Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 12/2012
elektro.info 12/2012

Od redakcji

Świąteczny numer „elektro.info” zamyka dwunasty rok istnienia miesięcznika. Numer ten w głównej mierze poświęciliśmy jakości energii elektrycznej oraz niezawodności jej dostaw do odbiorców. Parametry jakościowe napięcia zasilającego zostały określone w normie PN-EN 50160 Parametry napięcia zasilającego w publicznych sieciach rozdzielczych, która od 2009 roku stawia wymagania w zakresie niskich, średnich oraz wysokich napięć oraz normie PN-EN 61000 Kompatybilność elektromagnetyczna, a także w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (DzU 93/2007, poz. 623, z późniejszymi zmianami), w którym również określono dopuszczalne czasy trwania przerw w dostawie energii do odbiorców w skali roku.

Dokumenty te określają wymagania możliwe do spełnienia przez dostawcę energii elektrycznej. Mimo formalnych wymagań w tym zakresie, nie zawsze możliwe jest ich spełnienie z uwagi na różne zdarzenia losowe oraz zaśmiecanie sieci elektroenergetycznych przez odbiorców posiadających odbiorniki nieliniowe.

Wprawdzie normy i przepisy precyzyjnie określają parametry napięcia zasilającego w publicznych sieciach rozdzielczych, ale brak przepisów wykonawczych, które stanowiłyby podstawę egzekwowania od odbiorców filtrowania wprowadzanych do sieci zakłóceń powoduje, że parametry dostarczanej energii znacząco odbiegają od wymagań formalnych. Zakłócenia wprowadzane do sieci stały się czymś powszechnym, przez co jakość dostarczanej energii elektrycznej jest niezadowalająca.

W niedługiej przyszłości stanie się konieczna instalacja filtrów aktywnych w celu ochrony czułych i wrażliwych na zakłócenia odbiorników energii elektrycznej. „Jakość, pewność i właściwa konstrukcja układu zasilania a bezpieczeństwo urządzeń elektrycznych” – to tytuł artykułu napisanego przez Karola Bednarka (s. 26). Bardzo ciekawą publikację przygotowali Paweł Piotrowski i Rafał Pająk z Politechniki Warszawskiej – przedstawili w niej analizę układów zasilania dla obiektu typu data center w zależności od wymaganego poziomu niezawodności (s. 66).

Uzupełnieniem tematyki jest druga część artykułu poświęconego obliczaniu zwarć metodą składowych symetrycznych przygotowana przez Juliana Wiatra oraz Tomasza Zdziarskiego z Politechniki Warszawskiej (s. 76).

W rubryce „e.projekt” znajdą Państwo uproszczony projekt automatyki wentylacji budynku administracyjno-biurowego (s. 92). Tradycyjnie, nie zabrakło nowości technicznych z zakresu elektrotechniki, relacji z minionych imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja, oraz informacji o zmianach w normalizacji.

Wszystkim Czytelnikom życzymy spokojnych i wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2013. Miłej lektury.

Wersja pierwotna czasopisma - papierowa

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl