Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 5/2009
elektro.info 5/2009

Od redakcji

Tematem przewodnim majowego numeru „elektro.info”, będą tradycyjnie kable i przewody. Przewody elektryczne stanowią wyposażenie każdej instalacji elektrycznej budynku, kable natomiast powszechnie wykorzystuje się do budowy elektroenergetycznych linii kablowych i sporadycznie układa w budynkach. Od poprawnego doboru kabli lub przewodów zależy jakość energii elektrycznej dostarczanej do odbiorników i ich bezpieczeństwo, a także bezpieczeństwo pożarowe większości obiektów budowlanych.

Jak wykazują statystyki, wadliwe instalacje elektryczne są przyczyną około 20% wszystkich pożarów, które wybuchają w ciągu roku w kraju. Wymagania dotyczące doboru przewodów oraz kabli można znaleźć w normach przedmiotowych oraz różnych publikacjach dostępnych na rynku księgarskim. W praktyce spotkać się można jednak z wieloma nieprawidłowościami w tym zakresie, będącymi wynikiem rutynowego działania osób projektujących instalacje, co powoduje, że przewody są dobierane niepoprawnie.

Niepoprawnie dobrane kable lub przewody mogą powodować problemy z eksploatacją zasilanych urządzeń. Zbyt mały przekrój przewodów zasilających może skutkować nieskuteczną ochroną przeciwporażeniową lub nagrzewaniem się izolacji do temperatury niedopuszczalnej. Wzrost temperatury przewodu ponad dopuszczalne wartości oznacza szybkie pogarszanie się stanu izolacji, a w konsekwencji wzrost prądów upływowych, co może doprowadzić do wzniecenia pożaru.

W majowym wydaniu w celu ułatwienia pracy naszym Czytelnikom, którzy zajmują się projektowaniem i wykonawstwem instalacji elektrycznych, publikujemy pierwszą część artykułu autorstwa Juliana Wiatra poświęconego zasadom doboru przewodów w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia. O tym, jakie pomiary należy wykonywać w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia, pisze w tym numerze Piotr Bilski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W artykule Krzysztofa Berlikaznajdą Państwo z kolei praktyczny opis budowy jednej z elektroenergetycznych linii kablowych w Poznaniu. W dziale „ochrona przeciwpożarowa” prezentujemy artykuł Józefa Szczotki, rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń ppoż., poświęcony zasilaniu urządzeń energetyki funkcjonujących w czasie pożaru. Andrzej Sowa z Politechniki Białostockiej kontynuuje opis wymagań w zakresie instalacji piorunochronnych określonych w normie PN-EN 62305, tym razem więcej miejsca poświęcając tematyce zwodów i przewodów odprowadzających. Natomiast Marek Łoboda z Politechniki Warszawskiej opisał zjawiska porażenia ludzi przez pioruny.

Wersja pierwotna czasopisma - papierowa

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl