Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 12/2018
elektro.info 12/2018

Od redakcji

Witam Państwa w świątecznym i zarazem ostatnim w tym roku numerze „elektro.info”, który poświęciliśmy różnorodnej tematyce z zakresu sieci oraz instalacji elektrycznych.

Instalacja elektryczna obiektu budowlanego stanowi istotny element jego wyposażenia, o który należy dbać przez cały okres życia obiektu budowlanego. Takie przekonanie powinno zostać wyrobione u każdego użytkownika energii elektrycznej, dzięki czemu zmniejszeniu ulegnie liczba śmiertelnych porażeń prądem elektrycznym oraz liczba pożarów budynków powodowana przez niesprawne instalacje elektryczne. Na poprawność funkcjonowania odbiorników energii elektrycznej ma również wpływ na jakość dostarczanej energii elektrycznej, na temat której przeciętny użytkownik ma bardzo małą wiedzę. Nie zdaje bowiem sobie sprawy, że jego odbiorniki wprowadzają do publicznej sieci elektroenergetycznej zakłócenia, które wpływają na jakość dostarczanej energii do innych odbiorców. Częściowe wyjaśnienie tego problemu znajdzie Czytelnik w artykule Krzysztofa Wincencika oraz Mariusza Jaraczewskiego, pracownika naukowego Politechniki Krakowskiej, którzy opisali wpływ energooszczędnych źródeł światła na jakość energii elektrycznej (s. 24). Uzupełnieniem tej tematyki jest artykuł poświęcony kompensacji mocy biernej w obiektach użyteczności publicznej, przygotowany przez Katarzynę Strzałkę-Gołuszkę, Marcina Gołuszkę oraz Jana Strzałkę, członków Oddziału Krakowskiego SEP (s. 32).

Natomiast Bogusław Karolewski, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej, opisał regulacje obciążenia w elektrowni wiatrowej małej mocy (s. 28). Radosław Szczerbowski, pracownik naukowy Politechniki Poznańskiej, przedstawił wpływ Energiewende i polityki energetycznej krajów Unii Europejskiej na polski sektor energetyki (s. 86). W numerze publikujemy artykuł mojego autorstwa poświęcony reakcji na ogień kabli i przewodów elektrycznych, zgodnie z wymaganiami rozporządzenia CPR, które jest często błędnie interpretowane przez wielu projektantów i wykonawców. Celem artykułu jest przybliżenie wymagań tego rozporządzenia przez wskazanie aspektów praktycznych dotyczących przewodów i kabli elektrycznych (s. 68). Bardzo ciekawy artykuł na temat wykorzystania algorytmów genetycznych do optymalizacji sieci SN przygotowali Sylwester Filipiak (Politechnika Świętokrzyska) oraz Wojciech Nita (PGE) (s. 76). Część merytoryczną świątecznego numeru „elektro.info” kończy projekt automatyki priorytetu w domowej instalacji elektrycznej, przygotowany przeze mnie (s. 22).

Uzupełnieniem numeru są zestawienia wybranych produktów elektrycznych dostępnych na rynku (s. 46), przygotowane przez Karola Kuczyńskiego, oraz fotoreportaż Stefana Gierlotki o elektroenergetyce Kolumbii (s. 20). Nie zabrakło też informacji o nowościach rynkowych, relacji z imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja oraz zmianach w normalizacji, tradycyjnie przygotowanych przez Jerzego Nowotczyńskiego (s. 94). Ponieważ jest to nasze ostatnie spotkanie z Państwem w tym roku, wszystkim Czytelnikom w imieniu całego zespołu redakcyjnego życzę pogodnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2019. Zapraszam do lektury.,

Julian Wiatr

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
5/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stacje ładowania pojazdów elektrycznych
  • - Oświetlenie boisk piłkarskich zgodnie z wymaganiami klas oświetleniowych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl