elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

„Projekt budowlany” formalizmem czy projektem?

„Projekt budowlany” formalizmem czy projektem?, fot. pixabay.com

„Projekt budowlany” formalizmem czy projektem?, fot. pixabay.com

Dla obiektów niekubaturowych ostatnie zmiany przepisów określających zakres i treść projektu budowlanego nie poszły w dobrym kierunku. W przypadku obiektów liniowych można odnieść wrażenie, że realizowanie projektu budowlanego według obecnych zasad zaczyna przypominać wypełnianie formularza urzędowego. Z punktu widzenia inwestora projekt budowlany traci wartości użytkowe tak dalece, że utrwala się jednoczesne zamawianie równoległego projektu odpowiadającego faktycznym potrzebom budowania i eksploatacji.

Zobacz także

Redakcja news Projekt o rekompensatach dla systemów energochłonnych

Projekt o rekompensatach dla systemów energochłonnych Projekt o rekompensatach dla systemów energochłonnych

Projekt nowelizacji systemu rekompensat dla sektorów energochłonnych został przyjęty przez rząd. Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii głównym jej zadaniem jest poprawa konkurencyjności krajowego...

Projekt nowelizacji systemu rekompensat dla sektorów energochłonnych został przyjęty przez rząd. Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii głównym jej zadaniem jest poprawa konkurencyjności krajowego przemysłu energochłonnego.

Redakcja news Sąd unieważnił podwyżkę ceny energii

Sąd unieważnił podwyżkę ceny energii Sąd unieważnił podwyżkę ceny energii

Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał wyrok w sprawie sporu związanego z podwyżką cen energii elektrycznej, która została wprowadzona jednostronną decyzją sprzedawcy. Sąd uznał, że uzasadnienie podwyżki bliżej...

Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał wyrok w sprawie sporu związanego z podwyżką cen energii elektrycznej, która została wprowadzona jednostronną decyzją sprzedawcy. Sąd uznał, że uzasadnienie podwyżki bliżej niesprecyzowanymi zmianami rynkowymi jest niewystarczające i wydał wyrok korzystny dla odbiorcy.

mgr Przemysław Gogojewicz System robót budowlanych a kierownik budowy

System robót budowlanych a kierownik budowy System robót budowlanych a kierownik budowy

Zgodnie z przepisami kierownik budowy czy kierownik robót są osobami pełniącymi samodzielne funkcje w budownictwie, legitymują się określonymi uprawieniami, a wykonywane przez nich funkcje są określone...

Zgodnie z przepisami kierownik budowy czy kierownik robót są osobami pełniącymi samodzielne funkcje w budownictwie, legitymują się określonymi uprawieniami, a wykonywane przez nich funkcje są określone przepisami prawa. Podstawowe obowiązki i prawa kierownika budowy określone w art. 22 i 23 ustawy – Prawo budowlane nie sprowadzają się jedynie do czynności o charakterze administracyjnym.

Na wstępie wyjaśnię charakter niniejszego artykułu. Założony temat można omawiać szczegółowo, ale wyjdzie z tego tekst bardzo obszerny i trudny w odbiorze. Można też wskazać charakterystyczne przykłady i wątpliwości, a następnie wyprowadzić z nich wnioski. Wybrałem ten drugi sposób.

Ponieważ zawodowo zajmowałem się liniami wysokiego napięcia, to za przykład do rozważań przyjąłem projekt takiego obiektu. W zasadzie urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne występują powszechnie jako instalacyjne elementy obiektów budowlanych, samodzielnie nie wymagając pozwolenia na budowę. Lecz gdy nieodłączną ich częścią zaczynają być fundamenty i konstrukcje, urządzenia te stają się elementem projektu budowanego. Natomiast napowietrzna linia elektroenergetyczna wysokiego napięcia najczęściej jest wyodrębnioną budowlą, obiektem budowlanym wymagającym samodzielnego pozwolenia na budowę, a zatem również własnego projektu budowlanego.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego ulegało zmianom, lecz nie miały one wpływu na kształt projektu budowlanego linii aż do chwili, gdy w 2020 r. znowelizowano ustawę z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (dalej Ustawa), m.in. odnośnie zakresu i treści projektu budowlanego, co dokładniej przedstawiono w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (dalej Rozporządzenie).

Do momentu ostatniej zmiany wszystkie elementy projektu linii musiały być zawarte w projekcie budowlanym, co obszernie opisałem w 2012 r. . Tymi elementami są: fundamenty konstrukcji wsporczych, same konstrukcje, izolacja z osprzętem, przewody fazowe i odgromowe oraz uziemienia.

Obecnie załącznikiem do wniosku o pozwolenie na budowę linii jest projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany (art. 33 ust. 2 pkt 1 Ustawy). Trzecia część projektu budowlanego – projekt techniczny – nie jest zatwierdzana przez organ wydający pozwolenie na budowę. Natomiast tylko ta część trafia do organu z zawiadomieniem o zakończeniu budowy, wraz z oświadczeniem kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym (art. 57 ust. 1 Ustawy). Do konsekwencji formalnego podziału projektu budowlanego na ww. części będę nawiązywał, bo to bardzo znacząca zmiana. Tutaj dla porównania przypomnę, że dotychczas projekt budowlany w całości podlegał zatwierdzeniu przez organ, opieczętowanie czyniło go kluczowym dokumentem budowy, a na końcu podpis kierownika budowy przeobrażał całość projektu budowlanego w projekt powykonawczy. Sądzę, że podstaw tej zmiany trzeba szukać w dążeniu do uporządkowania odwiecznego dzielenia wszystkich projektów na budowlane i wykonawcze, podziału funkcjonującego w praktyce choć nieusankcjonowanego zapisami Ustawy. Do tej kwestii też powrócę.

Zatrzymam się chwilę na problemie nieistotnych odstępstw od projektu budowlanego, bo w trakcie budowy mamy z nimi do czynienia najczęściej. Z art. 36a ust. 6 Ustawy wynika, że odpowiednie informacje i rysunki dotyczące odstąpienia od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu bądź projektu architektoniczno-budowlanego projektant ma obowiązek umieścić w projekcie zagospodarowania działki lub terenu albo w projekcie architektoniczno-budowlanym. Art. 57 ust. 1 pkt 1a) Ustawy stanowi, że załącznikiem do zawiadomienia o zakończeniu budowy jest wyłącznie projekt techniczny. Powinien on uwzględniać zmiany spowodowane odstępstwami nieistotnymi, o których mowa w art. 36b ust. 2 Ustawy, a ten potwierdza, że mowa tu tylko o zmianach w projekcie technicznym. Z zestawienia przedstawionych postanowień widać, że do organu nie trafią informacje o zaistniałych w trakcie budowy zmianach nieistotnych, jeśli te dotyczyły projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego. Trudno się doszukać przyczyny i celu tej zmiany.

Ustawa stanowi, że zakres i treść projektu budowlanego powinny być dostosowane do specyfiki i charakteru obiektu, stopnia skomplikowania robót budowlanych. Temu przyklaśnie każdy inżynier budownictwa. Ale już pierwsza próba wyszukania korelacji elementów projektu obiektu liniowego (wspomnianej linii napowietrznej wysokiego napięcia) z treścią Rozporządzenia kończy się pytaniem, jak te elementy wpasować do poszczególnych części projektu budowlanego. Dzieje się tak dlatego, bo obowiązujące rozporządzenie sprawia wrażenie napisanego wyłącznie dla obiektów kubaturowych, ze szczególnymi rozszerzeniami dotyczącymi budynków, w tym mieszkalnych. Są co prawda odnośniki dla obiektów liniowych, w sumie aż trzy, lecz sformułowane tak, że już same w sobie generują kłopoty interpretacyjne. Stąd i z wielu innych spostrzeżeń biorą się wątpliwości. Czy pozostała część Rozporządzenia obiektów liniowych nie dotyczy? A jeśli dotyczy, to w jakim zakresie i w której części? Czy projektant samodzielnie może ograniczyć zakres projektu budowlanego tylko do wybranych przez siebie wymogów Rozporządzenia, tych de facto dotyczących linii? Czy interpretacja organu będzie zbieżna z interpretacją tych zapisów przez projektanta? I najważniejsze: czy projekt linii wykonany wg aktualnych wymogów zadowoli inwestora i wykonawcę? Spróbujmy zatem kolejno poszukać odpowiedzi.

Sygnalizowane niejasności interpretacyjne odnośników dotyczących obiektów liniowych ilustruje zestawienie § 15 ust. 2 i § 24 ust. 1 Rozporządzenia oraz fakt, że rozdział 3 „Projekt architektoniczno-budowlany” de facto nie zawiera odniesień do obiektów liniowych, w odróżnieniu od pozostałych części projektu budowlanego. Literalnie co prawda odnosi się do obiektów budowlanych innych niż budynki w § 21 pkt 2, lecz mowa tam o: a) rzutach wszystkich charakterystycznych poziomów, b) charakterystycznych przekrojach, c) widokach, z których tylko litera b) to pojęcie potencjalnie wiążące się z liniami. Ponieważ wymienione zapisy Rozporządzenia uszczegóławia oczekiwanie, że te elementy mają zawierać określenie graficzne lub opisowe wyrobów wykończeniowych i kolorystyki, więc wymogi tak doprecyzowane nie pasują do projektu linii.

Fundamentalną częścią projektu są rysunki profili podłużnych całej długości linii oraz rysunki profili poprzecznych. Te ostatnie dotyczą miejsc krzyżowań dróg, torów kolejowych itp. Poprzednio wszystkie profile jednoznacznie były integralną częścią projektu budowlanego. Aktualnie wspomniany § 15 ust. 2 w czternastu punktach informuje, co ma określać część rysunkowa projektu zagospodarowania terenu (linia przebiega przez wiele działek, stąd w nazwie tej części projektu budowlanego pomijam wyraz „działki” zarówno tutaj i w dalszej części artykułu), a tylko jeden, 14, literalnie dotyczy linii. Według punktu nr 14 właśnie w tej części projektu budowlanego należy określić położenie sytuacyjno-wysokościowe w przypadku obiektów liniowych. Wydawać by się mogło, że chodzi właśnie o profile podłużne, one bowiem przedstawiają usytuowanie w terenie i wysokość zawieszenia przewodów fazowych. Ale § 24 ust. 1 rozszerza zakres informacji oczekiwanych na profilach, z czego wynika, że profile podłużne powinny się znaleźć w części rysunkowej projektu technicznego. Ich obecność w projekcie technicznym potwierdzają podpunkty a) oraz b) i końcowa treść tego ustępu. Więc może i tu i tu jest miejsce umieszczenia profili? To problem również objętościowy: 50 km linii to 50 m długości wydruku profilu podłużnego w skali 1:1000. Było by dwa razy mniej, bo wieloletnia praktyka biur projektowych wykazała, że dla profili podłużnych linii najwłaściwszą skalą jest 1:200/2000, ale § 9 ust. 5 Rozporządzenia w projekcie zagospodarowania działki lub terenu na to nie pozwala. To był tylko jeden ze szczegółowych przykładów niejasności, jak wpasować elementy linii do poszczególnych części projektu budowlanego. Odnośnie pozostałych szczegółowych dylematów, szczególnie dotyczących ochrony środowiska, dla przejrzystości artykułu tylko sygnalizuję, że występują i są poważne.

Niejasnościami dotyczącymi całego Rozporządzenia są wymienione już wątpliwości, które z wymagań pozostają właściwe dla linii, jeśli nie jest to literalnie wskazane. Pamiętajmy przy tym, że pominięcie któregoś punktu może być uznane przez organ za brak wymagający uzupełnienia, co oddali rozpatrzenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Może jakimś sposobem będzie przepisanie całej treści Rozporządzenia z adnotacjami, że poszczególne fragmenty nie dotyczą linii? Takie rozwiązanie można np. zastosować dla § 14 pkt 6 Rozporządzenia, wprowadzając zapis, że linia nie wymaga określenia warunków ochrony przeciwpożarowej, w szczególności dróg pożarowych oraz przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę. Ale już podobne wybrnięcie np. z wymogu § 15 ust. 2 pkt 2 i 3 Rozporządzenia może być w przypadku linii niemożliwe albo bardzo poważnie utrudnione. Punkty 2 i 3 stanowią bowiem, że: część rysunkowa projektu zagospodarowania terenu ma określić granice terenu objętego projektem, a na tym terenie ma określić usytuowanie i obrys istniejących (…) obiektów budowlanych wraz z określeniem sposobu ich użytkowania, w tym urządzeń budowlanych z nimi związanych, z oznaczeniem wejść i wjazdów, liczbę kondygnacji, (…), wymiary oraz odległości od granicy terenu, wzajemne odległości obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych w zakresie niezbędnym do sprawdzenia zgodności wymiarów i odległości z przepisami. Przedstawione oczekiwanie może być co najmniej trudne do zrealizowania mając na uwadze, że linia 110 kV o długości 50 km to teren 100 ha lub większy. Ponieważ inwestor linii nie jest właścicielem terenu i znajdujących się na nim obiektów, a jedynie nabywa prawo do przeprowadzenia tamtędy linii, więc pełne zrealizowanie tego wymogu może być niemożliwe. Zatem w przypadku linii pomysł z przepisaniem do projektu całej treści Rozporządzenia jest nietrafiony, bo zamieszczanie większości tych i innych wymaganych informacji może być niewykonalne albo jest w dużej mierze niepotrzebne, wręcz zbędne.

Z punktu widzenia projektu linii jest to problem kluczowy dlatego, że Rozporządzenie tak sformułowano, iż wprowadzając w wielu miejscach dodatkowe wymagania do spełnienia w przypadku np. budynku, jednocześnie nigdzie nie postanowiono, że od którychkolwiek postanowień można odstąpić w przypadku jeśli ich tematyka w przedmiotowym projekcie nie występuje. Ustawa dopuszcza odstąpienia, lecz wyłącznie opisane w art. 34 ust. 3a oraz 3b, potwierdzając w ten sposób, że od pozostałych postanowień, również zawartych w Rozporządzeniu, odstępstw nie ma. Musimy tutaj pamiętać, że organ pozostaje literalnie zobligowany treścią art. 35 ust. 1 pkt 3 Ustawy, by zweryfikować kompletność projektu zagospodarowania terenu i projektu architektoniczno-budowlanego. Organ musi zatem wymagać całości informacji opisanych w § 15 ust. 2 pkt 2 i 3 oraz wszelkich innych wymienionych w Rozporządzeniu. Musi również dlatego, że nie może wykluczyć ewentualnej kontroli zarządczej bądź potencjalnego zarzutu wniesionego przez niechętnego inwestycji właściciela gruntu objętego terenem projektu. Z powyższego wynika, że Ustawa i Rozporządzenie dopuszczają, by zakres projektu budowlanego uwzględnił specyfikę i charakter obiektu oraz stopień skomplikowania robót budowlanych, lecz nie poprzez pominięcie któregokolwiek punktu.

Jak jesteśmy przy pominięciach, to należy zauważyć brak ustawowego wymogu sprawdzania przez organ kompletności projektu technicznego, trzeciej części projektu budowlanego, tak szczegółowo opisanej w Rozporządzeniu. Trafia ona do organu dopiero po wybudowaniu obiektu, zatem ta część projektu budowlanego de facto nie podlega obowiązkowej weryfikacji kompletności. Zauważmy przy tym, że zgodnie z obecnym podziałem projektu budowlanego opisane powyżej problemy z umiejscowieniem profili podłużnych linii nie będą znane organowi do chwili zakończenia budowy. Można sobie co prawda wyobrazić, że organ przed przyjęciem zawiadomienia o zakończeniu budowy sprawdzi kompletność projektu technicznego w zakresie jego zgodności z wymogami Rozporządzenia. Zastanawia, co może nastąpić po stwierdzeniu tam braków, bo przytaczane przepisy nic o tym nie mówią.

Poważną przeszkodą formalną dla linii mogą się również stać zapisy § 14 pkt 2 Rozporządzenia czytane razem z art. 35 ust. 5 pkt 3 Ustawy. We wspomnianym miejscu Rozporządzenie wymaga zamieszczenia w części opisowej projektu zagospodarowania terenu informacji o znajdujących się na nim obiektach budowlanych przeznaczonych do rozbiórki, natomiast art. 35 ust. 5 pkt 3 Ustawy informuje, że organ odmawia wydania pozwolenia na budowę, jeżeli na terenie, którego dotyczy projekt zagospodarowania terenu, znajduje się obiekt budowlany, w stosunku do którego wydano ostateczną decyzję o nakazie rozbiórki. Pamiętajmy przy tym, że inwestor linii nie jest właścicielem terenu i wszystkich znajdujących się na nim obiektów. Rozwiązaniem dla przeszkody „rozbiórkowej” zapewne będzie zmiana trasy projektowanej linii, by problem ominąć, ale chyba nie o to chodziło autorom nowelizacji.

Na potrzeby tego artykułu załóżmy, że udało się projektantowi linii objąć projektem budowlanym co najmniej wymienione w przepisach wymagania, uzyskując pozwolenie na budowę. Teraz zobaczmy, czy nowa forma projektu budowlanego linii zadowala inwestorów wcześniej oczekujących jednocześnie osobnego projektu wykonawczego.

Podział projektu linii na budowlany i wykonawczy pozostawał niedoprecyzowany przez lata. Ponadto niezrozumiałe wydawało się dotychczasowe stanowisko inwestorów polegające na oczekiwaniu od projektantów, by dzielić dokumentację projektową linii na część budowlaną i wykonawczą, gdy obiekt był zamawiany pod klucz, tj. w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. W tym trybie inwestorowi nie był potrzebny projekt wykonawczy linii, bo wybudowanie zamawiał w pakiecie z zaprojektowaniem.

Omawiane tutaj zmiany w Ustawie, a następnie w Rozporządzeniu, poszły zapewne w kierunku, by ostatecznie uporządkować dzielenie projektu budowlanego na części, słusznie nie wprowadzając do swoich postanowień pojęcia „projekt wykonawczy”, bo ono nadal pozostaje definiowane ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych i wydanym na jej podstawie rozporządzeniem z dnia 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego. Tam projekt wykonawczy pozostaje dokumentem wymaganym w przetargu na wybudowanie przedsięwzięcia.

Tym bardziej zaskakujące było spostrzeżenie w bieżących zamówieniach publicznych , wszczętych w rok od opublikowania omawianych zmian, że inwestorzy w postępowaniach „zaprojektuj i wybuduj linię” nadal oczekują od oferentów, by dokumentacja projektowa oprócz projektu budowlanego obejmowała szczegółowo specyfikowany projekt wykonawczy obejmujący wszystkie elementy linii. Właśnie ta sytuacja skłoniła mnie do przyjrzenia się obecnym zapisom Ustawy i Rozporządzenia pod kątem zakresu projektu budowlanego, tutaj linii wysokiego napięcia. Dokładniej, chodziło o sprawdzenie, czy wymagania obecnych przepisów obejmują projektem budowlanym wszystkie elementy projektu linii w sposób zadowalający inwestora, czy też „pozostaje coś” dla tzw. projektu wykonawczego. Chodziło również o przegląd, jak nowelizacja funkcjonuje w przypadku, gdy Ustawa dla wydania pozwolenia na budowę wymaga od inwestora dostarczenia tylko części projektu budowlanego, lecz opracowanej dokładnie wg postanowień Rozporządzenia, nie inaczej, pod rygorem odmowy, no i co z pozostałą częścią – projektem technicznym.

Z aktualnych zapytań ofertowych na projekt i wykonanie linii wynika, że do poprawnego wybudowania, a następnie eksploatacji obiektu, inwestorom potrzebne jest indywidualne, jednolite i spójne opracowanie projektowe uporządkowane tak, by obejmowało tylko te elementy których potrzeba opisania w projekcie wynika ze specyfiki linii. Jedynym kłopotem pozostaje dwuznaczność pojęciowa nazwy, tj. że takie opracowanie zwyczajowo jest nazywane projektem wykonawczym. Być może nazwa bierze się stąd, że właśnie tak wykonany, inżynierski dokument, podpisany przez kierownika budowy, w pełni i zgodnie z potrzebami inwestora opisuje wybudowaną linię. Sądzę, że takim opracowaniem nadal nie jest projekt budowlany w kształcie opisanym Ustawą i Rozporządzeniem, skoro inwestorzy ponadto zamawiają „lepszy” projekt.

Przepisy prawa budowlanego powinny być jasne i czytelne dla uprawnionego inżyniera budownictwa konkretnej branży. Wszak już każdy majsterkowicz wie, że narzędzie do wszystkiego jest w zasadzie do niczego. Pamiętajmy jednak, że Prawo budowlane jest fragmentem całości przepisów, więc z konieczności odzwierciedla ogólny stan prawa okołobudowlanego.

W artykule spróbowałem ukazać, jak kłopotliwe staje się ujednolicanie projektów wszelkich branż budownictwa i kodyfikowanie tego scalania w jednoczęściowej ustawie. Rozwijanie postanowień Ustawy w podobnie uogólnionym Rozporządzeniu to nadal ślepa uliczka. Wobec różnorodności projektów redagowanie zapisów w sposób realizowany przez prawników to tutaj grzech pierworodny. Moim zdaniem prawnicy powinni wyłącznie wspierać inżynierów w wyrażeniu zasad wypracowanych w praktyce poszczególnych branż budownictwa.

Jak jest – widzimy.

Od redakcji: Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 20 grudnia 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (Dz.U.2021,poz.2454, w którym posłużono się terminem „projekt wykonawczy”.

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Julian Wiatr, mgr inż. Marcin Orzechowski Uproszczony projekt zasilania hali produkcyjnej z przeciwpożarowym wyłącznikiem prądu wyposażonym w sygnalizację ciągłości obwodu sterowania oraz stanu położenia styków aparatu wykonawczego

Uproszczony projekt zasilania hali produkcyjnej z przeciwpożarowym wyłącznikiem prądu wyposażonym w sygnalizację ciągłości obwodu sterowania oraz stanu położenia styków aparatu wykonawczego Uproszczony projekt zasilania hali produkcyjnej z przeciwpożarowym wyłącznikiem prądu wyposażonym w sygnalizację ciągłości obwodu sterowania oraz stanu położenia styków aparatu wykonawczego

Autorzy pokazują modelowe rozwiązanie układu przeciwpożarowego wyłącznika prądu (PWP) w rzeczywistym układzie zasilania hali produkcyjnej. Podają podstawy opracowania, wyciąg z warunków technicznych, opis...

Autorzy pokazują modelowe rozwiązanie układu przeciwpożarowego wyłącznika prądu (PWP) w rzeczywistym układzie zasilania hali produkcyjnej. Podają podstawy opracowania, wyciąg z warunków technicznych, opis stanu istniejącego i projektowanego, metodykę obliczeniową w oparciu o wzory matematyczne, schematy. Formułują tez uwagi końcowe.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt tymczasowego zasilania osiedla mieszkaniowego z wykorzystaniem mobilnego zespołu prądotwórczego

Uproszczony projekt tymczasowego zasilania osiedla mieszkaniowego z wykorzystaniem mobilnego zespołu prądotwórczego Uproszczony projekt tymczasowego zasilania osiedla mieszkaniowego z wykorzystaniem mobilnego zespołu prądotwórczego

Artykuł stanowi praktyczne zastosowanie teorii zaprezentowanej w serii artykułów opublikowanych w miesięczniku Elektro.Info pt. „Zastosowanie zespołów prądotwórczych do awaryjnego zasilania sieci elektroenergetycznych...

Artykuł stanowi praktyczne zastosowanie teorii zaprezentowanej w serii artykułów opublikowanych w miesięczniku Elektro.Info pt. „Zastosowanie zespołów prądotwórczych do awaryjnego zasilania sieci elektroenergetycznych nn”.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt przydomowej instalacji fotowoltaicznej z układem przeciwpożarowego wyłącznika prądu

Uproszczony projekt przydomowej instalacji fotowoltaicznej z układem przeciwpożarowego wyłącznika prądu Uproszczony projekt przydomowej instalacji fotowoltaicznej z układem przeciwpożarowego wyłącznika prądu

W artykule prezentujemy przykładowy projekt przydomowej mikroinstalacji PV wraz z układem automatyki przeciwpożarowego wyłącznika prądu (PWP).

W artykule prezentujemy przykładowy projekt przydomowej mikroinstalacji PV wraz z układem automatyki przeciwpożarowego wyłącznika prądu (PWP).

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt zasilania i sterowania nagrzewnicą kanałową

Uproszczony projekt zasilania i sterowania nagrzewnicą kanałową Uproszczony projekt zasilania i sterowania nagrzewnicą kanałową

W tym numerze prezentujemy projekt automatyki i zasilania nagrzewnicy stanowiącej element systemu wentylacji hali produkcyjnej.

W tym numerze prezentujemy projekt automatyki i zasilania nagrzewnicy stanowiącej element systemu wentylacji hali produkcyjnej.

mgr Przemysław Gogojewicz Maksymalne ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, które mogą być sprzedane w drodze aukcji

Maksymalne ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, które mogą być sprzedane w drodze aukcji Maksymalne ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, które mogą być sprzedane w drodze aukcji

Autor odwołuje do przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 2015 r. w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, która może być sprzedana...

Autor odwołuje do przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 2015 r. w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, która może być sprzedana w drodze aukcji w 2016 r. oraz Ustawy Prawo Zamówień Publicznych regulujących zasady sprzedaży energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt kablowej sieci elektroenergetycznej nn zakładu produkcyjnego z układem zasilania awaryjnego

Uproszczony projekt kablowej sieci elektroenergetycznej nn zakładu produkcyjnego z układem zasilania awaryjnego Uproszczony projekt kablowej sieci elektroenergetycznej nn zakładu produkcyjnego z układem zasilania awaryjnego

W ramach uproszczonego projektu kablowej sieci elektroenergetycznej nn zakładu produkcyjnego z układem zasilania awaryjnego zostały przedstawione: podstawa opracowania, opis stanu istniejącego i projektowanego,...

W ramach uproszczonego projektu kablowej sieci elektroenergetycznej nn zakładu produkcyjnego z układem zasilania awaryjnego zostały przedstawione: podstawa opracowania, opis stanu istniejącego i projektowanego, obliczenia, a całość uzupełniają uwagi końcowe.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt przyłącza kablowego SN do elektroenergetycznej linii napowietrznej SN zasilającego słupową stację transformatorową SN/nn

Uproszczony projekt przyłącza kablowego SN do elektroenergetycznej linii napowietrznej SN zasilającego słupową stację transformatorową SN/nn Uproszczony projekt przyłącza kablowego SN do elektroenergetycznej linii napowietrznej SN zasilającego słupową stację transformatorową SN/nn

Podstawą artykułu jest rozwiązanie zaczerpnięte z katalogu firmy STRUNOBET MIGACZ Sp. z o.o. z jednoczesnym wskazaniem sposobu postępowania projektanta korzystającego z „gotowych rozwiązań”. Zgodnie z...

Podstawą artykułu jest rozwiązanie zaczerpnięte z katalogu firmy STRUNOBET MIGACZ Sp. z o.o. z jednoczesnym wskazaniem sposobu postępowania projektanta korzystającego z „gotowych rozwiązań”. Zgodnie z katalogiem stacja taka może być wyposażona w transformator o mocy do 630 kVA. W artykule zaprezentowano stację o mocy 250 kVA, zasilaną kablem SN układanym w ziemi, przyłączonym do pobliskiej elektroenergetycznej linii napowietrznej SN.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt zasilania oświetlenia terenu kompleksu magazynowego

Uproszczony projekt zasilania oświetlenia terenu kompleksu magazynowego Uproszczony projekt zasilania oświetlenia terenu kompleksu magazynowego

Publikacja zawiera najbardziej istotne wskazówki pomocne do poprawnego sporządzenia projektu zasilania oświetlenia terenu kompleksu magazynowego: podstawa opracowania, stan istniejący i techniczny oraz...

Publikacja zawiera najbardziej istotne wskazówki pomocne do poprawnego sporządzenia projektu zasilania oświetlenia terenu kompleksu magazynowego: podstawa opracowania, stan istniejący i techniczny oraz obliczenia.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt instalacji przeciwzalewowej w mieszkaniu budynku wielorodzinnego

Uproszczony projekt instalacji przeciwzalewowej w mieszkaniu budynku wielorodzinnego Uproszczony projekt instalacji przeciwzalewowej w mieszkaniu budynku wielorodzinnego

Autor publikacji na konkretnym przykładzie podpowiada jak poprawnie należałoby zaprojektować poprowadzenie instalacji przeciwzalewowej w mieszkaniu budynku wielorodzinnym, m.in. podaje jakie przepisy prawne...

Autor publikacji na konkretnym przykładzie podpowiada jak poprawnie należałoby zaprojektować poprowadzenie instalacji przeciwzalewowej w mieszkaniu budynku wielorodzinnym, m.in. podaje jakie przepisy prawne i techniczne stanowią podstawę projektu, przytacza opis stanu projektowanego, podaje obliczenia i zestawienie podstawowych materiałów.

mgr inż. Julian Wiatr, mgr inż. Marcin Orzechowski, inż. Kamil Romaniuk Uproszczony projekt instalacji elektrycznych hali produkcyjnej

Uproszczony projekt instalacji elektrycznych hali produkcyjnej Uproszczony projekt instalacji elektrycznych hali produkcyjnej

Uproszczony projekt instalacji elektrycznych hali produkcyjnej - materiały dodatkowe

Uproszczony projekt instalacji elektrycznych hali produkcyjnej - materiały dodatkowe

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt układu automatyki SZR z funkcją wyłącznika ppoż.

Uproszczony projekt układu automatyki SZR z funkcją wyłącznika ppoż. Uproszczony projekt układu automatyki SZR z funkcją wyłącznika ppoż.

Opracowanie 1. Zlecenie inwestora. 2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002,...

Opracowanie 1. Zlecenie inwestora. 2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późniejszymi zmianami). 3. Norma N SEP-E-004 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa. 4. Norma N SEP-E-001 Sieci elektroenergetyczne niskiego napięcia. Ochrona przeciwporażeniowa. 5. Norma IEC 60287-3-1/A1:1999 Electric cables. Calculation of...

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt sterowania wentylacją w pomieszczeniu małej siłowni sportowej

Uproszczony projekt sterowania wentylacją w pomieszczeniu małej siłowni sportowej Uproszczony projekt sterowania wentylacją w pomieszczeniu małej siłowni sportowej

Siłownia stanowi wydzieloną część budynku administracyjno-socjalnego bazy transportowej, w którym znajduje się Rozdzielnica Główna Budynku. Zmierzona miernikiem obwodu zwarciowego impedancja obwodu zwarciowego...

Siłownia stanowi wydzieloną część budynku administracyjno-socjalnego bazy transportowej, w którym znajduje się Rozdzielnica Główna Budynku. Zmierzona miernikiem obwodu zwarciowego impedancja obwodu zwarciowego w RGB dla zwarć jednofazowych wynosi Zk1=0,45. Inwestor zdecydował, aby jedno z pomieszczeń budynku wydzielić i wykonać w nim siłownię sportową dla pracowników.

mgr inż. Julian Wiatr, inż. Piotr Komór Uproszczony projekt instalacji piorunochronnej wolno stojącego wielorodzinnego budynku mieszkalnego

Uproszczony projekt instalacji piorunochronnej wolno stojącego wielorodzinnego budynku mieszkalnego Uproszczony projekt instalacji piorunochronnej wolno stojącego wielorodzinnego budynku mieszkalnego

Projektowany budynek jest odosobnionym budynkiem mieszkalnym, który należy zaliczyć do obiektów zwykłych. Obiekty tego typu zgodnie z zaleceniami Polskiego Komitetu Ochrony Odgromowej wymagają III/IV poziomu...

Projektowany budynek jest odosobnionym budynkiem mieszkalnym, który należy zaliczyć do obiektów zwykłych. Obiekty tego typu zgodnie z zaleceniami Polskiego Komitetu Ochrony Odgromowej wymagają III/IV poziomu ochrony odgromowej. Uderzenie pioruna w budynek może spowodować pożar, zagrożenie życia ludzkiego lub przebicie instalacji elektrycznej. Projektowany budynek nie jest budynkiem zabytkowym, dlatego nie występuje ryzyko utraty dziedzictwa kulturowego. Nie jest on również obiektem usługowym. Uderzenie...

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt zasilania i sterowania napędem bramy wjazdowej

Uproszczony projekt zasilania i sterowania napędem bramy wjazdowej Uproszczony projekt zasilania i sterowania napędem bramy wjazdowej

Wyposażenie posesji w automatycznie otwieraną i zamykaną bramę wjazdową jest bardzo wygodne dla właściciela. Umożliwia to otwieranie i zamykanie wjazdu bez potrzeby wysiadania z samochodu, co jest szczególnie...

Wyposażenie posesji w automatycznie otwieraną i zamykaną bramę wjazdową jest bardzo wygodne dla właściciela. Umożliwia to otwieranie i zamykanie wjazdu bez potrzeby wysiadania z samochodu, co jest szczególnie wygodne zimą oraz w deszczowe dni. Układ sterowania automatyką wyposażony w indywidualny niepowtarzalny kod dostępu chroni przed przypadkowym lub zamierzonym otwarciem przez osoby niepowołane. Układ sterowania napędu musi jednak zostać wyposażony w elementy bezpieczeństwa gwarantujące natychmiastową...

mgr inż. Julian Wiatr Projekt sterowania wentylacją

Projekt sterowania wentylacją Projekt sterowania wentylacją

Tym razem w rubryce „e.projekt” przedstawiamy przypadek sterowania wentylacją w części budynku biurowego, gdzie oprócz pomieszczeń biurowych występuje szatnia pracownicza. Prezentowany schemat sterowania...

Tym razem w rubryce „e.projekt” przedstawiamy przypadek sterowania wentylacją w części budynku biurowego, gdzie oprócz pomieszczeń biurowych występuje szatnia pracownicza. Prezentowany schemat sterowania stanowi przykład i nie został odniesiony do konkretnego budynku.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt zasilania pompowni przeciwpożarowej

Uproszczony projekt zasilania pompowni przeciwpożarowej Uproszczony projekt zasilania pompowni przeciwpożarowej

Projektowana pompownia przeciwpożarowa stanowi wolno stojący budynek o odporności ogniowej REI60 oraz kubaturze 200 m3, z dostępem z zewnątrz przez drzwi wejściowe o odporności ogniowej EI30. Budynek pompowni...

Projektowana pompownia przeciwpożarowa stanowi wolno stojący budynek o odporności ogniowej REI60 oraz kubaturze 200 m3, z dostępem z zewnątrz przez drzwi wejściowe o odporności ogniowej EI30. Budynek pompowni będzie ogrzewany elektrycznie czterema grzejnikami o mocy P=1 kW każdy, przy współczynniku mocy cosjg=1. W budynku projektowana jest wentylacja grawitacyjna. Nie przewiduje się wentylacji mechanicznej.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt przyłączenia stacji transformatorowej SN/nn do istniejącego układu pętli zasilającej SN

Uproszczony projekt przyłączenia stacji transformatorowej SN/nn do istniejącego układu pętli zasilającej SN Uproszczony projekt przyłączenia stacji transformatorowej SN/nn do istniejącego układu pętli zasilającej SN

W artykule przedstawiono projekt rozbudowy linii kablowej SN, zasilającej stacje transformatorowe w układzie pętlowym. Pominięty został projekt stacji transformatorowej przyłączanej do linii kablowej SN,...

W artykule przedstawiono projekt rozbudowy linii kablowej SN, zasilającej stacje transformatorowe w układzie pętlowym. Pominięty został projekt stacji transformatorowej przyłączanej do linii kablowej SN, który stanowi osobne opracowanie.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt instalacji piorunochronnej wielorodzinnego budynku mieszkalnego

Uproszczony projekt instalacji piorunochronnej wielorodzinnego budynku mieszkalnego Uproszczony projekt instalacji piorunochronnej wielorodzinnego budynku mieszkalnego

Na podstawie wymagań wieloarkuszowej normy PN-EN 62305 zostanie przyjęty IV stopień ochrony. Na dachu budynku należy wykonać siatkę zwodów poziomych o wymiarze oka nie większym niż 20×20 m wykonaną drutem...

Na podstawie wymagań wieloarkuszowej normy PN-EN 62305 zostanie przyjęty IV stopień ochrony. Na dachu budynku należy wykonać siatkę zwodów poziomych o wymiarze oka nie większym niż 20×20 m wykonaną drutem Fe-Zn Φ 8. Zwody należy mocować na uchwytach dystansowych w odstępie 10 cm od powierzchni dachu. Uchwyty mocujące zwody poziome należy instalować w odstępach 100 cm.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt sterowania ogrzewaniem przeciwoblodzeniowym rynien budynku

Uproszczony projekt sterowania ogrzewaniem przeciwoblodzeniowym rynien budynku Uproszczony projekt sterowania ogrzewaniem przeciwoblodzeniowym rynien budynku

Elektryczne ogrzewanie rynien pozwala uniknąć uszkodzeń instalacji rynien wskutek zamarzania, zapobiega powstawaniu sopli czy zacieków na elewacji budynku. Moc jednostkowa przewodów grzejnych jest uzależniona...

Elektryczne ogrzewanie rynien pozwala uniknąć uszkodzeń instalacji rynien wskutek zamarzania, zapobiega powstawaniu sopli czy zacieków na elewacji budynku. Moc jednostkowa przewodów grzejnych jest uzależniona od strefy klimatycznej, w której posadowiony jest budynek.

mgr inż. Julian Wiatr Projekt instalacji elektrycznych budynku sędziów obiektu sportowego

Projekt instalacji elektrycznych budynku sędziów obiektu sportowego Projekt instalacji elektrycznych budynku sędziów obiektu sportowego

Projektowany budynek stanowi element wyposażenia obiektu sportowego zwanego torem przeszkód i jest zlokalizowany w rejonie mety toru przeszkód. W skład obiektu wchodzi tor przeszkód, boisko do piłki siatkowej...

Projektowany budynek stanowi element wyposażenia obiektu sportowego zwanego torem przeszkód i jest zlokalizowany w rejonie mety toru przeszkód. W skład obiektu wchodzi tor przeszkód, boisko do piłki siatkowej i koszykówki, wiaty polowe stanowiące szatnie dla zawodników oraz budynek sędziów. Energia elektryczna do budynku jest doprowadzona kablem YAKY 4×70 ze stacji transformatorowej o mocy 400 kVA.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt oświetlenia zalewowego elewacji frontowej budynku

Uproszczony projekt oświetlenia zalewowego elewacji frontowej budynku Uproszczony projekt oświetlenia zalewowego elewacji frontowej budynku

W okresie minionych kilku lat coraz częściej modeluje się oświetleniem elewacji różnych budynków. W praktyce stosowane jest oświetlenie punktowe oraz zalewowe dające różne efekty wizualne. Głównym celem...

W okresie minionych kilku lat coraz częściej modeluje się oświetleniem elewacji różnych budynków. W praktyce stosowane jest oświetlenie punktowe oraz zalewowe dające różne efekty wizualne. Głównym celem modulacji oświetlenia bryły budynku lub jego części jest podkreślenie jego walorów architektonicznych w porze nocnej. W artykule zostanie przedstawiony projekt modulacji oświetleniem zalewowym frontowej elewacji budynku zabytkowego.

mgr inż. Julian Wiatr, mgr inż. Marcin Orzechowski Uproszczony projekt zasilania oświetlenia głównej drogi pożarowej zakładu przemysłowego

Uproszczony projekt zasilania oświetlenia głównej drogi pożarowej zakładu przemysłowego Uproszczony projekt zasilania oświetlenia głównej drogi pożarowej zakładu przemysłowego

Oświetlenie terenu zakładu przemysłowego lub innego obiektu o podobnym charakterze stanowi bardzo ważny element bezpieczeństwa. W grudniu 2008 r. została opublikowana norma PN-EN 12464-2:2008 Światło i...

Oświetlenie terenu zakładu przemysłowego lub innego obiektu o podobnym charakterze stanowi bardzo ważny element bezpieczeństwa. W grudniu 2008 r. została opublikowana norma PN-EN 12464-2:2008 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 2: Miejsca pracy na zewnątrz. Norma ta jest przeznaczona przede wszystkim dla projektantów obiektów budowlanych, zakładów pracy, obiektów publicznych. Zakres normy obejmuje wymagania oświetlenia dla miejsc pracy na zewnątrz, które powinny zaspakajać potrzebę...

mgr inż. Julian Wiatr, inż. Maria Korona Uproszczony projekt sterowania wentylatorem oddymiającym

Uproszczony projekt sterowania wentylatorem oddymiającym Uproszczony projekt sterowania wentylatorem oddymiającym

Budynek znajduje się w eksploatacji. Podczas kontroli stanu technicznego stwierdzono brak właściwej wentylacji, przeciwpożarowego wyłącznika prądu oraz systemu oddymiania dróg ewakuacyjnych.

Budynek znajduje się w eksploatacji. Podczas kontroli stanu technicznego stwierdzono brak właściwej wentylacji, przeciwpożarowego wyłącznika prądu oraz systemu oddymiania dróg ewakuacyjnych.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt układu automatyki SZR z funkcją wyłącznika ppoż.

Uproszczony projekt układu automatyki SZR z funkcją wyłącznika ppoż. Uproszczony projekt układu automatyki SZR z funkcją wyłącznika ppoż.

Budynek użyteczności publicznej jest zasilany z dwóch stacji transformatorowych Tr1 15/0,4 kV o mocy 400 kVA oraz Tr2 15/0,4 kV o mocy 250 kVA. Na budynku jest zainstalowane złącze kablowe ZK-2b. Budynek...

Budynek użyteczności publicznej jest zasilany z dwóch stacji transformatorowych Tr1 15/0,4 kV o mocy 400 kVA oraz Tr2 15/0,4 kV o mocy 250 kVA. Na budynku jest zainstalowane złącze kablowe ZK-2b. Budynek jest zasilany dwoma liniami kablowymi YAKXS 4×120, o długości odpowiednio: Tr 1: l1=200 m, Tr 2: l2=350 m. Moc zapotrzebowana przez budynek wynosi Pz=80 kW, cosϕz=0,8.

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? » Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych» Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym » Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego » Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne? Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie! Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym » Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych » Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać? Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub! Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić? Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilacze z magazynami energii »

Zasilacze z magazynami energii » Zasilacze z magazynami energii »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających » Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne? Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych » Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia » Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami? Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli » Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych » Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi? Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych » Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne? Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji » Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych? Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać? Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania » Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji? Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli » Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Najnowsze produkty i technologie

dr inż. Andrzej Książkiewicz - Astat Sp. z o.o. Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej

Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej

Zapewnienie właściwej jakości energii elektrycznej, w tym brak przerw w dostawie energii oraz opłat za ponadumowny pobór energii elektrycznej, należą do zadań służb energetycznych w zakładzie przemysłowym....

Zapewnienie właściwej jakości energii elektrycznej, w tym brak przerw w dostawie energii oraz opłat za ponadumowny pobór energii elektrycznej, należą do zadań służb energetycznych w zakładzie przemysłowym. Aby móc wypełnić wskazane zadania, niezbędne są rzetelne dane o parametrach jakości energii elektrycznej. W tym celu można stosować stacjonarne analizatory jakości energii elektrycznej firmy A-Eberle typu PQI-DA Smart.

Aero7.pl Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania

Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania

Klimatyzatory ścienne split to idealne rozwiązanie do chłodzenia wnętrz zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Umożliwiają efektywną regulację temperatury, zapewniając komfort nawet w najgorętsze dni.

Klimatyzatory ścienne split to idealne rozwiązanie do chłodzenia wnętrz zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Umożliwiają efektywną regulację temperatury, zapewniając komfort nawet w najgorętsze dni.

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.