Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 6/2018
elektro.info 6/2018

Od redakcji

Witam Państwa,

w czerwcowym wydaniu naszego miesięcznika, który oddaję do Państwa dyspozycji z wielką radością. W maju, po wielu latach, znalazłem w Poznaniu grób mojego dziadka Antoniego Wiatra, powstańca wielkopolskiego, który w wolnej Polsce zmarł w 1937 roku, przeżywszy zaledwie 37 lat. Radość znalezienia grobu przodka walczącego o niepodległość Polski potęguje fakt, że stało się to w setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Mijający czas to również powód do refleksji i zastanowienia się nad przyczynami słabej jakości dostarczanej energii elektrycznej. Wraz z upływem czasu procesowi starzenia podlegają sieci elektroenergetyczne oraz przyłączane do nich odbiorniki energii elektrycznej. Wyeksploatowane i nieprzybudowywane od wielu lat sieci elektroenergetyczne w znacznym stopniu przyczyniają się do pogorszenia jakości dostarczanej energii elektrycznej. Dla bardzo wrażliwych odbiorników, jakość energii na poziomie dostatecznym, jaką gwarantuje dostawca, jest niewystarczająca.

Pomimo rozwiniętej infrastruktury elektroenergetycznej zachodzi konieczność instalacji dodatkowych źródeł zasilania w celu zwiększenia pewności dostaw oraz poprawienia parametrów energii elektrycznej. Należy przy tym pamiętać, że każdy układ zasilania musi stanowić kompromis pomiędzy niezawodnością a nakładami finansowymi jakie należy ponieść na jego budowę. Przykładem mogą być układy zasilania budynków służby zdrowia gdzie pojawia się szereg wątpliwości wynikających z oczekiwanego poziomu niezawodności dostaw oraz parametrów energii eklektycznej.

Wychodząc naprzeciw tym problemom publikujemy pierwszą część artykułu mojego autorstwa, poświęconego wykorzystaniu zasilaczy UPS stosowanych w układach zasilania urządzeń elektromedycznych (s.). Uzupełnieniem tego artykułu jest artykuł przygotowany przez Mirosława Miegonia, poświęcony zasadom doboru baterii akumulatorów oraz ich eksploatacji (s.). W jaki sposób można ograniczyć wydatki przedsiębiorstwa przemysłowego na energię elektryczną dowiedzą się Państwo z artykułu Arkadiusza Zmudy i Wojciecha Rachtana (s.). Jakie są perspektyw ekonomiczne rozwoju energetyki wiatrowej? – wyjaśniają Paweł Piotrowski oraz Maciej Zawistowski z Politechniki Warszawskiej (s.).

Uzupełnieniem numeru jest przygotowany przeze mnie projekt automatyki nawadniania trawnika wykonanego na tarasie budynku mieszkalnego (s.) oraz artykuł Grzegorza Hołdyńskiego poświęcony kompensacji mocy biernej farm wiatrowych (s.). Natomiast wybrane zagadnienia dotyczące prowadzenia tras kablowych w strefach pożarowych i zagrożonych wybuchem przybliżył Karol Kuczyński (s.).

W treści numeru tradycyjnie zamieściliśmy zestawienie zespołów prądotwórczych oraz stacji ładowania pojazdów z napadem elektrycznym, relacje z imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja, informacje o nowościach rynkowych oraz zmianach w normalizacji. Z uwagi na zbliżający się okres wakacyjny, życzę Państwu w imieniu zespołu redakcyjnego miłego wypoczynku oraz ciekawej lektury bieżącego oraz wakacyjnego numeru, który ukaże się pod koniec lipca. Jednocześnie zapraszam do udziału w Międzynarodowych Energetycznych Targach Bielskich ENEGETAB 2018, zaplanowanych w dniach 11-13 września 2018 roku w Bielsku-Białej.

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
12/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Aspekty techniczne i ekonomiczne kompensacji mocy biernej w obiektach użyteczności publicznej
  • - Optymalizacja elektroenergetycznych sieci SN
Zobacz szczegóły

Innowacyjna stacja ładowania autobusów EV w Ostrawie

Holenderska firma Heliox dostarczyła pierwsze rozwiązanie do szybkiego ładowania autobusów elektrycznych z odwróconym pantografem w Czechach. Urządzenie o mocy 450 kW zainstalowano w...

Torba i walizka na narzędzia Knipex 1

Każdy posiadacz dużej liczby narzędzi zdaje sobie z tego sprawę, że utrzymanie ich w porządku ułatwia i przyspiesza pracę. Dlatego torby czy też walizki na narzędzia są świetnym...
ZPAS ZPAS
ZPAS z siedzibą w Przygórzu to lider produkcji szaf i obudów teleinformatycznych, energetycznych i automatyki oraz kompleksowych rozwiązań...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl