Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 6/2010
elektro.info 6/2010

Od redakcji

Każde zakłócenie przychodzące z sieci elektroenergetycznej lub mikroprzerwa w dostawie energii może stać się przyczyną poważnych zakłóceń w czułych odbiornikach energii elektrycznej i powodować znaczne straty lub zagrożenie życia. W celu eliminacji zakłóceń oraz zwiększenia pewności zasilania powszechnie stosuje się zasilacze UPS. W przypadku długich przerw w zasilaniu, do podtrzymania ciągłości zasilania konieczne są baterie o dużej pojemności, w praktyce stosuje się zasilanie UPS-a poprzez zespół prądotwórczy. Układ taki potocznie nazywa się tandemem agregat – UPS. Pozwala on na zastosowanie baterii w zasilaczu UPS zapewniających ciągłość zasilania przez kilka minut, do chwili przejęcia obciążenia przez zespół prądotwórczy.

Podczas projektowania takiego układu zasilania należy pamiętać o właściwym doborze mocy zasilacza UPS oraz zespołu prądotwórczego. Obydwa źródła posiadają, w przeciwieństwie do systemu elektroenergetycznego, odmienne warunki pracy oraz charakteryzują się skończonymi mocami zwarciowymi, dlatego tym bardziej należy zadbać o skuteczną ochronę przeciwporażeniową w instalacjach, które zasilają. W przypadku autonomicznej pracy zespołu prądotwórczego zasilającego odbiorniki energii elektrycznej, powszechnie stosowane metody oceny skuteczności ochrony przeciwporażeniowej mogą prowadzić do błędnych wyników. W celu przybliżenia tych problemów publikujemy pierwszą artykułu Juliana Wiatra, poświęconego możliwości wykorzystania zespołów prądotwórczych do awaryjnego zasilania sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia. W tym numerze o technikach tymczasowego utrzymania zasilanie piszą Bogumił Dudek i Wojciech Pilch.

Z kolei w artykule Wojciecha Mysińskiego znajdą Państwo wyczerpujące informacje dotyczące zasilaczy stosowanych w urządzeniach powszechnego użytku, które charakteryzuje zmniejszone oddziaływanie na sieć zasilającą. Zasady planowania zapotrzebowania na energię elektryczną w perspektywie kilkuletniej opisał Paweł Piotrowski. Uzupełnieniem artykułów merytorycznych poświęconych tej tematyce jest przegląd zespołów prądotwórczych oferowanych na naszym rynku, przygotowany przez Karola Kuczyńskiego. Zachęcamy również do lektury artykułu Fryderyka Łasaka poświęconego badaniom odbiorczym i eksploatacyjnym instalacji elektrycznych niskiego napięcia wykonywanych zgodnie z obowiązującymi normami i przepisamy.

Wersja pierwotna czasopisma - papierowa

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl