Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 10/2017
elektro.info 10/2017

Od redakcji

Drodzy Czytelnicy,

witam Państwa w kolejnym numerze elektro.info, który rozpoczyna artykuł mojego autorstwa poświęcony wymaganiom w zakresie zasilania budynków w warunkach normalnej eksploatacji oraz adaptacji układu zasilania budynku do warunków zasilania w czasie pożaru (s. 20). Artykuł ten wyjaśnia szereg problemów z tego zakresu oraz obala legendy rozpowszechniane w środowisku elektryków oraz pożarników. Uzupełnieniem tego artykułu jest artykuł Karola Kuczyńskiego dotyczący zasad prowadzenia tras przewodowych w budynkach zakończony zestawieniem drabinek i korytek przewodowych (….).

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na ważność problemu ochrony przeciwpożarowej, która przez szereg osób związanych z budownictwem jest błędnie pojmowana. Niepoprawnie wykonana lub niewłaściwie eksploatowana instalacja elektryczna lub piorunochronna stanowi prawie 22% wszystkich pożarów budynków występujących w naszym kraju. Zgodnie z teorią pożaru, w budynku pozbawionym aktywnej ochrony przeciwpożarowej, pełne jego rozwinięcie następuje po około 30 minutach od momentu zainicjowania. Płonące materiały stanowiące wyposażenie budynku powodują wzrost temperatury do około 8000 stopni C, która w przypadku braku gaszenia wykazuje tendencje rosnące. Płonące materiały powodują gromadzenie się dymu, który nie odprowadzany do atmosfery nagrzewa się, a przy gwałtownym dopływie powietrza ulega detonacyjnemu spalaniu, powszechnie nazywanym rozgorzeniem.

Wychodząc naprzeciw tym problemom Centrum Kształcenia Ustawicznego Politechniki Wrocławskiej wspólnie z Wydziałem Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, organizuje w 2018 roku studia podyplomowe pn.: „Ochrona przeciwporażeniowa i ochrona przeciwpożarowa w instalacjach elektrycznych”. Studia te organizowane są z udziałem elektro.info, przez co już dzisiaj serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.

W tej tonacji został również przygotowany bieżący projekt mojego autorstwa, poświęcony tym razem zasilaniu pożarowego zestawu hydroforowego (s. 82). Natomiast Jerzy Szymański, pracownik naukowy UTH w Radomiu, zapozna Państwa z wdrożonymi projektami napędów maszyn roboczych i napędów przenośników taśmowych górnictwa odkrywkowego (s. 37).

Na pytanie, jaką rolę odgrywa kompensacja mocy biernej oraz w jaki sposób wpływa na zmniejszenie wysokości rachunków za energię elektryczną odpowiadają Zbigniew Skibko oraz Grzegorz Hołdyński, pracownicy naukowi Politechniki Białostockiej (s. 46). Dariusz Sajewicz oraz Krzysztof Makar z Politechniki Białostockiej prezentują projekt modelu laboratoryjnego linii napowietrznej do badania sieci elektroenergetycznych WN (s. 76). Andrzej Dubrawski opisał osprzęt elektroinstalacyjny stosowany w inteligentnych budynkach, które stają się coraz bardziej powszechne w naszym otoczeniu (s. 66).

W treści numeru tradycyjnie zamieściliśmy zestawienia wybranego sprzętu elektrycznego, informacje o nowościach, zmianach w normalizacji oraz relacje z minionych imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja.

Miłej lektury.

... pokaż całość »

Spis treści

11/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Eksploatacja instalacji elektrycznych tymczasowych
  • - Symulacyjne metody analizy funkcjonowania układów automatyki elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły

Aukcje 2019 - ile dla wiatru i fotowoltaiki?

Jak podaje portal gramwzielone.pl, rząd nadal nie ogłosił szczegółowych założeń przyszłorocznych aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Jednak informacje podało Ministerstwo Energii,...

Szczypce-klucz Knipex

Szczypce-klucz to narzędzie opracowane i opatentowane wiele lat temu przez niemiecką firmę Knipex. Pod względem funkcjonalności łączy szczypce nastawne z kluczem nastawnym typu...
EAST UPS EAST UPS
Marka EAST ® to uznany producent wysokowydajnych zasilaczy awaryjnych UPS zaprojektowanych do całodobowej ochrony urządzeń elektrycznych oraz...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl