Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 5/2016
elektro.info 5/2016

Od redakcji

Drodzy Czytelnicy,

witam Państwa w majowym numerze „elektro.info”, który tradycyjnie poświęciliśmy kablom i przewodom elektrycznym, które stanowią nieodzowny element wyposażenia każdego budynku. Od poprawnego ich doboru w dużej mierze zależy bezpieczeństwo pożarowe większości obiektów budowlanych. Poprawnie dobrane przewody i ich zabezpieczenia warunkują również bezpieczeństwo zasilanych urządzeń oraz ich obsługi.

Jak wykazują statystyki publikowane w kwietniowym numerze, błędnie wykonane lub niepoprawnie eksploatowane instalacje elektryczne stanowią ponad 21% wszystkich pożarów powstających w budynkach na terenie kraju w skali roku.

Wśród instalacji elektrycznych występuje grupa obwodów zasilających urządzenia elektryczne, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru. Wielkim sukcesem w tym zakresie jest przyjęcie przez CENELEC projektu normy międzynarodowej zgłoszonego przez polski oddział Europejskiego Instytutu Miedzi, opracowanej na podstawie normy N SEP-E005 Dobór przewodów elektrycznych do zasilania urządzeń przeciwpożarowych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru. Dokument ten po konsultacjach w środowiskach inżynierskich całego świata uzyskał pozytywną opinię i po przyjęciu jego ostatecznej wersji zacznie obowiązywać jako norma międzynarodowa.

W numerze prezentujemy szereg ciekawych artykułów poświęconych nie tylko kablom i przewodom elektrycznym. Andrzej Chojnacki, pracownik naukowy Politechniki Świętokrzyskiej, opisał problematykę modeli niezwodnościowych linii SN z przewodami gołymi (s. 20). Natomiast Józef Zawodniak, Łukasz Rogalski i Piotr Górny kontynuują opis sieci dystrybucyjnych energetyki zawodowej, bardzo pomocny w działaniach ratowniczych jednostek ochrony przeciwpożarowej (s. 28).

Anna Gawlak i Leszek Poniatowski z Politechniki Częstochowskiej opisali spadki napięć i straty mocy w linii SN z generacją rozproszoną (s. 25). Grzegorz Hołdyński i Zbigniew Skibko, pracownicy naukowi Politechniki Białostockiej, kontynuują opis wpływu spadków napięcia w liniach zasilających na pracę urządzeń (s. 70).

Aspekty ekonomiczne wytwarzania energii elektrycznej w instalacjach producenckich opisała Elżbieta Niewiedział, pracownik naukowo-dydaktyczny Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie (s. 56). Zmiany w prawie dotyczącym zakresu i formy projektu budowlanego opisał Przemysław Gogojewicz (s. 78).

W numerze znajdą Państwo również zestawienia wybranych urządzeń elektrycznych, tradycyjnie przygotowane przez Karola Kuczńskiego. Uzupełnieniem treści merytorycznych numeru jest uproszczony projekt kablowego zasilania słupowej stacji transformatorowej SN/nn, opracowany przeze mnie (s. 80).

Nie zabrakło także informacji o nowościach na rynku elektrotechnicznym, informacji o zmianach w normalizacji oraz relacji z imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja.

Miłej lektury.

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl