AGH uruchamia studia podyplomowe
Fot. Enea Operator
W marcu rozpoczną się specjalistyczne studia podyplomowe „Jakość energii elektrycznej” na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Program studiów będzie oparty na badaniach parametrów opisujących właściwości dostarczania energii elektrycznej do odbiorcy prowadzonych przez Katedrę Energoelektroniki i Automatyki Systemów, jeden z czołowych ośrodków dydaktyczno-badawczych w Polsce.
Zobacz także
Redakcja
Nowoczesne oświetlenie Neonica
Podczas remontu mieszkania, domu, pokoju czy biura, lub w trakcie planowania od samego początku ważnej dla nas przestrzeni, najczęściej w głowie mamy już przygotowaną wizję lub koncepcję. Plany te dotyczą...
Podczas remontu mieszkania, domu, pokoju czy biura, lub w trakcie planowania od samego początku ważnej dla nas przestrzeni, najczęściej w głowie mamy już przygotowaną wizję lub koncepcję. Plany te dotyczą zarówno układu mebli, wykorzystanych materiałów czy koloru ścian. Jednak przede wszystkim warto dokładnie i z uwagą podjąć decyzje związane z wyborem odpowiedniego oświetlenia.
news Skuter elektryczny od Seata
Seat przedstawił nowy, całkowicie elektryczny skuter, który pojawi się na drogach w przyszłym roku. Model e-Scooter został zaprojektowany w taki sposób, aby jak najlepiej wpisać się w rosnący trend współdzielonej...
Seat przedstawił nowy, całkowicie elektryczny skuter, który pojawi się na drogach w przyszłym roku. Model e-Scooter został zaprojektowany w taki sposób, aby jak najlepiej wpisać się w rosnący trend współdzielonej mobilności.
Sprofilowane studia podyplomowe „Jakość energii elektrycznej” są skierowane do wysoko wykwalifikowanych pracowników Enei Operator zajmujących się pomiarami. Podczas zajęć słuchacze połączą praktykę z teorią, a także przetestują najnowocześniejsze przyrządy pomiarowe, dzięki którym możliwe jest najbardziej precyzyjnie określenie jakości dostarczanej energii elektrycznej. Ponadto zapoznają się z zagadnieniami związanymi z układami zasilającymi oraz elektroenergetycznymi. Warunkiem ukończenia studiów, oprócz obrony pracy dyplomowej, będzie wykonanie projektu lub zaproponowanie rozwiązania systemowego, użytecznego i możliwego do wdrożenia w Enei Operator.
Celem studiów jest pogłębienie i ugruntowanie wiedzy pracowników Enei Operator w zakresie zagadnień związanych z utrzymywaniem wartości i częstotliwości napięcia w sieci energetycznej na odpowiednim poziomie. Na jakość energii elektrycznej mają bowiem wpływ zarówno dostawcy, jak i jej odbiorcy. Dostawcy, czyli operatorzy systemu dystrybucyjnego, których przedstawicielem jest Enea Operator, odpowiadają głównie za napięcie zasilające sieci elektroenergetyczne, ich przepustowość i obciążenie. Odbiorcy zaś, mają wpływ na jakość energii elektrycznej poprzez eksploatację urządzeń, które mogą powodować spadki napięcia.
Absolwenci studiów podyplomowych zdobędą umiejętności i kompetencje nie tylko w zakresie przeprowadzenia bezbłędnych pomiarów wskaźników jakości energii elektrycznej w wybranym punkcie systemu elektroenergetycznego, ale także będą mieli możliwość dokonania analizy i oceny warunków zasilania w odniesieniu do obowiązujących rozporządzeń i norm. Ważnym elementem programu będzie tworzenie raportów z pomiarów wykonanych za pomocą analizatorów, monitorowania wskaźników jakości i oceny jakości energii w sieciach dystrybucyjnych oraz sporządzanie właściwych umów na dostarczanie energii elektrycznej o odpowiednich parametrach jakościowych. Absolwenci studiów będą mieli ponadto możliwość przystąpienia do międzynarodowego egzaminu potwierdzającego uzyskanie pierwszego stopnia zawodowego: specjalisty w dziedzinie jakości energii elektrycznej.
Źródło: Enea Operator