Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 12/2010
elektro.info 12/2010

Od redakcji

Grudniowy numer "elektro.info" poświęciliśmy jakości energii elektrycznej oraz niezawodności jej dostaw do odbiorców. Parametry jakościowe napięcia zasilającego zostały określone w normie PN-EN 50160 Parametry napięcia zasilającego w publicznych sieciach rozdzielczych oraz normie PN-EN 61000 Kompatybilność elektromagnetyczna, a także w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (DzU 93/2007, poz. 623, z późniejszymi zmianami), w którym określono dopuszczalne czasy trwania przerw w dostawie energii do odbiorców w skali roku. Dokumenty te określają wymagania możliwe do spełnienia przez dostawcę energii elektrycznej. Mimo formalnych wymagań w tym zakresie, nie zawsze możliwe jest ich spełnienie, z uwagi na różne zdarzenia losowe oraz „zaśmiecanie” sieci elektroenergetycznych przez odbiorców posiadających odbiorniki nieliniowe.

Jakość dostarczanej energii elektrycznej ma znaczący wpływ na poprawną pracę oraz na trwałość zasilanych odbiorników. Wahania napięcia oraz wyższe harmoniczne są powodem zakłóceń oraz przedwczesnego zużywania się wielu odbiorników. Wprawdzie normy i przepisy precyzyjnie określają parametry napięcia zasilającego w publicznych sieciach rozdzielczych, brakuje też przepisów wykonawczych, które stanowiłyby podstawę egzekwowania od odbiorców filtrowania wprowadzanych do sieci zakłóceń, co powoduje, że parametry dostarczanej energii znacząco odbiegają od wymagań formalnych.

Najbardziej niebezpieczne dla czułych urządzeń elektrycznych oraz elektronicznych są krótkie przerwy w zasilaniu oraz ich szczególne przypadki określane jako zapady napięcia. Wszelkie zakłócenia oraz przerwy w dostawie energii mają również wpływ na niezawodność pracy urządzeń elektrycznych. Zakłócenia przychodzące z sieci zasilającej mogą być przyczyną przerw w produkcji spowodowanych awariami urządzeń zasilających. W przypadku zasilania odbiorników wymagających wysokiej niezawodności zasilania, konieczne staje się projektowanie układów zasilających pozwalających na wyeliminowanie zakłóceń przychodzących z sieci zasilającej lub przerw w dostawie energii elektrycznej spowodowanych awarią tej sieci. Z pomocą w tym przypadku przychodzą zasilacze UPS, których instalacja do ochrony czułych odbiorników jest wręcz konieczna. Tematyce tej jest poświęcony artykuł Pawła Piotrowskiego i Piotra Bilmina z Politechniki Warszawskiej, w którym została przedstawiona analiza kosztów i parametrów niezawodnościowych zasilania gwarantowanego sieci komputerowych. Uzupełnieniem tego artykułu jest zestawienie zasilaczy UPS o mocy nie większej niż 800 kVA przygotowane przez Karola Kuczyńskiego. Natomiast problemy niezawodności urządzeń pomocniczych stacji transformatorowych opisał dla nas Andrzej Ł. Chojnacki z Politechniki Świętokrzyskiej. Krzysztof Tomczuk z Instytutu Elektrotechniki w Warszawie wyjaśnił zasady prowadzenia obliczeń parametrów silnika reluktancyjnego przełączalnego. Z kolei wykonawcom elektroenergetycznych linii kablowych polecam artykuł Marka Poncyliusza z Politechniki Warszawskiej, w którym zostały opisane zasady układania podziemnych linii kablowych z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn.

Wersja pierwotna czasopisma - papierowa

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl