Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 11/2012
elektro.info 11/2012

Od redakcji

Kolejny numer „elektro.info” tym razem poświęciliśmy pomiarom elektrycznym wykonywanym w sieciach oraz instalacjach elektrycznych.

W codziennym życiu pomiar odgrywa ważną rolę we wszystkich procesach wytwarzania i dystrybucji dóbr, w ochronie środowiska, w prognozowaniu i diagnostyce, transporcie i komunikacji oraz w badaniach naukowych. Znaczna część pracowników zatrudnionych przy wytwarzaniu, budowie i eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych ma do czynienia z pracami kontrolno-pomiarowymi.

Pomiary kontrolne w instalacjach elektrycznych pozwalają na określenie stanów bezpiecznej eksploatacji, sieci, urządzeń i instalacji w zakresie ochrony przeciwporażeniowej oraz umożliwiają szybką lokalizację uszkodzeń. Pozwalają również na ocenę jakości wykonanych prac montażowych, remontowych oraz ocenę warunków bhp przez eliminację z użytkowania urządzeń niespełniających określonych warunków technicznych oraz lokalizację czynników szkodliwych dla zdrowia. Urządzenia pomiarowe spełniają również ważną funkcję w systemie rozliczeń finansowych oraz automatyce budynkowej. Dzięki nim możemy ograniczyć nadużycia oraz racjonalnie gospodarować enegią elektryczną.

Dobry stan techniczny instalacji elektrycznych to również zwiększone bezpieczeństwo ppoż., dlatego przepisy dotyczące ochrony ppoż. wymagają badania stanu instalacji zasilającej urządzenia ppoż. nie rzadziej niż raz w roku. Tym problemom była poświęcona konferencja pt. „Ochrona przeciwporażeniowa oraz przeciwpożarowa w instalacjach elektrycznych” zorganizowana 18 października przez naszą redakcję wspólnie z Mazowiecką Izbą Inżynierów Budownictwa. Z tej okazji dla naszych aktualnych i nowych prenumeratorów mamy prezent: „Niezbędnik elektryka cz. 5” omawiający te zagadnienia.

W aktualnym numerze piszemy również o pomiarach zużytej energii elektrycznej i pomiarach termowizyjnych. Zagadnienia związane z pomiarami okresowymi w pomieszczeniach zagrożonych wybuchem opisał dla nas Fryderyk Łasak (s. 34). Natomiast Jan Mężyk przedstawił możliwości zastosowania urządzeń do pomiarów akustycznych (s. 60). Technologie transmisji danych w sieciach komórkowych i ich zastosowanie do zdalnego nadzoru i pomiarów w rozproszonych systemach elektroenergetycznych opisał Andrzej Zankiewicz z Politechniki Białostockiej (s. 41).

Rozwinięciem tematyki dotyczącej pomiarów są zestawienia kamer termowizyjnych oraz zestawienie liczników energii elektrycznej przygotowane przez Karola Kuczyńskiego (s. 28 i 54). W rubryce „e.projekt” tym razem projekt układu półpośredniego instalowanego w stacji dwutransformatorowej SN/nn, umożliwiający zdalne przesyłanie danych na temat zużytej energii elektrycznej do Operatora Systemu Dystrybucyjnego (s. 86). Tradycyjnie w numerze nie zabrakło informacji o nowościach, zmianach w normalizacji oraz relacji z imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja. Miłej lektury.

Wersja pierwotna czasopisma - papierowa

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl