Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 4/2013
elektro.info 4/2013

Od redakcji

Kwietniowy numer „elektro.info” w znacznej mierze poświęciliśmy instalacjom odgromowym. Mimo że zima w tym roku długo nas nie opuszczała, nie możemy zapomnieć o nadchodzącym wraz z wiosną zagrożeniu piorunowym. Po zimie może okazać się, że niektóre instalacje piorunochronne wymagają napraw w celu przywrócenia ich sprawności technicznej. Sprawdźmy zatem stan techniczny eksploatowanych instalacji piorunochronnych. Powszechnie prowadzona termomodernizacja budynków powoduje, że zapominamy o instalacjach piorunochronnych. Nagminnym jest przykrywanie przewodów odprowadzających tych instalacji warstwą styropianu, co podczas bezpośredniego trafienia pioruna w budynek może skutkować jego zapaleniem. Wiele osób nie zdaje sobie również sprawy z zagrożeń, jakie niosą ze sobą wyładowania atmosferyczne.

Piorun trafiający w rozpadlinę skalną powoduje jej eksplozję. Wskutek szybkiego odparowania wody, w niewielkiej objętości następuje szybki wzrost ciśnienia powstającej pary wodnej, która powoduje rozerwanie skały. Wielki pożar w Rafinerii Ropy Naftowej w Czechowicach Dziedzicach, który miał miejsce w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, powstał od wyładowania atmosferycznego w zbiornik ropy naftowej. Zginęło wówczas trzydziestu strażaków. Niebezpieczne są również wyładowania piorunowe w pobliżu obiektu budowlanego lub linii elektroenergetycznej. Powodują one powstawanie przepięć niebezpiecznych dla różnych odbiorników.

W kwietniowym numerze znajdą Państwo przykładowy projekt instalacji piorunochronnej budynku, opracowany przeze mnie oraz Piotra Komóra,
a zrealizowany w ubiegłym roku (s. 79). Andrzej Sowa, pracownik naukowy Politechniki Białostockiej, zapozna Państwa z zasadami ochrony przeciwprzepięciowej z wykorzystaniem ograniczników przepięć typu 1 (s. 20). Uzupełnieniem tego artykułu jest zestawienie ograniczników przepięć przygotowane przez Karola Kuczyńskiego (s. 24). Natomiast Tomasz Maksimowicz i Mirosław Zielenkiewicz przedstawili wymagania norm dotyczące materiałów stosowanych na uziomy sztuczne łączone z uziomami fundamentowymi (s. 34). Łukasz Kolimas, pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, opisuje sposoby i metody rozpraszania pola magnetycznego w układach stykowych (s. 47).

W numerze tradycyjnie zamieściliśmy również informacje o nowościach na rynku elektrotechnicznym oraz relacje z imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja. Miłej lektury.

Wersja pierwotna czasopisma - papierowa

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl