Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 10/2018
Aktualny numer
elektro.info 10/2018

Od redakcji

Witam Państwa w kolejnym numerze „elektro.info”, który rozpoczyna osiemnasty rok funkcjonowania „elektro.info” na rynku wydawniczym. We wrześniu zakończyły się największe krajowe targi energetyczne ENERGETAB 2018. Mimo upływu czasu targi te cieszą się bardzo dużą popularnością zarówno wśród wystawców, jak i wśród zwiedzających. W tegorocznej edycji udział brało ponad 700 firm zajmujących się produkcją oraz dystrybucją urządzeń elektrycznych. Targom tradycyjnie towarzyszyły konferencje, z których na szczególną uwagę zasługuje konferencja przygotowana przez Sekcję Producentów Aparatury Eklektycznej Krajowej Izby Gospodarczej Elektrotechniki i Telekomunikacji, poświęcona ochronie rynku przed produktami niespełniającymi wymagań obowiązujących norm i przepisów. Relacje z targów oraz konferencji znajdą Państwo na stronie 18.

W numerze publikujemy kilka ciekawych artykułów merytorycznych z zakresu elektroenergetyki górniczej oraz innych zastosowań elektrotechniki. Adam Marek, pracownik naukowy Politechniki Śląskiej, opisał właściwości centralnych zabezpieczeń upływowych w układzie omomierza równoległego z pomocniczym źródeł zasilania, które mają zastosowanie w kopalnianych sieciach elektroenergetycznych (s. 32). Bogdan Miedziński oraz Wojciech Kurpiel z Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach opisali podstawowe problemy elektrotechniki oraz automatyki w przemyśle wydobywczym (s. 42).

Uzupełnieniem tematyki elektrotechniki górniczej jest artykuł Waldemara Jasińskiego oraz Piotra i Pawła Jasińskich z Lubińskiego Oddziału Stowarzyszenia Polskich Energetyków, poświęcony porażeniom prądem elektrycznym w zakładach górniczych w latach 2005-2017 (s. 38). Do prezentowanej tematyki nawiązuje pośrednio artykuł Katarzyny Gębczyk oraz Łukasza Grąkowskiego, doktorantów Politechniki Świętokrzyskiej, poświęcony analizie stanów przejściowych pojawiających się podczas załączania krótkich odcinków linii kablowych SN za pomocą łączników próżniowych (s. 76).

Natomiast Zbigniew Skibko i Grzegorz Hołdyński, pracownicy naukowi Politechniki Białostockiej, opisali problemy kompensacji mocy biernej w układach z asymetrią prądową (s. 64). Uzupełnieniem numeru jest druga część projektu mojego autorstwa poświęcona zasilaniu w energię elektryczną osiedla domków jednorodzinnych. Tym razem obejmującego osiedlową sieć zasilającą niskiego napięcia (s. 82). Część merytoryczną październikowego numeru kończy artykuł mojego autorstwa poświęcony bezpieczeństwu eksploatacji baterii akumulatorów stosowanych w zasilaczach UPS z jednoczesnym przedstawieniem czynników wpływających na żywotność eksploatowanych baterii (s. 52).

Tradycyjnie uzupełnieniem numeru są zastawienia wybranych produktów przygotowane przez Karola Kuczyńskiego. Jednocześnie informuję, że Centrum Kształcenia Ustawicznego Politechniki Wrocławskiej rozpoczęło rekrutację na unikatowe studia podyplomowe pn.: „Ochrona przeciwporażeniowa i ochrona przeciwpożarowa w instalacjach elektrycznych”. Studia te organizowane są z udziałem elektro.info oraz wykładowców SGSP. Ze względu na ich uniwersalność i przydatność w budownictwie serdecznie zapraszam do uczestnictwa. Szczegóły dotyczące naboru na studia są dostępne na stornach internetowych CKU PWr oraz elektro.info.pl.

W treści numeru tradycyjnie zamieściliśmy zestawienia wybranego sprzętu elektrycznego, informacje o nowościach, zmianach w normalizacji oraz relacje z minionych imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja. Miłej lektury.

... pokaż całość »

Spis treści

10/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Kompensacja mocy biernej w środowisku wyższych harmonicznych
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Wzorcowanie, nie tylko wydatek, ale również korzyść

Wzorcowanie, nie tylko wydatek, ale również korzyść

Zakłady produkcyjne bardzo często postrzegają proces wzorcowania urządzeń pomiarowych jako zbędny wydatek, bez którego fabryka mogłaby nadal produkować wyroby, według...
TRONIA Sp. z o.o. TRONIA Sp. z o.o.
Warszawska firma TRONIA Sp. z o.o. swoją działalność opiera na modnym ostatnio „outsourcingu”, co pozwala jej, przy stosunkowo...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl