Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 6/2017
elektro.info 6/2017

Od redakcji

Drodzy Czytelnicy!

Witam Państwa w czerwcowym wydaniu naszego miesięcznika, które zbiega się z moimi 60. urodzinami. Jest to dla mnie też sygnał, że „elektro.info” za miesiąc skończy 16. rok funkcjonowania na rynku wydawniczym. Upływ czasu powoduje również starzenie się sieci elektroenergetycznych oraz przyłączonych do nich odbiorników energii elektrycznej, skutkując pogarszaniem się parametrów dostarczanej energii elektrycznej. Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z teorią niezawodności, za dobry poziom dostarczanej energii należy uznać stan, gdy jej parametry są zgodne z wartościami nominalnymi, natomiast gdy mieszczą się w granicach określonych przez normę PN-EN 50160:2010 Parametry napięcia zasilającego w publicznych sieciach elektroenergetycznych, jako dostateczny.

Dla bardzo wrażliwych odbiorników jakość energii na poziomie dostatecznym jest nie do zaakceptowania i pomimo rozwiniętej infrastruktury elektroenergetycznej zachodzi konieczność instalacji dodatkowych źródeł zasilania w celu zwiększenia pewności dostaw energii elektrycznej. Należy przy tym pamiętać, że każdy układ zasilania musi stanowić kompromis pomiędzy niezawodnością a nakładami finansowymi, jakie należy ponieść na jego budowę. Zagadnienia te w praktyce są często ignorowane, co w konsekwencji prowadzi do szeregu nieporozumień oraz nieuzasadnionego zwiększania kosztów inwestycji. Przykładem błędnego rozumowania teorii niezawodności może być przeciwpożarowy wyłącznik prądu, którego niezawodność próbuje się podnieść przez stosowanie zasilaczy UZS zwiększając jedynie koszt wykonania i eksploatacji (Czytelników zainteresowanych tą tematyką odsyłam do numerów 1–2/2017 oraz nr 3/2017 „elektro.info”).

Dlatego bieżący numer poświęciliśmy zasilaniu awaryjnemu i gwarantowanemu. Paweł Piotrowski, pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, prezentuje analizę układów zasilania obiektów użyteczności publicznej o różnym stopniu niezawodności (s. 20). W numerze publikujemy projekt zasilania terenu budowy obiektu liniowego, gdzie tymczasowa sieć zasilająca wraz ze źródłem podlega przemieszczaniu wraz z postępem prac budowlanych (s. 48).

Bardzo ciekawy artykuł poświęcony sterowaniu miejskich sieci elektroenergetycznych SN prezentują Sylwester Filipiak oraz Franciszek Strzelczyk, pracownicy naukowi Politechniki Świętokrzyskiej (s. 66). Natomiast Sławomir Bielecki, pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, prezentuje analizę wybranych parametrów energii elektrycznej w budynku biurowym (s. 76).

Jacek Świątek oraz Piotr Biczel, pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, opisali możliwości zastosowania baterii litowo-jonowych (s. 44). Merytoryczną część numeru zamyka artykuł Jarosława Wiatera, pracownika naukowego Politechniki Białostockiej, poświęcony zagrożeniu pożarowemu w strefach zagrożonych wybuchem tworzonemu przez urządzenia piorunochronne (s. 55).

W numerze tradycyjnie zamieściliśmy relacje z imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja, informacje o nowościach rynkowych oraz zmianach w normalizacji. Z uwagi na zbliżający się okres wakacyjny, życzę Państwu w imieniu zespołu redakcyjnego miłego wypoczynku oraz ciekawej lektury wakacyjnego numeru, który ukaże się w połowie lipca.

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Elektryczność dla dzieci

Tauron udostępnia edukacyjną platformę e-learningową skierowaną do uczniów i nauczycieli, w której znajdują się m.in. zasady bezpieczeństwa i wyjaśnienie zjawiska elektryczności, gry...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl