Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 6/2009
elektro.info 6/2009

Od redakcji

Czerwcowe wydanie „elektro.info” poświęcamy zasilaniu awaryjnemu i gwaranowanemu. Wzrastająca liczba nieliniowych odbiorników powoduje silne zakłócenia wyższymi harmonicznymi prądu w publicznych sieciach elektroenergetycznych, co znacznie pogarsza parametry energii elektrycznej dostarczanej do odbiorców. Wprawdzie obowiązujące przepisy i normy określają dopuszczalny poziom zakłóceń wprowadzanych do sieci przez odbiorców, ale praktyka pokazuje, że jest zupełnie inaczej. Spółki dystrybucyjne jak dotąd nie egzekwują od odbiorców instalowania urządzeń filtrujących, przez co odbiorca we własnym zakresie musi zadbać o właściwą jakość dostarczanej energii elektrycznej. Podobnie przeciążone i wyeksploatowane sieci elektroenergetyczne powodują znaczne obniżenie niezawodności dostaw energii elektrycznej.

Każde zakłócenie przychodzące z sieci elektroenergetycznej lub mikroprzerwa w dostawie energii może stać się przyczyną poważnych zakłóceń w czułych odbiornikach energii elektrycznej i powodować znaczne straty lub zagrożenie życia. W celu eliminacji zakłóceń oraz zwiększenia pewności zasilania powszechnie stosuje się zasilacze UPS. Ponieważ w przypadku długich przerw w zasilaniu do podtrzymania ciągłości zasilania konieczne są baterie o dużej pojemności, w praktyce stosuje się zasilanie UPS-a przez zespół prądotwórczy. Taki układ potocznie nazywa się tandemem agregat – UPS. Pozwala on na zastosowanie baterii w zasilaczu UPS zapewniających ciągłość zasilania przez kilka minut, do chwili przejęcia obciążenia przez zespół prądotwórczy.

Podczas projektowania takiego układu zasilania, należy pamiętać o właściwym doborze mocy zasilacza UPS oraz zespołu prądotwórczego. Obydwa źródła posiadają, w przeciwieństwie do systemu elektroenergetycznego, odmienne warunki pracy oraz charakteryzują się skończonymi mocami zwarciowymi, dlatego należy zadbać o skuteczną ochronę przeciwporażeniową w instalacjach, które zasilają. W przypadku autonomicznej pracy zespołu prądotwórczego zasilającego odbiorniki energii elektrycznej powszechnie stosowane metody oceny skuteczności ochrony przeciwporażeniowej mogą prowadzić do błędnych wyników.

Wersja pierwotna czasopisma - papierowa

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

PGG testuje instalacje PV

W Ruchu Halemba kopalni Ruda w Polskiej Grupie Górniczej została uruchomiona pilotażowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 410 kWp. Jest to pierwsze z przedsięwzięć w dużym projekcie PGG na...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl