Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 3/2011
elektro.info 3/2011

Od redakcji

Marcowy numer tradycyjnie poświęciliśmy automatyce. Rozwój techniki, a w szczególności zastosowanie sterowników oraz mikroprocesorów w układach sterowania procesami technologicznymi, umożliwia projektowanie bardzo skomplikowanych urządzeń. Coraz więcej zakładów produkcyjnych jest w pełni zautomatyzowanych, dzięki czemu wzrasta wydajność oraz dokładność produkowanych wyrobów. Automatyka to nie tylko sterowanie procesami technologicznymi.

Automatyczne sterowanie urządzeń znajduje zastosowanie w medycynie, elektrotechnice, kolei oraz w innych gałęziach gospodarki. Nie omija również instalacji, urządzeń i sieci elektrycznych oraz elektroenergetycznych, czego przykładem może być coraz bardziej popularny system KNX oraz nowoczesne układy zabezpieczeniowe stosowane w sieciach elektroenergetycznych. Trudno sobie dziś wyobrazić np. sterowanie ruchem ulicznym w zatłoczonych miastach lub sterowanie elektrownią bez urządzeń automatyki.

Konieczność monitoringu parametrów różnych wielkości fizycznych spowodowała, że systemy pomiarowe stanowią bardzo skomplikowane układy sterowane automatycznie. W tym numerze Piotr Bilski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie opisał charakterystykę i zastosowania systemów wbudowanych, natomiast Adrian Halinka, Mateusz Szablicki, Piotr Rzepka i Michał Szewczyk z Politechniki Śląskiej wyjaśnili zagadnienia zabezpieczania oraz przyłączania do systemu elektroenergetycznego farm wiatrowych. Wykorzystanie enkoderów w układach automatyki przemysłowej oraz przegląd oferty rynkowej w tym zakresie przygotował Karol Kuczyński. Andrzej Gocek opisał zastosowania elektromagnetycznych przekaźników prądu stałego w automatyce kolejowej. Sposoby pomiarów napięć odkształconych opisała dla nas Anna Lewińska-Romicka z Politechniki Warszawskiej.

W numerze znajdą Państwo również drugą część artykułu autorstwa Juliana Wiatra oraz Edwarda Skiepki ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej poświęconego wpływom jakości energii elektrycznej na warunki ewakuacji. Artykuł jest częścią referatu, którzy autorzy wygłosili na międzynarodowej konferencji EMEVAC, poświęconej ewakuacji ludzi z budynków, która odbyła się w dniach 30 marca – 1 kwietnia w Warszawie. Uzupełnieniem niego jest artykuł poświęcony doborowi przewodów elektrycznych w instalacjach oddymiających.

Tradycyjnie nie brakuje relacji z imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja, informacji o nowościach technicznych oraz zmianach w normalizacji. Zachęcam również do obejrzenia kolejnego fotoreportażu z cyklu „Elektryczne niechlujstwo”.

Wersja pierwotna czasopisma - papierowa

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl