Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 5/2017
elektro.info 5/2017

Od redakcji

Drodzy Czytelnicy!

Witam Państwa w majowym numerze „elektro.info”, który tradycyjnie poświęciliśmy kablom i przewodom.

Przewody elektryczne stanowią wyposażenie każdej instalacji elektrycznej budynku, kable natomiast powszechnie wykorzystuje się do budowy elektroenergetycznych linii kablowych i sporadycznie układa w budynkach. Od poprawnego doboru kabli lub przewodów zależy jakość dostarczanej do odbiorników energii elektrycznej oraz bezpieczeństwo eksploatowanych odbiorników, a także bezpieczeństwo pożarowe większości obiektów budowlanych.

Jak wykazują statystyki, instalacje elektryczne stanowią około 21% wszystkich pożarów powstających w budynkach na terenie kraju w skali roku. Wymagania dotyczące doboru przewodów oraz kabli można znaleźć w normach przedmiotowych oraz szeregu różnych publikacjach dostępnych na rynku księgarskim. Szereg problemów powoduje dobór kabli i przewodów do zasilania urządzeń ppoż., które muszą funkcjonować w czasie pożaru. Pomocna w tym zakresie będzie norma N SEP-E005 Dobór przewodów elektrycznych do zasilania urządzeń przeciwpożarowych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru.

Natomiast od 1 lipca 2017 roku zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 305/2011, zwanego w skrócie CPR, zaczyna obowiązywać wymóg stosowania w budynkach kabli i przewodów o sklasyfikowanej reakcji na ogień, zdefiniowanej w normie PN-EN 13501-6. Wymagania w tym zakresie opisała dla nas Małgorzata Zygmunt-Kaczmarek (s. 23).

W praktyce inwestycyjnej często występuje dylemat polegający na wyborze linii napowietrznej lub linii kablowej. Ten problem wyjaśnia Aleksandra Rakowska, pracownik naukowy Politechniki Poznańskiej (s. 18). Bardzo ważny problem wpływu linii i stacji elektroenergetycznych na organizmy żywe i środowisko w zakresie oddziaływania pól elektromagnetycznych niskiej częstotliwości opisali Marek Jaworski oraz Marek Szuba, pracownicy naukowi Politechniki Wrocławskiej (s. 62).

Kwestie efektywności energetycznej na tle strat energii elektrycznej opisała Elżbieta Niewiedział, pracownik naukowo-dydaktyczny Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie (s. 47). Hanna Wojtuszek-Szewczyk opisała za wymagania i zadania współczesnych systemów informatycznych sterowania i wspomagania pracy jednostek wytwórczych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (s. 72).

Uzupełnieniem numeru jest uproszczony projekt przyłącza kablowego do elektroenergetycznej linii napowietrznej niskiego napięcia opracowany przeze mnie (s. 31) oraz zestawienie muf kablowych (s. 28) i transformatorów rozdzielczych (s. 54) przygotowane przez Karola Kuczyńskiego. Nie zabrakło również informacji o nowościach na rynku elektrotechnicznym, informacji o zmianach w normalizacji oraz relacji z imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja.

Miłej lektury.

... pokaż całość »

Spis treści

9/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
Essentra Components Essentra Components
Essentra plc jest spółką notowaną w indeksie FTSE 250 i wiodącym międzynarodowym dostawcą specjalistycznych produktów i rozwiązań ....
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl