elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Wynalazki trzeba komercjalizować

Rozmowa z dr. inż. Andrzejem Nowakowskim – dyrektorem ds. badawczo-rozwojowych Instytutu Tele- i Radiotechnicznego

rozmowa z dr. inż. Andrzejem Nowakowskim – dyrektorem ds. badawczo-rozwojowych Instytutu Tele- i Radiotechnicznego

rozmowa z dr. inż. Andrzejem Nowakowskim – dyrektorem ds. badawczo-rozwojowych Instytutu Tele- i Radiotechnicznego

Korzenie Instytutu Tele- i Radiotechnicznego sięgają 1929 roku, kiedy to został powołany Instytut Radiotechniczny, którego zadaniem było prowadzenie prac w zakresie radioelektroniki. Instytut Radiotechniczny w kwietniu 1934 roku połączono z Laboratorium Teletechnicznym Ministerstwa Poczt i Telegrafów, tworząc Państwowy Instytut Telekomunikacyjny, który dostał lokalizację w budynkach Państwowej Wytwórni Łączności (Wytwórnię przeniesiono w inne miejsce) przy ulicy Ratuszowej 11 w Warszawie.

Zobacz także

Tomasz Łukaszewski 30 lat WEIDMÜLLER w Polsce

30 lat WEIDMÜLLER w Polsce 30 lat WEIDMÜLLER w Polsce

Rozmowa z Witoldem Bereszczyńskim, dyrektorem generalnym Weidmüller Polska Sp. z o.o.

Rozmowa z Witoldem Bereszczyńskim, dyrektorem generalnym Weidmüller Polska Sp. z o.o.

Magda Matysiak Rozwój rynku pojazdów elektrycznych powinien wymusić rozwój źródeł odnawialnych

Rozwój rynku pojazdów elektrycznych powinien wymusić rozwój źródeł odnawialnych Rozwój rynku pojazdów elektrycznych powinien wymusić rozwój źródeł odnawialnych

O swojej pracy nad napędami elektrycznymi, elektromobilności i szansach, jakie niesie dla społeczeństwa, opowiada w wywiadzie prof. dr hab. inż. Lech Grzesiak – dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki...

O swojej pracy nad napędami elektrycznymi, elektromobilności i szansach, jakie niesie dla społeczeństwa, opowiada w wywiadzie prof. dr hab. inż. Lech Grzesiak – dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.

Andrzej Czajkowski Julian Wiatr: Moją największą pasją jest elektrotechnika

Julian Wiatr: Moją największą pasją jest elektrotechnika Julian Wiatr: Moją największą pasją jest elektrotechnika

Rozmowa z mgr. inż. Julianem Wiatrem, redaktorem naczelnym „elektro.info”, z okazji 20-lecia miesięcznika

Rozmowa z mgr. inż. Julianem Wiatrem, redaktorem naczelnym „elektro.info”, z okazji 20-lecia miesięcznika

Instytut powstał w 1956 r. To już ponad 50 lat istnienia firmy z małym okładem…

– Korzenie Instytutu Tele- i Radiotechnicznego sięgają 1929 roku, kiedy to został powołany Instytut Radiotechniczny, którego zadaniem było prowadzenie prac w zakresie radioelektroniki. Instytut Radiotechniczny w kwietniu 1934 roku połączono z Laboratorium Teletechnicznym Ministerstwa Poczt i Telegrafów, tworząc Państwowy Instytut Telekomunikacyjny, który dostał lokalizację w budynkach Państwowej Wytwórni Łączności (Wytwórnię przeniesiono w inne miejsce) przy ulicy Ratuszowej 11 w Warszawie. W tych budynkach (po wielokrotnych rozbudowach i przebudowach) Instytut Tele- i Radiotechniczny ma swoją siedzibę do dziś. Po wojnie, w kwietniu 1945 roku, Instytut wznowił działalność pod kierownictwem prof. Janusza Groszkowskiego. W 1951 roku Instytut podzielono na Przemysłowy Instytut Telekomunikacji oraz Instytut Łączności. W ramach kolejnej reorganizacji ośrodków naukowo-badawczych, w maju 1956 roku, powstał Instytut Tele- i Radiotechniczny z połączenia części PIT i Centralnego Biura Konstrukcyjnego Telekomunikacji.

Podstawowym celem działalności Instytutu Tele- i Radiotechnicznego jest kreowanie nowych rozwiązań w dziedzinie elektroniki i przekształcanie ich w innowacyjne rozwiązania dla podmiotów gospodarczych, zainteresowanych wytwarzaniem nowoczesnych i konkurencyjnych wyrobów.

W jakich obszarach techniki prowadzicie Państwo badania?

– Z uwagi na komercjalizację odkryć w innowacyjnych wyrobach problematyka badawcza skoncentrowana jest w Instytucie w dwóch priorytetowych kierunkach badań obejmujących: inteligentne systemy wspomagania decyzji na potrzeby sterowania i kontroli złożonych układów infrastruktury przemysłowej oraz integrację zaawansowanych technologii elektronicznych na rzecz zastosowań przemysłowych. Realizując kompleksowe interdyscyplinarne badania naukowe i prace rozwojowe z wielu dziedzin inżynierii, fizyki materiałów, elektroniki, próżni, elektromechaniki i telekomunikacji, Instytut Tele- i Radiotechniczny utrzymuje się nieprzerwanie od kilkunastu lat w czołówce Instytutów badawczych z uznanymi kompetencjami w dziedzinie technologii elektronicznych i systemów teleinformatycznych.

Jakiego rodzaju prowadzicie Państwo prace naukowe i rozwojowe?

– Prowadzone prace badawczo-rozwojowe służą komercjalizacji odkryć i mają za cel adaptację nauki dla potrzeb przemysłu. Wśród realizowanych badań i zrealizowanych zadań badawczych oraz zadań w obszarze zastosowań praktycznych do najbardziej znaczących należy zaliczyć inteligentne systemy wspomagające decyzję na potrzeby sterowania i kontroli złożonych układów infrastruktury przemysłowej. Obejmowały one między innymi opracowanie teleinformatycznego systemu informacyjno-komunikacyjnego ICT dla rozgałęzionych odpływów sieci energetycznych niskich napięć dla górnictwa, analizator jakości parametrów linii kablowych przeznaczony do pracy w trudnych warunkach eksploatacyjnych, wielołącznikową rozdzielnicę SN o elastycznej architekturze w wykonaniu Exd z ochroną przeciwłukową oraz podwójnym teleinformatycznym zespołem sterowania i zabezpieczeń, autonomiczną inteligentną sieć teleinformatyczną do e-diagnozowania energetycznych sieci rozdzielczych.

Jakie prace realizujecie Państwo w ostatnim czasie?

– Wykorzystując numeryczne metody modelowania pól temperatury oraz najnowsze rozwiązania w dziedzinie komputerowego sterowania, ITR opracował wiele nowoczesnych urządzeń cieplno-chemicznych, w tym analizatory do badania fizyko-chemicznych parametrów węgla, koksu wielkopiecowego, rud metali oraz urządzenia do krystalizacji związków półprzewodnikowych i wytwarzania struktur półprzewodnikowych drogą dyfuzji. Opracowane urządzenia zostały zastosowane w wiodących laboratoriach badawczych i przedsiębiorstwach takich jak koncerny metalurgiczne ArcelorMittal, US Steel, Corus oraz Unia Przemysłowa Donbas. Zastosowane rozwiązania techniczne są chronione licznymi patentami. Obecnie prowadzone są badania dotyczące opracowania metod oraz wdrożenia urządzeń wykorzystujących techniki plazmowe, pozwalających na degradację m.in. stałych odpadów elektronicznych oraz tworzyw sztucznych bez emisji związków niebezpiecznych dla środowiska i życia człowieka.

Jednym z bardziej interesujących zadań, którymi się w tej chwili zajmujemy, jest opracowanie technologii nowej generacji czujnika wodoru i jego związków do zastosowań w warunkach ponadnormatywnych. Praca realizowana jest przez Konsorcjum, którego liderem jest Instytut, a partnerami: Politechnika Warszawska, Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego, Instytut Fizyki PAN oraz dwa podmioty gospodarcze. Kolejnym zadaniem jest opracowanie nowej generacji łączników dla dystrybucji energii elektrycznej SN. Jest ono realizowane we współpracy z Instytutem Elektrotechniki. Na uwagę zasługują również prace nad nową generacją energooszczędnych napędów do pomp i wentylatorów dla górnictwa. Wykonywane są one przez Konsorcjum, którego liderem jest Politechnika Poznańska, a partnerami ITR, Instytut Chemii Przemysłowej i Politechnika Wrocławska.

Czemu mają służyć te wspólne przedsięwzięcia naukowe?

– W pierwszej kolejności poprawieniu bezpieczeństwa, jakości zasilania i niezawodności systemu energetycznego. Z tego względu w ramach tego segmentu prowadzone są prace, których wyniki zastosowane są w instalacjach pracujących w bardzo trudnych warunkach eksploatacyjnych, w szczególności w kopalniach głębinowych węgla kamiennego. Przyjęty kierunek rozwoju produktów Instytutu dla energetyki, w szczególności nowego segmentu inteligentnych systemów zabezpieczania, sterowania i pomiarów, bazujących na najnowszych technologiach informatycznych i elektronicznych, jest ściśle związany z potrzebami rynku, a w szczególności z wymaganiami stawianymi przez czołowych producentów nowych rozdzielnic średniego i niskiego napięcia.

Obecnie inwestorzy instalujący rozdzielnice energetyczne dążą do ich pełnej integracji ze specjalizowanymi, rozbudowanymi systemami teleinformatycznymi w zakresie zarządzania energią elektryczną oraz niezawodności i bezpieczeństwa obiektu energetycznego. ITR za podstawowy cel prowadzonych prac w tym zakresie przyjął tworzenie innowacyjnych platform sprzętowo-programowych oraz zintegrowanych systemów teleinformatycznych do monitorowania i sterowania lokalnymi systemami energetycznymi na bazie wielu urządzeń z wbudowaną inteligencją (embedded systems) i na wykorzystaniu technologii teleinformatycznych ICT do wymiany informacji (np. GPS, Internet, GSM, Ethernet, sieci światłowodowe).

Instytut Tele- i Radiotechniczny jako pierwszy w Polsce opracował i wdrożył w energetyce Mikroprocesorowe Urządzenia do Pomiarów, Automatyki, Sterowania oraz Zabezpieczeń dla średnich napięć – MUPASZ.

Urządzenia MUPASZ znane są już od wielu lat i cieszą się dobrą opinią użytkowników. Jakie nowe funkcjonalności wbudowane są w najnowsze rozwiązania?

– Niestandardowe rozwiązania zaimplementowane w sterowniku polowym MUPASZ 710plus wyróżniają go spośród innych uniwersalnych urządzeń zabezpieczeniowych. W szczególności są to: autonomiczne zabezpieczenie nadprądowe, układ zasilania rezerwowego UPS, e-diagnostyka wyłącznika oraz układy rejestratorów zakłóceń i kryterialnych. Układy rejestratorów zakłóceń i wartości kryterialnych zapewnią możliwość zapamiętania nieomal dowolnych zakłóceń, jakie mogą pojawić się w obwodach kontrolowanych przez urządzenie zabezpieczeniowe. Zaawansowany, a zarazem intuicyjny mechanizm wyzwalania rejestratorów zapewnia budowę wyzwalaczy logicznych na podstawie wartości chwilowych i skumulowanych wszystkich wielkości analogowych monitorowanych przez sterownik, stany wejść/wyjść dwustanowych, logiki programowalnej, jak również wyzwolenie na polecenie systemu nadrzędnego lub przez operatora.

Na uwagę zasługuje również nowy układ diagnozowania ciągłości elektronicznych cewek sterujących wyłącznika wraz z innowacyjnym algorytmem eksploatacyjnym wyłącznika. Zapewnia on pełny i kompleksowy mechanizm diagnozowania stanu zużycia wyłącznika i przewidywania przyszłych uszkodzeń zarówno mechanicznych, jak i elektrycznych wyłącznika, bez konieczności wyłączania pola z eksploatacji.

Obwody pomiarowe MUPASZ 710 plus dostosowane są do każdego typu przekładników napięciowych i prądowych w tym dzielników reaktancyjnych i cewek Rogowskiego. Sterownik może być zasilany z dwóch niezależnych źródeł energii, podstawowego i rezerwowego, istnieje również możliwość wyposażenia go w wewnętrzny zasobnik energii z okresem podtrzymania do 2 minut.

A jakie rozwiązania macie Państwo dla e-systemów dla energetyki – czyli Smart Grid?

– Bazując na dotychczasowych doświadczeniach Instytut podejmuje szeroko zakrojone prace badawcze odpowiadające nowym tendencjom i wyzwaniom światowym, dotyczącym jeszcze bardziej efektywnego niż dotąd wykorzystania energii, co wpisuje się w rozwój inteligentnych sieci elektroenergetycznych (Smart Power Grids). Nowe rozwiązania wiążą się z modernizacją starzejącej się infrastruktury energetycznej oraz optymalizacją systemów energetycznych, która dotyczy wielu elementów: od źródeł energii odnawialnej, które powinny być lepiej zintegrowane z systemem, poprzez tworzenie jednostek magazynowania energii, wykorzystanie małych zdecentralizowanych dostawców energii, po transmisję powodującą mniejsze straty i wreszcie inteligentne użytkowanie energii.

Uporanie się z tymi wyzwaniami wymaga sieci o elastycznej, „myślącej” infrastrukturze, która kierowałaby energię dokładnie tam, gdzie jest ona potrzebna. Takie możliwości stwarza Inteligentna Sieć Energetyczna – Smart Grid, która zapewni komunikację między wszystkimi uczestnikami rynku energii (musi nastąpić integracja różnego rodzaju producentów energii oraz odbiorców energii w jedną całościową strukturę). Smart Grid może istnieć i funkcjonować dzięki dwóm elementom: automatyce zbudowanej na zaawansowanych czujnikach oraz systemowi teleinformatycznemu. Na podstawie tych wysoko zaawansowanych rozwiązań Smart Grid może zwiększyć efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo łańcucha dostaw energii. W przyszłości zakłada się, że sieć sama będzie dopasowywać parametry zasilania do aktualnego poboru mocy, maksymalnie wykorzystując „czystą” energię dostarczaną np. przez farmy wiatrowe. Wszelkie zakłócenia i awarie sieć będzie wykrywać i eliminować w ciągu kilku mikrosekund.

Jakimi referencjami możecie się Państwo poszczycić?

– Wieloletnie doświadczenie badawcze, utrwaliły kompetencje Instytutu w zakresie wdrożeń systemów i urządzeń w niszowych obszarach energetyki. W ostatniej dekadzie pozwoliło to na opracowanie i wdrożenie, m.in. kilku tysięcy uniwersalnych systemów i urządzeń zabezpieczających w sieciach SN i nn, komputerowych systemów monitoringu i nadzoru oraz konwerterów sygnałów i koncentratorów dla potrzeb systemów komunikacyjnych.

Nasze opracowania zastosowane m.in. w rozdzielnicach energetycznych znacznie zwiększyły niezawodność pracy przemysłowych systemów energetycznych (na polach roponośnych i kopalniach diamentów na Syberii, zakładach energetycznych, kopalniach, hutach, cukrowniach, elektrociepłowniach i innych). Odbiorcy naszych opracowań to przede wszystkim najwięksi producenci rozdzielnic energetycznych: ELEKTROBUDOWA SA, ABB, ZPUE Włoszczowa, Elektromontaże, Elektrometal oraz bezpośredni użytkownicy realizujący inwestycje modernizacyjne: wodociągi, cukrownie, elektrociepłownie, kopalnie węgla brunatnego (BOT KWB) oraz kamiennego.

Czym możecie się Państwo pochwalić w zakresie integracji zaawansowanych technologii elektronicznych na rzecz zastosowań przemysłowych?

– W ramach tego obszaru w Instytucie prowadzi się prace nad materiałami i technologiami, które znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Badania dotyczą całego szeregu zagadnień, m.in. wytwarzania nowych nanomateriałów wykazujących takie właściwości jak: zimna emisja elektronowa, silna adsorpcja i desorpcja wodoru oraz związków wodoru. Podjęcie prac w zakresie zarządzania ciepłem zespołów elektronicznych na podstawie nowych rozwiązań i materiałów termoprzewodzących w procesach wytwarzania płytek HDI należy do takich przedsięwzięć badawczych, które dają szansę na wytworzenie nowych technologii użytecznych w sferze gospodarczej.

Ostatnie badania dotyczą wytwarzania układów elektronicznych metodą drukowania materiałów na bazie polimerów przewodzących (drukowana elektronika albo organiczna, elastyczna elektronika). W zakresie zaawansowanych technologii materiałowych prowadzone są również badania związane z rozwojem technologii materiałów magnetycznych. Prowadzone prace koncentrują się głównie na magnesach trwałych wytwarzanych z proszków o strukturze nanokrystalicznej.

Nowatorskie prace dotyczące opracowania technologii wytwarzania hybrydowych magnesów trwałych oraz wielobiegunowych magnesów trwałych o rozkładzie biegunów w układzie szachownicy i promieniowym rozkładzie biegunów ze skosem stwarzają podstawy do konstruowania nowej generacji maszyn elektrycznych. Wyniki tych oryginalnych prac zostały udokumentowane osiągnięciami, w postaci patentów oraz przyznanymi licznymi nagrodami na arenie międzynarodowej.

Wyniki prac Instytutu są wysoko oceniane na arenie międzynarodowej, czego przykładem są m.in. liczne nagrody, wyróżnienia i medale na prestiżowych wystawach wynalazków...

– Opracowane w Instytucie Tele- i Radiotechnicznym innowacyjne rozwiązania tworzą bogatą ofertę dla przemysłu, w tym dla małych i średnich przedsiębiorstw. Proces transferu technologicznego i związana z tym ochrona patentowa powodują, że w Instytucie przywiązuje się dużą wagę do intensyfikacji zgłoszeń patentowych i komercjalizacji wynalazków. Instytut zajmuje czołową pozycję w Polsce wśród placówek naukowych pod względem liczby zgłaszanych i uzyskiwanych corocznie patentów. Tylko w 2011 roku Instytut otrzymał prawa do 20 patentów oraz zgłosił w celu ochrony 27 wynalazków do Urzędu Patentowego.

Wiele opatentowanych i wdrożonych opracowań Instytutu zostało wysoko ocenionych oraz uhonorowanych wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. złotymi i srebrnymi medalami na Międzynarodowych Wystawach Wynalazczości: „Innova” Brussels, „Concours Lepine” Paris, „SIIF” Seul, IWIS. Dodatkowo za wybitne osiągnięcia wynalazcze Instytut Tele- i Radiotechniczny został wyróżniony nagrodą specjalną Federacji Rosyjskiej.

Instytut podczas wystawy w Paryżu w 2011 r. zaprezentował 3 wynalazki, które zostały wysoko ocenione przez międzynarodowe jury. Złoty medal na targach wynalazczości Concours Lepine 2011 otrzymaliśmy za „Wielobiegunowe magnesy trwałe o rozkładzie biegunów w układzie szachownicy i promieniowym rozkładzie biegunów ze skosem”. srebrnym medalem – Concours Lepine 2011 zostały nagrodzone hybrydowe magnesy trwałe, a brązowym – Concours Lepine 2011 – analizator jakości linii kablowych przeznaczony do pracy w trudnych warunkach eksploatacyjnych – w szczególności w górnictwie dołowym. Wielobiegunowe magnesy trwałe o rozkładzie biegunów w układzie szachownicy i promieniowym rozkładzie biegunów ze skosem zostały uhonorowane nagrodą specjalną Towarzystwa Rzeczników Patentowych Federacji Rosyjskiej – „Concours Lepine” 2011.

Co można osiągnąć przez zastosowanie technologii wytwarzania obwodów magnetycznych o strukturze hybrydowej oraz wielobiegunowych magnesów trwałych o rozkładzie biegunów w układzie szachownicy i promieniowym rozkładzie biegunów ze skosem?

– Technologie te umożliwiają kształtowanie właściwości fizycznych (mechanicznych, elektrycznych oraz termicznych) obwodów magnetycznych oraz projektowanie i wytwarzanie maszyn elektrycznych o nowych strukturach obwodu magnetycznego opartych na wielobiegunowych magnesach trwałych typu Nd-Fe-B otrzymywanych metodą łączenia tworzywem magnetycznie twardego proszku uzyskanego z szybko chłodzonej taśmy ze stopu Nd-Fe-B.Zaletą tej technologii jest możliwość wytwarzania wielobiegunowego magnesu płaskiego o naprzemiennym rozkładzie biegunów w układzie szachownicy w jednym procesie magnesowania bez konieczności klejenia pojedynczych magnesów dwubiegunowych. Obecnie obserwuje się wzrost zapotrzebowania na silniki elektryczne o ruchu złożonym, które wymagają zastosowania magnesów trwałych o złożonej konfiguracji biegunów magnetycznych.

Opracowany wielobiegunowy magnes płaski stanowi jednolity komponent, który posiada naprzemienny rozkład biegunów magnetycznych tworząc na powierzchni rozkład biegunów magnetycznych w układzie szachownicy.

Na osobną uwagę zasługują nowatorskie przekładniki prądowe o wysokiej dynamice i liniowości w technologii PCB, które otrzymały złoty medal na Międzynarodowym Salonie Wynalazczości – „Brussels Innova” 2011.

– Nagrodzone opracowanie dokonane na bazie zgłoszonych i uzyskanych wynalazków, umożliwia projektowanie i wytwarzanie nowoczesnych obwodów wtórnych oraz pierwotnych rozdzielnic średniego napięcia opartych na nowych konstrukcjach przekładników prądowych wykonanych w technologii wielowarstwowych precyzyjnych płytek drukowanych PCB-HDI. Opracowanie umożliwia wykonywanie przetworników pola magnetycznego do pomiaru prądów zmiennych pracujących na zasadzie cewek Rogowskiego, lecz pozbawionych wad cewek wykonywanych w tradycyjnej technologii. Istotą jest zastąpienie zwojów drutu nawiniętych na rdzeniu niemagnetycznym technologią wielowarstwowych obwodów drukowanych.

Konstrukcja przekładnika oparta jest na wielowarstwowych płytkach drukowanych z naniesionymi na każdej warstwie spiralnymi cewkami indukcyjnymi. Cewki na poszczególnych warstwach są połączone za pomocą przelotek. Wielowarstwowe płytki są mocowane na mającej kształt pierścienia płytce bazowej w ten sposób, że wzdłuż obwodu pierścienia tworzy się solenoid. Zastosowanie technologii PCB do produkcji przekładników prowadzi do zmniejszenia pracochłonności jego wykonania oraz uzyskania bardzo wysokiej powtarzalności parametrów technicznych przekładnika. To z kolei umożliwia tańsze i łatwiejsze zastosowanie przekładników tam gdzie do tej pory były stosowane cewki Rogowskiego wykonane w tradycyjnej technologii lub tradycyjne przekładniki transformatorowe.

Instytut podejmuje stale nowe wyzwania...

– Najnowsze badania ITR w zakresie innowacyjnych technologii dotyczą organicznej, drukowanej i elastycznej elektroniki (ODEE). Technologia ta łącząc nowoczesne materiały organiczne i nieorganiczne z różnymi technikami druku powoduje powstawanie zupełnie nowych obszarów zastosowań elektroniki. Badane w Instytucie materiały i techniki druku sitowego oraz strumieniowego wykorzystują nanokompozyty i polimery przewodzące do wykonywania m.in. anten UHF, układów identyfikacji radiowej (RFID), drukowanych tranzystorów i źródeł światła. Jednym z ostatnich osiągnięć Instytutu jest bezołowiowa pasta lutownicza nowej generacji, która wykorzystuje zdobycze nanotechnologii. Opracowanie to umożliwia obniżenie temperatury lutowania rozpływowego, przy jednoczesnym wzroście wytrzymałości i niezawodności połączeń. Dziękuję Państwu za uwagę i zapraszam do współpracy, gdyż podejmujemy się także nietypowych prac wdrożeniowych.

Podczas 59 Światowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „Brussel Innova 2010” ITR zdobył dwa prestiżowe odznaczenia. Za wynalazek: „Wielofunkcyjne urządzenie zabezpieczeniowe do pracy w stacjach rozdzielczych sieci kopalnianych z zabezpieczeniem upływowym kontrolującym stan izolacji” ITR otrzymał złoty medal. Ponadto za szczególne osiągnięcia dla wynalazczości, przedstawiciele Instytutu odebrali z rąk Burmistrza Jeana Demandeza oraz Prezesa Targów Florenta Godina. „Krzyż Oficerski”.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Marek Marek, 10.09.2012r., 14:26:19 Bardzo podoba mi się to zdanie: "Prowadzone prace badawczo-rozwojowe służą komercjalizacji odkryć i mają za cel adaptację nauki dla potrzeb przemysłu". Widzę, że Instytut Tele- i Radiotechniczny jako jeden z pierwszych i nielicznych w Polsce zrozumiał, że nauka współpracująca z przemysłem powoduje efekt synergii dając wspaniałe efekty a jednocześnie generując środki potrzebne na kolejne prace nad wynalazkami. Brawo! Marek Tejchman Menedżer ds. Komunikacji projektu TEKLA PLUS Od Nauki do Biznesu BIZME - bezpłatne pismo o wynalazkach: teklaplus.pl/e-ziny/

Najnowsze produkty i technologie

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.