Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 11/2018
elektro.info 11/2018

Od redakcji

Witam Państwa w kolejnym numerze „elektro.info”, którego wydanie zbiega się ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to powód do dumy narodowej, gdyż mimo wielu przeszkód, jakie pojawiały się w minionym czasie, stanowimy silne, liczące się w świecie państwo. Pomimo zniszczeń wojennych odbudowaliśmy potencjał intelektualny, kulturalny i gospodarczy, tworząc Państwo w pełni rozwinięte, o dobrej pozycji międzynarodowej. Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, które wypadły 11 listopada 2018 roku, są powodem do dumy dla każdego Polaka.

Dla mnie jest to szczególny czas, gdyż nurt patriotyczny w mojej rodzinie zakorzenił się jeszcze w okresie powstania listopadowego, a dziadek Antoni Wiatr był powstańcem wielkopolskim, który zaledwie przez kilka lat cieszył się niepodległością. Zmarł w wieku zaledwie 37 lat i został pochowany na poznańskim cmentarzu przy ul. Samotnej. W tym wyjątkowym roku, po 81 latach od jego śmierci, udało mi się znaleźć jego grób i oddać należny hołd za zasługi poczynione dla odzyskania niepodległości przez Polskę.

Pragnę również zachęcić Państwa do udziału w konferencji organizowanej przez naszą redakcję pod nazwą „Urządzenia i instalacje elektryczne a pożar. Niezawodność zasilania urządzeń elektrycznych”, która odbędzie się w Warszawie w pierwszym kwartale 2019 roku. Statystyki pożarowe wykazują, że 22% wszystkich pożarów w budynkach powstaje wskutek niewłaściwie wykonanej instalacji elektrycznej lub niedbale eksploatowanych urządzeń elektrycznych. Stan ten sprawia, że tematyka zagrożeń pożarowych oraz ich neutralizacji jest bardzo ważna, przez co do udziału w konferencji zapraszam wszystkich zainteresowanych tą tematyką.

W numerze publikujemy szereg ciekawych artykułów o różnorodnej tematyce z zakresu elektrotechniki, do których lektury serdecznie zachęcam. W jaki sposób diagnozować stan techniczny urządzeń elektrycznych z wykorzystaniem termowizji dowiedzą się Państwo z artykułu Karola Kuczyńskiego oraz Grzegorza Dymnego (s. 20). Piotr Pierz, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej, opisał dla nas symulacyjne metody analizy funkcjonowania układów automatyki (s. 70). Natomiast Paweł Piotrowski oraz Maciej Zawistowski z Politechniki Warszawskiej opisali zastosowanie układów sterowania i regulacji wykorzystywanych w siłowniach wiatrowych (s. 64). Piotr Wojtas oraz Artur Kozłowski, pracownicy Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach, omówili zastosowanie Internetu Rzeczy w kontekście wymagań przemysłu (s. 42). Adam Marek opisał właściwości wybranych zabezpieczeń centralnych stosowanych w górnictwie (s. 30).

Natomiast jakie wymagania stawia Ustawa z dnia 20 maja 2016 roku o efektywności energetycznej transformatorom średniego napięcia, dowiedzą się Państwo z artykułu Karola Kuczyńskiego (s. 36). Doskonałym uzupełnieniem treści merytorycznych numeru jest artykuł Waldemara Dołęgi, pracownika naukowego Politechniki Wrocławskiej, w którym zostały opisane wymagania dotyczące sprawdzania bezpieczeństwa tymczasowych rozdzielnic elektrycznych, powszechnie stosowanych na terenach budowy (s. 46).

W numerze znajdą Państwo trzecią część projektu zasilania osiedla domków jednorodzinnych mojego autorstwa, tym razem poświęconą oświetleniu ulicznemu (s. 58). Uzupełnieniem są zestawienia wybranych produktów elektrycznych, tradycyjnie przygotowane przez Karola Kuczyńskiego. Nie zabrakło informacji o nowościach, relacji z imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja oraz informacji o zmianach w normalizacji. Serdecznie zapraszam do lektury oraz udziału w szkoleniach organizowanych przez naszą redakcję. Więcej informacji na ich temat można znaleźć na stronie www.szkolenia.elektro.info.pl.

Julian Wiatr

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

PGG testuje instalacje PV

W Ruchu Halemba kopalni Ruda w Polskiej Grupie Górniczej została uruchomiona pilotażowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 410 kWp. Jest to pierwsze z przedsięwzięć w dużym projekcie PGG na...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl