Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 1-2/2019
elektro.info 1-2/2019

Od redakcji

Witam Państwa w pierwszym numerze „elektro.info” w 2019 roku. Mimo że jest to rok szczególny, rozpoczynający drugie stulecie niepoległej Polski, na samym początku przyniósł tragiczne wydarzenie, jakim była śmierć Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, którego rodzinie składam wyrazy współczucia. Wydarzenie to poruszyło mnie tym bardziej, że stało się to w mieście mojego urodzenia. Pomimo tej tragedii pojawiła się dobra wiadomość. 18 stycznia 2019 roku urodził się Jan, pierworodny syn redaktora Karola Kuczyńskiego, któremu w imieniu zespołu redakcyjnego składam serdeczne gratulacje.

Bieżący numer miesięcznika poświęciliśmy w głównej mierze instalacjom elektrycznym, które stanowią element powszechnego użytku każdego budynku lub innego obiektu budowlanego i znacząco wpływają na stan jego bezpieczeństwa. Tej tematyce został poświęcony artykuł Waldemara Dołęgi, pracownika naukowego Politechniki Wrocławskiej (s. 20). W praktyce projektowej niejednokrotnie zachodzi konieczność równoległego łączenia kabli lub przewodów. W celu przybliżenia Czytelnikom tego problemu, publikujemy artykuł Andrzeja Książkiewicza oraz Ryszarda Batury, pracowników naukowych Politechniki Poznańskiej, poświęcony prądom zwarciowym występującym w przewodach i kablach połączonych równolegle (s. 15).

Statystyki pożarowe prowadzone przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej wykazują, że instalacje elektryczne stanowią poważne zagrożenie pożarowe. Niepoprawnie wykonane lub eksploatowane są przyczyną niemal 22% pożarów budynków w naszym kraju. W celu przybliżenia środowiska pożarowego publikujemy pierwszą część artykułu mojego autorstwa poświęconego elementarnej teorii pożarów (s. 74). Rozszerzeniem tej tematyki jest kolejny mój artykuł poświęcony zasadom wprowadzania do obrotu i stosowania urządzeń przeciwpożarowych (s. 82).

Natomiast Marta Żurek oraz Kamil Domarecki opisali oddziaływanie napędowego przekształtnika częstotliwości na jakość energii elektrycznej (s. 66). Zbigniew Porada, pracownik naukowy Politechniki Krakowskiej, opisał zastosowanie struktur elektrochromowych do sterowania oświetleniem wnętrz obiektów budowlanych (s. 54). Andrzej Szromba, pracownik naukowy Politechniki Krakowskiej, opisał energoelektroniczny kompensator prądu nieaktywnego (s. 60). W numerze publikujemy zestawienie przekładników prądowych niskiego napięcia stosowanych w układach pomiarowych (s. 40), poprzedzone artykułem mojego autorstwa, w którym zostały opisane zasady ich doboru oraz zestawienie rozdzielnic elektrycznych niskiego napięcia (s. 24) i przemienników częstotliwości (s. 70) przygotowane przez Karola Kuczyńskiego.

Część merytoryczną bieżącego numeru kończy opracowany przeze mnie uproszczony projekt zasilania transformatorów elektromedycznych z wykorzystaniem zasilacza UPS (s. 44). W numerze prezentujemy również wyroby wybranych producentów urządzeń elektrycznych oraz nowości rynkowe. Nie zabrakło informacji o zmianach w normalizacji oraz z imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja.

W tym miejscu pragnę zaprosić Państwa do udziału w konferencji pt. „Urządzenia i instalacje elektryczne a pożar. Niezawodność zasilania w energię elektryczną”, która odbędzie się 4 kwietnia w siedzibie Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa Warszawie. Szczegóły dotyczące konferencji będą dostępne na stronie www.elektro.info.pl. Miłej lektury.

Julian Wiatr

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl