Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 1-2/2018
elektro.info 1-2/2018

Od redakcji

Witam Państwa

w pierwszym numerze „elektro.info” w 2018 roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Utrata niepodległości po trzecim rozbiorze w 1795 roku spowodowała zniknięcie Polski z mapy Europy na 123 lata, ale nie usunęła naszej dumy narodowej oraz dążeń do odzyskania niepodległości. Zbliżająca się setna rocznica odzyskania niepodległości jest powodem do dumy, gdyż mimo różnych zawirowań naród przetrwał i Polska rozwija się jako suwerenne państwo.

Bieżący numer poświęciliśmy w głównej mierze zagadnieniom bezpiecznego zasilania obiektów budowlanych, które wraz z rozwojem technologii zapotrzebowują coraz większe ilości energii elektrycznej. W tym zakresie nie bez znaczenia pozostaje energetyka wiatrowa i jej wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Czytelników zainteresowanych tą tematyką zachęcam do lektury artykułu Grażyny Dąbrowskiej-Kauff, pracownika naukowego Politechniki Wrocławskiej (s. 48). Natomiast w jaki sposób należy zasilać obiekty budowlane wymagające zwiększonej pewności dostaw energii elektrycznej z wykorzystaniem źródeł energii odnawialnej, dowiedzą się Państwo z artykułu Pawła Piotrowskiego, pracownika naukowego Politechniki Warszawskiej (s. 16). Sposoby badania transformatora energetycznego w środowiskach symulacyjnych Matlab/Simulink oraz EMTP-ATP wyjaśnia artykuł Andrzeja Chojnackiego, Katarzyny Gębczyk oraz Łukasza Grąkowskiego z Politechniki Świętokrzyskiej (s. 44).

Zbigniew Skibko i Grzegorz Hołdyński, pracownicy naukowi Politechniki Białostockiej, opisali praktyczne zagadnienia dotyczące określania strat mocy w układach zasilania wyposażonych w filtry aktywne (s. 52). Bardzo ciekawy artykuł poświęcony doborowi baterii akumulatorów oraz zasadom ich poprawnej eksploatacji przygotował Mirosław Miegoń (s. 72). Natomiast Marcin Szczepaniak, pracownik naukowy Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej we Wrocławiu, prezentuje zakres badań technicznych zespołów prądotwórczych prądu przemiennego z silnikami spalinowymi (s. 66).

Anna Biłek opisała metodykę poprawy ochrony przeciwporażeniowej oraz przeciwpożarowej w nowoczesnych budynkach z wykorzystaniem mierników izolacji (s. 82). Jakie mogą być skutki przekroczenia dopuszczalnego poziomu emisji wyższych harmonicznych prądu występujących w oprawach oświetleniowych dowiedzą się Państwo z artykułu Michała Walocha, dyrektora Polskiego Związku Producentów Oświetlenia „Pol-lighting” (s. 64).

Natomiast projekt instalacji elektrycznych piwnic, stanowiący uzupełnienie numeru, będzie pomocny zarządcom budynków mieszkalnych w walce z likwidacją zjawiska nielegalnego poboru energii elektrycznej w komórkach lokatorskich. W budynkach wielorodzinnych nagminnym zjawiskiem stało się przyłączanie odbiorników o znacznym poborze energii do instalacji oświetlenia piwnic, zaliczonej do odbiorów administracyjnych. Za pobór energii przez nielegalnie przyłączone odbiorniki, w praktyce trudne do zlokalizowania, opłaty uiszcza administracja budynku (s. 88).

W numerze prezentujemy zestawienie opraw oświetlenia awaryjnego (s. 58) oraz rozdzielnic niskiego napięcia (s. 34), przygotowane przez Karola Kuczyńskiego.

Tradycyjnie zamieściliśmy informacje o nowościach i zmianach w normalizacji oraz relacje z imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja.

Miłej lektury!

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl