Rośnie zainteresowanie OZE - na czele fotowoltaika!
Odnawialne źródła energii to świetna alternatywa dla energii pozyskiwanej w sposób tradycyjny z paliw kopalnych. W przeciwieństwie do węgla, gazu czy ropy są one na bieżąco uzupełniane w toku procesów naturalnie zachodzących w przyrodzie, przez co nie ma niebezpieczeństwa ich całkowitej eksploatacji. Jednak ich wykorzystanie jest opłacalne nie tylko pod względem ekologicznym ale i finansowym, ponieważ m.in. pozwala nam na uniezależnienie się od dostawcy energii elektrycznej. Inwestycja w energię pozyskaną z ziemi, wiatru bądź słońca jest zatem rozsądnym wyborem. Szczególnie ta ostatnia forma cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Fotowoltaika czyli wytwarzanie energii elektrycznej z promieni słonecznych to prosty sposób na niższe rachunki za energię elektryczną. Co warto o niej wiedzieć?
Rosnący udział fotowoltaiki na polskim rynku OZE
Już od kilku lat zauważyć można w Polsce znaczący wzrost udziału energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto. W 2016 roku wynosił on 11,3%, a zgodnie z założeniami narzuconymi przez Unię Europejską do 2020 roku ma wzrosnąć aż do 15%. Początkowe obawy, że nie uda się osiągnąć takiego wzrostu, okazały się bezpodstawne, a zmiana regulacji prawnych dotyczących OZE przyczyniła się do większej liczby inwestycji. W 2018 roku moc zainstalowanej fotowoltaiki w naszym kraju wynosiła 300 MW. Dla porównania, zgodnie z szacunkami Instytutu Energetyki Odnawialnej, na koniec roku 2020 ten parametr ma sięgać nawet 3,2 GW. Uwagę przykuwa także fakt, że znaczący odsetek tych inwestycji dotyczy gospodarstw domowych, co oznacza, że w naszym kraju przeważają mikroinstalacje (instalacje o mocy do 40 kW).
Dlaczego coraz chętniej inwestujemy w fotowoltaikę?
Na wzrost liczby instalacji fotowoltaicznych z pewnością niebagatelny wpływ ma wprowadzenie licznych programów wsparcia dla OZE, których celem jest zapewnienie dofinansowania na tego typu inwestycje. Mowa m.in. o programach “Czyste Powietrze” i “Prosument”. Oba programy zostały powołane w celu walki z zanieczyszczeniem powietrza i zakładają dofinansowanie na inwestycje w OZE: zarówno w pompy ciepła, kolektory słoneczne, jak i fotowoltaikę. Również od początku 2019 roku możemy skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Ulga ta funkcjonuje w formie odliczenia od dochodu wydatków, które zostały poniesione w trakcie działań mających na celu zmniejszenie zużycia energii cieplnej w obiekcie budowlanym. Zgodnie z założeniami maksymalna kwota podlegająca odliczeniu wynosi 53 tysięcy złotych, a czas realizacji nie powinien przekroczyć 3 lat. 23 lipca 2019 roku został ogłoszony kolejny z programów, tym razem dotyczący wyłącznie instalacji fotowoltaicznych. Program “Mój Prąd”, zakłada dofinansowanie do 5 tysięcy złotych na fotowoltaikę dla gospodarstw domowych. Wszelkiego rodzaju dofinansowania oraz ulgi sprawiają, że zakup paneli fotowoltaicznych wiążę się ze znacznie mniejszymi kosztami, a tym samym skróceniem okresu zwrotu naszej inwestycji o nawet 5-8 lat.
Fotowoltaika - jakie korzyści przynosi?
Możliwość pozyskania dofinansowania do fotowoltaiki z pewnością przyczyniają się do wzrostu jej popularności. W większości przypadków taka inwestycja broni się jednak sama. Produkowanie energii z promieni słonecznych pozwala nam na jej mniejszy zakup od dostawcy, a tym samym na obniżenie kwot na naszych rachunkach za prąd. Wydajność paneli fotowoltaicznych kształtuje się na bardzo wysokim poziomie. Producenci udzielają na nie gwarancji na okres 25 lat, co oznacza, że w tym czasie wykazują maksymalną wydajność. Nie oznacza to jednak, że ich żywotność równa się temu okresowi, a jedynie po jego upływie nieznacznie spada (do 70-80%).
Inwestycja w fotowoltaikę to jednocześnie doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto stara się zadbać o środowisko naturalne. Panele fotowoltaicznie nie produkują dwuletnku węgla ani żadnych szkodliwych substancji, co oznacza, że nie zatruwają powietrza. Zaletę stanowi także bezobsługowość instalacji. Produkcja energii i jej przesył są w pełni zautomatyzowane, a falownik wchodzący w skład instalacji powiadamia nas w razie zaistnienia niestandardowej pracy naszej mikroelektrowni. Nie należy się także obawiać nieestetycznego wyglądu domu. Panele zamontowane na dachu prezentują się nowocześnie i podnoszą wartość nieruchomości.
Fotowoltaika to dziedzina, która prężnie rozwija się w całej Europie, a także poza jej granicami. W Polsce liczba inwestycji w pozyskiwanie energii ze słońca nie jest może imponująca, jednak wzrasta z każdym rokiem. Duże znaczenie pod tym względem mają działania rządu. Zmieniają się przepisy dotyczące OZE, powstaje również znacznie więcej programów wsparcia. Wszystko to sprawia, że przez najbliższe lata z pewnością będziemy obserwować rozkwit tej formy odnawialnych źródeł energii.