Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 4/2017
elektro.info 4/2017

Od redakcji

Witam Państwa

w wiosennym numerze elektro.info. Mimo iż zima w tym roku była umiarkowanie mroźna, a ocieplenie wiosenne nadeszło dość niespodziewanie, nie możemy zapomnieć o nadchodzącym wraz z wiosną zagrożeniu piorunowym. Po zimie może okazać się, że niektóre instalacje piorunochronne wymagają naprawy w celu przywrócenia ich sprawności technicznej. Nie zapominajmy zatem o sprawdzeniu stanu technicznego eksploatowanych instalacji piorunochronnych.

Wyładowania atmosferyczne, jakie pojawiają się wraz nadejściem sezonu burzowego, stwarzają zagrożenia pożarowe oraz porażeniowe. W celu ochrony obiektów budowlanych oraz ludzi i zwierząt należy wykonywać instalacje piorunochronne oraz instalować ograniczniki przepięć. Przekazywany do Państwa dyspozycji numer kwietniowy poświeciliśmy w głównej mierze ochronnie odgromowej i przepięciowej.

W treści numeru znajdą Państwo, oprócz tematyki poświęconej ochronie odgromowej i przepięciowej, inne ciekawie artykuły, do lektury których serdecznie zapraszam.

W artykule napisanym przeze mnie, pt. „Zagrożenie pożarowe oraz porażeniowe pochodzące od ograniczników przepięć” przedstawiliśmy zasady doboru zabezpieczeń oraz doboru przewodów łączących ograniczniki przepięć z szyną wyrównania potencjałów. Tematyce ochrony odgromowej jest poświęcony kolejny artykuł mojego autorstwa dotyczący ochrony odgromowej oraz przepięciowej instalacji fotowoltaicznych.

W dziale „instalacje elektroenergetyczne” znajdą Państwo artykuł Waldemara Dołęgi, pracownika naukowego Politechniki Wrocławskiej, poświęcony wymaganiom dla instalacji elektroenergetycznych. Zapraszam również do lektury artykułu Pawła Piotrowskiego, pracownika naukowego Politechniki Warszawskiej, oraz Andrzeja Grzyba, poświęconego analizie układów zasilania obiektów użyteczności publicznej o różnym stopniu niezawodności.

O tym, w jaki sposób prowadzić kompensację mocy biernej w przypadku występowania przebiegów odkształconych, dowiedzą się Państwo z artykułu Zbigniewa Skibko oraz Grzegorza Hołdyńskiego, pracowników naukowych Politechniki Białostockiej. W zakres wymagań dotyczących oświetlenia awaryjnego wprowadzi Dariusz Kamiński, projektant oświetlenia elektrycznego. Tradycyjnie, w kwietniowym numerze prezentujemy statystki pożarów obiektów budowlanych spowodowane niesprawnością instalacji lub urządzeń elektrycznych.

Uzupełnieniem numeru jest projekt instalacji piorunochronnej obiektu przemysłowego, przygotowany przez mnie, oraz zestawienia ograniczników przepięć i wyłączników mocy, przygotowane przez Karola Kuczyńskiego.

Publikujemy również relacje z imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja. Nie zabrało też informacji o zmianach w normalizacji oraz nowościach na rynku.

Miłej lektury!


... pokaż całość »

Spis treści

9/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
Essentra Components Essentra Components
Essentra plc jest spółką notowaną w indeksie FTSE 250 i wiodącym międzynarodowym dostawcą specjalistycznych produktów i rozwiązań ....
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl