Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 3/2019
elektro.info 3/2019

Od redakcji

Witam Państwa w marcowym wydaniu „elektro.info”, które będzie towarzyszyło XXV Międzynarodowym Targom Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON 2019, które będą odbywały się w dniach 26–29 marca br. w Warszawie. Targi te to profesjonalne forum, na którym spotykają się producenci, projektanci i odbiorcy automatyki przemysłowej, która stanowi ważny element współczesnych ciągów technologicznych. Podczas dni targowych będziemy dostępni na naszym stoisku, gdzie będzie można nabyć ciekawą literaturę fachową.

W numerze prezentujemy układ automatyki SZR z wydzieloną rozdzielnicą zasilania awaryjnego, opracowany przeze mnie oraz Marcina Orzechowskiego (s. 18). Rozwinięciem tej tematyki jest artykuł Karola Kuczyńskiego i Marcina Maja poświęcony zastosowaniom zasilaczy impulsowych w różnych układach automatyki (s. 28). Z bezpieczeństwem pożarowym związane jest oświetlenie awaryjne, którego głównym celem jest wspomaganie ewakuacji osób uwięzionych w płonącym budynku. Tej tematyce został poświęcony artykuł Karola Kuczyńskiego, w którym zostały zaprezentowane wymagania przepisów techniczno-prawnych (s. 62).

Andrzej Książkiewicz oraz Ryszard Batura, pracownicy naukowi Politechniki Poznańskiej, kontynuują opis metodyki obliczania prądów zwarciowych w przewodach i kablach elektroenergetycznych połączonych równolegle (s. 77). Natomiast Zbigniew Skibko oraz Grzegorz Hołdyński, pracownicy naukowi Politechniki Białostockiej, opisali metodykę kompensacji mocy biernej w układach zasilania, w których występuje asymetria (s. 72). 

Sylwester Filipiak, pracownik naukowy Politechniki Świętokrzyskiej, oraz Wojciech Nita, pracownik PGE Oddział Skarżysko-Kamienna, opisali zastosowanie algorytmów ewolucyjnych do wielokryterialnej optymalizacji rozwoju sieci dystrybucyjnej SN (s. 39). Jarosław Wiater, pracownik naukowy Politechniki Białostockiej, opisał zasady ochrony odgromowej i przepięciowej obiektów energetyki zawodowej (s. 52). Bardzo ciekawy artykuł poświęcony testom sprzętu elektromedycznego, którego stan techniczny decyduje o bezpieczeństwie pacjentów oraz personelu medycznego szpitala, przygotował Waldemar Jasiński (s. 66). Uzupełnieniem numeru jest artykuł Marty Żurek-Mortki oraz Grzegorza Parzonko z radomskiego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego, na temat wymagań stawianych stacjom ładowania pojazdów elektrycznych (s. 46).

W marcowym wydaniu prezentujemy nowości rynkowe z zakresu elektrotechniki oraz zestawienia zasilaczy impulsowych, kurtyn bezpieczeństwa oraz drukarek do oznaczania przewodów, przygotowane przez Karola Kuczyńskiego. Prezentujemy również zmiany w normalizacji oraz relacje z imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja. Wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy z zakresu sieci, instalacji oraz urządzeń elektrycznych zapraszamy do udziału w comiesięcznych szkoleniach realizowanych przez naszą redakcję. Informacje o terminach oraz tematach szkoleń dostępne są na stronie www.szkolenia.elektro.info.pl. A ponieważ jest to nasze ostanie spotkanie przedświąteczne, życzę Państwu w imieniu całego zespołu redakcyjnego radosnych i pogodnych świąt Wielkiej Nocy oraz mokrego dyngusa.

Julian Wiatr

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl