Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 6/2016
elektro.info 6/2016

Od redakcji

Czerwcowy numer „elektro.info” w dużej mierze poświęciliśmy tematyce zasilania awaryjnego.

Jak ważna jest niezawodność zasilania w energię elektryczną obiektów przetwarzania informacji, obiektów szpitalnych lub central telefonicznych, pisaliśmy na łamach „elektro.info” wielokrotnie. Uzyskanie wymaganego poziomu bezpieczeństwa zasilania przy zasilaniu z sieci elektroenergetycznej jest w wielu przypadkach niemożliwe. W przypadku żądania wysokiej niezawodności dostaw energii elektrycznej niejednokrotnie konieczna staje się budowa systemów zasilania awaryjnego i gwarantowanego.

W tej kwestii przepisy techniczno-prawne nie zawierają żadnych wytycznych. Jedynym dokumentem jest Rozporządzenie Ministra Łączności z 21 kwietnia 1995 roku w sprawie warunków technicznych zasilania energią elektryczną obiektów budowlanych łączności (DzU nr 50/1995, poz. 271). Wymagania zawarte w tym dokumencie mogą posłużyć jako wytyczne pomocne przy tworzeniu schematu układu zasilania zapewniającego wymagany poziom niezawodności projektowanego obiektu budowlanego.

Jakie wymagania musi spełnić pomieszczenie przeznaczone do instalacji zespołu prądotwórczego w układzie zasilania awaryjnego, dowiedzą się Państwo z artykułu Karola Kuczyńskiego (s. 18), którego doskonałym uzupełnieniem jest zestawienie zespołów prądotwórczych wybranych producentów (s. 22).

Jednym ze źródeł zasilania, które coraz powszechniej jest instalowane, stają się generatory fotowoltaiczne. Ich zastosowanie w autonomicznych systemach zasilania opisał Gustaw Mazurek (s. 45), pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej.

Natomiast Radosław Szczerbowski, pracownik naukowy Politechniki Poznańskiej, opisał problematykę generacji rozproszonej jako elementu zwiększającego niezawodność zasilania w budynkach użyteczności publicznej (s. 36).

Problemy bezpieczeństwa elektrycznego w kwestiach związanych z ustanowieniem służebności przesyłu, opisał Marek Szuba, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej (s. 64).

Czytelników zainteresowanych tworzeniem modeli niezawodnościowych izolowanych linii napowietrznych SN zachęcam do artykułu Andrzeja Chojnackiego, pracownika naukowego Politechniki Świętokrzyskiej (s. 69).

W dziale „prawo” tym razem Przemysław Gogojewicz przybliża zagadnienia związane z rozliczeniem produkcji energii elektrycznej przez źródła energii odnawialnej (s. 84).

Mateusz Łukasiński i Michał Kaczmarek opisali perspektywy rozwojowe systemów zabezpieczeń automatyki budynkowej (s. 80).

Michał Domin w swoim artykule opisuje systemy detekcji gazów w kontekście wymagań przepisów prawnych (s. 60). Natomiast Marek Kurkowski, pracownik naukowy Politechniki Częstochowskiej, opisał ledowe źródła oświetlenia w różnych konfiguracjach układów oświetleniowych w kontekście energooszczędności (s. 74).

Uzupełnieniem numeru jest zestawienie przewodów szynowych poprzedzone opisem możliwości ich wykorzystania w obiektach przemysłowych, przygotowane przez Karola Kuczyńskiego (s. 54).

W numerze zamieściliśmy także opracowany przeze mnie projekt elektroenergetycznej sieci kablowej zasilania zakładu przemysłowego w układzie zasilania awaryjnego (s. 86).

W numerze nie zabrakło relacji z imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja, informacji o nowościach oraz zmianach w normalizacji.

Ponieważ jest to nasze ostatnie spotkanie przed wakacjami, w imieniu całego zespołu redakcyjnego życzę wszystkim Czytelnikom miłego i pogodnego wypoczynku oraz zapraszam do lektury.

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl