Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 6/2012
elektro.info 6/2012

Od redakcji

Czerwcowe wydanie naszego miesięcznika tym razem poświęciliśmy zasilaniu awaryjnemu i gwarantowanemu.

Wzrastająca liczba nieliniowych odbiorników powoduje silne zakłócenia wyższymi harmonicznymi prądu w publicznych sieciach elektroenergetycznych, co powoduje znaczne pogarszanie parametrów dostarczanej do odbiorców energii elektrycznej. Podobnie przeciążone i wyeksploatowane sieci elektroenergetyczne powodują znaczne obniżenie niezawodności dostaw energii elektrycznej. W celu eliminacji zakłóceń oraz zwiększenia pewności zasilania powszechnie stosuje się zasilacze UPS. Ponieważ w przypadku długich przerw w zasilaniu do podtrzymania ciągłości zasilania konieczne są baterie akumulatorów o dużej pojemności, w praktyce stosuje się zasilanie UPS-a poprzez zespół prądotwórczy.

Układ taki potocznie nazywa się tandemem agregat – UPS. Pozwala on na zastosowanie baterii w zasilaczu UPS zapewniających ciągłość zasilania przez kilka minut, do chwili przejęcia obciążenia przez zespół prądotwórczy. Obydwa źródła posiadają, w przeciwieństwie do systemu elektroenergetycznego, odmienne warunki pracy oraz charakteryzują się skończonymi mocami zwarciowymi, dlatego należy zadbać o skuteczną ochronę przeciwporażeniową w instalacjach, które są przez nie zasilane. W przypadku autonomicznej pracy zespołu prądotwórczego zasilającego odbiorniki energii elektrycznej powszechnie stosowane metody oceny skuteczności ochrony przeciwporażeniowej mogą prowadzić do błędnych wyników.

W numerze znajdą Państwo uproszczony projekt zasilania bazy transportowej, która wymaga wysokiej pewności zasilania (s. 81). Przedstawiony w tym artykule zespół prądotwórczy współpracuje ze stacją dwutransformatorową wyposażoną w telemechanikę pozwalającą na sterowanie łącznikami SN z poziomu OSD.

Jacek Biskupski opisał dla nas systemy zasilania gwarantowanego dla budynku mieszkalnego z zastosowaniem PV oraz MTW (s. 28). W jaki sposób prowadzić obliczenia zwarciowe w sieciach i instalacjach niskiego napięcia, dowiedzą się Państwo z artykułu Ryszarda Batury, pracownika naukowego Politechniki Poznańskiej (s. 54).

Wpływ wody na funkcjonowanie przewodów ognioodpornych opisali Ryszard Chybowski oraz Piotr Kustra, pracownicy naukowi Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (s. 66). W artykule wyjaśniono konieczność instalowania przewodów zasilających urządzenia ppoż., które muszą funkcjonować podczas pożaru, poza zasięgiem urządzeń tryskaczowych. Przewody i kable ognioodporne poddane działaniu wody bardzo szybko tracą właściwości izolacyjne, co skutkuje występowaniem zwarć, a w konsekwencji przerwaniem dostawy energii do zasilanych urządzeń.

Bardzo ciekawy artykuł prezentuje Andrzej Sowa, pracownik naukowy Politechniki Białostockiej, poświęcony ograniczaniu przepięć w obwodach iskrobezpiecznych (s. 78). Natomiast Anna Ważna, doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego, opisała wymagania dotyczące oświetlenia biur (s. 72).

Tradycyjnie zamieszczamy relacje z imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja, informacje o nowościach rynkowych oraz zmianach w normalizacji. Prezentujemy również kolejny fotoreportaż z cyklu „Elektryczne niechlujstwo” (s. 24). Miłej lektury.

Wersja pierwotna czasopisma - papierowa

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Zmiany w programie Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej poinformował, że został skorygowany wzór wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Wprowadzona zmiana umożliwia...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl