Blogi // Okiem reportera

 

Pełny numer elektro.info 9/2015 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ochrona przed porażeniem elektrycznym jest nieodłącznym elementem budowy urządzeń i instalacji elektroenergetycznych oraz zasad ich eksploatacji.
Instalacje wykonane przewodami wielożyłowymi na tynku są w zasadzie łatwe do wykonania oraz zapewniają możliwość dogodnej konserwacji i remontów. Wadą ich jest niezbyt estetyczny wygląd i dlatego są one stosowane głównie w przemyśle.
Instalacja elektryczna składa się z odpowiednio dobranych elementów elektrycznych, zapewniających dostawę energii elektrycznej do obiektów budowlanych, w sposób niezawodny i bezpieczny.
W instalacjach dachowych zalecane jest stosowanie kabla o podwyższonej odporności na promieniowanie UV. Kabel należy układać wzdłuż rynny w obu kierunkach, tak aby osiągnąć wymaganą moc cieplną. Rynny i rury spustowe mogą być ogrzewane przez instalację wspólną lub, w szczególnych przypadkach, przez dwie osobne instalacje.
Krata elektryczna
Okiem  Reportera  |  26.03.2017  |  1
Instalacja elektryczna prowadzona na zewnątrz budynku powinna zapewniać bezpieczeństwo jej użytkownikom i osobom postronnym, w szczególności pod względem ochrony przeciwporażeniowej.
Instalacja elektryczna składa się z odpowiednio dobranych elementów elektrycznych układu sieci, zapewniających dostawę energii elektrycznej do obiektów budowlanych, w sposób niezawodny i bezpieczny.
Urządzenia i instalacje elektryczne powinny zapewniać "bezpieczeństwo użytkowania", a przede wszystkim ochronę przed porażeniem elektrycznym...
Urządzenia zabezpieczające przewody i kable przed skutkami przeciążeń powinny być tak dobrane, aby w przypadku przepływu prądów o wartości większej od długotrwałej obciążalności prądowej przewodów, następowało ich zadziałanie zanim nastąpi nadmierny wzrost temperatury żył przewodów i zestyków w instalacji.
Zasilanie w warsztacie często wykonane jest bardzo szybko z racji konieczności dostosowania instalacji do dynamicznie zmieniających się potrzeb.
Podstawowym elementem układu sieci i zastosowanego środka ochrony przed porażeniem elektrycznym przy uszkodzeniu jest uziemiony przewód ochronny (PE lub PEN), do którego przyłącza się części przewodzące dostępne w celu objęcia ich ochroną przeciwporażeniową.
Tabliczka z PRL-u
Okiem  Reportera  |  22.02.2017  |  1
Tabliczki stanowiące instrukcje postępowania w PRL-u były codziennością. Czasem były obiektem uśmiechu, a czasem doprowadzały do wyłączenia zasilania w połowie dzielnicy...
Zabytkowy SZR
Okiem  Reportera  |  19.02.2017
Układy SZR mają za zadanie zwiększyć pewność zasilania w przypadku awarii jednej z linii zasilających lub jednego ze źródeł zasilania.
Według autora instrukcji "zabezpieczenie uziemienia chroni instalację przed skutkami wyładowań atmosferycznych, ograniczając tym samym ich działanie".
Błędna instrukcja cz.1
Okiem  Reportera  |  11.02.2017  |  6
Otrzymując instrukcję mamy przekonanie, że została ona wykonana z należytą starannością. Co jednak gdy tak nie jest?
Gazowe GPW
Okiem  Reportera  |  07.02.2017  |  2
Główne połączenia wyrównawcze wykonuje się dla całego budynku, jako galwaniczne połączenie wszelkich części przewodzących obcych ze sobą i z przewodem ochronnym (PE) instalacji elektrycznej.
Strona: 1 z 28
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
4/2017

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 4/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Zagrożenia pożarowe oraz porażeniowe pochodzące od ograniczników przepięć (SPD)
  • - Wymagania środowiskowe dla urządzeń i instalacji elektroenergetycznych
Zobacz szczegóły
Światło, które relaksuje – oświetlenie stref relaksu w hotelu

Światło, które relaksuje – oświetlenie stref relaksu w hotelu

Hotel to dla gości wzajemnie przenikające się różnorodne sfery: wypoczynku, pracy i relaksu. Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie w tych obszarach podkreśla ich...
JEAN MUELLER POLSKA Sp.z o.o. JEAN MUELLER POLSKA Sp.z o.o.
Firma JEAN MÜELLER GmbH ,  została założona w Eltville nad Renem w 1897 roku przez Jeana Müllera. Ten przedsiębiorczy człowiek w 1895...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl