Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 5/2013
elektro.info 5/2013

Od redakcji

Majowy numer „elektro.info” tradycyjnie poświęciliśmy kablom i przewodom. Będzie on towarzyszył targom Expopower 2013, które odbędą się w Poznaniu w dniach 14–16 maja. Przewody elektryczne stanowią wyposażenie każdej instalacji elektrycznej budynku, kable natomiast powszechnie wykorzystuje się do budowy elektroenergetycznych linii kablowych i sporadycznie układa w budynkach.

Od poprawnego doboru kabli lub przewodów zależy jakość energii elektrycznej dostarczanej do odbiorników oraz bezpieczeństwo eksploatowanych odbiorników, a także bezpieczeństwo pożarowe większości obiektów budowlanych.

Jak wykazują statystyki, niewłaściwie eksploatowane lub zaprojektowane instalacje elektryczne to przyczyna ponad 21% wszystkich pożarów powstających w budynkach na terenie kraju w skali roku. Wymagania dotyczące doboru przewodów oraz kabli można znaleźć w normach przedmiotowych oraz publikacjach dostępnych na rynku księgarskim. Wiele problemów sprawia dobór kabli i przewodów do zasilania urządzeń ppoż., które muszą funkcjonować w czasie pożaru.

Szybki wzrost temperatury towarzyszącej pożarowi powoduje znaczny wzrost rezystancji przewodów zasilających urządzenia ppoż., projektant powinien uwzględnić to zjawisko na etapie opracowywania projektu instalacji elektrycznych. Pomocna w tym zakresie będzie norma N SEP-E-005 Dobór przewodów elektrycznych do zasilania urządzeń przeciwpożarowych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru. Dokument ten decyzją Centralnej Komisji Norm i Przepisów SEP został zatwierdzony 10 kwietnia 2013 roku i jest dostępny w sprzedaży.

Nie mniej ważna jest ochrona przeciwpożarowa przewodów i kabli układanych w kanałach i tunelach kablowych, których aktywne zabezpieczenia opisał Waldemar Wnęk, kierownik Zakładu Technicznych Systemów Zabezpieczeń Szkoły Głównej Służby Pożarniczej przy udziale Jakuba Gęcy i Dawida Lasoty (s. 18). Problemy wynikające z pomijania przewodów ochronnych przez wykonawców w instalacjach elektrycznych nn opisał Zbigniew Skibko (s. 24), pracownik naukowy Politechniki Białostockiej. Natomiast zagadnienia dotyczące oddziaływania linii elektroenergetycznych WN na środowisko omówił Marek Jaworski (s. 38), pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej.

Uzupełnieniem tej tematyki jest zestawienie kabli elektroenergetycznych nn, przygotowane przez Karola Kuczyńskiego (s. 26). Andrzej Białas opisał rolę rozłącznika w instalacjach elektrycznych (s. 60). Autor wyjaśnił, że mimo powszechnie panującej opinii funkcji tej nie może pełnić wyłącznik różnicowoprądowy. Stanisław Wojtas i Marek Wołoszyk omówili zasady wykonywania pomiarów rozległych uziomów (s. 62). Uzupełnieniem tematyki numeru jest druga część mojego artykułu poświęconego zasadom doboru przewodów do zasilania urządzeń elektrycznych, które muszą funkcjonować w czasie pożaru (s. 70).

W numerze nie zabrakło również informacji o nowościach na rynku elektrotechnicznym, zmianach w normalizacji oraz relacji z imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja. Miłej lektury.

Wersja pierwotna czasopisma - papierowa

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl