Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 5/2012
elektro.info 5/2012

Od redakcji

Majowy numer „elektro.info” tradycyjnie poświęciliśmy kablom i przewodom. Przewody elektryczne stanowią wyposażenie każdej instalacji elektrycznej budynku, kable natomiast powszechnie wykorzystuje się do budowy elektroenergetycznych linii kablowych i sporadycznie układa w budynkach.

Od poprawnego doboru kabli lub przewodów zależy jakość dostarczanej do odbiorników energii elektrycznej oraz bezpieczeństwo eksploatowanych odbiorników, a także bezpieczeństwo pożarowe większości obiektów budowlanych. Pomimo szeregu publikacji na ten temat oraz prowadzonych szkoleń, źle dobrane kable i przewody są zjawiskiem powszechnym. Często wynika ono z niewiedzy, ale również z chęci obniżenia kosztów realizowanej inwestycji.

Statystki pożarowe w naszym kraju są przerażające. Ponad 22% pożarów powstałych w latach 2000–2011 było wynikiem niesprawnej lub źle eksploatowanej instalacji elektrycznej w budynkach.

Między innymi dlatego postanowiliśmy w październiku br. zorganizować konferencję poświęconą ochronie przeciwporażeniowej oraz ochronie przeciwpożarowej w instalacjach elektrycznych, na którą już dziś zapraszam wszystkich zainteresowanych tą tematyką (www.konferencja.elektro.info.pl).

Majowy numer będzie towarzyszył 45. Konferencji Komisji Racjonalizacji Gospodarki Energetycznej w Budownictwie, która stanowi podsumowanie „Kampanii na rzecz efektywności energetycznej” realizowanej przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Polskich Energetyków pod patronatem prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

W numerze znajdą Państwo wiele ciekawych artykułów poświęconych tematyce kabli i przewodów elektrycznych. Adam Rynkowski opisał dla nas wytrzymałość elektryczną oraz żywotność elektroenergetycznych linii kablowych (s. 28). Natomiast Tadeusz Knych, Beata Smyrak i Monika Walkowicz omówili charakterystykę i parametry kabli teleinformatycznych (s. 42). W jaki sposób chronić kable i przewody elektryczne przed pożarem, dowiedzą się Państwo z artykułu Franciszka Spyry (s. 34), współautora normy N SEP-E-004 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa. Praktyczne zastosowanie kabli SN prezentujemy w rubryce „e.projekt”, w której tym razem można znaleźć uproszczony projekt zasilania stacji transformatorowej SN/nn przyłączanej do istniejącego układu pętlowego (s. 78).

Oprócz wymienionych artykułów publikujemy również inne, nie mniej ciekawe opracowania znanych i cenionych autorów. Andrzej Sowa opisał zasady ograniczania przepięć w obwodach wielkiej częstotliwości (s. 45). Natomiast Janusz Partyka i Mirosław Mazur przedstawili możliwości wykorzystania energii słonecznej do zasilania urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym (s. 53).

Zamieszczamy kolejny fotoreportaż z cyklu „Elektryczne niechlujstwo”, w którym prezentujemy zdewastowane urządzenia elektryczne i skutki braku nadzoru nad ich eksploatacją, a także zdajemy relację z prac nad nowelizacją Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późniejszymi zmianami) (s. 22).

Nie zabrakło również relacji z imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja, informacji o nowościach technicznych i zmianach w normalizacji.

Wersja pierwotna czasopisma - papierowa

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl