Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 11/2011
elektro.info 11/2011

Od redakcji

Listopadowy numer „elektro.info”, poświęciliśmy pomiarom elektrycznym ze szczególnym uwzględnieniem instalacji elektrycznych. Pomiary kontrolne w instalacjach elektrycznych pozwalają na określenie stanów bezpiecznej eksploatacji, sieci, urządzeń i instalacji w zakresie ochrony przeciwporażeniowej i przeciwpożarowej oraz umożliwiają szybką lokalizację uszkodzeń. Pozwalają również na ocenę jakości wykonanych prac montażowych oraz remontowych, a także na ocenę warunków bhp, przyczyniając się do eliminowania z użytkowania urządzeń niespełniających określonych warunków technicznych oraz lokalizowania czynników szkodliwych dla zdrowia. Rzetelny wynik uzyskany przy badaniu stanu technicznego instalacji elektrycznych to tym samym neutralizacja zagrożeń pożarowych stwarzanych przez niesprawną instalację lub przyłączone do niej urządzenia odbiorcze. Tematyce tej poświęcona była konferencja towarzysząca obchodom 10-lecia „elektro.info”, która odbyła się 18 października w Warszawie (s. 18).

Urządzenia pomiarowe spełniają również ważną funkcję w systemie rozliczeń finansowych. Pozwalają one na ograniczenie nadużyć oraz umożliwiają prowadzenie racjonalnej gospodarki energetycznej. Bezpieczeństwo użytkowania instalacji elektrycznych niskiego napięcia sprowadza się do zapewnienia ochrony przed następującymi podstawowymi zagrożeniami: porażeniem prądem elektrycznym, prądami przetężeniowymi i zwarciowymi, przepięciami łączeniowymi i pochodzącymi od wyładowań atmosferycznych oraz skutkami cieplnymi.

W celu spełnienia tych wymagań w trakcie eksploatacji konieczna jest okresowa ocena stanu technicznego instalacji, dla której podstawą jest ocena parametrów technicznych instalacji uzyskanych w wyniku pomiarów ochronnych. Zgodnie z Ustawą Prawo budowlane, pomiary te powinny zostać wykonane nie rzadziej niż co pięć lat. Jest to bardzo ogólne wymaganie, które nie zabrania wykonywania pomiarów częściej, w zależności od warunków, w jakich jest eksploatowana instalacja. Dobry stan techniczny instalacji elektrycznych to również zwiększone bezpieczeństwo ppoż., dlatego przepisy dotyczące tej dziedziny wymagają badania stanu instalacji zasilającej urządzenia ppoż. nie rzadziej niż raz w roku. Więcej na ten temat w artykule Karola Kuczyńskiego poświęconym okresowym sprawdzeniom instalacji elektrycznych w budynkach (s. 24). Równie ciekawą tematykę przedstawia Wiera Olifreuk, która opisała diagnozowanie maszyn i urządzeń z wykorzystaniem techniki termowizyjnej (s. 29). Uzupełnieniem tego artykułu jest przegląd rynku kamer termowizyjnych w Polsce (s. 33).

Waldemar Dołęga z Politechniki Wrocławskiej omówił przykładowe rozwiązania przemysłowych niskonapięciowych rozdzielnic systemowych o prądzie znamionowym do 4000 A (s. 40). Tomasz Bakoń przedstawił bezinwazyjne metody wykrywania uszkodzeń turbin (s. 46), a Michał Szewczyk i Adrian Halinka opisali funkcjonowanie zabezpieczeń odległościowych linii elektroenergetycznych w zakresie intensyfikacji zdolności przesyłowych (s. 54). Ciekawy artykuł poświęcony statystyce wypadków porażenia prądem elektrycznym w Polsce zamieścili Lech i Piotr Danielscy (s. 74). Wykorzystanie konstrukcji betonowych i żelbetonwych w układach uziemień opisał Brunon Lejdy (s. 66). Z kolei z artykułu Stanisława Pieniążka dowiedzą się Państwo o wymaganiach dotyczących efektywności energetycznej w instalacjach oświetleniowych, które wynikają bezpośrednio z Ustawy o efektywności energetycznej wprowadzonej w życie w dniu 11 czerwca 2011 roku (s. 64).

Wersja pierwotna czasopisma - papierowa

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl