Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miesięcznik elektro.info

Archiwum:
elektro.info 4/2016
elektro.info 4/2016

Od redakcji

Witam Państwa w kwietniowym numerze „elektro.info”, który w dużej części poświęciliśmy ochronie odgromowej i przepięciowej. Głównym celem stosowania instalacji odgromowych jest ochrona budynków przed pożarem, jaki może powstać podczas trafienia pioruna w budynek. Natomiast ograniczniki przepięć służą do ochrony instalacji elektrycznej oraz przyłączonych do niej odbiorników. Pożary, jakie występują na terenie Polski, powodują szereg zniszczeń. Jak wykazują statystyki KG PSP, niepoprawnie wykonana lub niewłaściwie eksploatowana instalacja elektryczna lub piorunochronna stanowi ponad 20% wszystkich pożarów budynków występujących w kraju.

Informacje na temat statystyk dotyczących lat 2000–2015 znajdą Państwo w moim artykule (s. 74). Przedstawione w nim wskaźniki dają podstawę do niepokoju, dotyczy to również zdewastowanych czynnych urządzeń elektrycznych. Dowodem na to jest kolejny fotoreportaż z cyklu „elektryczne niechlujstwo”, w którym prezentujemy otaczające nas zagrożenia (s. 18).

W treści numeru publikujemy ciekawe artykuły o różnorodnej tematyce, do lektury których gorąco zachęcam.

Jarosław Wiater, pracownik naukowy Politechniki Białostockiej, zamieścił opis prawidłowego doboru i koordynacji ograniczników przepięć, które stanowią ważny element składowy instalacji elektrycznej (s. 22). Natomiast Tomasz Maksimowicz, również pracownik naukowy Politechniki Białostockiej, opisał zasadność przeprowadzania badań typu ograniczników przepięć do ochrony instalacji niskoprądowych (s. 40). Uzupełnieniem tej tematyki jest zestawienie ograniczników przepięć wybranych producentów, tradycyjnie przygotowane przez Karola Kuczyńskiego (s. 28).

W jaki sposób zapewnić selektywność działania zabezpieczeń w instalacji elektrycznej, wyjaśnia Antoni Klajn, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej (s. 52). Problemy prawne związane ze służebnością przesyłu energii elektrycznej opisał Przemysław Gogojewicz (s. 76).

Jaki wpływ mają spadki napięć w liniach zasilających na pracę urządzeń elektrycznych wyjaśniają Grzegorz Hołdyński oraz Zbigniew Skibko, pracownicy naukowi Politechniki Białostockiej (s. 82). Eugeniusz Sroczan, pracownik naukowy Politechniki Poznańskiej, opisał techniczne możliwości integracji informacji dla celów symulacji działania prosumentów w mikrosieci (s. 66).

Michał Świerżewski, wybitny specjalista z zakresu instalacji i urządzeń elektrycznych w wykonaniu przeciwwybuchowym, opisał wymagania nowej Dyrektywy ATEX, która zacznie obowiązywać już w kwietniu br. (s. 79). Uzupełnieniem numeru jest uproszczony projekt instalacji odgromowej budynku magazynu materiałów pędnych i smarów (s. 85).

W treści numeru tradycyjnie zamieściliśmy zestawienia wybranego sprzętu elektrycznego, informacje o nowościach i zmianach w normalizacji oraz relacje z imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja. Miłej lektury.

... pokaż całość »

Spis treści

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl