Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 10/2017
elektro.info 10/2017

Od redakcji

Drodzy Czytelnicy,

witam Państwa w kolejnym numerze elektro.info, który rozpoczyna artykuł mojego autorstwa poświęcony wymaganiom w zakresie zasilania budynków w warunkach normalnej eksploatacji oraz adaptacji układu zasilania budynku do warunków zasilania w czasie pożaru (s. 20). Artykuł ten wyjaśnia szereg problemów z tego zakresu oraz obala legendy rozpowszechniane w środowisku elektryków oraz pożarników. Uzupełnieniem tego artykułu jest artykuł Karola Kuczyńskiego dotyczący zasad prowadzenia tras przewodowych w budynkach zakończony zestawieniem drabinek i korytek przewodowych (….).

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na ważność problemu ochrony przeciwpożarowej, która przez szereg osób związanych z budownictwem jest błędnie pojmowana. Niepoprawnie wykonana lub niewłaściwie eksploatowana instalacja elektryczna lub piorunochronna stanowi prawie 22% wszystkich pożarów budynków występujących w naszym kraju. Zgodnie z teorią pożaru, w budynku pozbawionym aktywnej ochrony przeciwpożarowej, pełne jego rozwinięcie następuje po około 30 minutach od momentu zainicjowania. Płonące materiały stanowiące wyposażenie budynku powodują wzrost temperatury do około 8000 stopni C, która w przypadku braku gaszenia wykazuje tendencje rosnące. Płonące materiały powodują gromadzenie się dymu, który nie odprowadzany do atmosfery nagrzewa się, a przy gwałtownym dopływie powietrza ulega detonacyjnemu spalaniu, powszechnie nazywanym rozgorzeniem.

Wychodząc naprzeciw tym problemom Centrum Kształcenia Ustawicznego Politechniki Wrocławskiej wspólnie z Wydziałem Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, organizuje w 2018 roku studia podyplomowe pn.: „Ochrona przeciwporażeniowa i ochrona przeciwpożarowa w instalacjach elektrycznych”. Studia te organizowane są z udziałem elektro.info, przez co już dzisiaj serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.

W tej tonacji został również przygotowany bieżący projekt mojego autorstwa, poświęcony tym razem zasilaniu pożarowego zestawu hydroforowego (s. 82). Natomiast Jerzy Szymański, pracownik naukowy UTH w Radomiu, zapozna Państwa z wdrożonymi projektami napędów maszyn roboczych i napędów przenośników taśmowych górnictwa odkrywkowego (s. 37).

Na pytanie, jaką rolę odgrywa kompensacja mocy biernej oraz w jaki sposób wpływa na zmniejszenie wysokości rachunków za energię elektryczną odpowiadają Zbigniew Skibko oraz Grzegorz Hołdyński, pracownicy naukowi Politechniki Białostockiej (s. 46). Dariusz Sajewicz oraz Krzysztof Makar z Politechniki Białostockiej prezentują projekt modelu laboratoryjnego linii napowietrznej do badania sieci elektroenergetycznych WN (s. 76). Andrzej Dubrawski opisał osprzęt elektroinstalacyjny stosowany w inteligentnych budynkach, które stają się coraz bardziej powszechne w naszym otoczeniu (s. 66).

W treści numeru tradycyjnie zamieściliśmy zestawienia wybranego sprzętu elektrycznego, informacje o nowościach, zmianach w normalizacji oraz relacje z minionych imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja.

Miłej lektury.

... pokaż całość »

Spis treści

Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
1-2/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 1-2/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Wybrane aspekty techniczne i ekonomiczne zasilania odbiorców energii elektrycznej
  • - Dobór baterii akumulatorów oraz ich eksploatacja
Zobacz szczegóły
Ograniczniki przepięć Varitector PU  firmy Weidmüller

Ograniczniki przepięć Varitector PU firmy Weidmüller

Weidmüller oferuje niezawodne ograniczniki przepięć Varitector PU, charakteryzujące się innowacyjną konstrukcją, opartą na szeregowej kombinacji zamkniętego iskiernika...
MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic
Firma Micros istnieje na polskim rynku elektronicznym nieprzerwanie od 1988 roku. Jej początki to mały sklep z asortymentem elektronicznym,...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl