elektro.info

Polskie rozwiązanie w technologii SiC - nowy napęd i system zasilania »

Polskie rozwiązanie w technologii SiC - nowy napęd i system zasilania » Polskie rozwiązanie w technologii SiC - nowy napęd i system zasilania »

Zdalne szkolenia dla projektantów »

Zdalne szkolenia dla projektantów » Zdalne szkolenia dla projektantów »

news Zapraszamy na bezpłatny webinar elektro.info!

Zapraszamy na bezpłatny webinar elektro.info! Zapraszamy na bezpłatny webinar elektro.info!

Zapraszamy serdecznie na pierwszy, bezpłatny webinar organizowany przez „elektro.info”! Tematem webinaru będzie elektromobilność: „Czy w roku 2025 pojazdy z napędem elektrycznym będą masowo wykorzystywane...

Zapraszamy serdecznie na pierwszy, bezpłatny webinar organizowany przez „elektro.info”! Tematem webinaru będzie elektromobilność: „Czy w roku 2025 pojazdy z napędem elektrycznym będą masowo wykorzystywane w Polsce? Prognozy i ocena szans rozwoju elektromobilności”. Spotkanie poprowadzi dr hab. inż. Paweł Piotrowski, profesor Politechniki Warszawskiej.

W czasie kryzysu należy inwestować

W czasie kryzysu należy inwestować
W czasie kryzysu należy inwestować

Jak doszło do powstania firmy? Czy może Pan krótko omówić kolejne etapy jej rozwoju?– W 1981 r. powstał Zakład Wytwórczy Przekaźników i Łączników Energetycznych – jego powstanie miało ścisły związek z ówczesnymi potrzebami górnictwa węgla kamiennego. Nasze zabezpieczenia nadprądowe szybko zyskały sobie wysokie oceny branży wydobywczej, a ciekawostką jest, że byliśmy pierwszym prywatnym przedsiębiorstwem w tamtym okresie, które otrzymało dopuszczenie Wyższego Urzędu Górniczego. Po pięciu latach działalności, widząc dalsze możliwości rozwoju, rozpoczęliśmy produkcję przekaźników i styczników próżniowych.

Rok 1990 był dla firmy rokiem przełomowym, ponieważ jako pierwszy polski producent rozpoczęliśmy wytwarzanie cyfrowych zespołów zabezpieczeń typu MUZ. Rozbudowaliśmy zakład produkcyjny i skupiliśmy się na dynamicznym rozwoju systemów stacyjnych, aparatury zabezpieczeniowej i łączeniowej. Nasza oferta została rozszerzona o wyłączniki próżniowe typu VC-1, dzięki którym zaczęła obejmować kompletne wyposażenie dla pól średniego napięcia. W 1999 r. powstał Zakład Systemów Pomiarowych, który do dzisiaj notuje bardzo dynamiczny rozwój. Pięć lat później powołaliśmy Zakład Produkcji Rozdzielnic i wprowadziliśmy do produkcji uniwersalną rozdzielnicę średniego napięcia typu uniCELL oraz ciężką, 4-przedziałową multiCELL. Rozdzielnica multiCELL została bardzo dobrze przyjęta przez rynek energetyczny i nie ma tygodnia, byśmy nie odnotowywali nowych zamówień tego produktu. W 2009 r. zakład rozpoczął produkcję rozdzielnicy prądu stałego typu trakCELL dla trakcji tramwajowej i metra. Warto wspomnieć, że od 2007 r. uzupełnieniem asortymentu firmy są również stacje kontenerowe w obudowie metalowej lub betonowej, co pozwala nam brać udział w kompleksowych projektach dla energetyki, górnictwa i przemysłu.

JM Tronik kojarzy się głównie z zabezpieczeniami dla energetyki, ale coraz częściej mówi się o rozdzielnicach JM Tronika…

– JM Tronik to nie tylko zabezpieczenia. Aktualnie to przede wszystkim rozdzielnice SN. W zabezpieczeniach mamy prawie 30 lat doświadczenia, a w rozdzielnicach już 7. Nasza oferta obejmuje kompletne wyposażenie dla pól SN, więc kolejnym etapem rozwoju była produkcja rozdzielnic. Dużą część przychodów naszej spółki stanowią również liczniki i systemy pomiarowe. Poza tym od dwóch lat prowadzimy działania na rynku kompleksowych realizacji inwestycji zarówno dla zakładów przemysłowych, jak i energetycznych. Jako generalny wykonawca proponujemy naszym klientom przeprowadzenie całego procesu inwestycyjnego. W tym celu powołaliśmy regionalne Biura Realizacji Inwestycji. Dziś poza dostawą typowej aparatury mamy na koncie takie realizacje jak kompleksowe modernizacje stacji WN/SN, SN w takich branżach jak wytwarzanie, dystrybucja, przemysł czy górnictwo. Warto wspomnieć tu o inwestorach, którzy nam zaufali, tj. RWE Stoen, Vattenfall Heat Polska, KGHM Polska Miedź, Lafarge Cement i wielu innych, o których można przeczytać na naszych stronach internetowych.

Czy mógłby Pan powiedzieć coś więcej na temat działalności tych biur?

– Biura Realizacji Inwestycji w Warszawie oraz Katowicach zostały powołane w 2007 r. i oferują zarówno dostawę, montaż, jak i rozruch rozdzielnic SN, jak również budowę i modernizację stacji, m.in. RPZ/GPZ, w systemie „pod klucz”. Jest to kompleksowa realizacja począwszy od studium technicznoekonomicznego, poprzez projekt, montaż, prefabrykację, rozruch, szkolenie, na usłudze eksploatacyjnej kończąc. W zakres działania BRI wchodzą prace kablowe i inne roboty liniowe, dostawa i uruchomienie rozdzielni niskich, średnich i wysokich napięć, dostawa i wdrożenie systemów SCADA oraz gospodarki energetycznej.

Czy planujecie w najbliższym czasie jakieś zmiany w swojej ofercie?

– Rozwój firmy jest tak dynamiczny, że aktualnie musimy mocno rozwijać właśnie Dział Realizacji. Myślę, że w ofercie pojawi się więcej usług w zakresie realizacji inwestycji: projektowanie, rozruch, pomiary pomontażowe itp. Oczywiście oferujemy przy tym coraz to nowocześniejsze produkty. Niedawno pojawiło się na rynku najnowsze zabezpieczenie z serii MUZ typu mega-MUZ2. Z tego, co wiem – jedno z najnowocześniejszych na rynku. Pracujemy również nad kilkoma projektami, które powinny być kolejnymi kamieniami milowymi w naszej działalności, ale o tym opowiemy w odpowiednim czasie.

Jak zorganizowana jest produkcja w firmie? Słyszy się „na rynku”, że produkujecie w Chinach?

– Dziś produkcja odbywa się w Polsce, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Produkcja finalnych produktów i podzespołów odbywa się w siedzibie firmy przy ul. Wapiennej w Warszawie. Zainteresowanych zapraszam. Pokażemy. W Stanach Zjednoczonych prowadzona jest produkcja wysokich technologii, która dzisiaj jest nieosiągalna w naszym kraju. W Chinach mamy zlokalizowaną produkcję wysokoseryjną, niskoprzetworzoną, która wymaga dużych nakładów kosztownej robocizny. Globalizacja i podobne działania produkcyjne ze strony naszego otoczenia biznesowego spowodowały, że obniżanie kosztów poprzez przeniesienie części produkcji do Chin stało się koniecznością, by polski produkt był konkurencyjny na świecie. Tak robi większość firm. Niejednokrotnie sam miałem okazję oglądać produkcję rozdzielnic, wyłączników czy liczników szanowanych europejskich firm w Chinach. Niestety na rynku pojawia się wiele plotek, że sprzedajemy „chińszczyznę”. Myślę, że dziś plotki te nie działają na naszą wyobraźnię tak jak kiedyś. Wielokrotnie byłem świadkiem, gdy delegacja polskich biznesmenów wysiadała z samolotu w Pekinie czy Szanghaju i oczekiwała widoków bambusowych domków, tysięcy rowerów, biedy i brudu. A samo lotnisko w Pekinie jest kilkakrotnie większe niż warszawskie Okęcie, z lotniska w Szanghaju jedziemy pociągiem na poduszce magnetycznej z prędkością 500 km/h, centrum miasta to las wieżowców, kilkanaście linii metra, 9 obwodnic, 6-7-pasmowe drogi szybkiego ruchu. Myślę, że ten, kto był i widział nowoczesne Chiny ma inne zdanie o Państwie Środka, a w wielu dziedzinach możemy się sporo nauczyć.

Czy pomocny jest własny Dział Badań i Rozwoju?

– Oczywiście, jest bardzo pomocny i potrzebny. To bardzo kreatywny i profesjonalny zespół, składający się z kilkunastu inżynierów pasjonatów, który prowadzi szereg badań i testów, by osiągnąć zamierzony efekt. Prowadzimy współpracę badawczą m.in. z Instytutem Energetyki w Gdańsku, Instytutem Elektrotechniki w Warszawie, Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej, Głównym Urzędem Miar, jak również z innymi jednostkami zarówno w Polsce, jak i za granicą. Posiadamy własne laboratorium badawcze, a sprzęt, którym dysponujemy, pozwala na przeprowadzenie wielu wymaganych normami testów i prób. Dzięki temu oferowane przez nas produkty spełniają wszystkie wymagania i gwarantują najwyższą jakość.

Jakie nowinki szykujecie na przełom 2009 i 2010 roku?

– Ostatnimi czasy wiele dzieje się w sferze nowinek w naszej ofercie. Na początku tego roku wprowadziliśmy rozdzielnicę prądu stałego trakCELL dla rynku trakcji oraz rozdzielnicę mutliCELL-G dla podziemi kopalń. Część nowinek właśnie teraz trafiła do oferty. Są to wyłączniki VC-1 w wykonaniu na 36 kV oraz wersja na 12 kV i prądy do 3150 A i 40 kA prądu wyłączalnego. Za kilka tygodni wprowadzamy właśnie kolejną generację zabezpieczeń serii ecoMUZ, w wyniku czego rodzina ta będzie składać się z 3 rodzajów zabezpieczeń. Z ciekawych projektów należy podkreślić nowe liczniki energii elektrycznej, które wywołają dużo zamieszania na rynku. Oczywiście najbardziej skorzystają na tym nasi klienci i to jest pozytywna strona konkurencji między firmami. W zanadrzu mamy jeszcze kilka ciekawych produktów, które niebawem ujrzą światło dzienne, ale pozostawiam to na przyszłość, gdy zakończymy wszystkie testy i będziemy mogli produkty te oferować.

Jaki jest sposób na dynamiczny rozwój firmy niezależnie od koniunktury w gospodarce?

– Niewątpliwie największym potencjałem firmy są ludzie. Mamy bardzo dobrze wykształconych i doświadczonych inżynierów. Poza tym w porównaniu z innymi firmami mamy na pewno konkurencyjne ceny. Stale wzbogacamy naszą ofertę o nowe, udoskonalone produkty. Widzimy potrzebę ciągłego rozwoju i poszukiwania nowych wyzwań. W 2008 r. zainwestowaliśmy w zakup nowoczesnych urządzeń japońskiej firmy Amada do plastycznej obróbki blach wykorzystywanych do produkcji rozdzielnic SN. Nowa linia produkcyjna spowodowała, że możemy jeszcze bardziej dostosować się do wymagań i oczekiwań naszych klientów, oferując jeszcze krótsze terminy realizacji. Naszym atutem jest niewątpliwie kompleksowość oferty oraz możliwość dostosowania urządzeń do indywidualnych potrzeb każdego klienta. W czasie kryzysu należy racjonalnie inwestować w firmę i zwiększać sprzedaż, a nie tylko redukować kadry i koszty, a w efekcie sprzedaż, co robi wiele firm. Moim zdaniem błędnie.

Jaka jest pozycja firmy na rynku?

– Jak wspomniałem, istniejemy na rynku już od prawie trzydziestu lat i przez ten czas udało nam się wypracować bardzo stabilną pozycję. Systematycznie powiększamy swój udział w rynku poprzez rozszerzanie oferty asortymentowej i pozyskiwanie nowych klientów. Współpracujemy m.in. z RWE Stoen – firmą należącą do Grupy RWE, potentata na rynku elektroenergetycznym. Spółka RWE Stoen Operator zleciła naszej firmie modernizację dwóch stacji typu RPZ na terenie Warszawy. W ramach kontraktu wykonana została dokumentacja projektowa, dostarczone i uruchomione zostały nowe rozdzielnice SN typu multiCELL oraz przebudowana została sieć 15 kV wychodząca z poszczególnych stacji. Zaufały nam również takie firmy jak: Lafarge Cement, Vattenfall, Huta Stolze Częstochowa, Górka Cement, Elektrownia Skawina, Tramwaje Warszawskie, Tramwaje Krakowskie, Tramwaje Łódzkie, KGHM Polska Miedź, PGE KWB Bełchatów, ENERGA i wiele innych.

Właśnie. Już prawie 30 lat. Firma z doświadczeniem?

– Myślę, że tak. Z dużym doświadczeniem zarówno w zabezpieczeniach, jak i w produkcji rozdzielnic. Coraz większe zamówienia to chyba największy dowód zaufania naszych klientów, którym korzystając z okazji chciałbym bardzo podziękować za dotychczasową współpracę. Cieszy mnie, że coraz więcej przedsiębiorstw krajowych docenia to, że jesteśmy rodzimą firmą i współpracując z nami, daje nam możliwość rozwoju i pozostawia zainwestowany kapitał w naszym kraju.

Czego można Wam życzyć na najbliższy rok?

– Naszą ambicją jest stałe umacnianie pozycji firmy zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. Życzylibyśmy więc sobie, aby firma rozwijała się w dalszym ciągu tak dynamicznie, jak do tej pory, no i oczywiście, aby podpisywała jak najwięcej intratnych kontraktów.

Rozmowa z Jerzym Matiakowskim – prezesem zarządu firmy JM-TRONIC Sp. z o.o.

Powiązane

Wynalazki trzeba komercjalizować

Wynalazki trzeba komercjalizować Wynalazki trzeba komercjalizować

Korzenie Instytutu Tele- i Radiotechnicznego sięgają 1929 roku, kiedy to został powołany Instytut Radiotechniczny, którego zadaniem było prowadzenie prac w zakresie radioelektroniki. Instytut Radiotechniczny...

Korzenie Instytutu Tele- i Radiotechnicznego sięgają 1929 roku, kiedy to został powołany Instytut Radiotechniczny, którego zadaniem było prowadzenie prac w zakresie radioelektroniki. Instytut Radiotechniczny w kwietniu 1934 roku połączono z Laboratorium Teletechnicznym Ministerstwa Poczt i Telegrafów, tworząc Państwowy Instytut Telekomunikacyjny, który dostał lokalizację w budynkach Państwowej Wytwórni Łączności (Wytwórnię przeniesiono w inne miejsce) przy ulicy Ratuszowej 11 w Warszawie.

Oświetlenie awaryjne – zagadnienia wybrane

Oświetlenie awaryjne – zagadnienia wybrane Oświetlenie awaryjne – zagadnienia wybrane

Oświetlenie awaryjne (ewakuacyjne) należy do urządzeń przeciwpożarowych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. (DzU z 2010 r., nr 109, poz. 719)....

Oświetlenie awaryjne (ewakuacyjne) należy do urządzeń przeciwpożarowych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. (DzU z 2010 r., nr 109, poz. 719). Rozporządzenia i przywołane w nich polskie normy są wytycznymi dla projektantów określającymi właściwe oświetlenie awaryjne w budynkach w zależności od jego przeznaczenia i miejsca zainstalowania.

Rozdzielnice SN

Rozdzielnice SN Rozdzielnice SN

Obecnie produkowane rozdzielnice SN coraz częściej wyposażone są w zaawansowane układy sterowania i zabezpieczeń. W celu podniesienia bezpieczeństwa obsługi i usprawnienia zabiegów konserwacyjnych pola...

Obecnie produkowane rozdzielnice SN coraz częściej wyposażone są w zaawansowane układy sterowania i zabezpieczeń. W celu podniesienia bezpieczeństwa obsługi i usprawnienia zabiegów konserwacyjnych pola są podzielone na oddzielne przedziały. Przedziały te są tak zaprojektowane, aby wytrzymywały nagłe przyrosty temperatury i ciśnienia, spowodowane ewentualnym wystąpieniem łuku wewnętrznego przez zastosowanie odpowiednich klap i kanałów wydmuchowych.

Rozłączniki i bezpieczniki nn – zagadnienia wybrane

Rozłączniki i bezpieczniki nn – zagadnienia wybrane Rozłączniki i bezpieczniki nn – zagadnienia wybrane

Rozdzielnice niskonapięciowe są elementami złożonymi z jednego lub kilku łączników niskiego napięcia, które współpracują z urządzeniami sterowniczymi, sygnalizacyjnymi oraz pomiarowymi [1]. Dodatkowo służą...

Rozdzielnice niskonapięciowe są elementami złożonymi z jednego lub kilku łączników niskiego napięcia, które współpracują z urządzeniami sterowniczymi, sygnalizacyjnymi oraz pomiarowymi [1]. Dodatkowo służą one do łączenia oraz zabezpieczania linii lub obwodów elektrycznych.

Jakość energii elektrycznej – wybrane zagadnienia identyfikacji parametrów

Jakość energii elektrycznej – wybrane zagadnienia identyfikacji parametrów Jakość energii elektrycznej – wybrane zagadnienia identyfikacji parametrów

Jakość energii elektrycznej ma wiele różnych znaczeń, zależnych między innymi od tego, kto podejmuje próbę jej zdefiniowania: dostawca energii, jej odbiorca czy też producent sprzętu. Uwzględniając fakt,...

Jakość energii elektrycznej ma wiele różnych znaczeń, zależnych między innymi od tego, kto podejmuje próbę jej zdefiniowania: dostawca energii, jej odbiorca czy też producent sprzętu. Uwzględniając fakt, że klient (odbiorca finalny) odczuwa głównie skutki złej jakości energii, jego rozumienie tego pojęcia oddaje następująca definicja: „jakość energii wyraża się przez fluktuacje napięcia lub prądu albo odchylenie częstotliwości od jej wartości znamionowej, które powodują w rezultacie uszkodzenie lub...

Nadmiarowość i niezawodność w układach zasilania gwarantowanego

Nadmiarowość i niezawodność w układach zasilania gwarantowanego Nadmiarowość i niezawodność w układach zasilania gwarantowanego

Zaniki i zapady napięcia oraz inne zaburzenia, które występują w sieciach elektroenergetycznych powodują w zakładach przemysłowych lub innych przedsiębiorstwach straty w wyniku zatrzymania linii produkcyjnych...

Zaniki i zapady napięcia oraz inne zaburzenia, które występują w sieciach elektroenergetycznych powodują w zakładach przemysłowych lub innych przedsiębiorstwach straty w wyniku zatrzymania linii produkcyjnych bądź zakłócenia w pracy układów elektronicznych. W przypadku częstego występowania trwających kilka–kilkadziesiąt sekund zakłóceń zasilania urządzenia o mocy rzędu kilkudziesięciu–kilkuset kVA wymagają zastosowania specjalizowanych układów zapewniających krótkotrwałe zasilanie odbiornikom, np....

Diagnostyka termowizyjna instalacji elektroenergetycznych przy zastosowaniu kamer termowizyjnych

Diagnostyka termowizyjna instalacji elektroenergetycznych przy zastosowaniu kamer termowizyjnych Diagnostyka termowizyjna instalacji elektroenergetycznych przy zastosowaniu kamer termowizyjnych

Pomiary termowizyjne znajdują zastosowanie we wszystkich przypadkach, w których na podstawie wartości oraz rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu można oceniać jego stan techniczny. Najpopularniejszym...

Pomiary termowizyjne znajdują zastosowanie we wszystkich przypadkach, w których na podstawie wartości oraz rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu można oceniać jego stan techniczny. Najpopularniejszym sposobem wykrywania uszkodzeń urządzeń elektroenergetycznych jest wykonanie badań termowizyjnych, które stanowią około 70% wykonywanych pomiarów.

Pomiary jakości energii elektrycznej – zagadnienia wybrane

Pomiary jakości energii elektrycznej – zagadnienia wybrane Pomiary jakości energii elektrycznej – zagadnienia wybrane

Jakość energii elektrycznej dostarczanej do urządzeń elektrycznych ma coraz większe znaczenie. Wynika to z zastosowania w przemyśle oraz urządzeniach codziennego użytku zaawansowanej elektroniki wrażliwej...

Jakość energii elektrycznej dostarczanej do urządzeń elektrycznych ma coraz większe znaczenie. Wynika to z zastosowania w przemyśle oraz urządzeniach codziennego użytku zaawansowanej elektroniki wrażliwej na zakłócenia zasilania. Efektem zaburzeń występujących w sieciach elektroenergetycznych są: migotanie światła i monitorów, utrata danych po zawieszeniu się systemu komputerowego, przegrzewanie się transformatorów i silników oraz częste zadziałania układów zabezpieczających. Nieprzewidziane i niezauważone...

Oświetlenie drogowe – zagadnienia wybrane

Oświetlenie drogowe – zagadnienia wybrane Oświetlenie drogowe – zagadnienia wybrane

Obserwując oświetlenie uliczne możemy spotkać się zarówno z rozwiązaniami technicznymi bardzo przestarzałymi, opartymi na wysokoprężnych lampach rtęciowych, jak i nowoczesnymi oprawami oświetleniowymi...

Obserwując oświetlenie uliczne możemy spotkać się zarówno z rozwiązaniami technicznymi bardzo przestarzałymi, opartymi na wysokoprężnych lampach rtęciowych, jak i nowoczesnymi oprawami oświetleniowymi o wysokiej sprawności wyposażonymi w nowoczesne źródła światła. System konserwacji opraw oświetleniowych często jednak pozostawia wiele do życzenia.

Wymagania a rzeczywiste konfiguracje rozdzielnic nn

Wymagania a rzeczywiste konfiguracje rozdzielnic nn Wymagania a rzeczywiste konfiguracje rozdzielnic nn

Rozdzielnice są częścią systemu elektroenergetycznego, którego zadaniem jest dostarczanie do odbiorników energii elektrycznej o parametrach zapewniających poprawną pracę tych odbiorników. Każdą rozdzielnicę...

Rozdzielnice są częścią systemu elektroenergetycznego, którego zadaniem jest dostarczanie do odbiorników energii elektrycznej o parametrach zapewniających poprawną pracę tych odbiorników. Każdą rozdzielnicę można scharakteryzować za pomocą układu połączeń wewnętrznych oraz sposobu powiązania z systemem elektroenergetycznym [1].

Kontrole i sprawdzenia okresowe instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych (część 1)

Kontrole i sprawdzenia okresowe instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych (część 1) Kontrole i sprawdzenia okresowe instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych (część 1)

Pomiary w okresie eksploatacji służą do oceny aktualnego stanu technicznego urządzeń i instalacji elektrycznych. Wyniki pomiarów są podstawą decyzji o dalszej eksploatacji lub dokonaniu stosownych napraw,...

Pomiary w okresie eksploatacji służą do oceny aktualnego stanu technicznego urządzeń i instalacji elektrycznych. Wyniki pomiarów są podstawą decyzji o dalszej eksploatacji lub dokonaniu stosownych napraw, lub wymiany. Zastosowanie najlepszych środków ochrony przeciwporażeniowej i przeciwpożarowej nie jest wystarczające, jeżeli nie będą one działały prawidłowo. Okresowe pomiary mają za zadanie potwierdzić skuteczność działania zastosowanych środków ochrony oraz zapewnić bezpieczeństwo użytkowania...

Transformatory rozdzielcze SN/nn i ich wyposażenie dodatkowe

Transformatory rozdzielcze SN/nn i ich wyposażenie dodatkowe Transformatory rozdzielcze SN/nn i ich wyposażenie dodatkowe

Transformatory służą do przekazywania i dystrybucji energii elektrycznej z trójfazowych sieci rozdzielczych wysokiego napięcia do sieci rozdzielczych niskiego napięcia na obszarach zurbanizowanych oraz...

Transformatory służą do przekazywania i dystrybucji energii elektrycznej z trójfazowych sieci rozdzielczych wysokiego napięcia do sieci rozdzielczych niskiego napięcia na obszarach zurbanizowanych oraz do zasilania urządzeń przemysłowych.

UPS-y w zastosowaniach specjalnych

UPS-y w zastosowaniach specjalnych UPS-y w zastosowaniach specjalnych

Zaniki i zapady napięcia oraz inne zaburzenia, które występują coraz częściej w sieciach elektroenergetycznych, powodują zakłócenia w pracy czułych odbiorników, często prowadzą do zatrzymania linii produkcyjnych,...

Zaniki i zapady napięcia oraz inne zaburzenia, które występują coraz częściej w sieciach elektroenergetycznych, powodują zakłócenia w pracy czułych odbiorników, często prowadzą do zatrzymania linii produkcyjnych, powodując znaczne straty ekonomiczne.

Prefabrykowane stacje transformatorowe SN/nn (część 1) wymagania normy PN-EN 62271-202:2010

Prefabrykowane stacje transformatorowe SN/nn (część 1) wymagania normy PN-EN 62271-202:2010 Prefabrykowane stacje transformatorowe SN/nn (część 1) wymagania normy PN-EN 62271-202:2010

Elektroenergetyczne stacje rozdzielcze SN/nn zasilane są z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV i najczęściej mają moc od 100 do 5000 kVA. W zależności od przeznaczenia rozróżnia się stacje miejskie,...

Elektroenergetyczne stacje rozdzielcze SN/nn zasilane są z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV i najczęściej mają moc od 100 do 5000 kVA. W zależności od przeznaczenia rozróżnia się stacje miejskie, przemysłowe, wiejskie oraz specjalnego przeznaczenia. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne [1]. Artykuł jest wstępem do serii artykułów dotyczących wymagań normalizacyjnych dotyczących stacji transformatorowych.

Farnell partnerem na rynku energii odnawialnej

Farnell partnerem na rynku energii odnawialnej Farnell partnerem na rynku energii odnawialnej

Firma Farnell na polskim rynku operuje bezpośrednio od 4 lat. W ciągu tego okresu sprzedaż w Polsce rosła i rośnie nadal, w najszybszym tempie spośród innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, co pokazuje,...

Firma Farnell na polskim rynku operuje bezpośrednio od 4 lat. W ciągu tego okresu sprzedaż w Polsce rosła i rośnie nadal, w najszybszym tempie spośród innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, co pokazuje, że klienci darzą nas zaufaniem, a nasza oferta spełnia ich wymagania. Nasz sukces zawdzięczamy przede wszystkim profesjonalnej polskiej kadrze, która jest doskonale przygotowana do obsługi klientów, dostosowując globalną ofertę Farnell do lokalnych potrzeb.

Miedź, mądry wybór

Miedź, mądry wybór Miedź, mądry wybór

PCPM stworzyło platformę edukacyjną mającą na celu szerzenie wiedzy o zastosowaniu miedzi w wielu dziedzinach życia, tj. instalacjach stosowanych w gospodarstwach domowych oraz w dystrybucji gazów technicznych,...

PCPM stworzyło platformę edukacyjną mającą na celu szerzenie wiedzy o zastosowaniu miedzi w wielu dziedzinach życia, tj. instalacjach stosowanych w gospodarstwach domowych oraz w dystrybucji gazów technicznych, medycznych czy próżniowych, zastosowaniach kolektorów słonecznych czy pomp ciepła. Za pomocą krótkich prezentacji, filmów oraz wybranych podręczników i broszur, zainteresowany może znaleźć informacje, które podnoszą jego wiedzę i kwalifikacje.

Hiszpański gracz na polskim rynku

Hiszpański gracz na polskim rynku Hiszpański gracz na polskim rynku

Firma IMEFY jest na hiszpańskim rynku już od lat, od początku główną dziedziną jej działalności są transformatory. W tej chwili jest tam jednym z liderów w tej produkcji, jakie są jej tradycje? – Firma...

Firma IMEFY jest na hiszpańskim rynku już od lat, od początku główną dziedziną jej działalności są transformatory. W tej chwili jest tam jednym z liderów w tej produkcji, jakie są jej tradycje? – Firma IMEFY powstała w 1973 roku w miejscowości Los Yebenes położonej niedaleko miasta Toledo. Pełna nazwa oznacza: Industrial Mecano Electicas Fontecha Yebenes. Firma ma charakter rodzinny, obecnie prowadzona jest przez czterech braci, a jej założycielem był senior rodu Luis Fontecha. Początek działalności...

Czerpiąc z przeszłości, patrzymy w przyszłość

Czerpiąc z przeszłości, patrzymy w przyszłość Czerpiąc z przeszłości, patrzymy w przyszłość

Europoles istnieje już 130 lat... – Tak, to prawda. Początki firmy sięgają 1881 roku. Na polskim rynku jesteśmy obecni od 1996 roku. Europoles ma 18 oddziałów w Europie i na Bliskim Wschodzie, zaś jej...

Europoles istnieje już 130 lat... – Tak, to prawda. Początki firmy sięgają 1881 roku. Na polskim rynku jesteśmy obecni od 1996 roku. Europoles ma 18 oddziałów w Europie i na Bliskim Wschodzie, zaś jej produkty znaleźć można na całym świecie. Posiadamy siedem zakładów produkcyjnych (w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii i Omanie). W Polsce funkcjonują 4 filie – w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Koninie. Klientom oferujemy wiedzę i doświadczenie oparte na wieloletniej tradycji. Czerpiąc...

Nowoczesne układy hybrydowych ograniczników przepięć

Nowoczesne układy hybrydowych ograniczników przepięć Nowoczesne układy hybrydowych ograniczników przepięć

Ograniczniki przeciwprzepięciowe (SPD – Surge Protective Devices) są elementami biernymi, które stają się aktywne przy przepięciu powstającym podczas wyładowania atmosfercznego lub przepięcia łączeniowego...

Ograniczniki przeciwprzepięciowe (SPD – Surge Protective Devices) są elementami biernymi, które stają się aktywne przy przepięciu powstającym podczas wyładowania atmosfercznego lub przepięcia łączeniowego w sieci zasilającej. Pojedynczy ogranicznik może jednak okazać się niewystarczający do skutecznego zabezpieczenia całej instalacji w obiekcie budowlanym, ponieważ ogranicza on częściowo przepływ prądu udarowego, który mimo zredukowanego napięcia może spowodować uszkodzenie urządzenia elektrycznego.

Budowa rozdzielnic SN – wybrane zagadnienia

Budowa rozdzielnic SN – wybrane zagadnienia Budowa rozdzielnic SN – wybrane zagadnienia

W obecnie produkowanych konstrukcjach rozdzielnic uwagę zwracają rozwiązania zwiększające niezawodność użytkowania i bezpieczeństwo obsługi w przypadku powstania łuku wewnętrznego. W celu usprawnienia...

W obecnie produkowanych konstrukcjach rozdzielnic uwagę zwracają rozwiązania zwiększające niezawodność użytkowania i bezpieczeństwo obsługi w przypadku powstania łuku wewnętrznego. W celu usprawnienia zabiegów konserwacyjnych pola są podzielone na oddzielne przedziały. Są one tak zaprojektowane, aby wytrzymywały nagłe przyrosty temperatury i ciśnienia, spowodowane ewentualnym wystąpieniem łuku wewnętrznego, dzięki zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń. Obecnie produkowane rozdzielnice mają mniejsze...

Wymagania normalizacyjne dla oświetlenia awaryjnego (część 2.) awaryjne oświetlenie ewakuacyjne i znaki ewakuacyjne

Wymagania normalizacyjne dla oświetlenia awaryjnego (część 2.) awaryjne oświetlenie ewakuacyjne i znaki ewakuacyjne Wymagania normalizacyjne dla oświetlenia awaryjnego (część 2.) awaryjne oświetlenie ewakuacyjne i znaki ewakuacyjne

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia...

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania (DzU z 2010 r., nr 85, poz. 553) wprowadziło szereg wymagań dotyczących oświetlenia awaryjnego oraz znaków ewakuacyjnych.

Nadmiarowość w systemach zasilania rezerwowego (część 1.)

Nadmiarowość w systemach zasilania rezerwowego (część 1.) Nadmiarowość w systemach zasilania rezerwowego (część 1.)

Nadmiarowość, zwana również redundancją, polega na instalowaniu podzespołów nadmiarowych, aby w przypadku awarii jednego elementu układ dalej prawidłowo pracował. Rozróżnia się redundancję bierną i redundancję...

Nadmiarowość, zwana również redundancją, polega na instalowaniu podzespołów nadmiarowych, aby w przypadku awarii jednego elementu układ dalej prawidłowo pracował. Rozróżnia się redundancję bierną i redundancję czynną.

Agregaty prądotwórcze jako źródła zasilania rezerwowego

Agregaty prądotwórcze jako źródła zasilania rezerwowego Agregaty prądotwórcze jako źródła zasilania rezerwowego

Większość odbiorników energii elektrycznej to urządzenia, które wymagają ciągłego zasilania energią elektryczną o określonych parametrach. Każdy, nawet najmniejszy zapad, zanik lub zakłócenie powstałe...

Większość odbiorników energii elektrycznej to urządzenia, które wymagają ciągłego zasilania energią elektryczną o określonych parametrach. Każdy, nawet najmniejszy zapad, zanik lub zakłócenie powstałe w sieci elektroenergetycznej może spowodować straty związane z przestojami urządzeń, ich wadliwą pracą lub uszkodzeniem.

Oświetlenie drogowe – zagadnienia wybrane

Oświetlenie drogowe – zagadnienia wybrane Oświetlenie drogowe – zagadnienia wybrane

Bezpieczeństwo, szybkość i brak zakłóceń w ruchu drogowym w znacznym stopniu zależą od warunków postrzegania na drodze. Mają na to wpływ odpowiednie cechy oświetlenia drogowego. Są one związane z wyodrębnionymi...

Bezpieczeństwo, szybkość i brak zakłóceń w ruchu drogowym w znacznym stopniu zależą od warunków postrzegania na drodze. Mają na to wpływ odpowiednie cechy oświetlenia drogowego. Są one związane z wyodrębnionymi czynnikami, takimi jak [1]: poziom i równomierność luminancji na nawierzchni, oświetlenie poboczy, ograniczenie olśnienia oraz prowadzenie wzrokowe. Ograniczenie olśnienia polega na zmniejszeniu odczucia dyskomfortu lub zdolności wykonywania pracy wzrokowej, w wyniku nadmiernego poziomu luminancji...

Komentarze

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.