elektro.info

HOCHIKI i NSC nowe systemy detekcji pożaru w ofercie MIWI URMET

HOCHIKI i NSC nowe systemy detekcji pożaru w ofercie MIWI URMET HOCHIKI i NSC nowe systemy detekcji pożaru w ofercie MIWI URMET

Firma MIWI URMET Sp. z o.o. jest wyłącznym dystrybutorem w Polsce systemów sygnalizacji pożarowej firm Hochiki oraz NSC. Hochiki Corporation to firma założona w 1918r. w Japonii. Jest jednym ze światowych...

Firma MIWI URMET Sp. z o.o. jest wyłącznym dystrybutorem w Polsce systemów sygnalizacji pożarowej firm Hochiki oraz NSC. Hochiki Corporation to firma założona w 1918r. w Japonii. Jest jednym ze światowych liderów w produkcji systemów sygnalizacji pożaru i oświetlenia awaryjnego. Podczas ponad 100 lat działalności firma wprowadziła na światowy rynek szereg innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnych technologii, dzięki czemu produkty Hochiki stały się wyznacznikiem wysokiej funkcjonalności oraz najwyższej...

Przenośne drukarki etykiet dla elektryków i instalatorów »

Przenośne drukarki etykiet dla elektryków i instalatorów » Przenośne drukarki etykiet dla elektryków i instalatorów »

Nowy numer eletro.info do czytania!

Nowy numer eletro.info do czytania! Nowy numer eletro.info do czytania!

Robimy tylko dobre UPS-y

Redakcja | 2008-11-24
Robimy tylko dobre UPS-y
Robimy tylko dobre UPS-y

American Power Conversion została założona w 1981 roku i początkowo działalność jej koncentrowała się na wytwarzaniu elektryczności z energii słonecznej. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku APC przeniosła swoje zainteresowania na kwestie zasilania gwarantowanego, wprowadzając w 1984 roku pierwszy zasilacz UPS. Z czasem marka APC stała się synonimem wysokiej klasy rozwiązań zasilania gwarantowanego i zarządzania zasilaniem. W 2007 roku APC połączyła się z MGE i weszła w skład konsorcjum Schneider Electric.

Jak układa się Państwa współpraca ze Schneider Electric, jak dużo korzyści odnieśli Państwo z tego połączenia?

APC - Połączenie jest zawsze wyzwaniem. Firma Schneider Electric jest udziałowcem wielu firm i właścicielem kilku marek produktowych. Kupując APC i łącząc je z MGE, oczekiwała osiągnięcia pewnego efektu synergii i założenie to udaje się realizować. Efekty połączenia są pozytywne zarówno dla APC, jak i dla dawnego MGE. Mamy większą ofertę produktów i silną markę, rozpoznawaną na całym świecie nie tylko wśród dawnych klientów APC. Dzięki temu połączeniu wchodzimy na rynki, które do tej pory były dla nas trudniejsze do spenetrowania. Więc jeśli chodzi o krótkoterminowe efekty – minęły niecałe dwa lata od tego połączenia – są one pozytywne: nowe biuro, dwie firmy w jednej lokalizacji, łatwiejsza wymiana informacji, wiedzy, większy zakres oferowanych produktów i możliwości.

Niedawno zakończyli Państwo wdrażanie systemów w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, czy mogliby Państwo opowiedzieć nam o tym projekcie?

PCSS zdecydowało się na współpracę, bo nasze rozwiązania sprawdziły się i były atrakcyjne cenowo. Bardzo ważnym czynnikiem była renoma naszych urządzeń, znanych jako bezawaryjne i bezpieczne, co przy tego typu inwestycjach jest niezwykle istotne. Centrum danych PCSS zasilają trzy połączone równolegle UPS-y MGE Galaxy o łącznej mocy 360 kVA. System przewiduje możliwość zintegrowania równoległego, dodatkowego, czwartego zasilacza, w celu osiągnięcia mocy 480 kVA zasilania gwarantowanego.

Wybór podyktowany był ich potwierdzoną w praktyce niezawodnością i skuteczną redukcją zakłóceń harmonicznych. Jednoczesne zastosowanie modułów statycznych przełączników zasilania umożliwia przejęcie przez jeden UPS funkcji innego, jeśli ten ulegnie awarii. Pełna integracja i kompatybilność UPS-ów z agregatem prądotwórczym zapewnia długi czas podtrzymania, dochodzący do 10 godzin. Cieszymy się, że klient nas wybrał i nam zaufał.

Niekiedy współdziałanie UPS-ów z agregatami nastręcza problemów, np. gdy UPS jest mocno niedociążony, jak Państwo takie problemy rozwiązują?

Takich problemów można w prosty sposób uniknąć. Trzeba tylko pamiętać, że agregat musi być zawsze większy od UPS-a o 2-2,5 raza. Agregat prądotwórczy dociążony dołączeniem UPS-em i zasilanymi odbiornikami, nie utraci parametrów wytwarzanego napięcia, a UPS nie z przełączy się na baterie i cały proces przebiegał będzie prawidłowo. Inną opcją jest kupienie większego agregatu i UPS-a o podwójnej konwersji zasilania. Większe UPS-y wyposażone są już w funkcję soft-startu, która powoduje, że przy powrocie zasilania obciążają źródło – agregat albo sieć – stopniowo, w czasie 10-12 sekund (lub dłużej).

Trzeba także pamiętać, że agregat wymaga prowadzenia regularnych czynności konserwacyjnych. Jeśli się je zaniedba, to w krytycznej sytuacji powstanie zagrożenie utraty zasilania. Przykładem może być awaria sprzed trzech lat, u jednego z europejskich operatorów komórkowych. Żaluzje nieprawidłowo serwisowanego agregatu zacięły się, urządzenie przegrzało się i wyłączyło w wyniku zadziałania czujnika temperatury.

Drążąc ten temat, chcielibyśmy zapytać o oferowane nadmiarowe rozwiązania typu 2N+1?

Zależy to głównie od klienta. Z praktyki technicznej i finansowej wynika, że jeśli można ustawić system 2N+1, to jest bardzo dobrze. Jeżeli trzy zasilacze pracują równolegle na 66% mocy każdy, a jeden zostanie wyłączony, to dwa pozostałe pracują na 100% mocy, zapewniając utrzymanie zasilania. W konfiguracji N+1 dwa zasilacze pracują na 50% mocy i gdy jeden zostanie wyłączony, to drugi będzie pracował na 100% mocy. Taki przypadek jest mniej korzystny ze względu na sprawność zasilaczy awaryjnych.

Jaka jest sprawność Państwa UPS-ów?

Sprawność naszych UPS-ów wynosi 85-96% dla obciążenia od 50 do 90%. Rodzina Galaxy dla obciążenia 25-95% ma właściwie płaski wykres sprawności. UPS-y o takiej sprawności zaprojektowane zostały na podstawie doświadczeń z naszymi klientami. Najczęściej UPS-y pracują obciążone na 50% lub są trochę przewymiarowane. Przypadki pracy z niemal pełną mocą wyjściową należą do rzadkości. Z tego względu linia Galaxy przy 25% obciążenia ma sprawność relatywnie wysoką wynoszącą 92%, a przy 90% obciążenia wzrasta ona do 95%.

Czy planują Państwo wprowadzenie nowatorskich rozwiązań w technologii UPS-ów?

Przez ostatnie 10 lat firmy borykały się z tym, aby osiągnąć wysoką sprawność UPS-ów. Dzisiaj produkujemy już urządzenia o sprawności nawet 97%. W przyszłym roku czeka nas kolejny skok rozwoju technologicznego. Wtedy powinien się pojawić UPS, który będzie miał wbudowane elementy mocy typu MOSFET miast IGBT czy tyrystorów.

Czy będą jakieś inne zmiany?

Problemem, który ciąży producentom UPS-ów są baterie ołowiowe jako źródła energii w przypadku zaniku zasilania. Technologia ta nie zmieniła się właściwie od dziesięcioleci i głównymi ich elementami są ołów i kwas. W tej chwili są już baterie bezobsługowe, nadal jednak głównie kwasowo-ołowiowe. Niestety jest to ciężki element, który w ciągu życia UPS-a musi być przynajmniej raz wymieniany. Do uruchomienia silnika spalinowego w agregacie też konieczne jest zastosowanie baterii akumulatorów. Producenci już od wielu lat szukają alternatywnych źródeł energii. Jednym z rozwiązań jest koło zamachowe lub kinematyczny zasobnik energii. Innym są ogniwa paliwowe.

W naszej ofercie były UPS-y wyposażone w ogniwa paliwowe. W tym rozwiązaniu do celki paliwowej doprowadzany był wodór i pobierany z powietrza tlen. Reakcja łączenia zachodziła w membranie w efekcie czego, powstawało ciepło, prąd i woda destylowana. W tym przypadku do odprowadzenia ciepła konieczna była odpowiednia klimatyzacja. Część energii należało przeznaczyć na jej zasilanie.

Czy tego rodzaju UPS-y nadal są w Państwa ofercie?

W standardowej ofercie ich nie ma, ale są dostępne na specjalne zamówienie. Użycie tego rozwiązania determinowane jest najczęściej miejscem instalacji, wymaganiami środowiskowymi oraz nośnością stropów. Klient może u nas zamówić takie rozwiązanie, powinien jednak być świadomy zagrożeń i reżimów technologicznych, jakie są z tym związane. Technologia jest ekskluzywna, nowatorska i w związku z tym kosztowna. Dopóki ceny tego rozwiązania nie uzyskają poziomu rynkowego lub dopóki ceny ołowiu nie staną się zbyt wysokie, dopóty będzie ono miało wąski krąg odbiorców.

Czy planują Państwo wprowadzenie alternatywnego dla baterii, energooszczędnego rozwiązania?

W najbliższym czasie nie planujemy wprowadzić nowatorskich źródeł zasilania. Innowacje wprowadzać będziemy nie w zakresie UPS-ów, ale w sposobie podejścia do konstruowania całych systemów IT – zasilacz będzie jedynie elementem całego systemu dla informatyki, w skład którego wchodzić będzie np. klimatyzacja. Na tym polu jest dużo więcej do zrobienia i klient ma dużo więcej do zyskania. W odniesieniu do UPS-a poruszamy się w zakresie oszczędności 3-5%. W przypadku klimatyzacji moce strat są dużo większe. Prąd dostarczony do serwerów zmienia się głównie w ciepło albo energię wykorzystywaną przez wentylatory, które to ciepło usuwają.

Niektóre firmy wprowadzają do niedużych UPS-ów superkondensatory...

To jest rzeczywiście alternatywa dla baterii czy ogniw paliwowych. Jest jednak pewna bariera, która wynika z wielkości produkcji zasilaczy UPS liczonej w milionach sztuk. W samej Polsce sprzedaż osiąga poziom dziesiątków tysięcy rocznie. Jeśli weszlibyśmy w nową technologię, musielibyśmy zamówić ich kilkanaście milionów. Nowinki techniczne, takie jak superkondensatory, są w pewnym stopniu nieprzewidywalne.

Trudno z góry określić, czy w ich eksploatacji pojawią się jakiekolwiek problemy, jeśli tak, to jakie?

Jeżeli uwidoczni się w ich konstrukcji podczas pracy jakiś błąd, rozwiązanie to trzeba będzie wymienić we wszystkich wyprodukowanych egzemplarzach. Najpierw produkujemy urządzenia testowe, potem alfa-unity, które pracują w laboratoriach, a następnie wprowadzamy na rynek ograniczoną liczbę beta-unitów, które oferujemy na bardzo promocyjnych warunkach lub oddajemy bezpłatnie do użytkowania w zamian za informację o ich pracy.

W laboratoriach badawczych Schneider Electric na pewno trwają prace nad innowacjami, zmiany w oferowanych przez nas technologiach nastąpią natomiast wtedy, gdy przetestowane zostaną wersje beta nowych urządzeń.

W połowie października zorganizowali Państwo dla swoich klientów seminarium – proszę nam o nim opowiedzieć.

Seminarium skierowane było do klientów końcowych. Jego celem było przybliżenie nabywcom nowości i oferowanych przez nas produktów z poszerzonej przez połączenie obu firm oferty. Dla klientów istotne jest, żeby dzięki naszym rozwiązaniom mogli projektować całe serwerownie. Można tego dokonać np. przy wykorzystaniu oferowanego przez APC systemu InfraStruXure™.

Tematem jednej z prelekcji było energooszczędność w centrach danych. Przedstawiliśmy rozwiązanie Efficient Enterprise™, dzięki któremu możemy zaoferować klientom kompleksowy projekt serwerowni. Centrum danych zbudowane przy jego wykorzystaniu jest najbardziej energooszczędne z możliwych. Przedstawiliśmy także trójfazowe rozwiązania MGE Galaxy, które pojawiły się w naszej ofercie po połączeniu obu firm.

Niegdyś posługiwali się Państwo oprogramowaniem, które umożliwiało zaprojektowanie z klocków serwerowni, nadanie jej wymiarów i symulowanie stref zimnego i ciepłego powietrza...

To właśnie InfraStruXure Designer. Udostępniamy go naszym przeszkolonym Partnerom, którzy są w stanie skorzystać z tego narzędzia – zaprojektować serwerownię. Projekt stworzony przez nich jest ostatecznie weryfikowany w dziale inżynieryjnym APC. Po weryfikacji, jeśli system jest zaaprobowany, projekt jest gotowy do zamówienia. Partner zamawia gotowe kompleksowe rozwiązanie inżynieryjne. Nie ma w takim przypadku ryzyka pominięcia nawet najmniejszego elementu. Jeśli ktoś nie jest przeszkolony, a chciałby skorzystać z naszego wsparcia – zawsze może zadzwonić, chętnie pomożemy.

Są Państwo współtwórcami Data Center University. Jak ono działa i do kogo jest skierowane?

APC stworzyło serwis www.datacenteruniversity.com kilka lat temu. W 2006 roku do współpracy z programem Data Center University, oprócz dotychczasowego partnera instytutu IEEE, dołączyło kilka czołowych organizacji technologicznych oraz profesjonalnych, takich jak: Healthcare Information and Management System Society (HIMSS), International Facility Management Association (IFMA), Illinois Society of Professional Engineers oraz Building Industry Consulting Services International (BICSI).

Serwis zawiera bogatą ofertę szkoleń internetowych dla profesjonalistów IT, inżynierów i personelu uczestniczącego w tworzeniu, i obsłudze serwerowni oraz centrów przetwarzania danych. Niezależny od oferty żadnego producenta (vendor-neutral), program kursów opiera się na doświadczeniach z najlepszych praktyk związanych z funkcjonowaniem nowoczesnych, skalowanych i modularnych centrów przetwarzania danych. Dzięki kursom zainteresowani mają dostęp do obszernej wiedzy inżynieryjnej, co jest tym bardziej cenne, że grono specjalistów z tej dziedziny nie jest liczne.

Data Center University skierowane jest do wszystkich zainteresowanych tematem. Zawartość serwisu dostępna jest po zarejestrowaniu się. Obecnie wszystkie kursy są darmowe. Można przejść ich dowolną liczbę, a wszystkie związane są tematycznie z zasilaniem, chłodzeniem, klimatyzacją i projektowaniem centrów danych, czyli tematami, które pozostają w zakresie naszej działalności. Na kurs składają się prezentacja na ekranie, tekst czytany przez lektora i wyświetlany na ekranie. Język wykładowy to angielski.

Istnieje także możliwość oficjalnej certyfikacji przeprowadzanych przez niezależne instytuty zrzeszane przez firmę Prometric™. Uzyskanie certyfikatów wiąże się jednak z określonymi przez te instytucje kosztami wynikającymi z konieczności zdania kilku egzaminów.

Czy monitorują Państwo zainteresowanie tymi stronami? Środowisko narzeka na brak zainteresowania młodych ludzi naukami technicznymi.

Polskie strony z informacjami technicznymi cieszą się dużym zainteresowaniem. Generalnie widzimy spory odzew od naszych klientów, szczególnie w przypadku marketingu bezpośredniego. Od pewnego czasu wydajemy kwartalnik „UPtime”, który wysyłamy do grupy ponad 15.000 klientów i partnerów handlowych w Polsce. Taki kwartalnik wychodzi we wszystkich większych krajach w Europie. Wyniki z takiej akcji stawiają nas w czołówce krajów europejskich, odzew jest olbrzymi i głównie dotyczy zainteresowania dokumentami technicznymi „White Paper”, które są dostępne na naszej stronie. Ta działalność to nasza duża chluba.

Co do profilu użytkowników, nie robiliśmy dokładnych badań, które miałyby stwierdzić, czy większe jest zainteresowanie ze strony studentów, czy inżynierów – rejestrujemy natomiast w systemie zamówienia od osób, które wzięły udział w naszych promocjach lub uczestniczyły w kursach DCU, a potem zdecydowały się zakupić nasz sprzęt.

Czy przewidują Państwo współpracę z uczelniami wyższymi? Niektóre firmy organizują tzw. centra specjalnościowe, potem rekrutują z nich ludzi do swoich biur konstrukcyjnych...

W Polsce nie ma inicjatywy stworzenia takiego centrum kompetencyjnego. Jesteśmy stosunkowo niewielkim zespołem, zajmującym się raczej sprzedażą, niż pracami badawczo-rozwojowymi. Pomysł jest interesujący i może za parę lat taki ośrodek przy naszej firmie powstanie. Zdarza się, że zwracają się do nas uczelnie, bądź pojedyncze osoby z indywidualnymi prośbami, które rozpatrujemy najczęściej pozytywnie. Ostatnio przekazaliśmy nasze produkty naukowcowi, który chciał przetestować je i opisać w swojej książce.

Jeśli chodzi o szkolenia – przez kilka ostatnich lat samodzielnie wyszkoliliśmy rocznie ok. 4000 osób. W grę wchodzą tu nie tylko takie inicjatywy jak Data Center University, obserwujemy także olbrzymie zainteresowanie tradycyjnymi szkoleniami – głównym problemem naszego ostatniego seminarium było zainteresowanie przekraczające znacznie wielkość sali konferencyjnej, w której było ono prowadzone,  oraz szkoleniami przez internet tzw. webinariami, które organizowaliśmy systematycznie w ubiegłym roku. Zachęcamy też do tego, aby partnerzy zaczęli edukować.

Proszę powiedzieć także parę słów o innych segmentach produktów, które Państwo oferują.

Zajmujemy się szeroko rozumianym Data Center. Niegdyś większość naszych klientów zainteresowanych było zasilaniem, teraz Data Center to nie tylko zasilanie i UPS-y, ale i inne produkty. Ważnym segmentem naszej oferty są systemy chłodzenia Data Center. Kolejna rzecz to systemy, zarządzania, monitoringu wizyjnego i parametrów środowiska, a także całego toru zasilania. Także systemy szaf z akcesoriami.

Generalnie naszym celem jest, żeby klient, który wybiera rozwiązanie InfraStruXure, był w stanie zbudować kompletną serwerownię, do której wystarczy potem wstawić serwery. Klienci chętnie z tego rozwiązania korzystają. Większość serwerowni organizowanych jest bowiem w pomieszczeniach adaptowanych.

Firm, które wznoszą budynek przeznaczony wyłącznie na centrum przetwarzania danych, jest dosłownie kilka. Naszym rozmówcą jest najczęściej informatyk, któremu zlecono zadanie stworzenia kompletnego Data Center, który ma wiedzę informatyczną, ale niekoniecznie z dziedziny elektryki. Dla takich ludzi mamy gotowy pakiet, rozwiązujący ich wszystkie problemy ze stworzeniem serwerowni. Generalnie oferujemy cały system lub jego poszczególne elementy. Służymy nie tylko produktami, ale i naszym know-how.

Czy poza doradztwem, oferują Państwo klientom monitoring, czy może Help Desk?

Centrum monitoringu znajduje się w Irlandii, tam monitorujemy naszych klientów, którzy wykupili taką usługę. Co do Help Desku – mamy centrum obsługi klienta, które mieści się w Monachium, tam przez bezpłatną infolinię można się kontaktować z profesjonalistami. Każdy kraj ma obsługę we własnym języku. W Monachium znajduje się też centrum reklamacji.

Jak rozwiązali Państwo kwestię serwisu? Niektórzy klienci na pewno oczekują reakcji w ciągu kilku godzin...

Wszystko zależy od regionu, klienta i warunków – mamy serwis w Warszawie –– ogólnopolski gdzie korzystamy z naszych serwisantów. Współpracujemy też z partnerami serwisowymi. W całej Polsce jesteśmy w stanie zapewniać obsługę odpowiednio do oczekiwań klienta, z zachowaniem oczywiście wysokiej jakości. Jeśli chodzi o małe UPS-y, to nie naprawiamy ich, tylko wymieniamy w całości, na nasz koszt.

Jak oceniają Państwo swoją pozycję na rynku?

Według naszej oceny jesteśmy liderem rynku, głównie z tego względu, że oferujemy rozwiązania kompleksowe, nie tylko UPS-y, ale również klimatyzację. W Polsce firmy o takim portfolio, jak APC, nie ma.

Jakie mają Państwo plany rozwojowe?

Chcemy być coraz silniejsi, zdobywać coraz większy rynek, zwiększać dystans do naszych konkurentów – bo ze względu na produkty mamy różnych konkurentów. W każdym segmencie jest to inna firma. Zmieniliśmy siedzibę, biuro mieści teraz obie firmy APC i MGE, a planujemy rozszerzenie firmy. Jak dotąd głównym wyzwaniem było połączenie obu firm i uzyskanie efektu synergii. Jest to proces długotrwały, będziemy obserwować jego przebieg. Naszym planem jest generalnie nieustający wzrost i korzystanie z potencjału oraz możliwości koncernu Schneider Electric.

Jaki jest państwa stosunek do rozwijającej się „konkurencji” firm dalekowschodnich oferujących bardzo tanie urządzenia?

Takie firmy nie są dla nas konkurencją. Nigdy nie będziemy tak tani, jak firmy chińskie. W tym przypadku cena ma wpływ na jakość, niska cena UPS-a wiąże się z jego bardzo niską jakością. APC nie godzi się na kompromisy jakościowe. Nie zrobimy złego UPS-a tylko po to, aby był tani. Robimy tylko dobre UPS-y.

Rozmowa z przedstawicielami firmy APC: Maciejem Mączyńskim (Country Sales Manager), Katarzyną Kosińską (Marketing Manager Central Europe) oraz Michałem Pyterem (District Manager)

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Motopompy – jaki sprzęt warto wybrać i na co zwrócić uwagę?

Motopompy – jaki sprzęt warto wybrać i na co zwrócić uwagę? Motopompy – jaki sprzęt warto wybrać i na co zwrócić uwagę?

Motopompy to urządzenia stanowiące zespół silnika spalinowego z pompą do przepompowywania, pompowania lub wypompowywania różnego rodzaju cieczy – od wody czystej, przez brudną, szlam, aż po środki chemiczne....

Motopompy to urządzenia stanowiące zespół silnika spalinowego z pompą do przepompowywania, pompowania lub wypompowywania różnego rodzaju cieczy – od wody czystej, przez brudną, szlam, aż po środki chemiczne. Sprawdź, jak prawidłowo wybrać motopompę.

Wybieramy najlepsze oczyszczacze powietrza Sharp

Wybieramy najlepsze oczyszczacze powietrza Sharp Wybieramy najlepsze oczyszczacze powietrza Sharp

Ilość oczyszczaczy powietrza na rynku stale rośnie, a wraz z nią pojawiają się nowi producenci oraz wymyślne funkcjonalności. Obecnie możemy kupić oczyszczacz odpowiednio dostosowany do potrzeb użytkownika...

Ilość oczyszczaczy powietrza na rynku stale rośnie, a wraz z nią pojawiają się nowi producenci oraz wymyślne funkcjonalności. Obecnie możemy kupić oczyszczacz odpowiednio dostosowany do potrzeb użytkownika np. zmagającego się z alergią na pyłki, kurz czy borykającego się ze skutkami ubocznymi suchego powietrza. Często zapominamy jednak, że najważniejszym elementem oczyszczaczy jest to, aby oczyszczać – nie tylko z alergenów, ale przede wszystkim zanieczyszczeń powietrza (PM2.5 i PM10). Renomą cieszą...

Dom bliźniak, czy warto zainwestować?

Dom bliźniak, czy warto zainwestować? Dom bliźniak, czy warto zainwestować?

Własny domek wybudowany według konkretnego projektu, który przypadł nam do gustu, to niewątpliwie powód do radości i często zrealizowanie życiowych planów. Dlatego warto przemyśleć wszystkie decyzje, które...

Własny domek wybudowany według konkretnego projektu, który przypadł nam do gustu, to niewątpliwie powód do radości i często zrealizowanie życiowych planów. Dlatego warto przemyśleć wszystkie decyzje, które wiążą się z budową domu. Często dobrym rozwiązaniem okazuje się zabudowa bliźniacza i kupno projektu domu bliźniaczego.

HOCHIKI i NSC nowe systemy detekcji pożaru w ofercie MIWI URMET

HOCHIKI i NSC nowe systemy detekcji pożaru w ofercie MIWI URMET HOCHIKI i NSC nowe systemy detekcji pożaru w ofercie MIWI URMET

Firma MIWI URMET Sp. z o.o. jest wyłącznym dystrybutorem w Polsce systemów sygnalizacji pożarowej firm Hochiki oraz NSC. Hochiki Corporation to firma założona w 1918r. w Japonii. Jest jednym ze światowych...

Firma MIWI URMET Sp. z o.o. jest wyłącznym dystrybutorem w Polsce systemów sygnalizacji pożarowej firm Hochiki oraz NSC. Hochiki Corporation to firma założona w 1918r. w Japonii. Jest jednym ze światowych liderów w produkcji systemów sygnalizacji pożaru i oświetlenia awaryjnego. Podczas ponad 100 lat działalności firma wprowadziła na światowy rynek szereg innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnych technologii, dzięki czemu produkty Hochiki stały się wyznacznikiem wysokiej funkcjonalności oraz najwyższej...

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie

W portfolio produktowym firmy Legrand pojawiła się nowa gama rozdzielnic izolacyjnych o nazwie Practibox S. Oferta dedykowana jest przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego),...

W portfolio produktowym firmy Legrand pojawiła się nowa gama rozdzielnic izolacyjnych o nazwie Practibox S. Oferta dedykowana jest przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego), hoteli i obiektów biurowych. Rozdzielnice otrzymały prestiżową nagrodę IF DESIGN AWARD 2019 w kategorii produkt, za elegancki i lekki wygląd oraz dbałość o środowisko naturalne podczas procesu produkcji.

Taśmy TZe synonimem trwałości

Taśmy TZe synonimem trwałości Taśmy TZe synonimem trwałości

Mimo warstwowej budowy są niezwykle cienkie. Grubość 160 mikrometrów nie przeszkadza im jednak w osiągnięciu zaskakująco dobrych parametrów wytrzymałościowych. Taśmy TZe są odporne na ścieranie, zarysowania,...

Mimo warstwowej budowy są niezwykle cienkie. Grubość 160 mikrometrów nie przeszkadza im jednak w osiągnięciu zaskakująco dobrych parametrów wytrzymałościowych. Taśmy TZe są odporne na ścieranie, zarysowania, promieniowania UV i ekstremalne temperatury.

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

Produkcja energii ze słońca - jak to działa?

Produkcja energii ze słońca - jak to działa? Produkcja energii ze słońca - jak to działa?

Prawdopodobnie już nie raz miałeś okazję dostrzec panele fotowoltaiczne umieszczone na dachach gospodarstw domowych. Czy zastanawiałeś się, jak faktycznie działają w celu generowania energii elektrycznej?...

Prawdopodobnie już nie raz miałeś okazję dostrzec panele fotowoltaiczne umieszczone na dachach gospodarstw domowych. Czy zastanawiałeś się, jak faktycznie działają w celu generowania energii elektrycznej? Produkcja energii ze słońca to proces złożony, do którego zrozumienia niezbędna jest znajomość zasad fizyki. Dzisiaj postaramy się w prosty sposób wytłumaczyć, jak właściwie działa instalacja fotowoltaiczna, a także odpowiedzieć na pytanie, czy warto rozważyć inwestycję w fotowoltaikę.

Yesly - komfort sterowania w obiektach budowlanych

Yesly - komfort sterowania w obiektach budowlanych Yesly - komfort sterowania w obiektach budowlanych

W obecnych czasach od automatyki budynkowej nie da się uciec. Chcąc nie chcąc znajdzie się ona w naszych domach. Finder, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ludzi budujących nowe domy czy też modernizujących...

W obecnych czasach od automatyki budynkowej nie da się uciec. Chcąc nie chcąc znajdzie się ona w naszych domach. Finder, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ludzi budujących nowe domy czy też modernizujących stare prezentuje system Yesly, czyli niewidzialne elementy wykonawcze, które zapewnią automatyzację pewnych urządzeń w naszych domach.

Pomiar napięcia w sieciach dystrybucyjnych. Poprawa funkcjonalności w węzłach rozdzielczych dzięki inteligentnym adapterom

Pomiar napięcia w sieciach dystrybucyjnych. Poprawa funkcjonalności w węzłach rozdzielczych dzięki inteligentnym adapterom Pomiar napięcia w sieciach dystrybucyjnych. Poprawa funkcjonalności w węzłach rozdzielczych dzięki inteligentnym adapterom

Sieci elektroenergetyczne stają się coraz bardziej złożone i skomplikowane ze względu na rosnącą w bardzo szybkim tempie liczbę przyłączeń zdecentralizowanych systemów produkcji energii elektrycznej. Coraz...

Sieci elektroenergetyczne stają się coraz bardziej złożone i skomplikowane ze względu na rosnącą w bardzo szybkim tempie liczbę przyłączeń zdecentralizowanych systemów produkcji energii elektrycznej. Coraz bardziej wyraziste cele w zakresie ochrony środowiska i prowadzą do dodatkowych i zmiennych obciążeń w nowoczesnych sieciach dystrybucyjnych.

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Nowość NIVELCO: przetwornik różnicy ciśnień NIPRESS DD-600

Nowość NIVELCO: przetwornik różnicy ciśnień NIPRESS DD-600 Nowość NIVELCO: przetwornik różnicy ciśnień NIPRESS DD-600

Rodzina przetworników różnicy ciśnień NIVELCO została wzbogacona o nową wersję – NIPRESS DD-600. Przetwornik dostępny jest od niedawna i zastępuje dotychczasowy model DD-100. Zawiera udoskonalone funkcje...

Rodzina przetworników różnicy ciśnień NIVELCO została wzbogacona o nową wersję – NIPRESS DD-600. Przetwornik dostępny jest od niedawna i zastępuje dotychczasowy model DD-100. Zawiera udoskonalone funkcje i cechy, przy czym konstrukcja zewnętrzna pozostaje niezmieniona.

Szynoprzewód IMPACT2 – lider w klasie odporności ogniowej

Szynoprzewód IMPACT2 – lider w klasie odporności ogniowej Szynoprzewód IMPACT2 – lider w klasie odporności ogniowej

Nowoczesne obiekty wymagają sprawdzonych i bezpiecznych rozwiązań do dystrybucji energii elektrycznej. Rozwiązania te muszą spełniać międzynarodowe normy i posiadać odpowiednie certyfikaty. Dobrze, jeśli...

Nowoczesne obiekty wymagają sprawdzonych i bezpiecznych rozwiązań do dystrybucji energii elektrycznej. Rozwiązania te muszą spełniać międzynarodowe normy i posiadać odpowiednie certyfikaty. Dobrze, jeśli umożliwiają rozbudowę systemu, bo koszty inwestycji to nie tylko koszt zakupu, ale również późniejsze wieloletnie koszty eksploatacji.

Ochrona przeciwporażeniowa stacji ładowania pojazdów

Ochrona przeciwporażeniowa stacji ładowania pojazdów Ochrona przeciwporażeniowa stacji ładowania pojazdów

Jak powszechnie wiadomo, ze względów bezpieczeństwa, każda instalacja elektryczna, z której korzystamy, powinna być wyposażona w wyłącznik różnicowoprądowy. Dzięki wykrywaniu minimalnych prądów upływu,...

Jak powszechnie wiadomo, ze względów bezpieczeństwa, każda instalacja elektryczna, z której korzystamy, powinna być wyposażona w wyłącznik różnicowoprądowy. Dzięki wykrywaniu minimalnych prądów upływu, powstałych na przykład wskutek drobnych uszkodzeń izolacji, urządzenie to odłącza niebezpieczne napięcie chroniąc użytkownika przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet śmiercią.

Oświetlenie do mieszkania - jakie wybrać?

Oświetlenie do mieszkania - jakie wybrać? Oświetlenie do mieszkania - jakie wybrać?

Oświetlenie mieszkania to bardzo ważna kwestia. Lampy zastępują bowiem światło dzienne i pozwalają na normalne funkcjonowanie w godzinach wieczornych oraz po zmroku. Lampy stanowią nie tylko praktyczny...

Oświetlenie mieszkania to bardzo ważna kwestia. Lampy zastępują bowiem światło dzienne i pozwalają na normalne funkcjonowanie w godzinach wieczornych oraz po zmroku. Lampy stanowią nie tylko praktyczny element w domu czy mieszkaniu, ale również estetyczny. Jak zatem dobrać lampy do pomieszczenia?

Wentylator dachowy Vero-150, cicha praca okapów kuchennych

Wentylator dachowy Vero-150, cicha praca okapów kuchennych Wentylator dachowy Vero-150, cicha praca okapów kuchennych

Kuchnia to miejsce szczególne – to serce każdego domu. Wracając zmęczony zgiełkiem dnia codziennego pragniesz ciszy. Teraz już możesz przygotować posiłki, ugotować obiad bez zbędnego hałasu i przykrych...

Kuchnia to miejsce szczególne – to serce każdego domu. Wracając zmęczony zgiełkiem dnia codziennego pragniesz ciszy. Teraz już możesz przygotować posiłki, ugotować obiad bez zbędnego hałasu i przykrych zapachów wynikających ze źle pracującej wentylacji. Mamy rozwiązanie Twoich problemów, podaruj sobie i swoim bliskim ciszę. Wentylator dachowy Vero-150 to komfort, na który zasługujesz. Nasi projektanci stworzyli go dla Ciebie! Jesteśmy tam gdzie inspiracja.

Inteligentny system monitorowania baterii COVER PBAT

Inteligentny system monitorowania baterii COVER PBAT Inteligentny system monitorowania baterii COVER PBAT

Największym problemem związanym z eksploatacją baterii akumulatorów jest zagwarantowanie ich pełnej dostępności i niezawodności. Aby to osiągnąć, wymagane jest wykonywanie okresowych testów obciążeniowych...

Największym problemem związanym z eksploatacją baterii akumulatorów jest zagwarantowanie ich pełnej dostępności i niezawodności. Aby to osiągnąć, wymagane jest wykonywanie okresowych testów obciążeniowych takiego systemu oraz czasochłonna obsługa, związana z pomiarami poszczególnych elementów składowych. W przypadku systemu składającego się z dużej liczby akumulatorów, obsługa jest czasochłonna, kosztowna i jednocześnie może zakłócać normalną pracę systemu. Co więcej, nawet prawidłowo wykonywana...

Pozorna jakość akumulatorów

Pozorna jakość akumulatorów Pozorna jakość akumulatorów

Obecnym trendem w stosowanych zabezpieczeniach ochrony przeciwpożarowej realizujących spełnienie wymaganych celów ustawowych jest wykorzystanie zabezpieczeń czynnej ochrony przeciwpożarowej. Choć w teorii...

Obecnym trendem w stosowanych zabezpieczeniach ochrony przeciwpożarowej realizujących spełnienie wymaganych celów ustawowych jest wykorzystanie zabezpieczeń czynnej ochrony przeciwpożarowej. Choć w teorii środki czynnego przeciwdziałania skutkom pożarów są dość skutecznym rozwiązaniem, to w praktyce może już nie być tak optymistycznie. Wynika to często z tego, że większość z nich to systemy tworzące funkcjonalną całość, w których skład wchodzi wiele urządzeń dostarczanych przez różnych dostawców...

Ochrona przeciwpożarowa instalacji elektrycznej

Ochrona przeciwpożarowa instalacji elektrycznej Ochrona przeciwpożarowa instalacji elektrycznej

W Polsce co roku odnotowuje się około 40 000 pożarów obiektów mieszkalnych, hal produkcyjnych czy magazynów w których ginie około 5 000 osób a 70 000 osób zostaje rannych. Straty wynikające z pożarów w ciągu...

W Polsce co roku odnotowuje się około 40 000 pożarów obiektów mieszkalnych, hal produkcyjnych czy magazynów w których ginie około 5 000 osób a 70 000 osób zostaje rannych. Straty wynikające z pożarów w ciągu roku to ponad 1,6 miliarda złotych. Niestety ilość odnotowywanych pożarów z roku na rok rośnie, dlatego ochrona przeciwpożarowa w budynkach staje się kluczowym zagadnieniem.

Rozwiązania KNX Finder

Rozwiązania KNX Finder Rozwiązania KNX Finder

KNX jest międzynarodowym standardem umożliwiającym łączenie komponentów wielu producentów i stworzenie wysoko zintegrowanego systemu automatyki budynkowej. Oferta Finder w zakresie tych rozwiązań nieustannie...

KNX jest międzynarodowym standardem umożliwiającym łączenie komponentów wielu producentów i stworzenie wysoko zintegrowanego systemu automatyki budynkowej. Oferta Finder w zakresie tych rozwiązań nieustannie się powiększa i w związku z tym pragniemy zaprezentować nasze najnowsze produkty. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, jakie posiadamy w produkcji zasilaczy, czujników ruchu, ściemniaczy i przekaźników wykonawczych możemy zaoferować urządzenia o wysokiej niezawodności.

Co musisz wiedzieć o rachunku za prąd?

Co musisz wiedzieć o rachunku za prąd? Co musisz wiedzieć o rachunku za prąd?

Przyglądałeś się kiedyś szczegółowo rachunkowi za prąd? A może do tej pory zwracałeś uwagę wyłącznie na kwotę, jaką musisz zapłacić? Z pewnością warto dowiedzieć się, jakie opłaty się na niego składają....

Przyglądałeś się kiedyś szczegółowo rachunkowi za prąd? A może do tej pory zwracałeś uwagę wyłącznie na kwotę, jaką musisz zapłacić? Z pewnością warto dowiedzieć się, jakie opłaty się na niego składają. Podpowiadamy także, jakie rodzaje rozliczeń funkcjonują na rynku i co zrobić w sytuacji, gdy zapomnisz zapłacić za energię elektryczną!

Czy sterowniki PLC wyparły z instalacji przekaźniki?

Czy sterowniki PLC wyparły z instalacji przekaźniki? Czy sterowniki PLC wyparły z instalacji przekaźniki?

Do końca lat 60. ubiegłego wieku wszystkie układy sterowania były realizowane na przekaźnikach. Jednak w latach 70. pojawiły się nowe urządzenia zwane sterownikami PLC. Dzięki sterownikom można było mocno...

Do końca lat 60. ubiegłego wieku wszystkie układy sterowania były realizowane na przekaźnikach. Jednak w latach 70. pojawiły się nowe urządzenia zwane sterownikami PLC. Dzięki sterownikom można było mocno ograniczyć przestrzeń, jaką zajmowały szafy sterownicze. PLC, które zajmują dzisiaj zaledwie kilkadziesiąt milimetrów szerokości na szynach montażowych, zastąpiły ogromne szafy z przekaźnikami. Czy w takim razie przekaźniki straciły dzisiaj sens bycia? Czy przekaźniki są jeszcze potrzebne?

Obudowy hermetyczne w automatyce i przemyśle

Obudowy hermetyczne w automatyce i przemyśle Obudowy hermetyczne w automatyce i przemyśle

Odpowiednia obudowa jest niezbędnym elementem każdego urządzenia elektrycznego. Zewnętrzna osłona aparatury elektrycznej ma kluczowe znaczenie, bo to właśnie od niej zależy właściwa ochrona poszczególnych...

Odpowiednia obudowa jest niezbędnym elementem każdego urządzenia elektrycznego. Zewnętrzna osłona aparatury elektrycznej ma kluczowe znaczenie, bo to właśnie od niej zależy właściwa ochrona poszczególnych komponentów urządzenia. Obudowy powinny charakteryzować się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz szczelnością, aby skutecznie zabezpieczyć urządzenia przed niepożądaną penetracją cząstek stałych wody, pyłów i substancji żrących. Szczególnie w automatyce i przemyśle istotne jest, by urządzenia chronione...

Elementy instalacji przemysłowej

Elementy instalacji przemysłowej Elementy instalacji przemysłowej

Elementy instalacji elektrycznej w domu zasadniczo różnią się od instalacji pracującej w fabrykach czy warsztatach. Specyfika zakładów przemysłowych wymaga zastosowania określonych elementów instalacji....

Elementy instalacji elektrycznej w domu zasadniczo różnią się od instalacji pracującej w fabrykach czy warsztatach. Specyfika zakładów przemysłowych wymaga zastosowania określonych elementów instalacji. Omówimy dzisiaj gniazda, wtyczki i przewody przemysłowe, porównując je do odpowiedników, które są stosowane w naszych domach.

UPS-y kompensacyjne

UPS-y kompensacyjne UPS-y kompensacyjne

Urządzenia zasilania bezprzerwowego są niezbędnym elementem układów zasilania wrażliwych odbiorów, procesów technologicznych, zasilania centrów danych i układów automatyki. Środowisko techniczne, w jakim...

Urządzenia zasilania bezprzerwowego są niezbędnym elementem układów zasilania wrażliwych odbiorów, procesów technologicznych, zasilania centrów danych i układów automatyki. Środowisko techniczne, w jakim te urządzenia funkcjonują, opisują normy na urządzenia odbierające energię z sieci energetycznej oraz normy i wymagania na sieć zasilającą, w szczególności wymagania na jakość energii elektrycznej dostarczanej przez operatora systemu dystrybucji energii OSD.

Valena Allure – ikona designu

Valena Allure – ikona designu Valena Allure – ikona designu

Valena Allure to nowa seria osprzętu firmy Legrand, łącząca wysmakowaną awangardę i nowoczesność. Wyróżniający ją kształt ramek oraz paleta różnorodnych materiałów zachęcają do eksperymentowania. Valena...

Valena Allure to nowa seria osprzętu firmy Legrand, łącząca wysmakowaną awangardę i nowoczesność. Wyróżniający ją kształt ramek oraz paleta różnorodnych materiałów zachęcają do eksperymentowania. Valena Allure pomoże z łatwością przekształcić Twój dom w otoczenie pełne nowych wrażeń i stanowić będzie źródło kolejnych inspiracji.

Słowniczek najważniejszych pojęć z branży elektrycznej

Słowniczek najważniejszych pojęć z branży elektrycznej Słowniczek najważniejszych pojęć z branży elektrycznej

Znasz to uczucie, gdy wchodząc do sklepu stacjonarnego albo przeszukując największe internetowe sklepy elektryczne, czujesz się zagubionym i niepewnym? Wśród tysięcy produktów i oznaczeń nie wiesz jaki...

Znasz to uczucie, gdy wchodząc do sklepu stacjonarnego albo przeszukując największe internetowe sklepy elektryczne, czujesz się zagubionym i niepewnym? Wśród tysięcy produktów i oznaczeń nie wiesz jaki produkt spełni Twoje oczekiwania i co ważne – stanie się bezpiecznym i funkcjonalnym?

Rejestratory sieciowe NVR – czym różnią się od DVR, do czego są przeznaczone?

Rejestratory sieciowe NVR – czym różnią się od DVR, do czego są przeznaczone? Rejestratory sieciowe NVR – czym różnią się od DVR, do czego są przeznaczone?

W przeciwieństwie do rejestratorów DVR urządzenia NVR służą do obsługi kamer wykorzystujących protokół internetowy. Urządzenia te nie potrzebują dodatkowego okablowania do transferowania danych – pobierają...

W przeciwieństwie do rejestratorów DVR urządzenia NVR służą do obsługi kamer wykorzystujących protokół internetowy. Urządzenia te nie potrzebują dodatkowego okablowania do transferowania danych – pobierają je przez internet od skonfigurowanych ze sobą kamer IP. Co jeszcze warto wiedzieć o rejestratorach sieciowych NVR?

Nowoczesne zespoły zabezpieczeń WN typu e2TANGO-2000

Nowoczesne zespoły zabezpieczeń WN typu e2TANGO-2000 Nowoczesne zespoły zabezpieczeń WN typu e2TANGO-2000

Wdrożenie platformy zabezpieczeń typu e2TANGO dla średnich napięć zaowocowało pozytywnym odbiorem przez klientów oraz jednoczesne sugestie, aby rozszerzyć ofertę firmy o zabezpieczenia WN. Ideą...

Wdrożenie platformy zabezpieczeń typu e2TANGO dla średnich napięć zaowocowało pozytywnym odbiorem przez klientów oraz jednoczesne sugestie, aby rozszerzyć ofertę firmy o zabezpieczenia WN. Ideą podczas tworzenia platformy automatyki zabezpieczeniowej WN było zapewnienie odbiorców o całkowitej pewności działania strony sprzętowej oraz oprogramowania i algorytmów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.