Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 5/2014
elektro.info 5/2014

Od redakcji

Witamy Państwa w majowym numerze „elektro.info”, który tradycyjnie poświęciliśmy kablom i przewodom elektrycznym. Przewody elektryczne stanowią wyposażenie każdej instalacji elektrycznej budynku, kable natomiast powszechnie wykorzystuje się do budowy elektroenergetycznych linii kablowych i sporadycznie układa w budynkach.

Od poprawnego doboru kabli i przewodów elektrycznych zależy jakość energii elektrycznej dostarczanej do odbiorników oraz bezpieczeństwo ich eksploatacji, a także bezpieczeństwo pożarowe większości obiektów budowlanych.

Jak wykazują statystyki prowadzone przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, wadliwie projektowane i eksploatowane instalacje elektryczne stanowią przyczynę prawie 22% wszystkich pożarów powstających w budynkach w Polsce w skali roku (pisaliśmy o tym w numerze 4/2014). Poprawnie dobrane przewody i kable elektryczne, wraz z ich zabezpieczeniami, znacznie zmniejszają prawdopodobieństwo powstania pożaru i poprawiają bezpieczeństwo użytkowania budynku. Problematykę zagrożeń i sposobów ograniczania zakłóceń od linii kablowych WN, coraz powszechniej stosowanych ze względu na potrzebę odzysku terenu pod zabudowę, opisał Adam Rynkowski, pracownik naukowy Politechniki Gdańskiej (s. 24). Ten sam autor w innym artykule przybliża Państwu problematykę zmodyfikowanej normy N SEP-E-004 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa (s. 18). Norma ta po długotrwałych dyskusjach i opiniowaniu społecznym została zmodyfikowana i zatwierdzona 10 października 2013 roku przez prezesa SEP. Niestety, do dzisiaj nie została jeszcze opublikowana, dlatego dostępna jest jej poprzednia wersja, opublikowana w 2003 roku. Grzegorz Hołdyński, pracownik naukowy Politechniki Białostockiej, opisał zasady doboru przewodów i kabli elektrycznych zasilających budynki biurowe
(s. 36). Zbigniew Skibko, również pracownik naukowy Politechniki Białostockiej, omówił wymagania w zakresie dopuszczalnych spadków napięć w instalacjach elektrycznych nn (s. 52). Uzupełnieniem tematyki kablowej jest przegląd muf kablowych przygotowany przez Karola Kuczyńskiego (s. 30). Zachęcam również do lektury artykułu mojego autorstwa na temat zasad doboru mocy zespołów prądotwórczych oraz zestawienia oferty rynkowej zespołów prądotwórczych opracowanego przez Karola Kuczyńskiego (s. 62). Natomiast, w jaki sposób realizować oświetlenie drogowe dowiedzą się Państwo z artykułu Tomasza Stankowiaka oraz Przemysława Skrzypczaka, doktorantów Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej (s. 82). Grażyna Dąbrowska-Kauf, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej, kontynuuje ważną tematykę zagospodarowania sprzętu elektrycznego i elektronicznego (s. 70). W treści numeru znajdą Państwo także informacje o nowościach oraz prezentacje wyrobów czołowych producentów urządzeń elektrycznych. Nie zabrakło również zmian w normalizacji oraz relacji z imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja. Miłej lektury.

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl