Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 1-2/2012
elektro.info 1-2/2012

Od redakcji

Pierwszy numer „elektro.info” w 2012 roku poświęciliśmy w głównej mierze instalacjom elektrycznym w budynkach.

Jak ważnym elementem wyposażenia budynku jest instalacja elektryczna, wiedzą wszyscy użytkownicy. O jej niebagatelnym znaczeniu przekonujemy się najczęściej podczas przerw w dostawie energii elektrycznej. Mimo że stanowi ona powszechny element wyposażenia każdego budynku, nie zawsze jest właściwie eksploatowana. Statystyki pokazują, że najwięcej wypadków śmiertelnego rażenia prądem elektrycznym występuje przy eksploatacji instalacji elektrycznych. Więcej na ten temat pisali na naszych łamach Lech i Piotr Danielscy w listopadzie ubiegłego roku. Przedstawione przez nich analizy są poważnym sygnałem wskazującym konieczność natychmiastowych działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa eksploatacji sieci, urządzeń oraz instalacji elektrycznych. Wysoki jest również procent pożarów budynków, których przyczyną była niesprawna instalacja elektryczna.

Według statystyk prowadzonych przez KG PSP, pożary powstające od niesprawnej instalacji elektrycznej to aż 22% wszystkich pożarów budynków wybuchających w Polsce w skali roku.

W styczniowo-lutowym numerze znajdą Państwo szereg ciekawych artykułów związanych z instalacjami elektrycznymi niskiego napięcia, które poruszają wspomniane przeze mnie zagadnienia. O tym, jak przebiega rozwój pożaru oraz jak temperatura pożarowa wpływa na wartość napięcia dostarczanego do urządzeń elektrycznych, które muszą funkcjonować w czasie pożaru, dowiedzą się Państwo z artykułu Juliana Wiatra i Waldemara Jaskółowskiego, kierownika Zakładu Spalania i Teorii Pożarów w SGSP, poświęconego tym problemom. Artykuł wzbogaciliśmy statystykami pożarowymi z ostatnich jedenastu lat.

Z kolei wymagania dotyczące nowych zasad montażu wyposażenia elektrycznego instalacji elektrycznych niskiego napięcia opisali dla nas Witold Jabłoński oraz Lech Danielski. Zasady sterowania instalacjami w inteligentnym budynku przybliżyli Mirosław Mazur i Janusz Partyka. Z kolei Mirosław Kobusiński omówił zagadnienia związane z ochroną przeciwprzepięciową i przetężeniową w inteligentnych budynkach. Andrzej Sowa opisał zasady projektowania ochrony przepięciowej systemów zasilania gwarantowanego, wykorzystujących zasilacze UPS, które powszechnie są stosowane w budynkach jako źródła zasilania gwarantowanego.

W rubryce „e.projekt” tym razem projekt instalacji budynku sędziów obiektu sportowego, który stanowi część dużego projektu obiektu sportowego zrealizowanego w połowie 2011 roku dla potrzeb zawodów międzynarodowych. Tradycyjnie staraliśmy się przygotować dla naszych Czytelników aktualne informacje o nowościach, zmianach w normalizacji oraz relacje z imprez branżowych, w których uczestniczyła redakcja. Miłej lektury.

Wersja pierwotna czasopisma - papierowa

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl