Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 4/2009
elektro.info 4/2009

Od redakcji

Wiosna to nie tylko czas porządkowania przydomowych ogródków, to również sygnał do sprawdzenia stanu instalacji odgromowych obiektów budowlanych. Wprawdzie liczba dni burzowych w naszym kraju jest stosunkowo niewielka, to jednak nadchodząca burza wciąż wzbudza respekt.

Wyładowania atmosferyczne stwarzają zagrożenie dla różnych obiektów budowlanych. Bezpośrednie trafienie pioruna w budynek pozbawiony instalacji odgromowej najczęściej kończy się pożarem. Groźne są również skutki oddziaływania wyładowania atmosferycznego zachodzącego w pobliżu budynku lub innego obiektu budowlanego. Przepięcia przedostające się do instalacji elektrycznej pozbawionej ograniczników przepięć powodują uszkodzenia czułych urządzeń elektronicznych, a w skrajnym przypadku mogą spowodować nawet pożar.

Trwające od wielu lat badania naukowe poświęcone ochronie odgromowej i przepięciowej wpłynęły na opracowanie norm przedmiotowych, które jednak nie wyczerpują wszystkich zagadnień z tego zakresu. Określone w normach sposoby oceny zagrożeń nadal budzą wiele kontrowersji, czego dowodem może być przywołanie w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 109/2004, poz. 1156 z późniejszymi zmianami, ostatnia z 12 marca 2009 r.) do obowiązkowego stosowania polskich oraz międzynarodowych norm odgromowych.

Sytuacja ta powinna ulec znacznej poprawie dzięki wprowadzeniu norm z serii PN-EN 62305, omawiających całość zagadnień ochrony odgromowej. Wśród nich znajduje się norma PN-EN 62305-2 Ochrona odgromowa. Część 2: Zarządzanie ryzykiem. Norma ta pozostanie jako norma do dobrowolnego stosowania i nie została uwzględniona w nowelizacji Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nadal do obowiązkowego stosowania pozostają wymagania określone przez normy z serii PN-XX/E-5003 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych oraz normy z serii PN-EN 60124 Ochrona odgromowa obiektów budowanych. O nowych normach z serii PN-EN 62305 pisze w tym numerze Andrzej Sowa z Politechniki Białostockiej.

Andrzej Boczkowski, przewodniczący Centralnego Kolegium Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych SEP, opisał z kolei najnowsze wymagania dotyczące kontroli instalacji elektrycznych i piorunochronnych w budynkach, wynikające z wprowadzonej w grudniu 2008 roku normy PN-HD 60364-6. Karol Kuczyński przygotował zestawienie ograniczników przepięć typu 3 dostępnych na rynku. Zachęcamy również do lektury artykułu Juliana Wiatra, poruszającego zagadnienia związane z zasadami projektowania ochrony przepięciowej w instalacjach zasilanych ze źródeł awaryjnych oraz zasilaczy UPS.

Wersja pierwotna czasopisma - papierowa

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl