Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 3/2018
elektro.info 3/2018

Od redakcji

Witam Państwa

w kolejnym numerze „elektro.info”, który będzie towarzyszył XXIV targom Automaticon 2018, zaplanowanym w dniach 20–23 marca w Warszawie. Tegorocznej edycji tradycyjnie będą towarzyszyły seminaria tematyczne, do udziału w których serdecznie zapraszam. W tym miejscu należy wspomnieć o zmianach wprowadzonych do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity: DzU z 2015 roku, poz. 1422), wprowadzonych przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 roku (DzU z 2017 roku, poz. 2285), które obowiązują od 1 stycznia 2018 roku. W styczniu 2018 roku uczestniczyliśmy w III Konwencie Stowarzyszenia Nowoczesne Budynki, gdzie prowadzona była wielopłaszczyznowa dyskusja w sprawie propozycji eksperckiej do zmian w ww. rozporządzeniu. Z przykrością należy stwierdzić, że mimo siedmiu lat pracy kilku zespołów eksperckich, żaden z postulatów zgłoszonych przez SNB nie został wprowadzony do nowelizacji ww. rozporządzenia. W redakcji „elektro.info” również nastąpiły zamiany. Redaktora Błażeja Bierczyńskiego, odpowiedzialnego za stronę internetową, 1 lutego zastąpiła Magdalena Szewczyk, którą witamy w naszych szeregach. Redaktorowi Błażejowi Bierczyńskiemu dziękujemy za kilkuletnią pracę w redakcji oraz włożony wkład pracy w rozwój naszego miesięcznika.

W marcowym wydaniu prezentujemy szereg ciekawych artykułów, które rozpoczyna artykuł Tomasza Bakonia oraz Pawła Obstawskiego ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, poświęcony doborowi urządzeń sterujących w różnych układach sterowań (s. 17). Natomiast Jerzy Szymański z Radomskiego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego prezentuje najważniejsze problemy wykorzystania przemienników niskiej częstotliwości w przemyśle (s. 30). Andrzej Chojnacki, pracownik naukowy Politechniki Świętokrzyskiej, oraz Katarzyna Chojnacka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przedstawili statystyczną analizę planowych prac eksploatacyjnych w sieciach dystrybucyjnych nn oraz SN (s. 42). Uzupełnieniem tej tematyki jest artykuł Sylwestra Filipiaka z Politechniki Świętokrzyskiej poświęcony zastosowaniu sztucznej sieci neuronowej do optymalizacji rozpływu mocy w sieciach dystrybucyjnych (s. 52).

Natomiast Paweł Piotrowski, pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, omawia wybrane aspekty techniczne i ekonomiczne dotyczące wykorzystania odnawialnych źródeł energii w układach zasilania budynków wymagających zwiększonej pewności dostaw energii elektrycznej (s. 63). Grażyna Dąbrowska-Kauff, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej, kontynuuje opis regulacji prawnych dotyczących odnawialnych źródeł energii (s. 70). Zbigniew Hanzelka, pracownik naukowy AGH w Krakowie, wraz z zespołem redakcyjnym, kontynuuje opis jakości energii elektrycznej w krajowych sieciach elektroenergetycznych (s. 74). Marek Jaworski, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej, prezentuje aktualny stan wymagań dotyczący prac prowadzonych przy narażeniu na pole elektromagnetyczne (s.  82).

Uzupełnieniem numeru jest projekt automatyki zasilania i sterowania instalacji odlodzeniowej wjazdu do garażu, tradycyjnie przygotowany przeze mnie (s. 90) oraz zestawienia wybranych produktów przygotowane przez Karola Kuczyńskiego (s. 23 i 34).

Tradycyjnie zamieściliśmy informacje o nowościach i zmianach w normalizacji oraz relacje z imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja. A ponieważ jest to nasze ostanie spotkanie przedświąteczne, w imieniu zespołu redakcyjnego życzę pogodnych świąt Wielkiej Nocy oraz mokrego dyngusa.

Miłej lektury!

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
5/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stacje ładowania pojazdów elektrycznych
  • - Oświetlenie boisk piłkarskich zgodnie z wymaganiami klas oświetleniowych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl