Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 3/2016
elektro.info 3/2016

Od redakcji

Witam Państwa w marcowym numerze „elektro.info”, który będzie towarzyszył targom ­AUTOMATICON 2016, zaplanowanym w dniach 1–4 marca w Warszawie. Targi stwarzają wystawcom doskonałą możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć z zakresu automatyki, pomiarów oraz elektroniki. Rozwój techniki, a w szczególności zastosowanie sterowników oraz mikroprocesorów w układach sterowania procesami technologicznymi, umożliwia projektowanie bardzo skomplikowanych urządzeń.

Trudno sobie dziś wyobrazić na przykład sterowanie ruchem ulicznym w zatłoczonych miastach lub sterowanie elektrownią bez urządzeń automatyki. Konieczność monitoringu parametrów różnych wielkości fizycznych spowodowała, że systemy pomiarowe stanowią bardzo skomplikowane układy sterowane automatycznie. Systemy te znajdują powszechne zastosowanie w układach rozliczeniowych zużytej energii elektrycznej, a w systemach prosumenckich są wręcz nieodzowne.

W numerze zamieściliśmy szereg ciekawych artykułów poświęconych nie tylko automatyce i pomiarom. Możliwości zastosowania standardu IEC 1850 w elektroenergetyce opisali Łukasz Nogal, pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, wraz z Mateuszem Soszką, doktorantem Politechniki Warszawskiej, oraz Karolem Kurkiem, projektantem firmy QUMAK (s. 16).

Natomiast Waldemar Dołęga, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej, opisał systemy nadzoru stasowane w stacjach transformatorowych (s. 24). Andrzej Książkiewicz, doktorant Politechniki Poznańskiej, opisał systemy automatyki budynkowej wykorzystującej elementy przekaźnikowe (s. 48).

W jaki sposób można budować tymczasową instalację elektryczną zasilaną z przewoźnego zespołu prądotwórczego bez konieczności uziemienia, dowiedzą się Państwo z artykułu opracowanego przeze mnie oraz Waldemara Jaskółowskiego, pracownika naukowo-dydaktycznego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie (s. 77).

W rubryce „e.projekt” prezentujemy uproszczony projekt zestawu tymczasowej instalacji elektrycznej rozwijanej przez jednostki ochrony przeciwpożarowej w czasie akcji ratowniczo-gaśniczej opracowany przeze mnie oraz Marcina Orzechowskiego (s. 83), który stanowi przykład praktycznej realizacji ww. artykułu. Problematyka ta powinna zainteresować jednostki ochrony przeciwpożarowej, w których problem zasilania tymczasowego jest niedopracowany, a obowiązujące w tym zakresie przepisy wprowadzają niepotrzebne problemy i nieporozumienia.

Jacek Świątek i Piotr Biczel opisali możliwości zastosowań baterii litowo-jonowych w różnych gałęziach gospodarki (s. 64). Wojciech Mysiński, Marek Rejmer oraz Tomasz Sieńko, pracownicy naukowi Politechniki Krakowskiej, opisali zagadnienia związane z prądami zasilającymi w instalacjach oświetleniowych z ledowymi źródłami światła (s. 73). Tradycyjnie nie zabrakło informacji o imprezach branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja, informacji o nowościach technicznych oraz zmianach w normalizacji.

Życząc miłej lektury, składam Państwu w imieniu całego zespołu redakcyjnego najserdeczniejsze życzenia pogodnych świąt Wielkiej Nocy.

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Elektryczność dla dzieci

Tauron udostępnia edukacyjną platformę e-learningową skierowaną do uczniów i nauczycieli, w której znajdują się m.in. zasady bezpieczeństwa i wyjaśnienie zjawiska elektryczności, gry...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl