Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 4/2018
elektro.info 4/2018

Od redakcji

Witam Państwa w wiosennym numerze „elektro.info”.

Mimo że zima formalnie skończyła się i rozpoczęła oczekiwana wiosna, a wraz z nią rozpoczęły się prace w przydomowych ogródkach, nie możemy zapomnieć o zagrożeniu piorunowym. Po zimie może okazać się, że niektóre instalacje piorunochronne wymagają naprawy w celu przywrócenia ich sprawności technicznej. Wyładowania atmosferyczne, jakie pojawiają się wraz nadejściem sezonu burzowego, stwarzają zagrożenia pożarowe oraz porażeniowe.

Jak wykazują statystyki pożarowe prowadzone przez KG PSP, w 2017 roku wyładowania atmosferyczne wywołały 542 pożary w całym kraju. Liczba ta na tle wszystkich pożarów nie jest duża, ale losowość zjawiska uniemożliwiająca ocenę miejsca oraz skutków wyładowania atmosferycznego powoduje, że obiekty budowlane powinny zostać objęte szczególną troską. Na etapie projektowania należy oszacować spodziewane ryzyko szkód mogące wystąpić przy wyładowaniu piorunowym i ocenić wymagany poziom ochrony obiektu budowlanego. 

W instalacjach elektrycznych oraz teletechnicznych w celu ochrony od przepięć powstających podczas wyładowań atmosferycznych lub czynności łączeniowych w sieciach elektroenergetycznych należy instalować ograniczniki przepięć dobierane zgodnie z koncepcją ochrony strefowej. W celu przybliżenia problemu projektowania ochrony odgromowej budynków, w rubryce „e.projekt” prezentujemy opracowany przez mnie, uproszczony projekt instalacji piorunochronnej hali przemysłowej (s.). Rozwinięciem tej tematyki jest artykuł Jarosława Wiatera, pracownika naukowego Politechniki Białostockiej, poświęcony zasadom doboru ograniczników przepięć (s.).

Nie mniej ważna jest ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach elektrycznych obiektów budowlanych, której poprawność wykonania decyduje o bezpieczeństwie użytkowników. Tej tematyce został poświęcony artykuł Katarzyny Karbowej, doktorantki Politechniki Wrocławskiej, oraz Bogumiły Wnukowskiej, pracownika naukowo-dydaktycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, gdzie poruszony został problem środków ochrony przeciwporażeniowej stosowanych w jednostkach wytwórczych (s.).

Rozwinięciem tematyki ochrony przeciwporażeniowej jest artykuł Andrzeja Książkiewicza oraz Ryszarda Batury, pracowników naukowych Politechniki Poznańskiej, poświęcony zasadom doboru wyłączników różnicowoprądowych pod względem ich selektywnej współpracy (s.). Natomiast Ryszard Zacirka i Janusz Konieczny, pracownicy naukowi Politechniki Wrocławskiej, opisali zagrożenia porażeniowe stwarzane przez instalacje niskiego napięcia(ELV), powszechnie uznawane za bezpieczne (s.). Mirosław Miegoń kontynuuje opis zasad doboru i eksploatacji baterii akumulatorów w zasilaczach UPS (s.). Tomasz Bakoń i Paweł Obstawski, pracownicy naukowi Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, kontynuują opis zasad doboru elementów składowych systemów sterowania (s.). Waldemar Dołęga, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej, zamieścił opis podstawowych zasad eksploatacji stacji elektroenergetycznych (s.).

W numerze znajdą Państwo statystyki pożarowe określające prawdopodobne przyczyny pożarów w latach 2000-2017 oraz artykuł na temat elektrycznego niechlujstwa, który został poświęcony przeciwpożarowemu wyłącznikowi pądu, uznanemu w 2016 roku za wyrób budowlany i zakwalifikowanemu przez przepisy techniczno-prawne (wbrew logice), do grupy stałych urządzeń przeciwpożarowych. Uzupełnieniem numeru są zestawienia wybranych produktów rynkowych, przygotowane przez Karola Kuczyńskiego, a także informacje o nowościach i zmianach w normalizacji oraz relacje z imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja.

Miłej lektury.

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl