Statystyka pożarów w Polsce w latach 2000–2015
Tradycyjnie jak co roku w kwietniowym numerze prezentujemy statystykę pożarów budynków, których przyczyną była niesprawna instalacja elektryczna lub przyłączone do niej niesprawne urządzenia elektryczne.
Ubiegłoroczne dane wykazywały znaczne obniżenie ocenianego wskaźnika, podczas gdy w 2015 roku odnotowano znaczący wzrost ocenianego wskaźnika w stosunku do roku 2014. Prezentowane cyfry to wybrane statystyki ograniczone do oceny pożarów, których przyczyną była instalacja elektryczna w budynkach. Zostały one przygotowane na podstawie statystyk prowadzonych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej (www.kgpsp.gov.pl: 1.03.2016).
Podobnie jak liczba śmiertelnych porażeń prądem elektrycznym w Polsce, która jest wysoka w porównaniu ze statystykami niemieckimi, względna liczba pożarów powodowanych przez instalacje elektryczne lub niesprawne urządzenia elektryczne utrzymuje się na stałym, bardzo wysokim poziomie.
Przyczyny tego stanu są różne. Często winny jest czynnik ludzki, gdzie najczęstszą przyczyną są zaniedbania. Brak instytucji kontrolnych w kraju i prezentowane statystyki z minionych 16 lat, wskazują na potrzebę wzmożonych kontroli w zakresie bezpieczeństwa elektrycznego. Właściwą instytucją do tego celu wydaje się być Państwowa Straż Pożarna, po spełnieniu pewnych wymagań formalnych, o których piszemy w kolejnym fotoreportażu z cyklu „elektryczne niechlujstwo” (s. 18).
Czytaj także: Statystyka pożarów w Polsce w latach 2000-2014 >>>

