elektro.info

Polskie rozwiązanie w technologii SiC - nowy napęd i system zasilania »

Polskie rozwiązanie w technologii SiC - nowy napęd i system zasilania » Polskie rozwiązanie w technologii SiC - nowy napęd i system zasilania »

Zapraszamy na webinar „Wprowadzenie do unikalnego systemu smart home”

Zapraszamy na webinar „Wprowadzenie do unikalnego systemu smart home” Zapraszamy na webinar „Wprowadzenie do unikalnego systemu smart home”

news Promocja! Kup taniej dostęp online elektro.info

Promocja! Kup taniej dostęp online elektro.info Promocja! Kup taniej dostęp online elektro.info

Tylko do 10 maja możesz skorzystać z wyjątkowej promocji i kupić 20% taniej dostęp online do wszystkich treści portalu elektro.info!

Tylko do 10 maja możesz skorzystać z wyjątkowej promocji i kupić 20% taniej dostęp online do wszystkich treści portalu elektro.info!

Zrób to sam: Sieci IT

Redakcja | 2009-01-19
Zrób to sam: Sieci IT
Zrób to sam: Sieci IT

Przez ostanie lata wzrost ilości zastosowań i znaczenia rozwiązań IT doprowadził do sytuacji, w której sieci komputerowe stały się prawdziwym systemem nerwowym. Porównanie to jest bardzo trafne nie tylko ze względu na rolę jaką spełniają sieci, ale również ze względu na jej wrażliwość. Ich znaczenie jest oczywiste, jeśli chodzi o zastosowania korporacyjne i firmowe natomiast coraz częściej dotyczy to też naszych mieszkań czy domów.

W artykule tym opiszemy kilka rozwiązań dotyczących małych sieci IT możliwych do zastosowania w domu wielorodzinnych oraz prywatnych mieszkaniach. Będziemy zwracali uwagę zarówno na aspekt fizycznej budowy sieci, jak i na logikę i funkcjonalność takich rozwiązań.

Zacznijmy od przykładu sieci zbudowanej w niedużym wielorodzinnym domu. Dom powstał na obrzeżach miasta w terenie posiadającym bardzo słabo rozwiniętą infrastrukturę telekomunikacyjną. Wprawdzie po kilku miesiącach od zasiedlenia mieszkańcy mieli już doprowadzony telefon, ale były to terminale zapewniające w zasadzie jedynie jako taką transmisję pojedynczej rozmowy telefonicznej. Próby uruchomienia transmisji modemowej (dial-up) z wykorzystaniem takiego łącza kończyły się na prędkości 9600 b/s i, nawet pomijając wysokie koszty takiego rozwiązania, nie było to satysfakcjonujące. Nic więc dziwnego ze w chwili, gdy pojawiła się możliwość, mieszkańcy pomyśleli o podłączeniu do Internetu.

Ze względów ekonomicznych powstał pomysł wspólnego zakupu sieci i podziału łącza dostępu do Internetu na mieszkańców. Jako warstwę fizyczną wybrano Ethernet realizowany przy pomocy kabli typu Twistet Pair (UTP) kategorii 5+. Wybór kategorii okablowania był podyktowany dwoma czynnikami. Z jednej strony budynek był na tyle mały, że nigdzie nie było zagrożenia przekroczenia dopuszczalnej długości pojedynczego segmentu sieci (185 m), z drugiej kabel kategorii 5+ był najtańszym dostępnym na rynku.

Topologia sieci została dopasowana do warunków fizycznych w budynku. Budynek posiadał dwa zasadnicze piony instalacyjne, więc wybrano układ podwójnej gwiazdy. Okablowanie zainstalowano w natynkowych korytach montażowych. Wykonanie okablowania w budynku o trzech kondygnacjach pochłonęło około 300 mb kabla. Oczywiście najtrudniejsze było wykonanie odpowiednich przewiertów, niektóre ze ścian bowiem miały około 60 cm grubości a projektant i wykonawca postanowili zaoszczędzić na przepustach kablowych. Wykonanie zajęło 25 godzin prac społecznych wykonanych siłami sąsiedzkimi.

Gdy już była gotowa infrastruktura kablowa, zainstalowano antenę kierunkową i Access Point spełniający funkcje bramki internetowej. Aby podzielić sygnał IP, należało zainstalować jeszcze router i przełączniki ethernetowe. Jako router wykorzystano stary komputer PC klasy Pentium 133 MHz z dwoma kartami sieciowymi i zainstalowanym darmowym systemem OpenBSD. Do routera od strony dostawcy podłączono Access Point poprzez skrosowany link ethernetowy. Od strony sieci lokalnej dołączony był przełącznik ethernetowy zbierający ruch z dwóch przełączników znajdujących się w punktach centralnych pionów instalacyjnych, do których podłączono 10 sąsiadów. W każdym mieszkaniu zainstalowano pojedyncze naścienne gniazdko RJ45 pozwalające na przyłączenie pojedynczego komputera.

Wykupione łącze miało przepływność 512 Kbps, jeden publiczny adres IP i było wystarczające do interaktywnego korzystania z Internetu (www, e-mail, komunikatory). Po pojawieniu się natłoków w sieci wprowadzono na serwerze mechanizmy podziału pasma QoS obniżające priorytet ruchu typu P2P.

Wykorzystano do tego mechanizmy zaimplementowane w systemie operacyjnym routera. Dodatkowo router spełniał role firewalla, realizując zarówno funkcje translacji adresów, jak i inspekcji pakietów i obrony przed atakami. Dodatkowo router pełnił rolę lokalnego serwera www, dając dostęp do statystyk łącza, lokalnego serwera poczty i współdzielonej przestrzeni dyskowej poprzez protokół Samba. Bardzo szybko powstała lokalna wymiana plików poprzez wspólny dysk a znalezienie i wydrukowanie na wolnej drukarce wymagało tylko umówienia się z sąsiadem czy jest w drukarce papier (oczywiście przy pomocy komunikatora).

Koszty budowy podobnej sieci można oszacować i wynoszą one w przybliżeniu:

  • Kable UTP 5+ (1 opakowanie 305 mb): 200 zł.
  • Przełączniki ethernetowe (3 szt.): 210 zł.
  • Używany komputer PC: 60 zł.
  • Materiały instalacyjne (gniazdka sieciowe): 200 zł.
  • Access Point WiFi: 700 zł

Razem ok. 1360 zł.

Przy podziale inwestycji na 10 rodzin jednostkowy koszt wyniósł ok. 150 zł, co cztery lata temu było bardzo korzystną inwestycją. Przy uwzględnieniu dzisiejszych cen byłoby to około 70 zł. Utrzymanie sąsiedzkiej sieci IT wymagało czasami pewnych nakładów związanych ze zdarzeniami losowymi, ale jako przedsięwzięcie non-profit sprawdza się doskonale, integrując nie tylko sieć, ale też ludzi.

Innym przykładem małej sieci IT może być sieć wykonana w mieszkaniu. Tym razem projekt sieci powstał na etapie budowy i wraz z okablowaniem do systemu alarmowego prądu oraz telefonu założone zostało okablowanie strukturalne. Tutaj również wykorzystano kabel kategorii 5+. Gniazdka zamontowano podtynkowo, w każdym z pomieszczeń, a punk dystrybucyjny znalazł swoje miejsce w pomieszczeniu przy wejściu. Tam też doprowadzono łącza telewizji kablowej telefonu i anteny zbiorczej.

W tym przypadku dzięki znaczącemu spadkowi cen zainstalowano pojedyncze łącze do Internetu o przepustowości 1Mbps. Do podziału ruchu IP wykorzystano zintegrowane urządzenie pełniące role routera przełącznika 4 portowego i modemu ADSL. W ten sposób powstała domowa sieć IT. Zostały do niej podłączone 3 komputery i jeden laptop. Oczywiście początkowo jej jedyną funkcją był dostęp do Internetu. Z czasem zaczęły się pojawiać nowe urządzenia, a wraz z nimi nowe funkcje usługowe. Najpierw wspólna drukarka potem dysk sieciowy, który przechowuje muzykę i rodzinne zdjęcia. W końcu lokalny AccessPoint zapewniający dostęp do sieci Wi-Fi i bramka VoIP obsługująca 2 przenośne telefony WiFi. Tak więc lokalna sieć stała się nośnikiem pracy i rozrywki dla całej rodziny.

Przykłady te pokazują, że sieci komputerowe z dużych przedsiębiorstw przeniosły się do naszych domów i mieszkań. Rozwiązania do niedawna zarezerwowane dla korporacji, np. wspólne dyski sieciowe, stały się dostępne nie tylko dla pracowników wielkich sieci, ale również w małej skali — dla sąsiadów, czy mieszkańców jednego domu. Jest to możliwe, ponieważ ceny sprzętu niezbędnego do wykonania sieci znacznie spadły i dzięki temu stał się dostępny dla indywidualnego użytkownika, czy też niewielkch społeczności.

Powiązane

Nie boimy się specjalizowanych rozwiązań

Nie boimy się specjalizowanych rozwiązań Nie boimy się specjalizowanych rozwiązań

Jak przedstawiliby Panowie kolejne etapy rozwoju firmy? Marek Bigaj: – Gdy zaczynaliśmy działalność gospodarczą pod koniec lat 80., naszą bazą był serwis RTV prowadzony przez mojego brata w garażu rodzinnego...

Jak przedstawiliby Panowie kolejne etapy rozwoju firmy? Marek Bigaj: – Gdy zaczynaliśmy działalność gospodarczą pod koniec lat 80., naszą bazą był serwis RTV prowadzony przez mojego brata w garażu rodzinnego domu. Na przełomie 1989 i 1990 roku mieliśmy już sieć serwisową i wtedy nasza działalność zaczęła się rozwijać. Zajmowaliśmy się importem sprzętu elektronicznego firmy Goldstar (dzisiejsze LG). W 1991 roku wspólnie z bratem założyliśmy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która stanowiła...

Pierwsze podsumowanie pakietu klimatyczno-energetycznego

Pierwsze podsumowanie pakietu klimatyczno-energetycznego Pierwsze podsumowanie pakietu klimatyczno-energetycznego

Słuchając pańskich wypowiedzi w czasie dyskusji ogólnospołecznych nad Pakietem Energetyczno-Klimatycznym pod koniec ubiegłego roku odniosłam wrażenie, że jest Pan jako ekolog zwolennikiem wprowadzenia...

Słuchając pańskich wypowiedzi w czasie dyskusji ogólnospołecznych nad Pakietem Energetyczno-Klimatycznym pod koniec ubiegłego roku odniosłam wrażenie, że jest Pan jako ekolog zwolennikiem wprowadzenia Pakietu. Czy po grudniowych negocjacjach nadal jest Pan przekonany, że Polska podjęła słuszną decyzję, przyjmując unijne propozycje?

Robimy tylko dobre UPS-y

Robimy tylko dobre UPS-y Robimy tylko dobre UPS-y

American Power Conversion została założona w 1981 roku i początkowo działalność jej koncentrowała się na wytwarzaniu elektryczności z energii słonecznej. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku APC przeniosła...

American Power Conversion została założona w 1981 roku i początkowo działalność jej koncentrowała się na wytwarzaniu elektryczności z energii słonecznej. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku APC przeniosła swoje zainteresowania na kwestie zasilania gwarantowanego, wprowadzając w 1984 roku pierwszy zasilacz UPS. Z czasem marka APC stała się synonimem wysokiej klasy rozwiązań zasilania gwarantowanego i zarządzania zasilaniem. W 2007 roku APC połączyła się z MGE i weszła w skład konsorcjum Schneider...

Inteligentny dom - zrób go sam

Inteligentny dom - zrób go sam Inteligentny dom - zrób go sam

Gdy już staniemy się właścicielami naszego wymarzonego dachu na głową możemy zacząć myśleć o jego udoskonalaniu. Pomysłem na ulepszenia może być wprowadzenie automatyki.

Gdy już staniemy się właścicielami naszego wymarzonego dachu na głową możemy zacząć myśleć o jego udoskonalaniu. Pomysłem na ulepszenia może być wprowadzenie automatyki.

Inteligentne urządzenia domowe

Inteligentne urządzenia domowe Inteligentne urządzenia domowe

Powszechne zastosowanie układów mikroprocesorowych w sprzęcie domowym codziennego użytku stało się faktem. Urządzenia AGD, dzięki wyposażeniu ich w coraz większą liczbę czujników i coraz bardziej wyrafinowane...

Powszechne zastosowanie układów mikroprocesorowych w sprzęcie domowym codziennego użytku stało się faktem. Urządzenia AGD, dzięki wyposażeniu ich w coraz większą liczbę czujników i coraz bardziej wyrafinowane oprogramowanie, wykonują coraz więcej coraz bardziej skomplikowanych funkcji. Co jest też bardzo istotne, w wielu przypadkach ich obsługa - pomimo zwiększonej funkcjonalności - jest prostsza, bo ustawienia szczegółowych parametrów pozostawiamy procesorom.

Dom bez kabli?

Dom bez kabli? Dom bez kabli?

Podczas budowy mieszkania czy domu, dochodzimy do etapu montażu instalacji elektrycznej. Ściany pomieszczeń zaczyna pokrywać sieć kabli elektrycznych. Za chwilę podłączane będą czujniki alarmowe i gniazda...

Podczas budowy mieszkania czy domu, dochodzimy do etapu montażu instalacji elektrycznej. Ściany pomieszczeń zaczyna pokrywać sieć kabli elektrycznych. Za chwilę podłączane będą czujniki alarmowe i gniazda sieci komputerowej, kładzione będą przewody telefoniczne, instalacji antenowej i wysokiej jakości przewody kina domowego. Szybko okazuje się, że pod tynkiem niedużego domu mamy ok. 6 km kabli i przewodów. Jeśli zamarzy nam się dom inteligentny z całą masą czujników i detektorów będziemy zmuszeni...

Zastosowanie termowizji w diagnostyce urządzeń elektrycznych

Zastosowanie termowizji w diagnostyce urządzeń elektrycznych Zastosowanie termowizji w diagnostyce urządzeń elektrycznych

Pomiary termowizyjne znajdują zastosowanie we wszystkich przypadkach, w których na podstawie wartości oraz rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu można oceniać jego stan techniczny. Najpopularniejszym...

Pomiary termowizyjne znajdują zastosowanie we wszystkich przypadkach, w których na podstawie wartości oraz rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu można oceniać jego stan techniczny. Najpopularniejszym sposobem wykrywania uszkodzeń urządzeń elektroenergetycznych jest wykorzystanie badań termowizyjnych, które stanowią ok. 70% wykonywanych pomiarów.

Nowy trend wśród deweloperów - ekologiczne rozwiązania

Nowy trend wśród deweloperów - ekologiczne rozwiązania Nowy trend wśród deweloperów - ekologiczne rozwiązania

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachach budynków - to jeden z najpopularniejszych trendów, który wiedzie ostatnio prym wśród deweloperów. Budowane osiedla stają się coraz bardziej eko. Zielony prąd pozwala...

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachach budynków - to jeden z najpopularniejszych trendów, który wiedzie ostatnio prym wśród deweloperów. Budowane osiedla stają się coraz bardziej eko. Zielony prąd pozwala obniżyć mieszkańcom koszty zużycia energii elektrycznej średnio o 25 proc.

Inteligentne sieci oświetlenia drogowego jako metoda poprawy bilansu energetycznego w gminach

Inteligentne sieci oświetlenia drogowego jako metoda poprawy bilansu energetycznego w gminach Inteligentne sieci oświetlenia drogowego jako metoda poprawy bilansu energetycznego w gminach

Przy szczupłości środków finansowych na eksploatację i inwestycje, jaka występuje w większości jednostek samorządowych w Polsce, jednym z najefektywniejszych środków poprawy tego stanu jest przeprowadzenie...

Przy szczupłości środków finansowych na eksploatację i inwestycje, jaka występuje w większości jednostek samorządowych w Polsce, jednym z najefektywniejszych środków poprawy tego stanu jest przeprowadzenie modernizacji oświetlenia drogowego i wnętrzowego w budynkach należących do samorządów. Modernizacja oświetlenia jest wymieniana w Ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej (DzU nr 94, poz. 551), jako jedno z przedsięwzięć prowadzących do ograniczenia zużycia energii elektrycznej,...

Rozwiązania inteligentnego budynku w rewitalizacji budynków użyteczności publicznej

Rozwiązania inteligentnego budynku w rewitalizacji budynków użyteczności publicznej Rozwiązania inteligentnego budynku w rewitalizacji budynków użyteczności publicznej

Racjonalne użytkowanie energii prowadzące do oszczędności różnych rodzajów energii stało się konkretnym wyzwaniem dla współczesnych rozwiązań technicznych. Konieczność realizacji działań zmierzających...

Racjonalne użytkowanie energii prowadzące do oszczędności różnych rodzajów energii stało się konkretnym wyzwaniem dla współczesnych rozwiązań technicznych. Konieczność realizacji działań zmierzających do poprawy efektywności energetycznej, rozumianej jako ograniczenie zużycia energii pierwotnej przy niezmienionym (lub poprawionym) efekcie końcowym łańcucha przemian energetycznych [1], wynika m.in. z celów przyjętej polityki klimatycznej i ekologicznej Unii Europejskiej. Rezultatem wspomnianych działań...

Ochrona przeciwprzepięciowa i przetężeniowa w instalacjach inteligentnych

Ochrona przeciwprzepięciowa i przetężeniowa w instalacjach inteligentnych Ochrona przeciwprzepięciowa i przetężeniowa w instalacjach inteligentnych

W ostatnich dekadach nastąpił gwałtowny postęp technologiczny w dziedzinie techniki instalacyjnej, związany między innymi z wprowadzeniem systemów automatyki budynkowej, które przyjęło się określać jako...

W ostatnich dekadach nastąpił gwałtowny postęp technologiczny w dziedzinie techniki instalacyjnej, związany między innymi z wprowadzeniem systemów automatyki budynkowej, które przyjęło się określać jako „instalacje inteligentne”. W potocznym rozumieniu, zastosowanie „instalacji inteligentnej” w danym budynku sprawia, że jest on traktowany jako budynek bądź też dom „inteligentny”, czyli wyposażony w takie układy instalacyjne, które są w stanie samoczynnie wykonywać zaprogramowane funkcje sterowania,...

Wybrane metody sterowania silnika reluktancyjnego przełączalnego (SRM)

Wybrane metody sterowania silnika reluktancyjnego przełączalnego (SRM) Wybrane metody sterowania silnika reluktancyjnego przełączalnego (SRM)

W zależności od miejsca zastosowania napędu z SRM oraz od postawionych wymagań, stosuje się różne algorytmy sterowania. Istnieje duży wybór możliwych procedur do zastosowania, od prostych i tanich algorytmów...

W zależności od miejsca zastosowania napędu z SRM oraz od postawionych wymagań, stosuje się różne algorytmy sterowania. Istnieje duży wybór możliwych procedur do zastosowania, od prostych i tanich algorytmów do zaawansowanych procedur sterujących, wykorzystujących kosztowne układy obliczeniowe. W artykule przedstawiono wybrane metody sterowania silnikiem reluktancyjnym przełączalnym.

Transformatory rozdzielcze – czynniki wpływające na ograniczenie strat

Transformatory rozdzielcze – czynniki wpływające na ograniczenie strat Transformatory rozdzielcze – czynniki wpływające na ograniczenie strat

Transformatory rozdzielcze SN/nn stanowią najliczniejszą grupę jednostek transformatorowych w polskim systemie elektroenergetycznym. Transformatory energetyczne to urządzenia elektryczne przeznaczone do...

Transformatory rozdzielcze SN/nn stanowią najliczniejszą grupę jednostek transformatorowych w polskim systemie elektroenergetycznym. Transformatory energetyczne to urządzenia elektryczne przeznaczone do przetwarzania energii elektrycznej o określonym napięciu na energię elektryczną o innym lub takim samym napięciu.

news Impuls energii dla Polski

Impuls energii dla Polski Impuls energii dla Polski

Forum Energii i Konfederacja Lewiatan apelują o wprowadzenie pakietu „Impuls energii dla Polski”, którego celem jest zmobilizowanie dostępnych środków publicznych i prywatnych na energetyczną modernizację...

Forum Energii i Konfederacja Lewiatan apelują o wprowadzenie pakietu „Impuls energii dla Polski”, którego celem jest zmobilizowanie dostępnych środków publicznych i prywatnych na energetyczną modernizację kraju. Realizacja „Impulsu energii dla Polski” pobudzi inwestycje o łącznej wartości ponad 580 mld zł, co przełoży się na powstanie 240 tys. nowych miejsc pracy. Inwestycje w sektorze energii powinny być elementem strategii wychodzenia z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.

news Magazyn energii do stabilizacji systemu elektroenergetycznego w Holandii

Magazyn energii do stabilizacji systemu elektroenergetycznego w Holandii Magazyn energii do stabilizacji systemu elektroenergetycznego w Holandii

W Holandii realizowany jest projekt budowy magazynu energii do stabilizacji pracy systemu elektroenergetycznego. Projekt pozyskał środki w ramach finansowania społecznościowego (crowdfundingu) i przechodzi...

W Holandii realizowany jest projekt budowy magazynu energii do stabilizacji pracy systemu elektroenergetycznego. Projekt pozyskał środki w ramach finansowania społecznościowego (crowdfundingu) i przechodzi do kolejnego etapu realizacji.

Awarie sieciowe i systemowe w krajowej sieci przesyłowej

Awarie sieciowe i systemowe w krajowej sieci przesyłowej Awarie sieciowe  i systemowe w krajowej sieci przesyłowej

Krajowa sieć elektroenergetyczna stanowi ogniwo łączące źródła wytwarzania z odbiorcami i obejmuje: sieć przesyłową 400 i 220 kV, sieć dystrybucyjną (tzw. wstępnego rozdziału) 110 kV oraz sieć dystrybucyjną...

Krajowa sieć elektroenergetyczna stanowi ogniwo łączące źródła wytwarzania z odbiorcami i obejmuje: sieć przesyłową 400 i 220 kV, sieć dystrybucyjną (tzw. wstępnego rozdziału) 110 kV oraz sieć dystrybucyjną (rozdzielczą) SN (6, 10, 15, 20 i 30 kV) i sieć nn (0,4 kV). W jej skład wchodzą zarówno stacje elektroenergetyczne, jak i linie napowietrzne i kablowe oraz urządzenia i aparaty elektroenergetyczne, które współpracują ze sobą w celu realizacji zadania, jakim jest przesył lub dystrybucja energii...

Komputerowe obliczenia w elektrotechnice

Komputerowe obliczenia w elektrotechnice Komputerowe obliczenia w elektrotechnice

W związku z szybkim rozwojem urządzeń stosowanych w energetyce zawodowej rosną potrzeby poznania i stosowania uniwersalnych oraz szybkich metod obliczeń układów prądu stałego i zmiennego. Coraz większa...

W związku z szybkim rozwojem urządzeń stosowanych w energetyce zawodowej rosną potrzeby poznania i stosowania uniwersalnych oraz szybkich metod obliczeń układów prądu stałego i zmiennego. Coraz większa złożoność stosowanych w praktyce układów elektrycznych i energoelektronicznych wymusza wykorzystanie komputerów.

news W Jaworznie pierwsza synchronizacja bloku 910 MW zaliczona

W Jaworznie pierwsza synchronizacja bloku 910 MW zaliczona W Jaworznie pierwsza synchronizacja bloku 910 MW zaliczona

31 grudnia 2019 r. miała miejsce pierwsza synchronizacja z Krajową Siecią Elektroenergetyczną bloku o mocy 910 MW w Jaworznie. Tym samym rozruch bloku wkroczył w fazę regulacji i optymalizacji.

31 grudnia 2019 r. miała miejsce pierwsza synchronizacja z Krajową Siecią Elektroenergetyczną bloku o mocy 910 MW w Jaworznie. Tym samym rozruch bloku wkroczył w fazę regulacji i optymalizacji.

news PGE Energia Odnawialna zbuduje magazyn energii na górze Żar

PGE Energia Odnawialna zbuduje magazyn energii na górze Żar PGE Energia Odnawialna zbuduje magazyn energii na górze Żar

Do końca maja przyszłego roku PGE Energia Odnawialna zbuduje na górze Żar – obok należącej do spółki farmy fotowoltaicznej – kontenerowy magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności 750 kWh.

Do końca maja przyszłego roku PGE Energia Odnawialna zbuduje na górze Żar – obok należącej do spółki farmy fotowoltaicznej – kontenerowy magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności 750 kWh.

news W Cieszanowicach powstaje magazyn energii

W Cieszanowicach powstaje magazyn energii W Cieszanowicach powstaje magazyn energii

TAURON Dystrybucja rozpoczął budowę stacjonarnego systemu magazynowania energii, którego zadaniem będzie efektywniejsze gospodarowanie energią odbieraną z farm wiatrowych, poprawa parametrów energii i...

TAURON Dystrybucja rozpoczął budowę stacjonarnego systemu magazynowania energii, którego zadaniem będzie efektywniejsze gospodarowanie energią odbieraną z farm wiatrowych, poprawa parametrów energii i stabilizacja pracy sieci elektroenergetycznej. Inwestycja powstaje w Cieszanowicach w województwie opolskim. Jej zakończenie jest zaplanowane na początek przyszłego roku.

Uproszczony projekt obiektowej elektroenergetycznej sieci kablowej SN

Uproszczony projekt obiektowej elektroenergetycznej sieci kablowej SN Uproszczony projekt obiektowej elektroenergetycznej sieci kablowej SN

Publikacja przedstawia szkic projektu wykonania obiektowej elektroenergetycznej sieci kablowej SN, który zawiera następujące elementy: podstawę opracowania, opis stanu istniejącego, wyciąg z warunków technicznych...

Publikacja przedstawia szkic projektu wykonania obiektowej elektroenergetycznej sieci kablowej SN, który zawiera następujące elementy: podstawę opracowania, opis stanu istniejącego, wyciąg z warunków technicznych zasilania, obliczenia oraz uwagi końcowe.

Analiza wpływu obciążenia na asymetrię napieć w kablowych sieciach elektroenergetycznych SN z punktem neutralnym uziemionym przez dławnik

Analiza wpływu obciążenia na asymetrię napieć w kablowych sieciach elektroenergetycznych SN z punktem neutralnym uziemionym przez dławnik Analiza wpływu obciążenia na asymetrię napieć w kablowych sieciach elektroenergetycznych SN z punktem neutralnym uziemionym przez dławnik

W artykule określono i oceniono wpływ ilości mocy pobieranej przez odbiorców na asymetrię napięć w sieciach elektroenergetycznych średniego napięcia, mierzoną zarówno na szynach stacji WN/SN, jak i u najdalszego...

W artykule określono i oceniono wpływ ilości mocy pobieranej przez odbiorców na asymetrię napięć w sieciach elektroenergetycznych średniego napięcia, mierzoną zarówno na szynach stacji WN/SN, jak i u najdalszego odbiorcy.

Przyłączenie obiektów do sieci elektroenergetycznej

Przyłączenie obiektów do sieci elektroenergetycznej Przyłączenie obiektów do sieci elektroenergetycznej

Artykuł traktuje o prawnych aspektach przyłączania obiektów do sieci elektroenergetycznej, opisuje, co powinien zawierać wniosek, jakie są warunki przyłączania do sieci, jak wygląda umowa czy opłaty za...

Artykuł traktuje o prawnych aspektach przyłączania obiektów do sieci elektroenergetycznej, opisuje, co powinien zawierać wniosek, jakie są warunki przyłączania do sieci, jak wygląda umowa czy opłaty za przyłączenie.

Precyzja synchronizacji czasu w sieci Ethernet z wykorzystaniem protokołu IEEE 1588 dla potrzeb wytwarzania synchrofazorów

Precyzja synchronizacji czasu w sieci Ethernet z wykorzystaniem protokołu IEEE 1588 dla potrzeb wytwarzania synchrofazorów Precyzja synchronizacji czasu w sieci Ethernet z wykorzystaniem protokołu IEEE 1588 dla potrzeb wytwarzania synchrofazorów

Artykuł przedstawia technologię synchronizacji czasu pomiędzy urządzeniami w sieci Ethernet, z wykorzystaniem protokołu IEEE 1588. Opisuje układ, w którym zaimplementowano synchronizację czasu za pomocą...

Artykuł przedstawia technologię synchronizacji czasu pomiędzy urządzeniami w sieci Ethernet, z wykorzystaniem protokołu IEEE 1588. Opisuje układ, w którym zaimplementowano synchronizację czasu za pomocą IEEE 1588 oraz przedstawia wyniki testów uzyskanej dokładności synchronizacji czasu. Uzyskana precyzja synchronizacji pozwala wykorzystać metodę do synchronizacji czasu w celu wyznaczania synchrofazorów.

Komentarze

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.