Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 7-8/2017
elektro.info 7-8/2017

Od redakcji

Drodzy Czytelnicy
Witam Państwa w wakacyjnym numerze „elektro.info”, który tradycyjnie ukazał się jako numer łączony, w głównej mierze poświęcony napędom oraz ich sterowaniu. Mimo że rozpoczął się czas letniego wypoczynku, mam nadzieję, że znajdą Państwo chwilę na przeczytanie kolejnego numeru naszego miesięcznika, który już prawie 16 lat istnieje na rynku wydawniczym.

We wrześniu tradycyjnie, już po raz 30., odbędą się targi ENERGETAB 2017, prestiżowa krajowa impreza branżowa, podczas której spotykają się producenci, projektanci, inwestorzy oraz wykonawcy. Już dzisiaj zapraszamy w dniach 12–14 września do Bielska-Białej. Natomiast w dniach 20–22 września w Szklarskiej Porębie odbędzie się XXI Konferencja ELSAF - Bezpieczeństwo w Elektroenergetyce oraz XI Szkoła Ochrony Przeciwporażeniowej. Do udziału w konferencji, którą „elektro.info” objęło patronatem medialnym, serdecznie zapraszam w imieniu organizatorów.

W numerze znajdą Państwo kilka ciekawych artykułów merytorycznych poświęconych napędom elektrycznym oraz ich sterowaniu. Oprócz tego publikujemy artykułów o równie ciekawej tematyce z zakresu szeroko rozumianej elektroenergetyki.

Po krótkiej przerwie prezentujemy kolejny reportaż poświęcony elektrycznemu niechlujstwu (s. 18). Niekończąca się liczba coraz to nowszych przepisów techniczno-prawnych skutkuje zanikaniem rzetelnej wiedzy technicznej wśród młodej kadry technicznej, co jest sygnałem ostrzegawczym do podjęcia działań mających na celu zmniejszenie tego niekorzystnego zjawiska.

Tematykę napędów elektrycznych rozpoczyna artykuł Jerzego Szymańskiego, pracownika naukowego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, poświęcony wykorzystaniu niskonapęciowych przemienników częstotliwości (s. 27). Uzupełnieniem tego artykułu jest zestawienie przemienników częstotliwości, przygotowane przez Karola Kuczyńskiego (s. 30). Tematykę napędów zamyka projekt zasilania i sterowania napędu maszyny do obróbki drewna opracowany przeze mnie (s. 36).

Bardzo ciekawy artykuł prezentuje Mariusz Sobecki, rzeczoznawca ds. zabezpieczeń ppoż., w którym opisał wpływ DSO oraz SSP na warunki ewakuacji (s. 74). Piotr Cierzniewski oraz Tomasz Zarębski, pracownicy naukowi Zachodniopomorskiego Uniwersytet Technologicznego w Szczecinie, opisali zasady projektowania instalacji oświetleniowych w budynkach użyteczności publicznej (s. 50). Natomiast Mateusz Łukasiński oraz Michał Kaczmarek, pracownicy Politechniki Łódzkiej, przedstawili prototypowy system kontroli i sterowania układami zabezpieczeń i oszczędności energii w domu jednorodzinnym (s. 42).

Zbigniew Skibko, pracownik naukowy Politechniki Białostockiej, opisał rozdzielnice średniego napięcia stosowane w inteligentnych
sieciach smart grid (s. 53). Uzupełnieniem tego artykułu jest zestawienie rozdzielnic SN, przygotowane przez Karola Kuczyńskiego (s. 55), który dodatkowo opisał wykorzystanie mierników cęgowych do pomiaru prądów (s. 78). Merytoryczną część numeru zamyka artykuł Jarosława Wiatera, pracownika naukowego Politechniki Białostockiej, poświęcony zagrożeniu pożarowemu tworzonemu przez brak instalacji piorunochronnych w obiektach budowlanych (s. 71).

W imieniu zespołu redakcyjnego życzę Państwu miłego wypoczynku i zapraszam do lektury oraz odwiedzenia naszego stoiska targowego podczas XXX targów ENERGETAB 201 .

Miłej lektury!

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl