elektro.info

Zasilanie budynków w energię elektryczną w warunkach normalnych a zasilanie w warunkach pożaru (część 2.)

Zasilanie budynków w energię elektryczną w warunkach normalnych a zasilanie w warunkach pożaru (część 2.)

W tej części artykułu prezentujemy metodykę projektowania ochrony przeciwporażeniowej oraz zagorożenia stwarzane przez gazy wydzielane przez baterie akumulatorów wraz ze sposobami ich neutralizacji.

W tej części artykułu prezentujemy metodykę projektowania ochrony przeciwporażeniowej oraz zagorożenia stwarzane przez gazy wydzielane przez baterie akumulatorów wraz ze sposobami ich neutralizacji.

news 100 dni programu „Mój Prąd”. Kiedy rusza drugi nabór?

100 dni programu „Mój Prąd”. Kiedy rusza drugi nabór?

Jakie są efekty z pierwszego naboru „Mój Prąd”? Redukcja szkodliwego dla zdrowia dwutlenku węgla o 58,8 tys. ton rocznie, 65 mln zł wypłaconych i zatwierdzonych do przekazania dotacji, 13,5 tys. dofinansowanych...

Jakie są efekty z pierwszego naboru „Mój Prąd”? Redukcja szkodliwego dla zdrowia dwutlenku węgla o 58,8 tys. ton rocznie, 65 mln zł wypłaconych i zatwierdzonych do przekazania dotacji, 13,5 tys. dofinansowanych instalacji PV przez 100 dni. Wychodząc naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu fotowoltaiką prosumencką Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada drugi konkurs. Do wykorzystania jest jeszcze ponad 90% z miliardowego budżetu programu.

BradyPrinter A8500: Pełna automatyzacja identyfikowalności płytek drukowanych w liniach SMT

BradyPrinter A8500: Pełna automatyzacja identyfikowalności płytek drukowanych w liniach SMT

Drukarka i aplikator etykiet BradyPrinter A8500 niezawodnie automatyzuje oznaczanie płytek z obwodami drukowanymi, co pozwala uzyskać pełną identyfikowalność. Urządzenie w sposób spójny drukuje i nakłada...

Drukarka i aplikator etykiet BradyPrinter A8500 niezawodnie automatyzuje oznaczanie płytek z obwodami drukowanymi, co pozwala uzyskać pełną identyfikowalność. Urządzenie w sposób spójny drukuje i nakłada nawet najmniejsze etykiety z naszej gamy automatycznie nakładanych etykiet poliimidowych, które są odporne na cały proces produkcji płytek drukowanych.

Rośnie zainteresowanie OZE - na czele fotowoltaika!

innogy.pl | 2019-07-26

Odnawialne źródła energii to świetna alternatywa dla energii pozyskiwanej w sposób tradycyjny z paliw kopalnych. W przeciwieństwie do węgla, gazu czy ropy są one na bieżąco uzupełniane w toku procesów naturalnie zachodzących w przyrodzie, przez co nie ma niebezpieczeństwa ich całkowitej eksploatacji. Jednak ich wykorzystanie jest opłacalne nie tylko pod względem ekologicznym ale i finansowym, ponieważ m.in. pozwala nam na uniezależnienie się od dostawcy energii elektrycznej. Inwestycja w energię pozyskaną z ziemi, wiatru bądź słońca jest zatem rozsądnym wyborem. Szczególnie ta ostatnia forma cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Fotowoltaika czyli wytwarzanie energii elektrycznej z promieni słonecznych to prosty sposób na niższe rachunki za energię elektryczną. Co warto o niej wiedzieć?

Rosnący udział fotowoltaiki na polskim rynku OZE

Już od kilku lat zauważyć można w Polsce znaczący wzrost udziału energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto. W 2016 roku wynosił on 11,3%, a zgodnie z założeniami narzuconymi przez Unię Europejską do 2020 roku ma wzrosnąć aż do 15%. Początkowe obawy, że nie uda się osiągnąć takiego wzrostu, okazały się bezpodstawne, a zmiana regulacji prawnych dotyczących OZE przyczyniła się do większej liczby inwestycji. W 2018 roku moc zainstalowanej fotowoltaiki w naszym kraju wynosiła 300 MW. Dla porównania, zgodnie z szacunkami Instytutu Energetyki Odnawialnej, na koniec roku 2020 ten parametr ma sięgać nawet 3,2 GW. Uwagę przykuwa także fakt, że znaczący odsetek tych inwestycji dotyczy gospodarstw domowych, co oznacza, że w naszym kraju przeważają mikroinstalacje (instalacje o mocy do 40 kW).

Dlaczego coraz chętniej inwestujemy w fotowoltaikę?

Na wzrost liczby instalacji fotowoltaicznych z pewnością niebagatelny wpływ ma wprowadzenie licznych programów wsparcia dla OZE, których celem jest zapewnienie dofinansowania na tego typu inwestycje. Mowa m.in. o programach “Czyste Powietrze” i “Prosument”. Oba programy zostały powołane w celu walki z zanieczyszczeniem powietrza i zakładają dofinansowanie na inwestycje w OZE: zarówno w pompy ciepła, kolektory słoneczne, jak i fotowoltaikę. Również od początku 2019 roku możemy skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Ulga ta funkcjonuje w formie odliczenia od dochodu wydatków, które zostały poniesione w trakcie działań mających na celu zmniejszenie zużycia energii cieplnej w obiekcie budowlanym. Zgodnie z założeniami maksymalna kwota podlegająca odliczeniu wynosi 53 tysięcy złotych, a czas realizacji nie powinien przekroczyć 3 lat. 23 lipca 2019 roku został ogłoszony kolejny z programów, tym razem dotyczący wyłącznie instalacji fotowoltaicznych. Program “Mój Prąd”, zakłada dofinansowanie do 5 tysięcy złotych na fotowoltaikę dla gospodarstw domowych. Wszelkiego rodzaju dofinansowania oraz ulgi sprawiają, że zakup paneli fotowoltaicznych wiążę się ze znacznie mniejszymi kosztami, a tym samym skróceniem okresu zwrotu naszej inwestycji o nawet 5-8 lat.

Fotowoltaika - jakie korzyści przynosi?

Możliwość pozyskania dofinansowania do fotowoltaiki z pewnością przyczyniają się do wzrostu jej popularności. W większości przypadków taka inwestycja broni się jednak sama. Produkowanie energii z promieni słonecznych pozwala nam na jej mniejszy zakup od dostawcy, a tym samym na obniżenie kwot na naszych rachunkach za prąd. Wydajność paneli fotowoltaicznych kształtuje się na bardzo wysokim poziomie. Producenci udzielają na nie gwarancji na okres 25 lat, co oznacza, że w tym czasie wykazują maksymalną wydajność. Nie oznacza to jednak, że ich żywotność równa się temu okresowi, a jedynie po jego upływie nieznacznie spada (do 70-80%).

Inwestycja w fotowoltaikę to jednocześnie doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto stara się zadbać o środowisko naturalne. Panele fotowoltaicznie nie produkują dwuletnku węgla ani żadnych szkodliwych substancji, co oznacza, że nie zatruwają powietrza. Zaletę stanowi także bezobsługowość instalacji. Produkcja energii i jej przesył są w pełni zautomatyzowane, a falownik wchodzący w skład instalacji powiadamia nas w razie zaistnienia niestandardowej pracy naszej mikroelektrowni. Nie należy się także obawiać nieestetycznego wyglądu domu. Panele zamontowane na dachu prezentują się nowocześnie i podnoszą wartość nieruchomości.

Fotowoltaika to dziedzina, która prężnie rozwija się w całej Europie, a także poza jej granicami. W Polsce liczba inwestycji w pozyskiwanie energii ze słońca nie jest może imponująca, jednak wzrasta z każdym rokiem. Duże znaczenie pod tym względem mają działania rządu. Zmieniają się przepisy dotyczące OZE, powstaje również znacznie więcej programów wsparcia. Wszystko to sprawia, że przez najbliższe lata z pewnością będziemy obserwować rozkwit tej formy odnawialnych źródeł energii.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Powiązane

Taśmy TZe synonimem trwałości

Taśmy TZe synonimem trwałości

Mimo warstwowej budowy są niezwykle cienkie. Grubość 160 mikrometrów nie przeszkadza im jednak w osiągnięciu zaskakująco dobrych parametrów wytrzymałościowych. Taśmy TZe są odporne na ścieranie, zarysowania,...

Mimo warstwowej budowy są niezwykle cienkie. Grubość 160 mikrometrów nie przeszkadza im jednak w osiągnięciu zaskakująco dobrych parametrów wytrzymałościowych. Taśmy TZe są odporne na ścieranie, zarysowania, promieniowania UV i ekstremalne temperatury.

Czy istnieją złączki listwowe przeznaczone do wszystkich rodzajów przewodów?

Czy istnieją złączki listwowe przeznaczone do wszystkich rodzajów przewodów?

Technologia automatyki budynkowej oraz różnego typu aplikacji przemysłowych nieustannie się rozwija. Istotne jest więc, aby jedne z najważniejszych podzespołów w branży - złączki listwowe, były niezawodne,...

Technologia automatyki budynkowej oraz różnego typu aplikacji przemysłowych nieustannie się rozwija. Istotne jest więc, aby jedne z najważniejszych podzespołów w branży - złączki listwowe, były niezawodne, a przy tym – stanowiły opłacalne ekonomicznie rozwiązanie podczas łączenia dużej liczby sygnałów o różnym poziomie mocy w szafkach rozdzielniczych, sterowniczych, maszynach, czy też liniach technologicznych.

Valena Allure – ikona designu

Valena Allure – ikona designu

Valena Allure to nowa seria osprzętu firmy Legrand, łącząca wysmakowaną awangardę i nowoczesność. Wyróżniający ją kształt ramek oraz paleta różnorodnych materiałów zachęcają do eksperymentowania. Valena...

Valena Allure to nowa seria osprzętu firmy Legrand, łącząca wysmakowaną awangardę i nowoczesność. Wyróżniający ją kształt ramek oraz paleta różnorodnych materiałów zachęcają do eksperymentowania. Valena Allure pomoże z łatwością przekształcić Twój dom w otoczenie pełne nowych wrażeń i stanowić będzie źródło kolejnych inspiracji.

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania...

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania...

Jaki silnik elektryczny wybrać? »

Jaki silnik elektryczny wybrać? »

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...)

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...)

Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...)

W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...)

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.