Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 12/2017
elektro.info 12/2017

Od redakcji

Witam Państwa

w świątecznym i zarazem ostatnim w tym roku numerze „elektro.info”. Miło mi poinformować, że 29 listopada urodziła się moja wnuczka Emilia Regina Ptasińska, siostra mojego wnuczka Aleksandra Ptasińskiego, który 7 lutego 2018 r. skończy 6 lat. Tegoroczne święta będą zatem dla naszej rodziny wyjątkowe.

Bieżący numer w części poświeciliśmy jakości energii elektrycznej. Wzrost liczby nieliniowych odbiorników powoduje pogarszanie się parametrów dostarczanej energii elektrycznej. Obowiązująca norma PN-EN 50160:2010/A1:2015-02 Parametry napięcia zasilającego w publicznych sieciach elektroenergetycznych określa parametry jakościowe możliwe do technicznej realizacji przez wytwórców. Parametry te nie zawsze są wystarczające dla wrażliwych odbiorników. Skutkuje to koniecznością stosowania filtrów aktywnych lub zasilaczy UPS. Na jakość energii mają wpływ przyłączane źródła energii odnawialnej, których występowanie stało się powszechne. Pod tym względem przodują farmy wiatrowe, które stanowią istotny element bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Waldemar Dołęga, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej, opisał krajowe uwarunkowania efektywności energetycznej. Zespół autorski pod kierunkiem Zbigniewa Hanzelki, pracownika naukowego Akademii Górniczo-Hutniczej, opisał zaś aktualny stan jakości energii elektrycznej w polskich sieciach elektroenergetycznych.

Grzegorz Hołdyński oraz Zbigniew Skibko, pracownicy naukowi Politechniki Białostockiej, zajęli się analizą strat mocy w układach wyposażonych w filtry aktywne. Jakie zagrożenia stwarzają baterie akumulatorów stosowane w zasilaczach UPS oraz w jaki sposób można im przeciwdziałać, dowiedzą się Państwo z artykułu mojego autorstwa oraz Kazimierza Herlendera, pracownika naukowego Politechniki Wrocławskiej. Uzupełnieniem tej tematyki jest artykuł mojego autorstwa poświęcony doborowi mocy źródeł zasilania awaryjnego oraz gwarantowanego.

Bardzo ciekawy artykuł na temat współpracy mikroinstalacji fotowoltaicznych z siecią elektroenergetyczną, przygotował Mariusz Sarniak, pracownik naukowy filii Politechniki Warszawskiej w Płocku. Zachęcam również do lektury artykułu poświęconego ochronie przewodów przed skutkami zwarć w instalacjach elektrycznych nn, przygotowanego przez Andrzeja Książkiewicza, pracownika naukowego Politechniki Poznańskiej. Uzupełnieniem treści świątecznego numeru „elektro.info” są zestawienia zasilaczy UPS oraz stacji ładowania samochodów elektrycznych, przygotowane przez Karola Kuczyńskiego, który prezentuje także drugą część artykułu poświęconego wymaganiom normy PN-EN 60598-2-22:2015 Oprawy oświetleniowe. Część 2-22: Wymagania szczegółowe. Oprawy oświetleniowe do oświetlenia awaryjnego.

Część merytoryczną numeru kończy uproszczony projekt zdalnego sterowania ogrzewaniem hydroforni w domku letniskowym, przygotowany przeze mnie.

W numerze nie zabrakło informacji o nowościach rynkowych, relacji z minionych imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza Redakcja oraz informacji o zmianach w normalizacji tradycyjnie przygotowanych przez Krystynę i Jerzego Nowotczyńskich.

Z uwagi na to, że jest to nasze ostatnie spotkanie z Państwem w tym roku, wszystkim naszym Czytelnikom w imieniu całego zespołu redakcyjnego życzę spokojnych i wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2018. Nadchodzący rok 2018 jest wyjątkowy. Będziemy w nim świętowali 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Miłej lektury!

... pokaż całość »

Spis treści

9/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
Essentra Components Essentra Components
Essentra plc jest spółką notowaną w indeksie FTSE 250 i wiodącym międzynarodowym dostawcą specjalistycznych produktów i rozwiązań ....
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl