Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 10/2018
elektro.info 10/2018

Od redakcji

Witam Państwa w kolejnym numerze „elektro.info”, który rozpoczyna osiemnasty rok funkcjonowania „elektro.info” na rynku wydawniczym. We wrześniu zakończyły się największe krajowe targi energetyczne ENERGETAB 2018. Mimo upływu czasu targi te cieszą się bardzo dużą popularnością zarówno wśród wystawców, jak i wśród zwiedzających. W tegorocznej edycji udział brało ponad 700 firm zajmujących się produkcją oraz dystrybucją urządzeń elektrycznych. Targom tradycyjnie towarzyszyły konferencje, z których na szczególną uwagę zasługuje konferencja przygotowana przez Sekcję Producentów Aparatury Eklektycznej Krajowej Izby Gospodarczej Elektrotechniki i Telekomunikacji, poświęcona ochronie rynku przed produktami niespełniającymi wymagań obowiązujących norm i przepisów. Relacje z targów oraz konferencji znajdą Państwo na stronie 18.

W numerze publikujemy kilka ciekawych artykułów merytorycznych z zakresu elektroenergetyki górniczej oraz innych zastosowań elektrotechniki. Adam Marek, pracownik naukowy Politechniki Śląskiej, opisał właściwości centralnych zabezpieczeń upływowych w układzie omomierza równoległego z pomocniczym źródeł zasilania, które mają zastosowanie w kopalnianych sieciach elektroenergetycznych (s. 32). Bogdan Miedziński oraz Wojciech Kurpiel z Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach opisali podstawowe problemy elektrotechniki oraz automatyki w przemyśle wydobywczym (s. 42).

Uzupełnieniem tematyki elektrotechniki górniczej jest artykuł Waldemara Jasińskiego oraz Piotra i Pawła Jasińskich z Lubińskiego Oddziału Stowarzyszenia Polskich Energetyków, poświęcony porażeniom prądem elektrycznym w zakładach górniczych w latach 2005-2017 (s. 38). Do prezentowanej tematyki nawiązuje pośrednio artykuł Katarzyny Gębczyk oraz Łukasza Grąkowskiego, doktorantów Politechniki Świętokrzyskiej, poświęcony analizie stanów przejściowych pojawiających się podczas załączania krótkich odcinków linii kablowych SN za pomocą łączników próżniowych (s. 76).

Natomiast Zbigniew Skibko i Grzegorz Hołdyński, pracownicy naukowi Politechniki Białostockiej, opisali problemy kompensacji mocy biernej w układach z asymetrią prądową (s. 64). Uzupełnieniem numeru jest druga część projektu mojego autorstwa poświęcona zasilaniu w energię elektryczną osiedla domków jednorodzinnych. Tym razem obejmującego osiedlową sieć zasilającą niskiego napięcia (s. 82). Część merytoryczną październikowego numeru kończy artykuł mojego autorstwa poświęcony bezpieczeństwu eksploatacji baterii akumulatorów stosowanych w zasilaczach UPS z jednoczesnym przedstawieniem czynników wpływających na żywotność eksploatowanych baterii (s. 52).

Tradycyjnie uzupełnieniem numeru są zastawienia wybranych produktów przygotowane przez Karola Kuczyńskiego. Jednocześnie informuję, że Centrum Kształcenia Ustawicznego Politechniki Wrocławskiej rozpoczęło rekrutację na unikatowe studia podyplomowe pn.: „Ochrona przeciwporażeniowa i ochrona przeciwpożarowa w instalacjach elektrycznych”. Studia te organizowane są z udziałem elektro.info oraz wykładowców SGSP. Ze względu na ich uniwersalność i przydatność w budownictwie serdecznie zapraszam do uczestnictwa. Szczegóły dotyczące naboru na studia są dostępne na stornach internetowych CKU PWr oraz elektro.info.pl.

W treści numeru tradycyjnie zamieściliśmy zestawienia wybranego sprzętu elektrycznego, informacje o nowościach, zmianach w normalizacji oraz relacje z minionych imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja. Miłej lektury.

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
5/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stacje ładowania pojazdów elektrycznych
  • - Oświetlenie boisk piłkarskich zgodnie z wymaganiami klas oświetleniowych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl