elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Wybrane cechy silnika reluktancyjnego przełączalnego

Stojan, wirnik i uzwojenia SRM 8/6

Stojan, wirnik i uzwojenia SRM 8/6

Silniki reluktancyjne przełączalne (SRM) należą do grupy silników o komutacji elektronicznej, w działaniu których wykorzystuje się zjawisko zmiennej reluktancji widzianej przez pasmo uzwojenia i zależnej od położenia wirnika. Ze względu na brak uzwojeń w wirniku oraz ze względu na stosunkowo prosty układ pasm uzwojenia twornika (w stojanie), SRM należą do silników o najniższych kosztach wytwarzania. Charakteryzują się przy tym dużą trwałością, podobną do trwałości maszyn indukcyjnych.

Zobacz także

dr inż. Adrian Bilski Metoda prognozy produkcji energii wiatrowej z horyzontem jednodniowym oparta na algorytmach sztucznej inteligencji

Metoda prognozy produkcji energii wiatrowej z horyzontem jednodniowym oparta na algorytmach sztucznej inteligencji Metoda prognozy produkcji energii wiatrowej z horyzontem jednodniowym oparta na algorytmach sztucznej inteligencji

Rozwój współczesnej energetyki zmierza w kierunku uzyskania największego udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym, reprezentowanej przez energię wiatrową pozyskiwaną z turbin oraz energię słoneczną...

Rozwój współczesnej energetyki zmierza w kierunku uzyskania największego udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym, reprezentowanej przez energię wiatrową pozyskiwaną z turbin oraz energię słoneczną pozyskiwaną z paneli fotowoltaicznych [1, 2]. Przewaga energetyki wiatrowej nad słoneczną wynika z jej większych zasobów środowiskowych oraz bardziej efektywnej technologii wytwarzania energii [3, 4].

Redakcja Integracja systemów sterowania szansą na zwiększenie rentowności w przemyśle

Integracja systemów sterowania szansą na zwiększenie rentowności w przemyśle Integracja systemów sterowania szansą na zwiększenie rentowności w przemyśle

Podczas rozmów o zwiększaniu rentowności zakładów przemysłowych na pierwszy plan wysuwa się cyfryzacja jako narzędzie do optymalizowania efektywności działań. Jednak zbieranie i analiza informacji płynących...

Podczas rozmów o zwiększaniu rentowności zakładów przemysłowych na pierwszy plan wysuwa się cyfryzacja jako narzędzie do optymalizowania efektywności działań. Jednak zbieranie i analiza informacji płynących z Internetu rzeczy to nie wszystko – równie ważnym elementem inteligentnej fabryki są dobrze przemyślane panele sterowania, zawierające intuicyjne i ergonomiczne interfejsy przemysłowe, które można personalizować zgodnie z potrzebami firmy.

dr inż Bartosz Polnik Uniwersalny układ napędu elektrycznego podwyższający poziom bezpieczeństwa technicznego maszyn górniczych

Uniwersalny układ napędu elektrycznego podwyższający poziom bezpieczeństwa technicznego maszyn górniczych Uniwersalny układ napędu elektrycznego podwyższający poziom bezpieczeństwa technicznego maszyn górniczych

W artykule przedstawiono stan wiedzy w zakresie stosowanych układów zasilania spągoładowarek górniczych. Zaprezentowano wyniki badań zapotrzebowania na energię przedmiotowej maszyny, na podstawie których...

W artykule przedstawiono stan wiedzy w zakresie stosowanych układów zasilania spągoładowarek górniczych. Zaprezentowano wyniki badań zapotrzebowania na energię przedmiotowej maszyny, na podstawie których sprecyzowano założenia techniczno-technologiczne innowacyjnego rozwiązania. Zaprezentowano również przebieg dalszych prac zmierzających do opracowania ww. układu zasilającego oraz wskazano perspektywy rozwoju napędów górniczych maszyn małej mechanizacji w perspektywie najbliższych lat.

Charakterystyka mechaniczna SRM jest podobna do charakterystyki silników prądu stałego. Właściwości eksploatacyjne SRM zależne są od układu energoelektronicznego zwanego przekształtnikiem, sterowanego za pośrednictwem sterownika elektronicznego realizującego opracowany i zadany algorytm sterowania. Zastosowanie odpowiedniego algorytmu sterowania umożliwia dostosowanie średniej wartości momentu elektromagnetycznego wytwarzanego przez silnik do momentu obciążenia dla określonych prędkości obrotowych.

Z każdym rokiem rośnie liczba zainstalowanych urządzeń napędzanych przez silniki reluktancyjne, jednak ciągle większość stanowią napędy z silnikami prądu stałego wraz z silnikami indukcyjnymi. Użytkownicy (firmy produkcyjne) są w stanie modernizować swoje systemy napędowe, pod warunkiem określonych efektów ekonomicznych. Każda wymiana urządzeń niezbędnych do produkcji niesie za sobą określone nakłady finansowe oraz zmniejszenie zysków w czasie zwrotu nakładów na inwestycję. Możliwość zastosowania nowego układu napędowego musi przynieść zysk, np. w postaci redukcji opłat za energię elektryczną lub poprawę parametrów napędowych przy zachowaniu tego samego zużycia energii.

Zasada działania SRM

Strumień magnetyczny wytworzony przez prąd przepływający w uzwojeniu fazowym powoduje generowanie momentu elektromagnetycznego obracającego wirnik, a zmniejszająca się szczelina powietrzna pomiędzy nabiegunnikiem a zębem wirnika powoduje zwiększenie indukcyjności pasma fazowego. Wpływa to na zwiększenie czasu narastania i zanikania prądu w uzwojeniu silnika. Wartość momentu napędowego generowanego przez silnik jest regulowana za pomocą kątów, przy których następuje załączenie prądu w paśmie fazowym αon i jego wyłączenie αoff. Na rysunku 1. przedstawiono trójpasmowy silnik reluktancyjny przełączalny o czterech zębach wirnika oraz sześciu nabiegunnikach (tzw. silnik 6/4).

Regulując wartości tych kątów wpływa się na wartość momentu elektromagnetycznego generowanego przez silnik, a tym samym na wartość prędkości obrotowej napędu. Silnik reluktancyjny jest maszyną, która wymaga sterowania zasilaniem pasm fazowych względem położenia wirnika, które są załączane i wyłączane w takt jego obrotu. Do poprawnej pracy napędu z silnikiem reluktancyjnym niezbędne jest sprzężenie zwrotne realizowane przez układ rozpoznawania położenia wirnika, którym mogą być przetworniki obrotowo-impulsowe, transoptory szczelinowe lub inne mniej, lub bardziej zaawansowane metody wykrywania położenia.

Na rysunku 2. przedstawiono przebieg prądu pasma fazowego, momentu statycznego oraz wypadkowego momentu generowanego, typowego dla rzeczywistego SRM dla zadanych kątów sterowania. Na rysunku zaznaczono liniami przerywanymi kąty załączenia i wyłączenia prądu oraz obszary dla pracy silnikowej i generatorowej.

Konstrukcja silnika reluktancyjnego

Silnik reluktancyjny przełączalny ma stojan i wirnik zbudowany z pakietu blach elektromagnetycznych [1] z rozłożonymi na obwodzie biegunami wydatnymi. Na biegunach stojana umieszczone są proste koncentryczne uzwojenia – cewki, które umieszczone na przeciwległych biegunach mogą być połączone szeregowo lub równolegle, tworząc niezależne obwody zwane pasmami fazowymi.

W nowocześniejszych konstrukcjach spotyka się silniki, których uzwojenia fazowe SRM rozmieszczone są na czterech symetrycznych względem siebie zębach stojana. Wyjątkiem jest jednopasmowy silnik reluktancyjny, w którym liczba zębów wirnika równa się liczbie biegunów stojana.

Z tego powodu silniki te stosowane są raczej w aplikacjach o bardzo dużej prędkości obrotowej, a pokonywanie strefy martwej odbywa się dzięki inercji mas wirujących. Aby zapewnić pewność rozruchu, stosuje się magnes trwały umożliwiający odpowiednie pozycjonowanie „parkowania” wirnika po jego zatrzymaniu.

W ten sposób przygotowana pozycja startowa umożliwia pewny rozruch wirnika. Zastosowanie magnesu stałego komplikuje proces wytwarzania takiego silnika oraz zwiększa momenty pasożytnicze. Spotyka się jednopasmowe SRM o liczbie zębów wirnik/stojan – 2/2, 4/4, 6/6, 8/8.

Charakteryzują się one prostą budową, niskim kosztem wytwarzania oraz bardzo prostym układem zasilającym. Jednak zasadniczą ich wadą jest występowanie szerokiej strefy martwej, w której moment elektromagnetyczny nie jest wytwarzany, oraz występowanie bardzo dużych pulsacji momentu.

Elektromechaniczne przetwarzanie energii

Przetwarzanie energii elektrycznej w mechaniczną jest podstawowym zadaniem każdego silnika bez względu na rodzaj budowy i sposób zasilania. Zasadniczą rolę w każdej maszynie elektrycznej odgrywa obwód magnetyczny, dzięki któremu możliwy jest przepływ strumienia magnetycznego. W silniku reluktancyjnym ciągłej zmianie ulega reluktancja obwodu magnetycznego, ze względu na zmiany szerokości szczeliny powietrznej pomiędzy stojanem a wirnikiem. Gdy ząb wirnika znajduje się bezpośrednio pod nabiegunnikiem, strumień magnetyczny swobodnie przepływa, a reluktancja obwodu osiąga minimum, natomiast gdy wirnik minie nabiegunnik, reluktancja zaczyna wzrastać.

Podczas konwersji energii elektrycznej na mechaniczną należy liczyć się ze stratami wynikającymi z przemagnesowywania obwodu magnetycznego. Dodatkowe straty energii powstają w uzwojeniach wskutek nagrzewania podczas przepływu prądów pasm fazowych. Czynniki te i wiele innych zmniejszają sprawność takiego przetwarzania.

Na rysunku 6. przedstawiono obszary koenergii i energii zgromadzonej w polu magnetycznym. Zmiana koenergii podczas pracy maszyny proporcjonalna jest do momentu generowanego przez SRM, natomiast podczas wyłączenia prądu w paśmie fazowym powstaje przepięcie, którego energia określona jest obszarem energii zgromadzonej w polu magnetycznym uzwojenia. Na rysunku 7. przedstawiono poglądowo zmiany strumienia magnetycznego Ψ w silniku reluktancyjnym dla różnych położeń wirnika oraz wartości prądu I pasma fazowego. Na rysunku 8. naniesiono krzywą zmiany strumienia dla określonych kątów sterowania.

Linia 0-B przedstawia zmianę strumienia magnetycznego w paśmie fazowym po załączeniu prądu przy maksymalnej szerokości szczeliny powietrznej. Linia B-A przedstawia wzrost strumienia magnetycznego przy zmianie reluktancji obwodu magnetycznego widzianej przez pasmo fazowe, spowodowanej ruchem wirnika podczas utrzymywania stałej wartości prądu w uzwojeniu. Linia A-0 określa spadek strumienia generowanego przez pasmo fazowe po wyłączeniu prądu fazowego przy minimalnej szerokości szczeliny powietrznej. Pole powierzchni zakreślonej powierzchni 0-A-B-0 jest wartością momentu elektromagnetycznego generowanego przez uzwojenie silnika [2].

Pulsacja momentu napędowego

Moment napędowy silnika reluktancyjnego jest generowany w sposób impulsowy w ściśle określonych położeniach zębów wirnika względem nabiegunników stojana.

Suma wszystkich momentów powstających w silniku powoduje obrót wirnika momentem wynikającym z ich chwilowych wartości generowanych przez wszystkie uzwojenia jednocześnie. Pulsacja momentu napędowego zależy od wartości kątów sterowania oraz szybkości narastania i zanikania prądów w pasmach fazowych silnika. Rysunek 8. przedstawia typowy przebieg momentów chwilowych i ich sumy powstających w SRM. Wartość pulsacji momentu napędowego (wzór (1)) zdefiniowana jest jako iloraz różnicy pomiędzy maksymalną i minimalną wartością momentu generowanego a wartością średnią momentu [5]. Parametr ten określa zależność:

ei 9 2010 wybrane cechy silnika reluktancyjnego wzor1

Wzór 1

gdzie:

TRPL – wartość pulsacji momentu napędowego,

TMAX – maksymalna chwilowa wartość momentu generowanego,

TMIN – minimalna chwilowa wartość momentu generowanego,

TAVG – wartość momentu średniego.

Wartości pulsacji są ważne szczególnie tam, gdzie konstruktorom zależy na minimalizacji udarów siły napędowej generowanej przez silnik. Zwiększona pulsacja momentu powoduje szybsze zużywanie się łożysk, przekładni zębatych oraz niekorzystnie wpływa na wszelkie elementy przekazywania mocy mechanicznej, jakimi są np. wały napędowe.

Sprawność napędu

Kryterium doboru parametrów sterowania dające wysoką sprawność układu napędowego ma znaczenie, gdy zależy na redukcji kosztów energii elektrycznej. Minimum opłat za pracę urządzeń przemysłowych zasilanych energią elektryczną jest bardzo częstym kryterium zakupu energooszczędnych maszyn. Sprawność silnika reluktancyjnego wraz z przekształtnikiem (wzór (4)) obliczona została jako zależność średniej wartości mocy mechanicznej oddawanej (wzór (3)) na wale maszyny do średniej wartości mocy pobieranej ze źródła (wzór (2)).

ei 9 2010 wybrane cechy silnika reluktancyjnego wzor2

Wzór 2

ei 9 2010 wybrane cechy silnika reluktancyjnego wzor3

Wzór 3

ei 9 2010 wybrane cechy silnika reluktancyjnego wzor4

Wzór 4

gdzie:

Pwe – średnia moc pobierana ze źródła, w [W],

u – chwilowa wartość napięcia, w [V],

i – chwilowa wartość prądu, w [A],

PM – moc mechaniczna na wale maszyny, w [W],

Msr – średnia wartość momentu napędowego, w [Nm],

ω – prędkość kątowa, w [rad/s],

η – sprawność, w [%].

Rozruch silnika reluktancyjnego

Moment elektromagnetyczny generowany przez pasmo fazowe ściśle zależy od położenia wirnika względem stojana.

Na rysunku 9. przedstawiono trzy przypadki, w których przepływ tego samego prądu przez uzwojenie powoduje powstanie dodatniego momentu (przypadek A), brak momentu (przypadek B) oraz wystąpienie ujemnego momentu elektromagnetycznego (przypadek C). W zależności od zastosowania wymagana jest mniej lub bardziej zaawansowana procedura rozruchowa. Przy prostych napędach nie ma potrzeby precyzyjnego określania położenia wirnika. W zaawansowanych aplikacjach napędowych niezbędne jest precyzyjne określenie, w jakim położeniu znajduje się wirnik, ponieważ jest to informacja o tym, które pasmo fazowe należy zasilić jako pierwsze, aby wirnik od samego początku zaczął obracać się w pożądanym kierunku. Dla tego typu napędów niezbędne jest zamontowanie przetwornika obrotowo-impulsowego na wale maszyny.

W obecnie prowadzonych pracach badawczych dąży się do wyeliminowania przetwornika obrotowo-impulsowego. Położenie wirnika określane jest za pomocą czasów narastania prądów w uzwojeniach, co daje informację o wartości indukcyjności, a następnie przeliczenia względem tablicy L (α, i). Tego typu rozwiązania wymagają potężnej mocy obliczeniowej procesorów sygnałowych sterujących pracą napędu.

Podsumowanie

SRM stanowią dużą konkurencję dla jednofazowych silników komutatorowych obecnie stosowanych w sprzęcie AGD. Silniki reluktancyjne charakteryzuje brak komutatora, co zapewnia im bezobsługową pracę w dłuższym czasie niż okres wymiany lub konserwacji szczotek w silnikach komutatorowych. Brak komutatora jest szczególnie istotny w środowiskach zagrożonych wybuchem. Iskrzenie powstające podczas pracy silnika z komutatorem może doprowadzić do zapłonu pyłu lub gazu, w otoczeniu którego pracuje maszyna. Zastosowanie SRM minimalizuje możliwość wystąpienia takiego zagrożenia, gdyż w maszynie tej komutator nie występuje.

Silnik reluktancyjny charakteryzuje brak uzwojenia na wirniku, przez co staje się on lżejszy, a występujące w nim siły odśrodkowe redukują się. Umożliwia to osiągnięcie o wiele wyższych prędkości obrotowych niż w silnikach z uzwojonym wirnikiem. Cecha ta umożliwia także pracę z większymi temperaturami, co jest szczególnie istotne podczas dużych oraz długotrwałych przeciążeń silnika. Jedynym ograniczeniem jest maksymalna temperatura uzwojeń stojana. Osiągnięcie wysokiej temperatury maszyny jest w pewnych aplikacjach szczególnie wskazane. Na przykład w pojazdach elektrycznych można ogrzewać przedział pasażerski powietrzem chłodzącym silnik.

Silnik reluktancyjny ze względu na możliwość pracy z dużymi przeciążeniami uzyskuje przewagę nad silnikami bezszczotkowymi prądu stałego, gdyż zastosowane w nich magnesy trwałe ograniczają możliwość przepływu dużych wartości prądu oraz uzyskiwania wysokiej temperatury. Przekroczenie obu parametrów prowadzi bezpośrednio do utraty pola magnetycznego przez wspomniane magnesy.

Literatura

  1. A. Honda, K. Senda, K. Sadahiro, Electrical steel for motors of electric and hybrid vehicles, Kawasaki steel technical report NO. 48 March 2003.
  2. A. M. Stankovic, G. Tadmor, Z.J. Coric, I. Agirman, On torque ripple reduction in current-fed switched reluctance motors, IEEE Transactions on Industry Applications VOL.46 NO. 1 February 1999.
  3. Pragasen Pillay, Yaguang Liu, Ormonde G. Durham, A novel switched reluctance motor drive with optical graphical programing technology, IEEE Transactions on Industrial Electronics, VOL47. NO.4 August 2000.
  4. R. Krishnan, A. S. Bharadwaj, P. N. Materu: Computer-Aided desing of Electrical Machines for Variable speed applications, IEEE Transactions on Industrial Electronics VOL. 35 NO.4 November 1988.
  5. Iqbal Husain: Minization of Torque Ripple in SRM Drives, IEEE Transactions on Industrial Electronics, VOL 49. NO.1 February 2002.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.