Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 11/2014
elektro.info 11/2014

Od redakcji

Witamy Państwa w kolejnym numerze „elektro.info”, który w znacznej części poświęciliśmy pomiarom różnych wielkości elektrycznych. W codziennym życiu pomiar odgrywa ważną rolę we wszystkich procesach wytwarzania i dystrybucji dóbr, w ochronie środowiska, w prognozowaniu i diagnostyce, transporcie i komunikacji oraz w badaniach naukowych.Znaczna część pracowników zatrudnionych przy wytwarzaniu, budowie i eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych ma do czynienia z pracami kontrolno-pomiarowymi.Pomiary kontrolne w instalacjach elektrycznych pozwalają na określenie stanów bezpiecznej eksploatacji, sieci, urządzeń i instalacji w zakresie ochrony przeciwporażeniowej oraz umożliwiają szybką lokalizację uszkodzeń. Prace kontrolno-pomiarowe pozwalają na ocenę jakości wykonanych prac montażowych oraz remontowych. Umożliwiają ocenę warunków bhp, przez eliminację z użytkowania urządzeń niespełniających określonych warunków technicznych oraz lokalizację czynników szkodliwych dla zdrowia.Urządzenia pomiarowe spełniają również ważną funkcję w systemie rozliczeń finansowych. Pozwalają one na ograniczenie nadużyć oraz umożliwiają prowadzenie racjonalnej gospodarki energetycznej.

Coraz większe zastosowanie w diagnostyce znajduje termowizja, która pozwala na szybką lokalizację miejsc potencjalnej awarii lub pożaru. Dobry stan techniczny instalacji oraz urządzeń elektrycznych to komfort dla użytkowników oraz zwiększone bezpieczeństwo przeciwpożarowe.W bieżącym numerze prezentujemy kilka ciekawych artykułów merytorycznych z zakresu pomiarów oraz innych ważnych dziedzin elektrotechniki. Wprowadzenie do tematyki pomiarów przygotował Tomasz Bakoń, pracownik naukowy SGGW, w którym opisał przygotowanie procedury pomiarowej na przykładzie wzorcowania miernika napięcia (s. 23). Natomiast Grzegorz Hołdyński i Zbigniew Skibko, pracownicy naukowi Politechniki Białostockiej, opisali dla nas analizę zjawiska odkształceń prądów i napięć na przykładzie wybranego obiektu widowiskowego (s. 28). Problematykę wykorzystania kamer termowizyjnych w inżynierii bezpieczeństwa opisali Grzegorz Dymny i Karol Kuczyński, ten drugi przygotował również przegląd kamer termowizyjnych będący uzupełnieniem artykułu merytorycznego (s. 40). Problematykę badań odbiorczych linii kablowych średniego napięcia, wykonywanych zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami przedmiotowymi, opisali Aleksandara Rakowska, pracownik naukowy Politechniki Poznańskiej, oraz Sławomir Noske z ENERGA-OPERATOR SA (s. 66). Metodykę przetwarzania sygnałów z wykorzystaniem transformaty Fouriera opisali Mirosław Szmajda i Michał Dołęgowski z Politechniki Opolskiej (s. 58).

Uzupełnieniem numeru jest artykuł Piotra Biczela, pracownika naukowego Politechniki Warszawskiej, poświęcony wykorzystaniu baterii fotowoltaicznych do zasilania budynków w energię elektryczną (s. 70).W numerze znajdą Państwo także informacje o nowościach i imprezach branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja, oraz o zmianach w normalizacji. Serdecznie zapraszam do ciekawej lektury.

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl