elektro.info

Nowoczesne oświetlenie Neonica

Nowoczesne oświetlenie Neonica

Podczas remontu mieszkania, domu, pokoju czy biura, lub w trakcie planowania od samego początku ważnej dla nas przestrzeni, najczęściej w głowie mamy już przygotowaną wizję lub koncepcję. Plany te dotyczą...

Podczas remontu mieszkania, domu, pokoju czy biura, lub w trakcie planowania od samego początku ważnej dla nas przestrzeni, najczęściej w głowie mamy już przygotowaną wizję lub koncepcję. Plany te dotyczą zarówno układu mebli, wykorzystanych materiałów czy koloru ścian. Jednak przede wszystkim warto dokładnie i z uwagą podjąć decyzje związane z wyborem odpowiedniego oświetlenia.

news Skuter elektryczny od Seata

Skuter elektryczny od Seata

Seat przedstawił nowy, całkowicie elektryczny skuter, który pojawi się na drogach w przyszłym roku. Model e-Scooter został zaprojektowany w taki sposób, aby jak najlepiej wpisać się w rosnący trend współdzielonej...

Seat przedstawił nowy, całkowicie elektryczny skuter, który pojawi się na drogach w przyszłym roku. Model e-Scooter został zaprojektowany w taki sposób, aby jak najlepiej wpisać się w rosnący trend współdzielonej mobilności.

Zasilanie budynków w energię elektryczną w warunkach normalnych a zasilanie w warunkach pożaru (część 2.)

Zasilanie budynków w energię elektryczną w warunkach normalnych a zasilanie w warunkach pożaru (część 2.)

W tej części artykułu prezentujemy metodykę projektowania ochrony przeciwporażeniowej oraz zagorożenia stwarzane przez gazy wydzielane przez baterie akumulatorów wraz ze sposobami ich neutralizacji.

W tej części artykułu prezentujemy metodykę projektowania ochrony przeciwporażeniowej oraz zagorożenia stwarzane przez gazy wydzielane przez baterie akumulatorów wraz ze sposobami ich neutralizacji.

Zbigniew Woynarowski

Zbigniew Woynarowski (1914-1988).

Zbigniew Woynarowski zajmował się badaniami w dziedzinie materiałoznawstwa i podstaw technologii materiałów. W swojej pracy skupiał się również na technologii aparatów elektrycznych, organizacji i planowania produkcji oraz podstaw elektrotechnologii. Interesowało go szczególnie wypracowanie metod poprawy jakości i niezawodności urządzeń elektrycznych, wdrażanie nowych materiałów i technologii w budowie urządzeń elektrycznych, przy jednoczesnym zapewnieniu właściwej ochrony środowiskowej.

Zobacz także

Rozdzielnice SN – rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo

Rozdzielnice SN – rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo

W artykule m.in. istotne informacje dotyczące budowy rozdzielnicy SN i budowy pól: przedziałów szyn zbiorczych, rozłącznika, kablowych, napędu, niskiego napięcia i otworów dekompresyjnych.

W artykule m.in. istotne informacje dotyczące budowy rozdzielnicy SN i budowy pól: przedziałów szyn zbiorczych, rozłącznika, kablowych, napędu, niskiego napięcia i otworów dekompresyjnych.

Rozdzielnice nn i ich wyposażenie

Rozdzielnice nn i ich wyposażenie

Rozdzielnica to zespół zgrupowanych urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i...

Rozdzielnica to zespół zgrupowanych urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz zabezpieczania linii lub obwodów.

Michał Doliwo-Dobrowolski

Michał Doliwo-Dobrowolski

Urodził się 2 stycznia 1862 roku w Gatczynie pod Petersburgiem, gdzie jego ojciec Józef (syn Floriana) potomek mazowieckiej szlachty herbu Doliwa, pełnił funkcję dyrektora szkoły zawodowej z internatem...

Urodził się 2 stycznia 1862 roku w Gatczynie pod Petersburgiem, gdzie jego ojciec Józef (syn Floriana) potomek mazowieckiej szlachty herbu Doliwa, pełnił funkcję dyrektora szkoły zawodowej z internatem dla sierot.

Urodził się 1 marca 1914 roku w Morawskiej Ostrawie. Od 1920 do 1923 r. uczęszczał do szkoły powszechnej w Morawskiej Ostrawie i Mysłowicach. Następnie ukończył gimnazjum klasyczne im. T. Kościuszki w Mysłowicach. W latach 1931–1939 studiował na Politechnice Lwowskiej, na Wydziale Mechanicznym. Egzamin dyplomowy zdał 3 października 1939 r. z wynikiem dobrym.

W okresie od 20 czerwca 1940 r. do 31 stycznia 1945 r. pracował w Kopalni Węgla Modrzejów w Niwce, pow. Będzin, jako sztygar elektryczny, pełniąc równocześnie funkcję asystenta kierownika ruchu elektrowni górniczej. Po wyzwoleniu został mianowany tymczasowym kierownikiem kopalni Modrzejów, lecz po powrocie przedwojennego kierownika kopalni przeszedł na stanowisko kierownika technicznego Centralnych Warsztatów Mechanicznych w Niwce (później Fabryka Maszyn Górniczych).

Okres powojenny

Od 1 stycznia 1947 r. objął kierownictwo techniczne fabryki Aparatur Termicznych R. Posławski w Bielsku-Białej, później przekształconej w Fabrykę Aparatów Elektrycznych APENA SA. W okresie od 4 sierpnia 1945 r. do 3 października 1948 r. był zarządcą przymusowym, a następnie do 1 marca 1950 r. zajmował stanowisko dyrektora technicznego, a od 30 września 1954 r. – kierownika Biura Studiów. Pełnił również funkcję doradcy naukowo-technicznego Centralnego Zarządu Przemysłu Aparatów Elektrycznych (CZPAE). W 1954 r. objął za zgodą CZPAE stanowisko adiunkta przy Katedrze Wysokich Napięć i Przyrządów Rozdzielczych Politechniki Gdańskiej, gdzie prowadził prace projektowe w sekcji przyrządów rozdzielczych.

W 1953 r. uzyskał III nagrodę Państwowych Wydawnictw Technicznych za opracowanie autorskie – wydaną w 1952 r. książkę „Niskonapięciowe wyłączniki przemysłowe” napisaną wraz z W. Żmigrodzkim. Oprócz szeregu artykułów, opracował tłumaczenia książki P. W. Sacharowa „Technologia produkcji aparatów elektrycznych” oraz książki B. Walentynowicza i W. Żmigrodzkiego „Łączniki niskiego napięcia”.

Wraz z B. Walentynowiczem był autorem rozdziału „Łączniki” rosyjsko-polskiego słownika elektrotechnicznego. Uzyskał osiem świadectw Urzędu Patentowego o dokonaniu udoskonaleń technicznych i zrealizował szereg dalszych projektów racjonalizatorskich złożonych w Zakładzie A-8. Przez szereg lat brał udział w pracach normalizacyjnych i był autorem lub współautorem norm zakładowych.

Działalność naukowa

Zbigniew Woynarowski w działalności naukowej zajmował sie badaniami w dziedzinie materiałoznawstwa, podstaw technologii materiałów, technologii aparatów elektrycznych, organizacji i planowania produkcji, podstaw elektrotechnologii.

Interesowało go zwłaszcza: wypracowanie metod poprawy jakości i niezawodności urządzeń elektrycznych, wdrażanie nowych materiałów i technologii w budowie urządzeń elektrycznych, przy jednoczesnym zapewnieniu właściwej ochrony środowiskowej. Wypromował 7 doktorów.

Pełnił funkcje: kierownika Katedry Podstaw Konstrukcji Urządzeń Elektrycznych (1958–1968), kierownika Zakładu Elektrotechnologii (1968–1984), dziekana Wydziału Elektrycznego Politechniki Gdańskiej (1964–1968 i 1975–1978), przewodniczącego Rady Dydaktyczno-Wychowawczej (1978–1979), członka Komitetu Elektrotechniki PAN (1980–1984). Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1968), Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski (1974), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1979), Srebrną Odznaką SEP (1961) oraz Złotą Odznaką SEP (1966).

Prof. nadzw. mgr inż. Zbigniew Woynarowski, profesor Politechniki Gdańskiej, zmarł 5 maja 1988 r. Został pochowany na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.

Literatura:

  1. „Przegląd elektrotechniczny” R. LXIV Z. 6/1988
  2. Materiały Politechniki Gdańskiej
  3. Materiały SEP Oddział Gdańsk

Powiązane

Transformatory rozdzielcze

Transformatory rozdzielcze

Transformatory energetyczne to urządzenia elektryczne przeznaczone do przetwarzania energii elektrycznej o określonym napięciu na energię elektryczną o innym lub takim samym napięciu. Używane są do łączenia...

Transformatory energetyczne to urządzenia elektryczne przeznaczone do przetwarzania energii elektrycznej o określonym napięciu na energię elektryczną o innym lub takim samym napięciu. Używane są do łączenia sieci energetycznych o różnych napięciach znamionowych. Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy przekształtnikowe. Na rynku możemy spotkać transformatory o mocach znamionowych...

Najważniejszy jest pomysł, koncepcja i realizacja

Najważniejszy jest pomysł, koncepcja i realizacja

Obecnie spółka jest firmą specjalistyczną branży elektroenergetycznej działającą w Grupie ENERGA. Jak doszło do jej powstania? – Spółka została wyodrębniona ze struktur Energetyki Kaliskiej SA i funkcjonuje...

Obecnie spółka jest firmą specjalistyczną branży elektroenergetycznej działającą w Grupie ENERGA. Jak doszło do jej powstania? – Spółka została wyodrębniona ze struktur Energetyki Kaliskiej SA i funkcjonuje jako samodzielny podmiot gospodarczy od 1 lipca 1996 roku. Energetyka Kaliska – Usługi Techniczne Sp. z o.o. prowadzi swoją działalność poprzez jednostki organizacyjne zlokalizowane w Kaliszu, Pleszewie, Krotoszynie i Ostrowie Wielkopolskim, zatrudniając ponad 160 osób.

Sprostać pozycji lidera

Sprostać pozycji lidera

Czy sytuacja na światowych rynkach przełożyła się na sytuację w ELEKTROBUDOWIE SA? – Przychody ze sprzedaży dla całej GK ELEKTROBUDOWA SA nieco spadły, na szczęście nie jest to znaczący spadek, ponieważ...

Czy sytuacja na światowych rynkach przełożyła się na sytuację w ELEKTROBUDOWIE SA? – Przychody ze sprzedaży dla całej GK ELEKTROBUDOWA SA nieco spadły, na szczęście nie jest to znaczący spadek, ponieważ w porównaniu z 2008 rokiem, który zamknęliśmy kwotą około 810 mln zł, rok 2009 przyniósł nam przychód w wysokości 700 mln zł. Odpowiednio nastąpił również spadek zysku, z 60 mln zł w 2008 roku do 54 mln zł w 2009. W tej chwili marże wykonawców znacząco spadają, wynika to głównie z dużej konkurencji...

Komentarze

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.