3 i wału drążonego w tulei kołnierzowej 7, bez konieczności stosowania dodatkowych elementów złącznych.

W celu zwiększenia powierzchni roboczej stołu obrotowego do tarczy 3 są mocowane ramiona wsporcze 4 (rys. 2.). Posiadają one uchwyty 8 umożliwiające zamocowanie segmentowego, demontowanego blatu. Blokowanie pozycji ramienia za pomocą mimośrodów 5 zapewnia szybkie i niezależne mocowanie kilku ramion na powierzchni tarczy zabierakowej bez konieczności stosowania dodatkowych elementów złącznych.

Układ sterowania pozycjonera

Głównym założeniem dla systemu sterowania w przypadku wszystkich elementów systemu była maksymalna elastyczność. Dlatego zdecydowano o wykorzystaniu systemu LabView oraz karty Motion z National Instruments, obsługującej do ośmu niezależnych osi. Karta Motion może pracować w jednym z dwóch trybów – w trybie silnika krokowego lub w trybie analogowym. W obu przypadkach korzysta ona z enkodera związanego bądź z osią serwosilnika, bądź z obracanym obiektem (enkoder za reduktorem), natomiast różnica pomiędzy trybami polega na tym, że w trybie silnika krokowego polecenie prędkości wydawane jest w postaci impulsów kierunek/krok, a w trybie analogowym w postaci napięcia ±10 V. Karta Motion wraz z systemem LabView pracuje jako układ sterowania pozycją, a zmienną wyjściową jest polecenie ustawienia zadanej prędkości, które realizowane jest przez zewnętrzny układ elektroniczny.

W przypadku omawianego pozycjonera elementem wykonawczym (aktuatorem) jest serwosilnik Bosch-Rexroth typu MSK100, dlatego układem elektronicznym wykonującym polecenia kontrolera pozycji jest serwowzmacniacz Bosch-Rexroth z serii IndraDrive w wersji Basic Analog. Jest on wyposażony w programowalny emulator enkodera oraz umożliwia pracę w trybie sterowania momentem, sterowania prędkością lub sterowania pozycją; w tym przypadku wykorzystywany jest ten drugi tryb. Zestawienie systemu LabView, NI-Motion oraz w pełni programowalnego serwowzmacniacza daje bardzo elastyczny układ sterowania pozycjonerem. Niestety mnogość parametrów, które są dostępne dla użytkownika, nastręcza problemów przy uruchomieniu całego systemu, które powinno być wykonane przez osobę posiadającą odpowiednio duże doświadczenie z automatycznymi systemami napędowymi.

Jednak po prawidłowej parametryzacji układ działa niezawodnie i powtarzalnie. Z drugiej strony, łatwość programowania w środowisku LabView pozwala użytkownikowi, który nie jest ani programistą, ani informatykiem, na pisanie nawet złożonych aplikacji oraz scenariuszów pomiarowych. Dodać należy, że w prezentowanym systemie, system firmy National Instruments, którego częścią jest karta NI-Motion, wyposażony jest w odpowiednie komponenty pozwalające na generowanie sygnałów wymuszających oraz pomiar i rejestrację sygnałów pochodzących z mikrofonów. W rezultacie całość stanowi spójny, zintegrowany system sterowany jednym środowiskiem, które jest otwarte i dostępne dla przeciętnego użytkownika, dlatego inżynier akustyk może samodzielnie zaprogramować system i skupić się na prawidłowym wykonaniu pomiarów. Na rysunku 3. przedstawiono schemat ideowy układu sterująco-pomiarowego pozycjonera. Opracowano oprogramowanie sterujące procesem pomiaru współczynnika rozproszenia dźwięku (rys. 5.).

Obliczenia współczynnika rozproszenia dźwięku s

W celu weryfikacji opracowanego rozwiązania przeprowadzono badania wspólczynnika rozproszenia dźwieku dla próbki stanowiącej element ekranu akustycznego. Pomiar współczynnika rozproszenia dźwięku s polega na wyznaczeniu 12 czasów pogłosu dla czterech opcji pomiarowych przedstawionych w tabeli 1.

Na podstawie pomiaru T1 i T2, można wyznaczyć współczynnik pochłaniania ustroju rozpraszają­cego (1):

system do wspomagania wzor 1 1

Wzór 1

gdzie:

V – objętość komory pogłosowej,

S – powierzchnia badanej próbki,

ci – prędkość dźwięku,

Ti – czas pogłosu,

mi – mocowy współczynnik tłumienia odpowiednio 1 dla komory pustej, 2 dla komory z próbką.

Na podstawie czasów pogłosu próbki i stolika obracającego się, wyznaczamy współczynnik pochłaniania lustrzanego (2):

system do wspomagania wzor 2

Wzór 2

gdzie indeks 4 oznacza wielkości wyznaczone dla próbki, a indeks 3 dla stolika obrotowego.

Metoda pomiaru współczynnika pochłaniania lustrzanego zakłada, że zmieniając pozycję kątową próbki na stole obrotowym (fot. 2.), modyfikacji ulega układ odbić nielustrzanych, czyli rozproszonych. Uśredniając odpowiedzi impulsowe przy zachowaniu stałego położenia dźwięku bezpośredniego dla różnych pozycji kątowych próbki (w przypadku pomiaru na opisywanym stanowisku jest to 6 uśrednień) uzyskiwana jest redukcja niepowtarzających się odbić dźwięku, a tym samym skrócenie czasu pogłosu.

Na rysunku 6. przedstawiono przebieg trzech odpowiedzi impulsowych zarejestrowanych dla pozycji kątowej 0°, 90° i 180° dla próbki o dużym rozproszeniu dźwięku dla wysokich częstotliwości. Można zauważyć, że początek odpowiedzi, czyli miejsce, gdzie występuje dźwięk bezpośredni i odbicia lustrzane od niektórych ścian, przebiegi idealnie się pokrywają. W dalszej części, gdzie następuje odbicie od próbki pomiarowej, przebiegi ulegają zróżnicowaniu, co wpływa na skrócenie czasu pogłosu wyznaczanego tą metodą.

W drugiej części przebiegu (od 0,0135 s) widać wpływ rozpraszania dźwięku przez badaną strukturę.

Na podstawie współczynnika pochłaniania pogłosowego as i lustrzanego aspec wyznaczany jest współczynnik rozpraszania dźwięku s dla próbki (3):

system do wspomagania wzor 3

Wzór 3

Po wyznaczeniu 4 zestawów odpowiedzi impulsowych na ich podstawie obliczane są czasy pogłosu w programie B&K Dirac. Wyznaczone czasy pogłosu przetwarzane są na współczynnik rozpraszania dźwięku w arkuszu kalkulacyjnym, gdzie stworzono odpowiednie formuły i układ graficzny, który pozwala na bezpośrednie wykorzystanie w raportach z pomiarów.

Rysunek 7. przedstawia przykładowy wynik pomiaru współczynnika rozpraszania dźwięku s, wyznaczonego na opisywanym stanowisku badawczym.

Wykonano szereg badań na stanowisku do pomiaru współczynnika rozpraszania w komorze bezechowej i dobrano najbardziej korzystny z punktu widzenia maksymalizacji rozpraszania układ wzajemnego ułożenia elementów rozpraszających [4]. Wybrane układy ułożenia elementów rozpraszających zostały przedstawione na rysunku 8. Rozpraszanie dla poszczególnych układów przedstawiono na rysunku 9.

Przebadano 19 układów ukształtowanych z dwóch struktur rozpraszających opartych na liczbie pierwszej N=7, gdzie jedna kreska oznacza rozpraszacz wyznaczony wprost z sekwencji sn residuum kwadratowego, natomiast cztery kreski oznaczają rozpraszacz powstały na podstawie ciągu sn’=7–sn.

Najwyższe wartości rozpraszania uzyskano dla układu jednowymiarowego s5. W przypadku konieczności ukształtowania układu rozpraszającego dwuwymiarowego, najkorzystniejszy okazał się układ s6, gdzie oprócz wysokich wartości rozpraszania powyżej częstotliwości projektowej, uzyskano również wysokie wartości dla częstotliwości niższych.

Uruchomienie stanowiska badawczego do pomiarów współczynnika rozpraszania dźwięku s, pozwoliło na skrócenie czasu pomiarów i prowadzenie badań, które do tej pory wymagały poświęcenia znacznych zasobów czasowych i były rzadko przez badaczy podejmowane. Na przykład możliwe było przeprowadzenie analizy wpływu doboru sygnału pomiarowego na uzyskiwane wyniki [5]. Norma ISO 17497-1 nie określa jednoznacznie, że nie można stosować sygnałów zmiennych w czasie jak na przykład sinus przestrajany w trakcie pomiarów ciągłych. Na rysunku 10. przedstawiono zestawienie wartości współczynników rozpraszania dźwięku s dla różnych prędkości obrotowych próbki. Znaczące różnice, szczególnie dla wysokich częstotliwości, dla których rozpraszanie dźwięku jest duże, wskazują, że sygnał ten nie może być stosowany do pomiarów. Pomiary dla różnych prędkości obrotowych stołu zostały powtórzone przy zastosowaniu sygnału MLS, gdzie nie wykazano zależności uzyskanych wyników od prędkości obrotowej próbki.

Stanowisko pomiarowe zostało również wykorzystane do określenia wpływu pokrycia tekstylnego na współczynnik pochłaniania i rozpraszania dźwięku ustroju rozpraszającego [6]. Wykazano znacznie większe zmiany pochłaniania niż w przypadku pokrycia płaskiej płyty odbijającej dźwięk. Zauważono również, że największy wzrost pochłaniania dźwięku następuje w przypadku zastosowania materiału bezpośrednio na ustroju rozpraszającym (rys. 11.), a nie jak w przypadku płyty odbijającej dźwięk w określonym dystansie.

Podsumowanie

W artykule zaprezentowano system do pozycjonowania próbek podczas badań akustycznych w komorze pogłosowej. Jest on częścią większego systemu wspomagania pomiarów akustycznych rozwijanych wspólnie przez Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu oraz Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Wdrożenie systemu do użytkowania w laboratoriach badawczych pozwoliło na poprawę efektywności oraz dokładności prowadzonych badań. Ponadto otworzyło drogę do prowadzenia badań, które ze względu na konieczny do poświęcenia czas oraz wysiłek podejmowane są niezwykle rzadko. Elastyczne oprogramowanie pozwala na tworzenie dowolnych scenariuszy badań oraz automatyczną realizację pełnego cyklu badań bez potrzeby wchodzenia do komory.

Wdrożone rozwiązanie pozwoliło na przeprowadzenie, wcześniej niemożliwych, badań współczynnika rozpraszania dźwięku, w których kluczowe jest precyzyjne pozycjonowanie próbki oraz utrzymanie stabilnych warunków środowiskowych w komorze. Ponadto zastosowanie pozycjonera pozwoliło na skrócenie czasu trwania pomiarów z kilkudziesięciu do kilku godzin.

Literatura

  1. PN-EN ISO 3745:2007 Akustyka Wyznaczanie poziomów mocy akustycznej źródeł hałasu na podstawie pomiarów ciśnienia akustycznego. Metody dokładne w komorach bezechowych i w komorach bezechowych z odbijającą podłogą.
  2. J. Felis, A. Zbrowski, T. Giesko, J. Mężyk, Structure Synthesis and Mechanical Parameters Choice for a Manipulating Mechanism for Acoustical Measurements in Anechoic Chamber, THE 4TH INTERNATIONAL CONFERENCE MECHATRONIC SYSTEMS AND MATERIALS, MSM 2008 July 14-17, 2008 Białystok.
  3. J. Mężyk, T. Kamisiński, A. Zbrowski, A. Flach, Hardware Structure of a Control Section of Manipulation Mechanism for Acoustical Measurement in Anechoic Chamber, THE 4TH INTERNATIONAL CONFERENCE MECHATRONIC SYSTEMS AND MATERIALS. MSM 2008 July 14-17, 2008 Białystok.
  4. J. Cox, P. D’Antonio, Acoustic Absorbers and Diffusers. Spon Press, London and New York 2004. 
  5. T. Kamisiński, K. Brawata, A. Pilch, M. Zastawnik, Test signal selection for determining the sound scattering coefficient in a reverberation chamber: [abstract] Archives of Acoustics; ISSN 0137-5075, 2011 vol. 36 no. 3 s. 654, 58th Open Seminar on Acoustics joined with 2nd Polish-German Structured Conference on Acoustics: 13–16 September 2011, Jurata.
  6. T. Kamisiński, J. Rubacha, A. Pilch, The study of sound scattering structures for the purposes of room acoustic enhancement, Acta Physica Polonica A/Polska Akademia Nauk. Instytut Fizyki, Warszawa; ISSN 0587-4246, 2010 vol. 118 no. 1 s. 83–86, Bibliogr. s. 86.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.