Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 1-2/2013
elektro.info 1-2/2013

Od redakcji

Jak ważnym elementem wyposażenia budynku jest instalacja elektryczna, wiedzą wszyscy użytkownicy. Najczęściej o jej niebagatelnym znaczeniu przekonujemy się podczas przerw w dostawie energii elektrycznej. Taka sytuacja zdarzyła się w styczniu tego roku i dotknęła kilku tysięcy odbiorców na południu kraju.

Mimo że instalacja elektryczna stanowi powszechny element wyposażenia każdego budynku, nie zawsze jest ona właściwie eksploatowana. Statystyki wykazują, że najwięcej wypadków śmiertelnego rażenia prądem elektrycznym występuje przy eksploatacji instalacji elektrycznych. Wysoki jest również procent pożarów budynków, których przyczyną była niesprawna instalacja.

A praktyka pokazuje, jak wiele braków jest w tym zakresie. Niepokojący jest niski poziom wiedzy wśród wielu elektryków. Coraz bardziej popularne staje się stwierdzenie: „proszę o podstawę prawną”. Nie tędy droga. Dokumenty formalnoprawne oraz normy wskazują właściwy sposób postępowania, lecz nigdy nie zastąpią rzetelnej wiedzy inżynierskiej.

W aktualnym numerze prezentujemy szereg ciekawych artykułów merytorycznych poświęconych tematyce związanej z elektrotechniką i poprawnym projektowaniem instalacji elektrycznych. Jerzy Szkutnik opisał stacje transformatorowe wyposażone w rozdzielnice średniego napięcia SF6, pracujące w systemie Smart Grids (s. 18). O tym, jakie są zalety uziomów fundamentowych w kontenerowych stacjach transformatorowych, dowiedzą się Państwo z artykułu Brunona Lejdego, pracownika naukowego Politechniki Białostockiej (s. 46). Bardzo ciekawy artykuł poświęcony taryfom za dostawę energii elektrycznej zamieścili Elżbieta i Ryszard Niewiedziałowie, pracownicy Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Koninie (s. 58). Paweł Piotrowski oraz Rafał Pająk, w drugiej części artykułu kontynuują analizę układów zasilania obiektu data center w zależności od wymaganego poziomu niezawodności (s. 64).

Oprócz artykułów merytorycznych tradycyjnie zamieszczamy informacje o nowościach oraz zmianach w normalizacji. Nie zabrakło relacji z różnych imprez branżowych, w których brała udział nasza redakcja. Projektantom, wykonawcom oraz inwestorom polecam książkę pt. „Projektowanie instalacji elektrycznych w obiektach przemysłowych”, autorstwa Waldemara Dołęgi oraz Mirosława Kobusińskiego (s. 93). Miłej lektury.

Wersja pierwotna czasopisma - papierowa

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Elektryczność dla dzieci

Tauron udostępnia edukacyjną platformę e-learningową skierowaną do uczniów i nauczycieli, w której znajdują się m.in. zasady bezpieczeństwa i wyjaśnienie zjawiska elektryczności, gry...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl