Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 6/2011
elektro.info 6/2011

Od redakcji

W czerwcowym wydaniu „elektro.info” tematem przewodnim jest zasilanie awaryjne i gwarantowane. Wzrastająca liczba nieliniowych odbiorników powoduje silne zakłócenia wyższymi harmonicznymi prądu w publicznych sieciach elektroenergetycznych, co wpływa na znaczne pogarszanie parametrów dostarczanej do odbiorców energii elektrycznej. Chociaż obowiązujące przepisy i normy określają dopuszczalny poziom zakłóceń wprowadzanych do sieci przez odbiorców, w rzeczywistości jest on bardzo różny. Spółki dystrybucyjne jak dotąd nie egzekwują od odbiorców instalowania urządzeń filtrujących, dlatego odbiorca we własnym zakresie musi zadbać o właściwą jakość dostarczanej energii elektrycznej. Podobnie przeciążone i wyeksploatowane sieci elektroenergetyczne powodują znaczne obniżenie niezawodności dostaw energii elektrycznej. Każde zakłócenie przychodzące z sieci elektroenergetycznej lub mikroprzerwa w dostawie energii może stać się przyczyną poważnych zakłóceń w czułych odbiornikach energii elektrycznej i powodować znaczne straty lub zagrożenie życia. Norma PN-EN 50160:2005 Parametry napięcia zasilającego w publicznych sieciach rozdzielczych oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (DzU nr 93/2007, poz. 623) określają wymagania technicznie realizowane przez dostawcę energii elektrycznej. W wielu przypadkach parametry te nie są do zaakceptowania przez czułe odbiorniki.

W celu eliminacji zakłóceń oraz zwiększenia pewności zasilania powszechnie stosuje się zasilacze UPS. Ponieważ w przypadku długich przerw w zasilaniu, do podtrzymania ciągłości zasilania konieczne są baterie o dużej pojemności, w praktyce stosuje się zasilanie UPS-a poprzez zespół prądotwórczy. Układ taki potocznie nazywa się tandemem agregat – UPS. Pozwala on na zastosowanie baterii w zasilaczu UPS zapewniających ciągłość zasilania przez kilka minut, do chwili przejęcia obciążenia przez zespół prądotwórczy.

Wersja pierwotna czasopisma - papierowa

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl