elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Nowe zasady doboru i montażu wyposażenia elektrycznego instalacji elektrycznych niskiego napięcia

Nowe zasady doboru i montażu wyposażenia elektrycznego instalacji elektrycznych niskiego napięcia

Nowe zasady doboru i montażu wyposażenia elektrycznego instalacji elektrycznych niskiego napięcia

Dwudziestego dziewiątego kwietnia 2011 r. opublikowano w języku polskim tekst normy HD 60364-5-51 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Postanowienia ogólne, której w katalogu PKN nadano numer PN-HD 60364-5-51:2011. W artykule zostały przedstawione najważniejsze postanowienia zawarte w tekście tej nowej normy.

Zobacz także

Farnell Projekty w trudnych warunkach przemysłowych

Projekty w trudnych warunkach przemysłowych Projekty w trudnych warunkach przemysłowych

Zastosowanie skomplikowanych urządzeń elektronicznych i czujników do ulepszania i rozszerzania procesów produkcji, obróbki skrawaniem i procesów produkcyjnych w zastosowaniach przemysłowych jest możliwe...

Zastosowanie skomplikowanych urządzeń elektronicznych i czujników do ulepszania i rozszerzania procesów produkcji, obróbki skrawaniem i procesów produkcyjnych w zastosowaniach przemysłowych jest możliwe tylko wtedy, gdy wszystkie komponenty przetrwają w trudnym środowisku. Systemy muszą wytrzymywać gorące, wilgotne i trudne warunki oraz niszczące pola elektryczne i magnetyczne. Specyficzne warunki środowiskowe, w których produkt jest używany, wpływają na jego specyfikacje. Takie specyfikacje należy...

mgr inż. Marcin Orzechowski Wpływ temperatury na bezpieczeństwo eksploatacji rozdzielnic niskiego napięcia (część 2.)

Wpływ temperatury na bezpieczeństwo eksploatacji rozdzielnic niskiego napięcia (część 2.) Wpływ temperatury na bezpieczeństwo eksploatacji rozdzielnic niskiego napięcia (część 2.)

Kontynuując cykl poświęcony rozdzielnicom niskiego napięcia (a dokładnie połączeniom wewnętrznym w rozdzielnicach niskich napięć [9], [10], [11], [12] oraz [13]), tym razem autor zajął się zagadnieniem...

Kontynuując cykl poświęcony rozdzielnicom niskiego napięcia (a dokładnie połączeniom wewnętrznym w rozdzielnicach niskich napięć [9], [10], [11], [12] oraz [13]), tym razem autor zajął się zagadnieniem temperatury wewnątrz rozdzielnicy nn. W kolejnej części artykułu przedstawiamy praktyczne przykłady, które wyjaśnią problem wpływu temperatury na pracę wyposażenia rozdzielnicy oraz przyłączonych przewodów i kabli.

mgr inż. Paweł Jasiński, mgr inż. Piotr Jasiński, dr inż. Waldemar Jasiński Kontrola rezystancji izolacji w instalacjach

Kontrola rezystancji izolacji w instalacjach Kontrola rezystancji izolacji w instalacjach

Systematyczne kontrole stanu izolacji urządzeń i instalacji elektrycznych mogą zapobiec niebezpiecznym dla życia i zdrowia wypadkom oraz w przyszłości ograniczyć koszty związane z usuwaniem awarii. Cykliczne...

Systematyczne kontrole stanu izolacji urządzeń i instalacji elektrycznych mogą zapobiec niebezpiecznym dla życia i zdrowia wypadkom oraz w przyszłości ograniczyć koszty związane z usuwaniem awarii. Cykliczne pomiary izolacji pomagają w wykryciu pogarszającego się stanu ochrony zarówno przeciwporażeniowej, jak i pożarowej. Głównym zadaniem kontroli stanu izolacji przewodów instalacji oraz urządzeń elektrycznych jest wykrycie jej uszkodzeń, a tym samym możliwość zapobiegania zwarciom, które mogą być...

Dwudziestego dziewiątego kwietnia 2011 r. opublikowano w języku polskim tekst normy HD 60364-5-51 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Postanowienia ogólne, której w katalogu PKN nadano numer PN-HD 60364-5-51:2011. W artykule zostały przedstawione najważniejsze postanowienia zawarte w tekście tej nowej normy.

Norma PN-HD 60364-5-51 składa się z następujących działów i załączników:

  • 510. Wprowadzenie,
  • 511. Zgodność z normami,
  • 512. Warunki pracy i wpływy zewnętrzne,
  • 513. Dostępność,
  • 514. Identyfikacja,
  • 515. Zapobieganie przed wzajemnymi szkodliwymi wpływami,
  • 516. Środki odnoszące się do prądów przewodu ochronnego.

  • Załącznik A (informacyjny) – Zwięzły wykaz wpływów zewnętrznych.
  • Załącznik ZA (informacyjny) – Wpływy zewnętrzne.
  • Załącznik ZB (informacyjny) – Metody oznakowania przewodów PEN w różnych krajach.
  • Załącznik ZC (informacyjny) – Identyfikacja żył.
  • Załącznik ZD (normatywny) – Szczególne warunki krajowe (nie dotyczą Polski).
  • Załącznik ZE (informacyjny) – Odchylenia typu A. Bibliografia.

Zakres tematyczny omawianej normy PN-HD jest taki sam, jak normy PN-IEC 60364-5-51. Modyfikacje wprowadzone do omawianej normy CENELEC w stosunku do normy PN-IEC polegają na:

  • wprowadzeniu zmian merytorycznych niektórych postanowień zawartych w rozdziałach i podrozdziałach,
  • zastąpieniu tablicy 51 A z normy PN-IEC 60364-5-51 załącznikiem ZA,
  • zamieszczaniu w omawianej normie HD nowych załączników A, ZA, ZB, ZC, ZD i ZE.

Wprowadzenie

Rozdział zatytułowany „Wprowadzenie” zawiera podrozdziały: zakres normy, powołania normatywne i postanowienie ogólne.

W podrozdziale „Zakres normy” zapisano, że postanowienia części 5-51 normy PN-HD 60364 mają na celu zapewnić właściwy dobór i montaż wyposażenia instalacji elektrycznych, w tym środków ochrony dla zapewnienia: bezpieczeństwa, warunków prawidłowego użytkowania oraz prawidłowego działania instalacji w warunkach przewidywanych wpływów zewnętrznych (środowiska).

Podrozdział „Powołania normatywne” zawiera spis norm IEC, HD i EN, które są niezbędne do stosowania niniejszej normy. Zwrócono uwagę, że w przypadku powołań datowanych ma zastosowanie wyłącznie wydanie cytowane, natomiast w przypadku powołań niedatowanych stosuje się ostatnie wydanie dokumentu powołanego, łącznie ze zmianami.

W podrozdziale „Postanowienie ogólne” zawarto wymóg, aby każdy element wyposażenia instalacji był dobrany i zainstalowany zgodnie z wymaganiami wymienionymi w odpowiednich punktach części 5 HD 60364 oraz zgodnie z odpowiednimi wymaganiami innych części dokumentów serii HD 384/60364.

Zgodność z normami

Rozdział ten składa się z podrozdziałów: postanowienia ogólne i dodatkowe wymagania dotyczące deklaracji producenta.

W podrozdziale „Postanowienia ogólne” zapisano, że każda część wyposażenia powinna spełniać wymagania odpowiedniej Normy Europejskiej (EN) lub Dokumentu Harmonizującego (HD) (prenormy), lub odpowiednich norm państwowych, mających moc norm HD. Jeżeli brak jest norm EN lub HD, wyposażenie powinno spełniać wymagania normy państwowej. W innych przypadkach, opierając się na decyzji Komitetów Państwowych, dopuszcza się stosowanie normy IEC, która nie jest zatwierdzona w CENELEC, albo normy innych państw. Gdy nie ma odpowiednich norm dla danych elementów wyposażenia, części te powinny być wybrane w porozumieniu z osobą projektującą i wykonującą instalację.

W podrozdziale „Dodatkowe wymagania dotyczące deklaracji producenta” zapisano, że jeżeli nie ma odpowiednich norm dla danego urządzenia (np. nowy produkt jest wprowadzony na rynek), wytwórca powinien dostarczyć projektantowi instalacji lub wykonawcy instalacji pełną dokumentację i odpowiednie protokoły z badań wykonanych zgodnie z odpowiednimi przepisami.

Warunki pracy i wpływy zewnętrzne

Rozdział ten składa się z podrozdziałów: warunki pracy i wpływy zewnętrzne.

W podrozdziale „Warunki pracy” są zamieszczone postanowienia dotyczące doboru parametrów wyposażenia, takich jak: napięcie, prąd, częstotliwość, moc, kompatybilność oraz znamionowe napięcie udarowe wytrzymywane.

Napięcie wyposażenia powinno być dobrane do napięcia nominalnego (wartość skuteczna przy prądzie przemiennym) danej części instalacji, w której to wyposażenie ma pracować.

Jeżeli w układzie IT jest zastosowany przewód neutralny N, to urządzenie przyłączone do przewodu liniowego i przewodu N powinno mieć izolację na napięcie międzyfazowe.

Prądy wyposażenia powinny być dobrane do prądów obliczeniowych (ich wartości skutecznych dla prądu ac), które mogą płynąć w warunkach normalnych.

Wyposażenie powinno być zdolne do przewodzenia prądów, które mogą płynąć w warunkach zakłóceniowych, w czasie określonym charakterystyką urządzenia zabezpieczającego.

Częstotliwość znamionowa urządzenia, jeżeli częstotliwość ma wpływ na właściwości urządzenia, powinna odpowiadać częstotliwości prądu w rozpatrywanym obwodzie.

Moc każdego elementu wyposażenia (każdego urządzenia) powinna być dobrana do normalnych warunków pracy, z uwzględnieniem współczynnika jednoczesności.

Kompatybilność wyposażenia powinna być zapewniona przez taki dobór wszystkich urządzeń, aby w czasie normalnej pracy, włączając w to czynności łączeniowe, nie powodowały szkodliwego oddziaływania ani na inne urządzenia, ani na źródło zasilania, chyba że podczas instalowania wyposażenia zostaną zastosowane odpowiednie inne zabezpieczenia.

Znamionowe napięcie udarowe urządzenia powinno być tak dobrane, aby było ono nie mniejsze niż spodziewane przepięcie mogące pojawić się danym w punkcie instalacji, tak jak to określono w HD 60364-4-443.

W podrozdziale „Wpływy zewnętrzne”, który dotyczy doboru wyposażenia do warunków zewnętrznych, odesłano do załączników A i ZA. W niniejszym artykule przedstawione zostały tylko skrócone wykazy wpływów zewnętrznych wg załącznika A (tabele 3–6). W wykazach tych kody na szarych tłach oznaczają wpływy zewnętrzne, które według załącznika ZA normy uznano jako normalne warunki dla doboru i montażu urządzeń. Gwiazdki zamieszczone po niektórych kodach wpływów zewnętrznych umieszczonych na szarym tle oznaczają, że warunki otoczenia (środowiska), użytkowania lub konstrukcji budynku są warunkami normalnymi, ale pod określonymi warunkami.

Dostępność

Tak jak w normie IEC, w normie HD zapisano, że wszystkie urządzenia, łącznie z oprzewodowaniem, powinny być tak skonstruowane, aby ułatwić ich użytkowanie, dozór, konserwację i dostęp do połączeń. Urządzenia zamontowane w obudowach lub we wnękach pomieszczeń nie powinny pogarszać tych możliwości w stopniu znaczącym. Wyjątki są podane w HD 384.5.52:1995, 526.3.

Identyfikacja

Rozdział ten składa się z podrozdziałów: postanowienia ogólne, oprzewodowanie, identyfikacja przewodów, urządzenia ochronne i schematy oraz dokumentacja.

Postanowienia ogólne zawierają wymóg, aby do wskazania przeznaczenia urządzeń łączeniowych i sterujących stosowane były tabliczki i inne środki identyfikacyjne, chyba że nie ma możliwości pomyłki.

Jeżeli obsługa nie ma możliwości obserwowania pracy tych urządzeń i jeżeli z tego powodu może wyniknąć niebezpieczeństwo, to w miejscu dogodnym do obserwacji dla obsługi powinny być umieszczone odpowiednie wskaźniki stosowane zgodnie z EN 60073 i EN 60447.

Oprzewodowanie powinno być tak ułożone lub oznakowane, aby można było je zidentyfikować podczas wykonywania przeglądów, badań, napraw lub zmian w instalacji.

Identyfikacja przewodów zawiera następujące postanowienia i uwagi:

- Oznakowanie przewodów powinno być zgodne z wymaganiami EN 60446, chyba że inne wymagania znajdują się w 514.3.1.Z1 do 514.3.Z3.

- Przewody neutralny lub środkowy powinny być oznakowane na całej długości barwą niebieską. Uwaga! Dla niektórych typów oprzewodowania – patrz 514.3.Z2 do 514.3.Z5.

- Przewód ochronny powinien być oznakowany kombinacją dwukolorową zielono-żółtą i kombinacja ta nie może być użyta do innych celów. Izolowane przewody uziemiające i izolowane przewody ochronnych połączeń wyrównawczych powinny być oznakowane tak jak przewód ochronny.

Uwaga! Dla niektórych typów oprzewodowania – patrz 514.3.Z2 do 514.3.Z5.

- Izolowane przewody PEN powinny być oznakowane jednym z następujących sposobów:

  • kolorami zielonym i żółtym wzdłuż całej długości i dodatkowo kolorem niebieskim na końcach przy zaciskach, lub
  • kolorem niebieskim wzdłuż całej długości i dodatkowo kolorem zielonym i żółtym na końcach przy zaciskach.

- Izolowane przewody PEL i PEM powinny być oznakowane kolorami zielonym i żółtym wzdłuż całej długości i dodatkowo kolorem niebieskimi na końcach przy zaciskach.

Wybór metody lub metod oznaczania barwami przewodów PEN należy do Komisji Państwowych. W tabeli 1. przytoczono za załącznikiem ZB metody oznaczania przewodów PEN w 18 krajach europejskich.

- Inne przewody powinny być oznakowane barwami lub liczbami przy wzięciu pod uwagę wymagań 514.3.Z2 do 514.3.Z5.

- Oznakowanie żył w wielożyłowych kablach i przewodach sznurowych.

Oznakowanie izolowanych żył w sztywnych i giętkich kablach i przewodach sznurowych o liczbie żył od 2 do 5 powinno być zgodne z wymaganiami HD 308 (patrz tablica ZC wg załącznika ZC omawianej normy). Przewody fazowe powinny być oznakowane na całej długości barwami: brązową lub czarną, lub szarą, przewód neutralny barwą niebieską, a przewód ochronny kombinacją barw zielonej i żółtej.

W kablach i przewodach sznurowych o liczbie żył od 2 do 5, które są zastosowane w obwodach pomocniczych lub sterowniczych, każda z żył powinna być oznaczona kolorem lub napisem.

W kablach i przewodach sznurowych o liczbie żył większej od 5 każda żyła powinna być oznaczana kolorami lub liczbami zgodnie z EN 60446. Żyły oznaczone liczbami i używane jako przewód ochronny lub neutralny powinny być oznakowane barwami, odpowiednio zieloną i żółtą lub niebieską przy każdym zacisku. Żyły oznaczane numerami i wykorzystywane jako przewody PEN, PEL lub PEM powinny być oznakowane kolorem zielonym i żółtym oraz niebieskim przy każdym zacisku.

W kablach i przewodach sznurowych o liczbie żył od 2 do 5, które są zastosowane w obwodach pomocniczych lub sterowniczych i nie mają żyły oznaczonej kolorem niebieskim, można wykorzystać jedną żyłę jako przewód neutralny.

- Oznakowanie przewodów jednożyłowych i przewodów izolowanych

Przewody fazowe (liniowe) powinny być oznakowane wzdłuż całej długości kolorem brązowym lub czarnym, lub szarym. Użycie jednego z tych kolorów dla wszystkich przewodów fazowych w tym samym obwodzie jest dopuszczalne. Pojedynczy kolor zielony lub żółty nie powinien być stosowany.

Przewodzące powłoki jednożyłowych kabli i przewodów izolowanych zgodne z ich odpowiednią normą, które nie są dostępne z zielono-żółtą lub niebieską izolacją, np. ze względu na ich dużą powierzchnię przekroju większą niż 16 mm2, mogą być zastosowane jako:

  • przewód ochronny, jeżeli oznakowanie zielono-żółte jest zastosowane przy każdym zacisku,
  • przewody PEN, PEL i PEM, jeżeli oznakowanie zielono-żółte i oznakowanie niebieskie jest zastosowane przy każdym zacisku,
  • przewód neutralny, jeżeli oznakowanie niebieskie jest zastosowane przy każdym zacisku.

Uwaga! Oznakowania powinny być trwałe i niemożliwe do usunięcia lub zniszczenia podczas eksploatacji instalacji.

- Zastosowanie przewodu oznaczonego barwą niebieską do innych celów, np. jako przewodu liniowego lub do innych celów jest możliwe pod warunkiem, że pomyłka jest niemożliwa i nie ma w obwodzie przewodu neutralnego. Przewód ten nie może być stosowany jako przewód ochronny.

- Pominięcie identyfikacji jest dopuszczalne:

  • dla żył przewodów koncentrycznych,
  • dla metalowych osłon lub pancerzy kabli, gdy są użyte jako przewód ochronny,
  • dla przewodów gołych, gdy ich trwałe oznakowanie nie jest możliwe ze względu na ekstremalne wpływy zewnętrzne, np. agresywną atmosferę lub wilgoć,
  • dla metalowych części konstrukcji lub części przewodzących obcych użytych jako przewody ochronne, 
  • dla części przewodzących dostępnych użytych jako przewody ochronne,
  • dla gołych przewodów napowietrznych.

Oznaczenie kolorem nie jest wymagane dla płaskich przewodów giętkich bez osłony lub pancerza albo przewodów mających izolację z materiałów, które nie mogą być oznaczone kolorem (np. przewody z izolacją mineralną). Dla takich przewodów ich żyły użyto jako przewody ochronne PE albo przewody PEN, PEL, PEM lub neutralne, dlatego powinny być oznaczone oznacznikami o odpowiednich kolorach przy ich zaciskach.

- Urządzenia ochronne (zabezpieczające) powinny być tak umieszczone i oznaczone, aby chronione obwody mogły być łatwo rozpoznawalne; w tym celu zaleca się ich grupowanie w rozdzielnicach tablicowych.

- Schematy i dokumentacja: w zależności od potrzeb należy sporządzać schematy, wykresy lub tablice zgodnie z normami EN 61346-1 i EN 61082, zawierające w szczególności:

  • typ i układ obwodów (punkty zasilania odbiorców, liczbę i przekroje przewodów, rodzaje oprzewodowania),
  • miejsce lokalizacji urządzeń oraz charakterystyki niezbędne do identyfikacji urządzeń spełniających funkcję zabezpieczającą, izolacyjną i łączeniową. W przypadku nieskomplikowanych instalacji powyższe informacje mogą być podane na schemacie (w formie tabelarycznej).

Uwaga! Schematy i dokumenty powinny zawierać następujące szczegółowe informacje:

  • typ i przekrój przewodów,
  • długości obwodów,
  • rodzaj i typ urządzeń zabezpieczających,
  • prąd znamionowy lub nastawienie urządzeń zabezpieczających,
  • przewidywany prąd zwarciowy oraz dopuszczalną moc zwarciową urządzeń zabezpieczających.

Informacje te powinny być podane dla każdego obwodu instalacji. Informacje te powinny być korygowane po każdej modernizacji instalacji. Schematy i dokumenty powinny wskazywać lokalizację każdego ukrytego urządzenia. Zastosowane symbole powinny być dobrane z norm serii IEC 60617.

Ochrona przed wzajemnymi szkodliwymi wpływami

Rozdział ten zawiera trzy podrozdziały, przy czym tylko trzeci ma tytuł „Kompatybilność elektromagnetyczna”.

W podrozdziale pierwszym zamieszczono następujące postanowienia:

Wyposażenie powinno być tak dobrane i zainstalowane, aby unikać jakichkolwiek szkodliwych oddziaływań między instalacją elektryczną i instalacjami nieelektrycznymi.

Urządzenia elektryczne bez tylnej płyty nie powinny być montowane na ścianach budynku, jeżeli nie są spełnione następujące wymagania:

  • jest zastosowana ochrona przed przeniesieniem się napięcia na powierzchnię ściany,
  • zapewniona jest izolacja ogniowa między urządzeniem a palną powierzchnią montażową.

Jeżeli powierzchnia, na której urządzenie ma być montowane, nie jest metalowa i nie jest palna, nie trzeba stosować dodatkowych środków. W przypadku powierzchni metalowych lub palnych powinien być zastosowany jeden z następujących środków zaradczych:

  • jeżeli powierzchnia ściany jest metalowa, należy połączyć ją z przewodem ochronnym PE lub z przewodem wyrównawczym instalacji, zgodnie z wymaganiami HD 60364-4-41 i HD 60364-5-54,
  • jeżeli powierzchnia ściany jest palna, urządzenie powinno być oddzielone od powierzchi ściany pośrednią warstwą materiału izolacyjnego z grupy zapłonowej FH1, wg EN 60695.

W podrozdziale drugim zapisano, że jeżeli urządzenia przewodzące prądy różnego typu lub działające przy różnych napięciach są zgrupowane we wspólnym zestawie, takim jak rozdzielnice lub sterownice, i gdy konieczne jest uniknięcie szkodliwych wpływów, to wszystkie urządzenia jednego rodzaju prądu lub napięcia powinny być skutecznie oddzielone od innych urządzeń.

Podrozdział trzeci „Kompatybilność elektromagnetyczna” zawiera postanowienia wyboru poziomów odporności i emisyjności.

Zapisano, że poziom odporności wyposażenia elektrycznego należy selekcjonować biorąc pod uwagę wpływy pól elektromagnetycznych (patrz tabela ZA1), które mogą wystąpić po podłączeniu i zamontowaniu go do normalnego użytkowania oraz biorąc pod uwagę osiągnięcie zamierzonego poziomu ciągłości pracy potrzebnej do przewidywanego zastosowania urządzenia.

Należy wybrać wyposażenie o dostatecznie niskim poziomie emisji, tak aby nie mogło powodować zakłóceń elektromagnetycznych przez przewodzenie lub emisję w powietrzu w innym urządzeniu wewnątrz, lub na zewnątrz budynku. Jeżeli okaże się to konieczne, należy zainstalować środki ograniczające do minimum emisję (patrz HD60364-4-44 rozpatrywana). Uwaga! Zaleca się, aby przyrządy lub urządzenia – o ile ich dotyczą – spełniały wymagania norm EN 55011, 55012, 55013, 55014-1, 55014-2, 55015, 55022 oraz norm IEC Komitetu Technicznego 77 (serii EN 61000).

Środki odnoszące się do prądów przewodu ochronnego

Rozdział ten składa się z tekstu nienumerowanego i z dwóch podrozdziałów zatytułowanych „Transformator” i „Systemy sygnalizacyjne”. Zapisano w nim poniższe wymagania.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa i warunków normalnej pracy instalacji prądy przewodów ochronnych generowane przez urządzenia w normalnych warunkach pracy instalacji powinny być ograniczone do wartości przewidzianych w projekcie.

Dopuszczalne prądy przewodu ochronnego są wyszczególnione w EN 61140:2002. 7.5.2 i powinny być wzięte pod uwagę, gdy informacja od producenta jest niedostępna.

Uwaga 1. Dla celów rozdziału 516 przyjęto, że prąd przewodu ochronnego jest prądem, który płynie w przewodzie ochronnym, w warunkach normalnej pracy nieuszkodzonego urządzenia.

Uwaga 2. Dla uniknięcia niepożądanych zadziałań urządzeń różnicowoprądowych spowodowanych prądami przewodów ochronnych – patrz IEC60364-5-53 punkt 531.2.1.3.

Uwaga 3. Instalator powinien poinformować właściciela instalacji, że najlepiej dobierać urządzenia, dla których producent podaje informację o wartości prądu przewodu ochronnego. Aby zapobiec niepotrzebnym wyłączeniom, powinny być wybierane urządzenia z mniejszym prądem przewodu ochronnego.

Uwaga 4. Wymagania dotyczące wzmocnienia przewodów ochronnych, patrz 543.7.

W podrozdziale „Transformator” zapisano, że w instalacjach elektrycznych mogą być zastosowane środki ograniczające prądy przewodów ochronnych przez użycie w ograniczonych obszarach transformatorów z odseparowanymi uzwojeniami.

W podrozdziale „Systemy sygnalizacyjne” podano, że użycie jakichkolwiek przewodów czynnych wraz z przewodem ochronnym jako przewodów powrotnych obwodu sygnalizacyjnego nie jest dopuszczalne.

Uwaga: Użycie przewodów powrotnych dc – patrz HD 60364-5-54:2007, 543.5.1.

Literatura (z uwzględnieniem edycji polskich aktualnych w grudniu 2010 r.)

PN-EN 55011:2010. Urządzenia przemysłowe, naukowe i medyczne – Charakterystyki zaburzeń o częstotliwości radiowej – Dopuszczalne poziomy i metody pomiarów (oryg.)

PN-EN 55012:2008. Pojazdy samochodowe, ładzie i urządzenia napędzane silnikami wewnętrznego spalania - Charakterystyki zaburzeń o częstotliwości radiowej – Dopuszczalne poziomy i metody pomiarów w odniesieniu do ochrony odbiorników radiowych, z wyłączeniem zainstalowanych w tych pojazdach/łodziach/urządzeniach lub w pojazdach/łodziach/urządzeniach znajdujących się w pobliżu (oryg.)

PN-EN 55013:2004. Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) – Odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne i ich urządzenia dodatkowe - Dopuszczalne poziomy i metody pomiarów (oryg.)

PN-EN 55013:2004/A2:2008. Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) – Odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne i ich urządzenia dodatkowe - Dopuszczalne poziomy i metody pomiarów (oryg.)

PN-EN 55013:2004/IS1:2010. Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) – Odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne i ich urządzenia dodatkowe - Dopuszczalne poziomy i metody pomiarów (oryg.)

PN-EN 55014-1:2007. Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) – Wymagania dotyczące przyrządów powszechnego użytku, narzędzi elektrycznych i podobnych urządzeń – Odporność na zaburzenia elektromagnetyczne – Część 1:Emisja (oryg.)

PN-EN 55014-1:2007/A1:2010. Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) – Wymagania dotyczące przyrządów powszechnego użytku, narzędzi elektrycznych i podobnych urządzeń – Odporność na zaburzenia elektromagnetyczne – Część 1:Emisja (oryg.)

PN-EN 55014-2:1999. Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) – Wymagania dotyczące przyrządów powszechnego użytku, narzędzi elektrycznych i podobnych urządzeń – Odporność na zaburzenia elektromagnetyczne – Norma grupy wyrobów. (oryg.)

PN-EN 55014-2:1999/A1:2004. Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) – Wymagania dotyczące przyrządów powszechnego użytku, narzędzi elektrycznych i podobnych urządzeń – Odporność na zaburzenia elektromagnetyczne – Norma grupy wyrobów.

PN-EN 55014-2:1999/A2:2009. Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) – Wymagania dotyczące przyrządów powszechnego użytku, narzędzi elektrycznych i podobnych urządzeń – Odporność na zaburzenia elektromagnetyczne – Norma grupy wyrobów. (oryg.)

PN-EN 55014-2:1999/IS1:2007. Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) – Wymagania dotyczące przyrządów powszechnego użytku, narzędzi elektrycznych i podobnych urządzeń – Odporność na zaburzenia elektromagnetyczne – Norma grupy wyrobów. (oryg.)

PN-EN 55015:2007. Poziomy dopuszczalne i i metody pomiarów zaburzeń radioelektrycznych wytwarzanych przez elektryczne urządzenia oświetleniowe i urządzenia podobne. (oryg.)

PN-EN 55015:2007/A1:2007. Poziomy dopuszczalne i i metody pomiarów zaburzeń radioelektrycznych wytwarzanych przez elektryczne urządzenia oświetleniowe i urządzenia podobne. (oryg.)

PN-EN 55015:2007/A2:2009. Poziomy dopuszczalne i i metody pomiarów zaburzeń radioelektrycznych wytwarzanych przez elektryczne urządzenia oświetleniowe i urządzenia podobne. (oryg.)

PN-EN 55022:2006. Urządzenia informatyczne – Charakterystyki zaburzeń radioelektrycznych – Poziomy dopuszczalne i metody pomiarowe. (oryg.)

PN-EN 55022:2006/A1:2008. Urządzenia informatyczne – Charakterystyki zaburzeń radioelektrycznych – Poziomy dopuszczalne i metody pomiarowe. (oryg.)

IEC 60050-691, International electrotechnical vocabulary – Chapter 691: Tariffs for electricity

PN-EN 60068-2-11:2002. Badania środowiskowe – Część 2-11: Próba Ka: Mgła solna (oryg.)

PN-EN 60079. Urządzenia elektryczne w przestrzeniach zagrożonych wybuchem. (norma wielozeszytowa)

PN-EN 60255-22-1:2009. Przekaźniki pomiarowe i urządzenia zabezpieczające – Część 22-1 Badania odporności na zaburzenia elektryczne – Udary oscylacyjne o częstotliwości 1 MHz.

HD 384.4.42 S1:1985, Electrical installations of buildings – Part 4 Protection for safety – Chapter 42: Protection against thermal effects (IEC 60364-4-42:1980, mod.)

HD 60364-4-44, Low-voltage electrical installations – Part 4-44: Protection for safety - Protection against voltage disturbances and electromagnetic disturbances (IEC 60364-4-44, mod.)

PN-HD-60364-4-444:2010. Instalacje elektryczne niskiego napięcia – Część 4-44: Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa – Ochrona przed zaburzeniami napięciowymi i zaburzeniami elektromagnetycznymi. (oryg.)

IEC 60364-5-53:2001, Electrical installations of buildings – Part 5-53: Selection and erection of electrical equipment – Isolation, switching and control

IEC/TS 60479-2:2007. Effects of current on human beings and livestock – Part 2: Special aspects

PN-EN 60529:2003. Stopnie ochrony zapewniane przez obudowy (Kod IP)

EN 60695-11-10:2005. Badanie zagrożenia ogniowego – Część 11-10: Płomienie probiercze – Metody badania płomieniem probierczym 50 W przy poziomym I pionowym ustawieniu próbki

PN-EN 60721-3-3:2003. Klasyfikacja warunków środowiskowych – Część 3-3: Klasyfikacja grup czynników środowiskowych I ich ostrości – Stacjonarne użytkowanie wyrobów w miejscach chronionych przed wpływami czynników atmosferycznych (orgy.)

EN 60721-3-4:2002. Klasyfikacja warunków środowiskowych – Część 3-3: Klasyfikacja grup czynników środowiskowych I ich ostrości – Stacjonarne użytkowanie wyrobów w miejscach chronionych przed wpływami czynników atmosferycznych (orgy.)

PN-EN 61000. Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) (norma wieloczęściowa) series, Electromagnetic compatibility (EMC) (IEC 61000 series)

EN 61000-2. Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) – Część 2: Środowisko. (norma wieloczęściowa)

IEC/TR 61000-2-1, Electromagnetic compatibility (EMC) – Part 2: Environment – Section 1:Desceiption of the environment for low-frequency conducted disturbances and signaling in public power supply systems.

PN-EN 61000-2-2:2003. Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) – Część 2-2: Środowisko – Poziomy kompatybilnych zaburzeń małej częstotliwości i sygnałów przesyłowych w publicznych sieciach zasilających niskiego napięcia.

IEC/TR 61000-2-5, Electromagnetic compatibility (EMC) – Part 2: Environment – Section 5: Classification of electromagnetic environment – Basic EMC publication

PN-EN 61000-4-2:2009. Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) – Część 4-2: Metody badań i pomiarów – Badania odporności na wyładowania elektrostatyczne. (oryg.)

PN-EN 61000-4-3:2007. Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) – Część 4-3: Metody badań i pomiarów – Metody badań odporności na promieniowanie pola elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej.

PN-EN 61000-4-3:2007/A1:2008. Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) – Część 4-3: Metody badań i pomiarów – Metody badań odporności na promieniowanie pola elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej.

PN-EN 61000-4-3:2007/IS1:2009. Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) – Część 4-3: Metody badań i pomiarów – Metody badań odporności na promieniowanie pola elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej.

PN-EN 61000-4-4:2010. Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) – Część 4-4: Metody badań i pomiarów – Metody badań odporności na serie szybkich stanów przejściowych.

PN-EN 61000-4-6:2009. Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) – Część 4-6: Metody badań i pomiarów – Odporność na zaburzenia przewodzone, indukowane przez pola o częstotliwości radiowej. (oryg.)

PN-EN 61000-4-8:2009. Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) – Część 4-6: Metody badań i pomiarów – Badanie odporności na pole magnetyczne o częstotliwości sieci elektroenergetycznej. (oryg.)

PN-EN 61000-4-12:2009. Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) – Część 4-6: Metody badań i pomiarów – Badanie odporności na tłumione przebiegi sinusoidalne

PN-EN 61000-4-18:2009. Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) – Część 4-6: Metody badań i pomiarów – Badanie odporności na tłumione przebiegi oscylacyjne. (oryg.) IEC 61024-1, Protection of structures against lightning – Part 1: General principles

PN-EN 62262:2003. Stopnie ochrony przed zewnętrznymi uderzeniami mechanicznymi zapewnianej przez obudowy urządzeń elektrycznych (Kod IK) (IDT PN-EN 50102:2001) (oryg.)

PN-EN 62305. Ochrona odgromowa (norma wieloczęściowa) CENELEC Guide 29, Temperatures of hot surfaces likely to be touched – Guidance document for Technical Committees and manufacturers.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.